Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Adjustment costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The article presents a generalization of an identification scheme of a monopolistic markup proposed by De Loecker and Warzynski (2012). We showed the relation between a price markup and factor wedges arising either due to firm's monopsony power and/or factor adjustment costs. The joint estimation of both kind of wedges (or price markup only) is subject to an identification problem and we discussed the possible restrictions identifying all wedges jointly. We argue that the identification restriction implicitly imposed in the empirical literature is reasonable, but in specific circumstances (or with additional information introduced) different choices may lead to better estimates of not only price markups, but also factor wedges if available data allow to measure multiple variable production factors. (original abstract)
Integracja Polski z Unią Europejską jest złożonym przedsięwzięciem. Wiąże się ono nie tylko z określonymi korzyściami, ale również z pewnymi kosztami. Polska dąży do członkostwa w ugrupowaniu integracyjnym, które ma wysokie standardy socjalne oraz standardy środowiska i pracy. Musi zatem przyjąć aquis, czyli zestaw unijnych norm i przepisów, które zaprojektowano dla krajów gospodarczo rozwiniętych. Polska takim krajem jeszcze nie jest. Dlatego awans cywilizacyjny wymaga od nas dużego wysiłku. Dotyczy to miedzy innymi polskich przedsiębiorstw, które ponoszą koszty dostosowania do standardów europejskich. (fragment tekstu)
Przedmiot i cel pracy: Celem opracowania jest charakterystyka i ocena uwarunkowań działalności proekologicznej przedsiębiorstw sektora biogospodarki zlokalizowanych na obszarach przyrodniczo cennych województwa lubelskiego oraz wskazanie najważniejszych jej czynników i barier z perspektywy badanych przedsiębiorstw. Materiały i metody: Osiągnięciu celu służyła analiza literatury przedmiotu oraz wyników badań przeprowadzonych w 2013 roku w 30 gminach z grupy o najwyżej cenności ekologicznej w województwie lubelskim. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z użyciem kwestionariusza wywiadu. Wyniki: Podjęte w przedsiębiorstwach działania proekologiczne w głównej mierze warunkowane były czynnikami ekonomicznymi oraz potrzebą dostosowania organizacji do sprostania standardom z zakresu ochrony środowiska. Wśród ograniczeń działalności proekologicznej wskazano wysokie koszty dostosowania się do zaostrzanych przepisów prawa ochrony środowiska oraz związane z tym trudności organizacyjne. Wnioski: Przedsiębiorstwa sektora biogospodarki funkcjonujące na obszarach przyrodniczo cennych charakteryzują wzajemne harmonijne relacje z lokalnym środowiskiem przyrodniczym. W badanej grupie dostrzeżono potrzebę upowszechniania wiedzy na temat możliwości zewnętrznego wsparcia finansowego działalności proekologicznej. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedmiotem analizy są - według kryterium podmiotowego - koszty ponoszone przez podatników (koszty dostosowania, tax compliance costs), natomiast według kryterium przedmiotowego - koszty operacyjne (operating costs of tax system). Celem analizy jest porównanie tych kosztów w państwach członkowskich UE. Źródłem analizowanych danych są wyniki case study przeprowadzonego dla przedsiębiorstw z państw członkowskich UE, prezentowane przez Bank Światowy oraz PricewaterhouseCoopers w cyklicznej już publikacji Paying Taxes 2009. The global picture (wcześniejsze wydania - 2007 i 2008 r.). W analizie wykorzystano wskaźniki dotyczące rocznej liczby płatności podatkowych, liczby godzin przeznaczonych na stosowanie przepisów prawa podatkowego, a także stopy podatkowej, obejmujące podatki i składki płacone przez przedsiębiorstwa w drugim roku działalności. Zaprezentowane dane dotyczą 2007 roku. Niestety nie obejmują Cypru i Malty. Ponadto opracowanie zawiera analizę wyników Raportu z funkcjonowania Krajowej Informacji Podatkowej w latach 2006-2008. KIP jest jedną z wielu inicjatyw Ministerstwa Finansów mających na celu zapewnienie jak największej liczby ułatwień w dobrowolnym, prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych, jak również podniesienie efektywności kontroli podatkowej i czynności sprawdzających. (fragment tekstu)
Po złamaniu się systemu Bretton Woods w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, międzynarodowy system walutowy przekształcił się w standard dolarowy, przy czym największe i najbardziej rozwinięte kraje wprowadziły u siebie zmienne kursy walutowe. Inne (w większości) stabilizowały kursy swoich walut do dolara lub (w mniejszości) do walut innych największych i najbardziej rozwiniętych krajów. Podstawowym elementem mechanizmu dostosowawczego stały się zmiany kursów dla tych krajów, które wprowadziły kursy zmienne, lub zmiany wewnętrznej polityki gospodarczej dla tych, które stabilizowały kursy swoich walut do wybranej waluty kluczowej. System ten umożliwia Stanom Zjednoczonym uzyskanie bardzo wysokich dochodów w postaci renty walutowej i zysków kapitałowych. Stany Zjednoczone uzyskały także "szczególny, nadmierny przywilej" prowadzenia wewnętrznej polityki gospodarczej i polityki zagranicznej bez konieczności liczenia się z ograniczeniami bilansu płatniczego. Z przywileju tego korzystały bardzo intensywnie w pierwszej dekadzie obecnego wieku, znacznie zwiększając zewnętrzną podaż netto dolara i starając się przerzucić koszty dostosowania się (przywrócenia równowagi) na resztę świata. Kryzys finansowy, jaki rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych latem 2008 r. i następnie "rozlał" się po całym świecie, uwypuklił wewnętrzne niedoskonałości obecnego "standardu" międzynarodowego systemu walutowego wynikające z "nadmiernego uprzywilejowania" USA - zbytniego uzależnienia świata od dolara, arbitralnej polityki Stanów Zjednoczonych i sytuacji ich gospodarki. W związku ze zmianami, jakie zaszły w strukturze gospodarki światowej (powstanie UGiW i strefy euro, awans gospodarczy Renta walutowa i "szczególny przywilej" w międzynarodowych stosunkach finansowych 111 Chin, Indii i Brazylii, wzmocnienie finansowe Rosji i innych krajów naftowych), coraz wyraźniej przejawia się tendencja, aby ograniczyć "nadmierny przywilej" Stanów Zjednoczonych i ich korzyści z renty walutowej, a międzynarodowy system walutowy oprzeć na bardziej zdywersyfikowanej bazie monetarnej oraz szerszej koordynacji polityki gospodarczej w celu przeciwdziałania zaburzeniom, jakie występują na rynkach walutowych.
Celem artykułu jest próba identyfikacji kosztów transakcyjnych funkcjonowania systemu podatkowego. System podatkowy, który uznawany jest za jeden z najważniejszych elementów gospodarki, generuje liczne, niełatwe do zmierzenia koszty transakcyjne. Ponoszą je państwo oraz podmioty prywatne. Do kosztów transakcyjnych systemu podatkowego zalicza się: koszty efektywności i koszty poboru podatku (koszty operacyjne), które są obciążeniem zarówno dla państwa (koszty administracyjne), jak i dla podatników (koszty dostosowania do przepisów podatkowych). Ich wielkość jest trudna do oszacowania i niekiedy przyjmuje postać niemierzalnej straty dobrobytu. Opracowanie ma charakter przeglądowy. Zostało napisane na podstawie analizy literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Współczesne utrzymanie środowiska i zasobów naturalnych staje się coraz bardziej umiędzynarodowione. Jednym z takich wspólnych rozwiązań jest międzynarodowy protokół podpisany 1994 r. w ramach Konwencji w sprawie Transgranicznego Zanieczyszczenia Powietrza na Dalekie Odległości. Dotyczy on ograniczenia emisji dwutlenku siarki. Powszechnie znany jest pod nazwą Drugiego Protokołu Siarkowego. Artykuł omawia realizację DPS przez Polskę i podejmuje próbę oceny skutków gospodarczych, czyli kosztów wykonania tego porozumienia przez polskie społeczeństwo.
Autorzy badają skutki handlowe dla Polski wynikające z utworzenia strefy wolnego handlu UE-Ukraina. Podjęcie takiego badania uzasadniają skalą wzajemnych obrotów i tempem ich wzrostu. Ukraina jest jednym z najważniejszych rynków zbytu dla polskich towarów, a Polska jest drugim pod względem wielkości obrotów towarowych partnerem handlowym Ukrainy w UE-27. Oprócz skutków obniżenia ceł importowych (obliczenie efektów kreacji i przesunięcia) autorzy analizują konsekwencje zniesienia ceł wywozowych przez Ukrainę, a także prawdopodobieństwo stosowania środków ochrony handlu przez obie strony. Odnoszą się w sposób syntetyczny do zmian regulacyjnych w wymianie towarowej. Zdaniem autorów osiągniecie zbliżenia regulacyjnego, takiego jak w Europejskim Obszarze Gospodarczym, jest nierealne ze względu na wielki dystans w rozwoju społecznym i gospodarczym partnerów oraz ogromne koszty dostosowania ze strony Ukrainy.
Raport przedstawia koszty dostosowania systemu bankowego do wymagań gospodarki rynkowej.
Komisja Europejska przedstawiła projekt nowej dyrektywy zmieniającej zasady rozliczania podatku dochodowego (CIT) przez spółki działające w różnych krajach członkowskich UE. W miejsce obecnego systemu rozliczania podatku CIT w każdym kraju oddzielnie, KE proponuje konsolidację zysków i strat spółek na poziomie grupy kapitałowej (CCCTB). Skonsolidowany wynik finansowy byłby następnie dzielony na różne kraje, zgodnie z formułą złożoną z trzech czynników: przychodów, zatrudnienia i aktywów trwałych, z jednakowymi wagami każdego czynnika. Oczekuje się, że zmiana uprości rozliczanie podatku w różnych krajach, zmniejszy bariery podatkowe na wspólnym rynku europejskim i zredukuje koszty dostosowania się do różnych systemów podatkowych. Jednakże badania empiryczne pokazują, że mechanizm CCCTB spowoduje zwiększenie dochodów podatkowych w jednych krajach i ich spadek w innych. Polski budżet może stracić 1% dochodów z CIT. W rzeczywistości CCCTB prowadzi do harmonizacji efektywnych stawek podatkowych i poprzez zmianę poziomu opodatkowania spowoduje zmiany w poziomie zatrudnienia i PKB w poszczególnych krajach UE. Wzrost zatrudnienia wystąpi w Hiszpanii i Francji, natomiast w pozostałych krajach, w tym w Polsce, zatrudnienie obniży się. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Teoria optymalnego obszaru walutowego i jej zastosowanie w praktyce
84%
Wprowadzenie wspólnej waluty może spowodować znaczące zmiany w gospodarce. Jednak nie oznacza wyłącznie korzyści, ale także koszty dostosowania się do wymaganych kryteriów. W przeciwnym razie świat byłby pełny wspólnych obszarów walutowych. Wstąpienie do Unii Walutowej w przypadku niektórych krajów oznaczało obniżenie dyscypliny finansów publicznych, a więc było traktowane instrumentalnie. Sytuacja ta była jedną z przyczyn kryzysu finansowego. Kryteria z Maastricht są testem potrzebnym, ale niedostatecznym dla sprawdzenia funkcjonowania kraju w Unii Walutowej. (abstrakt oryginalny)
Labour market reforms have been undertaken to eliminate labour market rigidities in European countries since 1970s. The important features of the reforms are the reduction in adjustment costs and the introduction of fixed-term contracts (FTC). Some empirical studies point out that employment fluctuations have become more volatile after the reforms. This paper presents a model with FTC and analyzes the effects of the key features of the reforms. Numerical examples show that an expected productivity shock causes the oscillatory behaviour of employment. Moreover, a reduction in adjustment costs amplifies fluctuations. In the labour market literature, a number of studies point out the importance of trade unions in European countries. This paper also analyzes the effects of union influence, and the numerical examples indicate that the stronger union influence leads to larger employment fluctuations. (original abstract)
Sytuacja społeczno-ekonomiczna polskiego sektora rolno-żywnościowego jest niekorzystna, zwłaszcza w porównaniu do tego sektora w UE. Polska integrując się z gospodarką unijną dostosowuje stopniowo swoje ustawodastwo do Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) oraz stosuje już pewne wsparcie dochodów rolniczych na wzór UE. W artykule omówiono kolejno koszty dostosowania polskiego rolnictwa, jak kształtuje się wsparcie dochodowe rolnictwa w Unii Europejskiej i w Polsce oraz polskie stanowisko negocjacyjne w obszarze "Rolnictwo".
Integracja nowych państw członkowskich ze strefą euro i pełna realizacja Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW) stwarza nowe możliwości gospodarczego rozwoju. Wymaga jednak wypełnienia kryteriów ekonomicznych i legislacyjnych, harmonizujących politykę fiskalną i monetarną oraz włączających krajowy bank centralny do prac Eurosystemu. Zmiany prawne i gospodarcze wymagają zaangażowania wszystkich sektorów gospodarki i administracji publicznej oraz poniesienia znacznych jednorazowych kosztów. Największe obciążenia ponoszą banki komercyjne i bank centralny. Stanowią one bowiem podstawowy kanał w zasilaniu społeczeństwa i przedsiębiorstw w walutę euro. Banki utracą również dochody z operacji walutowych. W całej gospodarce największy udział w kosztach przygotowań do wprowadzenia euro stanowią koszty dostosowania systemów informatycznych.(abstrakt oryginalny)
Przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a w szczególności negocjacjom z tym związanym, towarzyszyć będą oszacowania wielkości niezbędnych nakładów inwestycyjnych oraz obciążeń finansowych budżetu centralnego i budżetów samorządów związanych z przeprowadzeniem tego procesu, obejmującego: - określenie wiarygodnego scenariusza (strategii) harmonizacji, - doprowadzenie do akceptacji strategii przyjętej przez UE w procesie negocjacji, - realizację przyjętego programu. Szczególnie istotnym elementem tych negocjacji jest określenie warunków spełnienia przez Polskę wymagań ekologicznych Unii Europejskiej. Procesowi zjednoczenia będzie towarzyszyć z jednej strony nacisk na nasz kraj o jak najszybsze osiągnięcie wymagań i zaleceń zawartych w dyrektywach UE przy możliwie najmniejszej pomocy finansowej ze strony Unii, z drugiej zaś nasze dążenie do zmniejszenia ekonomicznych konsekwencji realizacji wymagań poszczególnych dyrektyw, sprowadzające się do wydłużenia okresu harmonizacji oraz oczekiwania na znaczne subwencje łagodzące niedogodności spełniania ostrzejszych wymagań(fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono wpływ wspólnej waluty na gospodarki krajów członkowskich, jak również na strefę euro jako całość. Omówiono takie korzyści jak: silna europejska waluta, wpływ wprowadzenia euro na handel międzynarodowy, wzrost inwestycji zagranicznych w strefie euro, wpływ euro na wzrost gospodarczy. Wśród kosztów wymieniono: wzrost cen, koszty dostosowania gospodarek, koszty instytucjonalne. Na koniec zwrócono uwagę na problem nieefektywności strefy euro (brak dostosowań gospodarki europejskiej, nierówne traktowanie członków unii walutowej).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.