Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Adjusted Present Value method (APV)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W opracowaniu omówiono specyficzne aspekty wykorzystania metody skorygowanej wartości bieżącej (APV) do wyceny niegiełdowych przedsiębiorstw zarządzanych przez właścicieli. W szczególności wskazano na konieczność odmiennego niż w przypadku ogólnym definiowania przepływów pieniężnych podlegających dyskontowaniu, co jest konsekwencją stosowania przez niegiełdowe przedsiębiorstwa zarządzane przez właścicieli przez-kosztowego przekazywania wartości. Przedstawiono także inne konieczne dostosowania metody APV do specyfiki analizowanych podmiotów, dotyczące szacowania podatku dochodowego, kosztu kapitału czy zdyskontowanej wartości odsetkowych tarcz podatkowych.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wykorzystanie symulacji Monte Carlo do wyceny przedsiębiorstwa metodą APV
100%
W niniejszym opracowaniu zaproponowano nowe podejście do wyceny wartości przedsiębiorstwa metodą APV. W pierwszej części artykułu opisano główne założenia metody APV. Następnie zaproponowano, aby do wyliczania przepływów pieniężnych wykorzystywanych w metodzie APV użyć symulacji Monte Carlo. Przedstawiono kolejne etapy takiej procedury, a następnie na przykładzie liczbowym wyliczono wartość przedsiębiorstwa według zaproponowanej metodologii. Na zakończenie przedstawiono zalety i wady takiego podejścia. (abstrakt oryginalny)
Wyliczenie wartości przedsiębiorstwa na podstawie metody DCF wiąże się z restrykcyjnymi założeniami dotyczącymi struktury kapitału. Takich trudności nie nastręcza metoda APV, która pozwala obliczyć wartość przedsiębiorstwa przy dowolnym poziomie zadłużenia. Wyniki obliczeń tych dwóch metod można połączyć i na ich podstawie wyznaczyć strukturę kapitału przedsiębiorstwa w przyszłych okresach. Wyznaczenie struktury kapitału następuje w proponowanej w artykule metodzie iteracyjnej. Metoda ta pozwala na szybkie wyznaczenie optymalnej struktury kapitału na podstawie prognozowanych wielkości zadłużenia, kosztu zadłużenia oraz wolnych przepływów środków pieniężnych. Metoda APV nie jest pozbawiona wad. W proponowanym w artykule rozwiązaniu uwzględniany jest wyłącznie wpływ korzyści związanych z wykorzystaniem długu na zmianę kosztu kapitału i struktury kapitału. W miarę wzrostu zadłużenia wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. kosztów bankructwa i kosztów przedstawicielstwa. Wielkość tych kosztów powinna być uwzględniona w koszcie kapitału przedsiębiorstwa szczególnie w sytuacji znacznego finansowania się długiem. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metody szacowania NPV (Net Present Value) w aspekcie struktury finansowania przedsięwzięcia inwestycyjnego. Metoda ta polega na ustaleniu bieżącej wartości przepływów pieniężnych, które będą występowały w przyszłości w kolejnych fazach okresu obliczeniowego.
Przedstawiono ogólną charakterystykę rachunku kosztów cyklu życia produktu/technologii. Opisano wykorzystanie metody skorygowanej wartości bieżącej w ocenie ekonomicznej efektywności projektów inwestycyjnych. Szczególną uwagę zwrócono na wykorzystanie rachunków kosztów cyklu życia produktu/technologii do oceny przedsięwzięć inwestycyjnych polegających na budowie kogeneracyjnych źródeł energii. (fragment tekstu)
Przedmiotem zainteresowania autora były dwie metody wyceny przedsiębiorstwa, tj. metoda wykorzystująca średni ważony koszt kapitału i metoda skorygowanej wartości bieżącej (APV). Przedstawione metody odnoszą się do wyceny dotychczasowej działalności przedsiębiorstwa i w obu podstawą wyceny jest prognoza tzw. wolnych przepływów środków pieniężnych (FCF). Przedstawione zalety metody skorygowanej wartości bieżącej przemawiają za jej szerszym upowszechnieniem, bowiem umożliwia ona uzyskanie bardziej szczegółowych informacji o źródłach tworzenia wartości, co jest szczególnie ważne w procesie zarządzania ukierunkowanego na wzrost wartości przedsiębiorstwa.
W tradycyjnych metodach wyceny zakłada się brak współzależności między wolnymi przepływami pieniężnymi oraz przepływami finansowymi. Metoda APV pozwala na analizę wpływu skutków decyzji dotyczących sposobu finansowania na wartość przedsiębiorstwa. Podejście to jest szczególnie istotne w ocenie przedsiębiorstw, które w pełni wykorzystują swoją pojemność kredytową. W artykule prezentowany jest przykład przedsiębiorstwa podlegającego transakcji wykupu lewarowanego. W tego typu transakcjach o wielkości przepływów finansowych w następnym okresie decyduje zrealizowany operacyjny przepływ pieniężny w okresie bieżącym. W artykule zaproponowano sposób doboru stóp dyskonta odsetkowych tarcz podatkowych w sytuacji współzależności wolnych i finansowych przepływów pieniężnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiona została metoda skorygowanej wartości bieżącej APV (adjusted present value) i zasady jej stosowania w ocenie efektywności inwestycji. Autor porównał ją z metodami zazwyczaj stosowanymi w praktyce szacowania inwestycji. Szczególną uwagę autor zwrócił na wartości informacyjne jakie daje wycena efektów finansowania zewnętrznego metodą APV. Ponad to przedstawił sposób wykorzystania metody APV do oceny projektu inwestycyjnego związanego z ochroną środowiska. W ocenie autora metoda APV, to prostszy, skuteczniejszy i mniej podatny na błędy sposób dokonania korekty wartości projektów inwestycyjnych o efekt finansowania zewnętrznego. Podejście to zapewnia dodatkową informację na potrzeby zarządzania, wskazując na wartość składników finansowania projektu i umożliwia analizę ich wpływu na budowę bądź destrukcję wartości projektu inwestycyjnego.
Jeśli decyzja o sposobie finansowania projektu inwestycyjnego wpływać może na pozostałe decyzje finansowe firmy, to konieczne jest uwzględnienie tego faktu przy ocenie danego przedsięwzięcia. Zdyskontowana wartość netto projektu (NPV - net present value) skorygowana o uboczne efekty finansowania, określana jest mianem skorygowanej wartości obecnej (APV - adjusted present value). APV wykorzystuje się do wyznaczania wartości projektów inwestycyjnych i do wyceny wartości przedsiębiorstwa. Jedną z technik obliczeniowych APV jest korekta stopy dyskonta przepływów środków pieniężnych netto. W klasycznych przypadkach, przy korekcie stopy dyskonta, nie uwzględnia się wzrostu przepływów środków pieniężnych netto, co w dalszej kolejności może poważnie zniekształcić wartość realizowanego projektu. Autor zaprezentował równania, które pozwalają na korektę stopy dyskonta z uwzględnieniem stopy wzrostu dla założeń modelu jednookresowego oraz dla nieskończonej liczby okresów prognozy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.