Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Accounting during inflation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Podkreślono, że występowanie inflacji utrudnia pomiar osiągniętych przez przedsiębiorstwo wyników i wycenę posiadanego majątku. Sprawozdania finansowe sporządzane są z uwzględnieniem wartości wyrażonych w historycznych jednostkach pieniężnych o sile nabywczej w momencie, w którym wystąpiło zdarzenie gospodarcze. Celem rachunkowości inflacyjnej jest wycena w wartościach realnych składników majątkowych oraz pomiar zysku zniekształcony skutkami inflacji. Przybliżono trzy koncepcje, które wykształciły się w dorobku teoretycznym rachunkowości inflacyjnej: kapitału nominalnego, kapitału realnego, substancji majątku (cen bieżących). Stwierdzono, że zysk operacyjny jest lepszą miarą dla zysku długoterminowego i lepiej nadaje się do przewidywania na przykład przyszłych przychodów w rachunku ekonomicznym. Omówiono schemat księgowania skutków inflacji metodą cen bieżących, zwaną także koncepcją zachowania substancji majątku.
Tematem artykułu jest ocena zyskowności przedsiębiorstwa przy uwzględnieniu procesów inflacji. Autorka proponuje zastosowanie wskaźnika CPI (Consumer Price Index), czyli inflacji przeciętnej przy przeliczniu danych finansowych przedsiębiorstwa. Słuszność rozważań popiera przykładami.
Artykuł zawiera przedstawienie i porównanie polskich metod wyceny inflacyjnej z metodami angloamerykańskimi FASB (Financial Accounting Standards Board). Autorka konkluduje, że analiza wskaźnikowa nie rozwiązuje problemu inflacyjnych zakłóceń informacji finansowej zawartej w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa. Istnieją trzy główne metody korekty inflacyjnej; korekta o wskaźnik zmian cen towarów konsumpcyjnych (metoda KH/R i zachowania kapitału realnego), korekta o specyficzne wskaźniki wzrostu cen konkretnych towarów (metoda KB/N i odtworzenia majątku) oraz metoda łącząca korektę inflacyjną z korektą zmian cen konkretnych wyrobów (metoda KB/R).
Przedmiotem artykułu jest prezentacja koncepcji i celów rachunkowości finansowej. Przedstawiono cele sprawozdania finansowego i ramowe koncepcje pomiarowe zdolności zarobkowania firmy, typ rachunkowości accrual accounting, teoretyczne koncepcje systemów rachunkowości finansowej i zbiór jej podstawowych zasad, poświęcając szczególną uwagę zasadzie kosztu historycznego w aspekcie inflacji, a także niektóre postanowienia Ustawy o rachunkowości dotyczące zobowiązań i należności.
Celem pracy jest wskazanie problemów wynikających z konieczności wykorzystania rachunkowości w okresie przejściowym polskiej gospodarki przez realizację jej analitycznej funkcji. Autor omówił funkcje i strukturę współczesnej rachunkowości, podjął próbę wskazania koncepcji jakości informacji pochodzących z rachunkowości, znaczenia prawidłowej wyceny i inflacyjnych deformacji wielkości ekonomicznych i możliwości ich eliminacji, a także dokonał próby oceny rozwiązań metodycznych analizy finansowej przy założeniu jej związku z rachunkowością i jej roli w metodyce badania sprawozdania finansowego.
Celem pracy jest prezentacja rezultatów badania stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału w warunkach efektywnego rynku, przy uwzględnieniu inflacji w konkretnym przypadku przedsiębiorstwa przewozu osób.
Przedmiotem artykułu jest problem włączania inflacji do analizy projektów inwestycji kapitałowych, a więc i do konstrukcji stopy dyskontowej. Przedstawiono pomiar wartości kapitału w warunkach inflacji i metody traktowania inflacji w warunkach inwestycji.
W procesie zarządzania jednostkami gospodarczymi ważną rolę spełnia odpowiednio rozumiana rachunkowość. Jej integralną częścią jest analiza finansowa używana dla danych generowanych przez rachunkowość, poprzez którą analityczna funkcja rachunkowości jest spełniona. Autor zwraca uwagę na wzrastanie funkcji rachunkowości, zidentyfikowanie przesłanek analitycznych funkcji rachunkowości i wykazanie możliwości użycia analitycznej funkcji rachunkowości w analizach finansowego raportu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.