Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 215

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Accounting policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Ocena zarządzania należnościami jest jednym z podstawowych obszarów planowania strategicznego i operacyjnego oraz kontrolowania kapitału obrotowego przedsiębiorstwa. W literaturze przedmiotu znaleźć można liczne narzędzia pomiaru zarządzania należnościami, bazujące na informacjach ze standardowych sprawozdań finansowych. Dokonywana na tej podstawie ocena budzi jednak wiele zastrzeżeń, o ile nie uwzględnia się stosowanej przez przedsiębiorstwo polityki rachunkowości w zakresie wyceny i ujmowania w bilansie należności z różnorodnych tytułów. W artykule zwrócono uwagę na istotne instrumenty materialnej polityki bilansowej, mające wpływ na ocenę zarządzania należnościami. Scharakteryzowano także mierniki zarządzania należnościami mające dużą pojemność informacyjną dla podejmujących decyzje finansowe.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zbadanie sposobów prezentowania kosztów prac rozwojowych w sprawozdaniach finansowych oraz stopnia ujawnień polityki rachunkowości w tym zakresie. Autorka wykorzystała metodę studiów literaturowych oraz analizę materiałów źródłowych. Próbę badawczą stanowiły sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z sektora informatycznego za 2016 r. Wyniki analizy udowodniły, że bez względu na sposób prezentowania kosztów prac rozwojowych stopień ujawnień zasad rachunkowości jest niewystarczający do jasnego zrozumienia tego obszaru działalności spółki. Rozwiązanie zakomunikowanego w publikacji problemu możliwe będzie wtedy, gdy osoby odpowiedzialne za określenie zakresu ujawnianej polityki rachunkowości zaczną traktować ją z należytą starannością(abstrakt oryginalny)
Podstawą prowadzenia rachunkowości, ustalaną indywidualnie przez każdą jednostkę prowadzącą księgi rachunkowe, jest polityka rachunkowości. Obejmuje ona te zasady, w stosunku do których ustawa o rachunkowości zostawia prawo wyboru ich stosowania. Na kształt polityki rachunkowości szczególny wpływ wywiera specyfika prowadzonej działalności, co jest szczególnie widoczne w przypadku jednostek budżetowych. Celem artykułu jest ukazanie tego wpływu w odniesieniu do poszczególnych elementów polityki rachunkowości jednostek budżetowych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Variability of Accounting Policies - Advantages and Disadvantages
100%
There are several provisions of accounting policy, which are not regulated by the legislation of the Republic of Latvia. As a result, companies are free to develop and adopt recognition criteria and the methods of evaluation and accounting for items of their financial statements. This article deals with the choice of recognition criteria and the methods of evaluation of and accounting for fixed assets. The aim of the article is to develop recommendations on how to resolve the issue of accounting policy variabilities for the companies of the Republic of Latvia. The objects of the study are recognition criteria and the methods of evaluation and accounting of fixed assets. The recommendations on the solution of the issues related to variability of fixed asset accounting policy are based on the determination of materiality criteria(original abstract)
Autorka przedstawiła rolę i znaczenie polityki rachunkowości w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W publikacji wykazano iż w praktyce działalności gospodarczej w Polsce występuje luka w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa, którą stanowi nieodpowiednio opracowana i/lub nieodpowiednio prowadzona polityka rachunkowości w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
6
100%
W literaturze przedmiotu z obszaru analizy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa prawie w ogóle nie porusza się kwestii weryfikacji wcześniejszych wyników analizy bądź wyników bieżącej analizy w związku z retrospektywną zmianą polityki rachunkowości. Tymczasem dokonana przez przedsiębiorstwo zmiana dotychczas stosowanej polityki rachunkowości może zasadniczo zmienić obraz sytuacji finansowej tegoż przedsiębiorstwa. Powyższe przesłanki stały się asumptem do bliższego rozpoznania tego tematu. Celem artykułu jest zbadanie wpływu zmiany polityki rachunkowości jednostki gospodarczej na obraz sytuacji finansowej w okresie porównawczym. Skoncentrowano uwagę na ewentualnych odmiennych wynikach i wnioskach analitycznych, wyciągniętych przed zmianą polityki rachunkowości dotyczących okresu porównawczego i po jej zmianie. Do osiągnięcia założonego celu zastosowano metodę krytycznej analizy literatury przedmiotu i prawnych regulacji sprawozdawczości finansowej oraz weryfikację praktyczną na przykładzie wybranej spółki giełdowej dokonującej częstych zmian w polityce rachunkowości(abstrakt oryginalny)
Informacje ze sprawozdań finansowych powinny być rzetelne i prawidłowe. Jedną z cech wymaganych w sprawozdawczości jest porównywalność wszystkich elementów sprawozdania finansowego. Przedsiębiorstwo ma obowiązek zapewnić porównywalność sprawozdań szczególnie w przypadku zmiany przepisów prawa lub indywidualnych decyzji o zmianie polityki rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
9
100%
Niniejszy artykuł poświęcono rozważaniom na temat polityki rachunkowości z perspektywy użytkownika sprawozdania finansowego. Jego celem jest prezentacja nowej formuły ujawnień informacji dotyczącej polityki rachunkowości, która zdaniem autorki podnosiłaby rangę i znaczenie tego elementu systemu rachunkowości. W artykule przedstawiono istotę i miejsce polityki rachunkowości w sprawozdaniu finansowym w świetle obowiązującego prawa bilansowego i praktyki największych spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Podsumowaniem rozważań jest propozycja ujawniania polityki rachunkowości jako odrębnego składnika sprawozdania finansowego - sprawozdania z polityki rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Obecnie coraz częściej uwidacznia się problem "upiększania" wizerunku przedsiębiorstwa i manipulowania wynikiem finansowym w sprawozdaniu finansowym. Niektóre podmioty gospodarcze, chcąc pozyskać nowe źródła finansowania, nowych inwestorów i kredytodawców, pokazują w swych sprawozdaniach finansowych lepszą sytuację finansową od tej w rzeczywistości. Wykorzystują w tym celu podstawowe narzędzie kształtowania wizerunku przedsiębiorstwa jakim jest polityka rachunkowości. Niniejsze opracowanie poświęcono ukazaniu wpływu polityki rachunkowości na wizerunek sytuacji finansowej przedsiębiorstwa prezentowany w sprawozdaniu finansowym. (abstrakt oryginalny)
W związku z wprowadzeniem od początku 2005 roku w Unii Europejskiej Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, jako prawa obowiązującego w części jednostek sporządzających sprawozdania finansowe, tematem aktualnym stały się interpretacja i wdrażanie tych przepisów. Wybór, zastosowanie, ujawnianie i prezentacja zasad (polityki) rachunkowości odgrywają podstawową rolę w procesie sporządzania sprawozdań finansowych i ich interpretacji przez użytkowników. Zagadnienie to jest opisane w MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" oraz w MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów". Pomocne informacje zawarte są równiueż w "Założeniach koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych", mimo iż nie stanowią one części MSSF, a tym samym nie są nadrzędne w stosunku do postanowień poszczególnych standardów. (fragment tekst)
Celem artykułu jest analiza zasad (polityki) rachunkowości w zakresie rzeczowych aktywów trwałych ujawnianych w sprawozdaniach finansowych emitentów papierów wartościowych z branży "Handel detaliczny". Na podstawie wymagań MSR 16 i ustawy o rachunkowości przygotowano listę pytań kontrolnych, którą zastosowano przy przeglądzie wybranych sprawozdań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie: czy zmiany polityki rachunkowości, wartości szacunkowych oraz ujawnione błędy z lat ubiegłych wpływają na informacje o przepływach pieniężnych. Z przedstawionego w opracowaniu przykładu wynika, że przyjęte rozwiązania polityki rachunkowości oraz ich zmiany wpływają na informacje prezentowane w sprawozdaniu finansowym. Polityka rachunkowości nie ma jednak wpływu na informacje o przepływach pieniężnych zestawiane według metody bezpośredniej. (abstrakt oryginalny)
Polityka rachunkowości powinna stworzyć warunki prezentacji prawdziwego, rzetelnego i wiernego obrazu działalności przedsiębiorstwa w sprawozdaniu finansowym. Odbiorcy informacji płynących z systemów rachunkowości oczekują, że będą one prawidłowe i pozwolą im podjąć właściwe decyzje gospodarcze, na przykład dotyczące alokacji środków finansowych. Artykuł charakteryzuje zasady ustalania polityki rachunkowości w Rosji, podkreślając różnice w porównaniu z zasadami przewidzianymi w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie roli polityki rachunkowości w badaniu sprawozdań finansowych. Przedsiębiorstwa, mając pewną swobodę przy wyborze stosowanych zasad rachunkowości, przekraczają niekiedy granice dopuszczone przepisami prawa. Biegły rewident badając politykę rachunkowości sprawdza, czy przyjęte rozwiązania są zasadne, legalne, przestrzegane oraz ujawnione w należyty sposób w sprawozdaniu finansowym. Podnosi to wiarygodność sprawozdań finansowych i przyczynia się do lepszego rozumienia zamieszczonych informacji. W tym kontekście badanie polityki rachunkowości jawi się jako jeden z kluczowych obszarów badania sprawozdania finansowego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań autorów była polityka i zasady rachunkowości. Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie co, zgodnie z polityką rachunkowości, powinno zawierać sprawozdanie finanoswe, autorzy rozważyli, czy polityka rachunkowości i polityka bilansowa, to pojęcia tożsame.
Rezerwy tworzy się na pewne lub w dużym stopniu prawdopodobne przyszłe zobowiązania, których kwoty można w sposób wiarygodny oszacować. Przyszłe zobowiązania mogą wynikać m. in. z tytułu przyszłych świadczeń pracowniczych. Zasady szacowania wysokości, rozliczania oraz sposób ewidencji rezerw na świadczenia pracownicze powinny być opisane w przyjętej przez jednostkę polityce rachunkowości. Rezerwy na przyszłe świadczenia pracownicze kwalifikuje się do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów oraz wykazuje jako rezerwy na zobowiązania. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów powstałe na skutek utworzonych rezerw na przyszłe świadczenia pracownicze powinny być ustalone w wiarygodnie oszacowanej wartości. Zalecaną metodą szacowania rezerwy na świadczenia pracownicze jest wycena aktuarialna, bowiem ustalenie kwot rezerw jest oparte na założeniach zależnych od warunków makroekonomicznych, rotacji pracowników, ryzyka śmierci i innych. Celem opracowania jest wskazanie sposobu ujęcia rezerw na świadczenia pracownicze w sprawozdawczości finansowej. Przeprowadzenie badań będzie polegało na po-znaniu metod szacunku wartości oraz sposobu ujęcia w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym rezerw na świadczenia pracownicze. Analizę problemu przeprowadzono na podstawie danych empirycznych dotyczących utworzonych rezerw na świadczenia pracownicze w wybranym podmiocie badań – spółce transportowej. Zrealizowanie założonych celów wymagało wykorzystania opisowej metody badań. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Rezerwy jako obszar rachunkowości szpitala
75%
Rezerwy w rachunkowości są jedną z podstawowych kategorii pomiaru sytuacji finansowej i rentowności. Ich tworzenie musi być zgodne z nadrzędną zasadą rachunkowości - zasadą wiernego i rzetelnego obrazu. Polskie i międzynarodowe prawo bilansowe wskazuje na zasady i tytuły kreowania rezerw, jednakże szczegółowe rozwiązania w tym zakresie zawarte są w polityce rachunkowości. W niniejszym artykule wskazano na istotę rezerw, poszczególne ich tytuły, przedstawiono rozwiązania w zakresie tworzenia rezerw na przykładzie szpitala. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zakładowego planu kont jako elementu polityki rachunkowości w jednostce gospodarczej, służącego za podstawę oceny wiarygodności sprawozdania finansowego i prawidłowej prezentacji wyniku finansowego. Artykuł napisano przy zastosowaniu metody studiów literaturowych i interpretacji aktualnych aktów prawnych z zakresu rachunkowości finansowej, wykorzystaniu wyników wywiadów bezpośrednich z kierownictwem jednostek gospodarczych oraz metody opisowej z elementami analizy i konstrukcji logicznej.(fragment tekstu)
Rachunkowość kreatywna i agresywna to pojęcia szeroko stosowane obecnie w nomenklaturze biznesu. W konsekwencji polityka rachunkowości staje się coraz ważniejszym składnikiem polityki informacyjnej przedsiębiorstwa. Efekt sprzężenia zwrotnego między przedsiębiorstwem i jego otoczeniem określany mianem "indukcyjności informacji" oznacza, że informacja powinna wpływać na zachowania odbiorcy, ale również oddziaływuje na decyzje i działania nadawcy. W niniejszym opracowaniu podjęto próbę identyfikacji niektórych aspektów wykorzystania rachunkowości w tendencyjnym kreowaniu obrazu działalności przedsiębiorstwa oraz przeciwdziałania takim praktykom. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.