Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 240

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Academic staff
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
2
Content available remote Pracownicy naukowi w radach nadzorczych polskich spółek publicznych
80%
Celem artykułu było wskazanie determinant powoływania do rad nadzorczych polskich spółek publicznych pracowników uczelni oraz osób posiadających stopień naukowy. W skład próby badawczej weszło 414 polskich spółek notowanych na GPW w Warszawie na koniec 2015 r. Analiza regresji logistycznej pokazała, że pozytywny wpływ na obecność pracowników naukowych w radach nadzorczych mają własność menedżerska, własność państwa oraz liczebność rad nadzorczych. Negatywny natomiast wielkość spółki. Na obecność pracowników naukowych w radach nadzorczych wpływa również sektor i skłonność do ich powoływania do tych organów jest większa w bankach.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wspomnienie profesora Michała Kolupy
80%
W artykule zaprezentowano sylwetkę profesora Michała Kolupy, wybitnego naukowca, matematyka i statystyka. Szkoła naukowa profesora Michała Kolupy obejmuje macierze brzegowe, teorię portfelową oraz teorię ekonometrii.
To był nietuzinkowy człowiek. Nestor Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, któremu pamięci, profesjonalizmu, poczucia humoru, syntoniczności i uwielbienia studentów mogli zazdrościć nawet dużo młodsi współpracownicy. Takim był do ostatnich dni swego życia. Takim Go zapamiętamy! Był w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie wykładowcą, dziekanem, prodziekanem, doradcą prawnym Rektora, sekretarzem Senatu, ale przede wszystkim PRZYJACIELEM nas wszystkich. Dlatego dziś nam tak bardzo brak TEGO CZŁOWIEKA.(fragment tekstu)
6
Content available remote Wspomnienie profesora Kazimierza Zająca
80%
W artykule zaprezentowano sylwetkę profesora Kazimierza Zająca, wybitnego naukowca, zajmującego się badaniami statystycznymi, ekonometrycznymi oraz demograficznymi.
5 kwietnia 2017 roku zmarł prof. UEK dr hab. Stanisłąw Pfeifer, długoletni zasłużony nauczyciel akademicki Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Doktor habilitowany Stanisław Pfeifer, prof. UEK był cenionym pracownikiem naukowym i dydaktycznym Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. (fragment tekstu)
The article celebrates the life and work of Professor Zofia Kędzior, the academic teacher and scientist who died on November 29, 2011 (original abstract)
Przedstawiono przykłady błędów lub potknięć popełnianych przez autorów opracowań przeznaczonych do druku w czasopismach naukowych.
10
Content available remote In memoriam - Ewa Marczyńska-Witczak (1948-2000)
80%
Artykuł poświęcony sylwetce Ewy Marczyńskiej-Witczak (1948-2000), która była wysoko cenionym geografem ekonomicznym, doktorem Uniwersytetu Łódzkiego, nauczycielem akademickim, wieloletnim pracownikiem Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Organizacji Przestrzeni Uniwersytetu Łódzkiego. W pracy zawarto także spis publikacji autorstwa dr Ewy Marczyńskiej-Witczak.
11
Content available remote Twórczość naukowa profesora Wincentego Stysia
80%
Podjęto próbę przypomnienia postaci prof. dr hab. Wincentego Stysia i Jego dzieła naukowego w związku z pięćdziesiątą rocznicą śmierci. Przedstawiono w skrócie drogę życiową prof. W. Stysia oraz dokonano przeglądu Jego dorobku naukowego, koncentrując się na najważniejszych pracach. Wskazano też najważniejsze kierunki badawcze oraz cechy charakterystyczne warsztatu badawczego prof. Stysia. (abstrakt oryginalny)
Professor Leszek Gilejko (1932-2013) was a prominent Polish humanist with consistent socialist political views. He was a very active scholar, a witness to and a participant in key academic, political and social events in Poland for more than half a century. For many years he presided over the Department of Sociology at the Warsaw School of Economics (SGH). This article is based on a conversation between professor Gilejko and his former student, professor Juliusz Gardawski in 2003. The transcript of the conversation was edited by Czesław Kliszko. (fragment of text)
Profesor Stefan Bolland długoletnią ( blisko pięćdziesięcioletnią) działalnością naukowa, wychowawczą i organizatorska a właściwie całym swoim życiem był związany z Akademią Ekonomiczną w Krakowie. Był synem Arnolda Bollanda, jednego z założycieli w 1924 r. Wyższego Studium Handlowego w Krakowie, którego kontynuacją jest obecna Akademia Ekonomiczna.(fragment tekstu)
14
Content available remote Stanisław Marcin Ulam (1909-1984)
61%
W artykule przedstawiono sylwetkę wybitnego polskiego matematyka Profesora Stanisława Marcina Ulama. Warto wspomnieć o wkładzie profesora Ulama w prace nad bomba wodorową.
W artykule zaprezentowano kadrę naukową, profil kształcenia, kierunki badawcze oraz zakres badań naukowych w Katedrze Technologii Szkła i Powłok Amorficznych AGH w Krakowie.
Prof. Jerzy Kurnal był autorem niezliczonej ilości prac naukowych, artykułów, rozpraw i studiów, spośród których należy wymienić choć kilka cieszących się największym uznaniem: Zarys teorii organizacji i zarządzania, Teoria organizacji i zarządzania, Twórcy naukowych podstaw organizacji, O sprawności i niesprawności organizacji. Szkice o biurokracji i biurokratyzmie oraz Organizacyjne problemy kierowania zespołami pracowniczymi. Na Jego twórczy dorobek składają się nie tylko opublikowane prace naukowe. Jest ten dorobek zwielokrotniony wieloma osiągnięciami w dziedzinie organizacji nauki i dydaktyki. Był założycielem i długoletnim kierownikiem cieszącej się wielką renomą Katedry Teorii Organizacji i Zarządzania w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH). Był członkiem wielu prestiżowych organizacji naukowych i społecznych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych (jak UNICEF). Wiele lat redagował kwartalnik "Problemy Organizacji", czyniąc z tego pisma znaczący periodyk naukowy. Z właściwą sobie pasją aktywnie działał, kształtując jego program, w Towarzystwie Naukowym Organizacji i Kierownictwa, będąc członkiem władz, Głównej Rady Naukowej, wreszcie Członkiem Honorowym. Wychował i wypromował wielu wysoko cenionych specjalistów z zakresu organizacji i zarządzania (kilkunastu z nich jest już profesorami). Wyższej Szkole Menedżerskiej Profesor poświęcił 15 lat swojego życia. Był przy jej powstaniu, wspierał swoim autorytetem i wiedzą kadrę naukową, współorganizował proces dydaktyczny, wprowadzając doń innowacje i uatrakcyjniając go. Obok obowiązków dydaktycznych, współtworzył program rozwoju badań naukowych w uczelni, oddziaływał też na jej kształtowanie się, będąc członkiem Kolegium Rektorskiego. Kierował Katedrą Podstaw i Systemów Zarządzania, w której pracowali znani naukowcy, m.in. prof. Jerzy Kisielnicki, prof. Bolesław Rafał Kuc, prof. Władysław Ratyński czy prof. Jerzy Tudrej. (fragment tekstu)
17
61%
Artykuł poświęcony jest jego osiągnięciom Profesora Czesława Domańskiego w dziedzinie badań naukowych, pracy dydaktycznej i działalności organizacyjnej.
Biogram doc. dra Mariana Kasperka: Jego kariery zawodowej, zainteresowań badawczych i dorobku naukowego.
Nad reformą polskiego szkolnictwa wyższego pochylają się tęgie głowy. O tym, że reforma jest potrzebna od zaraz, wiedzą wszyscy zainteresowani - od studenta po profesora. Debatują o niej posłowie i dziennikarze, a nawet rządowe gremia. Tyle, że jak dotychczas jest jak jest - tzn. nihil novi, a kształt rządowych projektów nie może przekuć się w ustawę i doczekać powszechnej akceptacji. Opinia publiczna uśpiona wlokącymi się pracami nad reformą oczekuje jednak konkretnych rozwiązań. Czy zadowolą one także podzielony całą tą sprawą świat akademicki - pokaże czas. Z rozmowy z prof. Dawidziukiem dowiemy się, co tak naprawdę "w trawie piszczy", bo kto, jeśli nie założyciel i współtwórca jednej z największych w Polsce uczelni niepublicznych, może posiadać prawdziwą wiedzę o stanie szkolnictwa wyższego w kraju nad Wisłą? Czy punkt widzenia doświadczonej profesury w tej akurat kwestii jest brany pod uwagę przy pracach nad reformą? Czy polska nauka jest w stanie zmierzyć się z opiniami i decyzjami spoza jej kręgów? Czy rzeczywista autonomia uczelni może być gwarancją postępu? Jaka powinna być przyszłość uczelni i czy podział na szkoły publiczne i niepubliczne ma rację bytu? Na te i inne pytania, ważne dla jakości edukacji wyższej, odpowiemy w tym wywiadzie.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.