Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Administration region
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Byli wojewodowie: krakowski, nowosądecki i tarnowski przekazali samorządom nowo utworzonego województwa małopolskiego dokument pod nazwą "Małopolska - integracja i rozwój", pierwszą roboczą wersję kształtu nowego województwa małopolskiego. Artykuł krótko omawia problemy poruszone w tym dokumencie.
Artykuł omawia potencjał i znaczenie regionu kujawsko-pomorskiego, poziom i strukturę gospodarki, rolnictwo, przemysł, problemy społeczne oraz kierunki rozwoju.
Artykuł przedstawia krótką charakterystykę województwa podlaskiego: strukturę ludności, problemy demograficzne, bezrobocie, strukturę zatrudnienia, rolnictwo, współpracę przygraniczną.
Artykuł omawia zagospodarowanie przestrzenne województw łódzkiego.
Artykuł zawiera ocenę gospodarczego rozwoju województwa gdańskiego na tle innych regionów Polski, spis największych przedsiębiorstw województwa gdańskiego oraz omawia uwarunkowania przyszłego rozwoju gospodarczego.
Artykuł zawiera zarys gospodarki województwa tarnobrzeskiego, omawia możliwe scenariusze rozwoju i priorytety rozwojowe.
Zmiany podziału administracyjnego to instrumenty walki politycznej w państwach o diamateralnie różnych systemach społeczno-politycznych, potencjale ekonomicznym lub zasobach ludzkich. Nowy podział administracyjny kraju stanowi nierzadko metodę podporządkowania zbyt ambitnych liderów lokalnych, zagrażających dominującej pozycji hierarchów politycznych w centrali. Najbardziej dobitnymi przykładami mogą być zmiany podziału administracji terenowej w Rumunii (1968 r.) czy w Polsce (1975 r.). Dzielenie terytorium narodowego na większą liczbę jednostek administracyjnych, nawet przy nadaniu im ograniczonych swobód, pozwala utrzymać w ryzach społeczności lokalne, dbające bardziej o swoje własne uprawnienia, niż dążące do wspólnych działań przeciw- ko hegemonii władz centralnych. (fragment tekstu)
Województwa w nowym kształcie odzwierciedlają różny udział w rozwoju gospodarczym i w eksporcie. Z punktu widzenia produkcji sprzedanej wszystkie województwa można podzielić na trzy grupy: wysoko, średnio i słabo rozwinięte. Wielkość produkcji sprzedanej poszczególnych jednostek administracyjnych ilustrują tabele.
9
Content available remote Elementarne założenia teoretyczne zasady zespolenia administracyjnego
61%
Podsumowując niniejsze rozważania można stwierdzić, że zasada zespolenia administracyjnego, mimo licznych braków i wątpliwości, które wywołuje (nie było sposobności by o nich wspomnieć ze względu na ramy przedmiotowego opracowania), stanowi istotną zasadę ustrojowego prawa administracyjnego. Jej konstrukcja w znaczący sposób wpływa na złożony układ organizacyjny i mechanizm funkcjonowania administracji publicznej w terenie, zarówno tej rządowej, jak i samorządowej. (fragment tekstu)
10
61%
Od pierwszego stycznia 1999 r. zmienia się administracyjna i gospodarcza mapa kraju. W artykule podjęto próbę sporządzenia gospodarczego "bilansu otwarcia" i ocenienia ekonomicznego znaczenia i perspektyw rozwoju 16 nowych regionów.
Utrzymuje się duże zróżnicowanie w poziomie rozwoju, konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej poszczególnych regionów Polski. Potwierdza to najowszy ranking Instytutu Badań nad Gospodarką Rykową.
Artykuł omawia cele i kryteria tworzenia dużych województw. Zawiera też opis 13 województw.
Przedmiotem artykułu jest zjawisko regionalizmu jako ruchu społeczno-kulturalnego oraz pojęcie regionu (administracyjnego i autonomicznego).
Autor przedstawił w zarysie różne koncepcje podziału Polski na regiony-województwa (8 i 12 województw) i na tym tle koncepcje podziału administracyjnego Pomorza Środkowego.
Wprowadzanie nowego modelu zarządzania jakością na przykładzie powiatu Markischer w Niemczech, przy stale kurczących się środkach finansowych i rosnących wymogach stawianych wobec władz gminnych.
Prezentacja województwa mazowieckiego.
Wyjaśniono pojęcie regionu ekonomicznego i omówiono różne teorie rozwoju regionu ekonomicznego.
Analiza danych statystycznych wskazuje na duże zróżnicowanie struktury agrarnej i intensywności polskiego rolnictwa. Wyraźne regionalne zróżnicowanie rolnictwa jest jedną z przesłanek interwencjonizmu państwowego w krajach UE. Jednym z regionów o dużym znaczeniu rolnictwa w naszej gospodarce jest lubelszczyzna. Celem niniejszego opracowania jest próba wydzielenia i charakterystyki poszczególnych rejonów rolniczych w województwie lubelskim.
Tocząca się aktualnie w naszym kraju dyskusja nad regionalizacją i modelem terytorialnej organizacji państwa powoduje wzrost zainteresowania doświadczeniami krajów zachodnich w tej dziedzinie. Na szczególną uwagę wydaje się zasługiwać w tym względzie przykład Francji, będącej ojczyzną ruchu społecznego zwanego regionalizmem i posiadającej bogate doświadczenia w zakresie reform regionalnych. Zainteresowanie Francją uzasadnia ponadto podjęta w tym kraju w początkach lat 80. reforma decentralizacyjna, która wprowadziła istotne zmiany w systemie administracji terytorialnej i uczyniła z regionów nowy szczebel podziału administracyjnego. Długoletnie doświadczenia francuskie w dziedzinie regionalizacji stanowią ilustrację ewolucyjnego charakteru tego procesu i daleko idącego pragmatyzmu stosowanych rozwiązań. Przyjęta zaś ostatnio we Francji koncepcja regionu jako jednostki samorządowej wydaje się godna uwagi także w warunkach polskich. (fragment tekstu)
Celem tego artykułu jest ukazanie wpływu reformy administracji terenowej kraju na procesy kształtowania się regionów w Polsce. Jako przedmiot analizy wybrano Warmię i Mazury, region, który w wyniku przeprowadzonej w roku 1999 reformy zaczął intensywnie się instytucjonalizować. Wyłaniane w wyborach demokratycznych władze, wykorzystując dokumenty strategiczne, instrumenty finansowe oraz regionalny dyskurs medialny, tworzą i ugruntowują w świadomości mieszkańców poczucie realności istnienia regionu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.