Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Administrative management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Analityka biznesowa w zarządzaniu kadrami w przedsiębiorstwie
100%
Praktyka funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw przynosi coraz więcej dowodów na rosnące znaczenie podejścia analitycznego w zarządzaniu. W wielu firmach pojawiają się jednak dylematy dotyczące zasadności jego wdrożenia w obszarze personalnym. W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem było zidentyfikowanie stopnia wykorzystania podejścia analitycznego w różnych obszarach zarządzania kadrami w przedsiębiorstwach z uwzględnieniem ich wielkości, mierzonej liczbą zatrudnionych osób. Badania przeprowadzono w 61 firmach, posługując się techniką kwestionariusza ankiety. Uzyskane rezultaty potwierdziły prawdziwość hipotezy o istnieniu zależności pomiędzy wykorzystaniem analityki w zarządzaniu kadrami a wielkością przedsiębiorstwa(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka znaczenia działań podejmowanych przez organy administracji publicznej w obszarze kreowania wizerunku regionu, najlepiej atrakcyjnego i poŜądanego przez przedstawicieli biznesu i pozostałych interesariuszy, na rzecz których inicjatywy takie są prowadzone. KaŜda jednostka terytorialna, konkurując m.in. o turystów, mieszkańców, inwestorów czy pracowników, musi w sposób przemyślany i świadomy projektować i realizować takie działania rynkowe, które pozwolą jej nie tylko wyróżnić się w otoczeniu, ale przede wszystkim będą odpowiadały interesom społecznym w szerokim tego słowa znaczeniu.(abstrakt oryginalny)
Pilna potrzeba mierzenia i porównywania wyników w administracji jest tematem dostrzeżonym nie tylko w praktyce administracyjnej, ale również i w naukach o administracji. Punktem wyjścia do rozważań zawartych w artykule jest założenie, że pojedyncze instrumenty, mające na celu zarządzanie wydajnością i efektywnością w administracji czy poprawę osiąganych wyników, powinny być stosowane z uwzględnieniem celu nadrzędnego, jakim jest realizacja interesu publicznego. Wdrażanie koncepcji nakazuje ponadto rozpatrzenie złożonych uwarunkowań prawnych, politycznych czy społecznych, w jakich funkcjonują podmioty administracji publicznej, co autorka ilustruje licznymi przykładami z wybranych państw.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ogólne rozważania dotyczące władzy i administracji publicznej. Zanalizowano zasady i cechy postępowania władzy publicznej w warunkach gospodarki rynkowej, na podstawie których sformułowano wnioski. Do głównych zasad i cech autor zaliczył: podejście strategiczne; orientacja na wyniki; decentralizacja władzy; władze przedsiębiorcze i profesjonalne; władze zorientowane prorynkowo i konkurencyjnie; orientacja na klienta i jego potrzeby; ranga zmian organizacyjnych; podejście procesowe; władze współpracują i partnerskie; znaczenie względów etycznych; władze elastyczne; władze uczące się; władze kierujące się poczuciem misji; ważność przywództwa oraz władza silna. Na podstawie analizy cech i zadań, autor sformułował następujące wnioski: władze publiczne stanowią aparat pojęciowy o charakterze ogólnym, władze publiczne przekształcają się, przyjmując różne style i sposoby rządzenia, wspólnym mianownikiem jakościowej przemiany władz publicznych jest stopniowe przechodzenie od ujęć hierarchicznych i proceduralno-formalnych do zastosowań efektywnościowych oraz konkretny sposób wykorzystywania instrumentów w rządzeniu publicznym powinien być traktowany sytuacyjnie.
5
Content available remote Marketing wewnętrzny w praktyce zarządzania jednostek samorządu terytorialnego
75%
Artykuł prezentuje współczesne podejście do zarządzania terytorialnego, przedstawione pod kątem koncepcji marketingu wewnętrznego. Marketing wewnętrzny oznacza filozofię funkcjonowania organizacji, ukierunkowanej na zaspokajanie potrzeb i oczekiwań klienta wewnętrznego. Koncepcja znajduje również zastosowanie w jednostkach samorządu terytorialnego, zwłaszcza administracji samorządowej, której pracownicy świadczą usługi publiczne (administracyjne i społeczne) na rzecz członków wspólnoty terytorialnej. Podstawowym założeniem tej koncepcji jest uznanie urzędu (miasta, gminy) za rynek wewnętrzny, a jego pracowników za klientów wewnętrznych. Źródłem dobrych praktyk w tym zakresie jest Urząd Miasta Poznania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie głównych problemów związanych z wykorzystaniem koncepcji outsourcingu w zarządzaniu usługami publicznymi. Przedstawiono zakres i specyfikę usług publicznych oraz syntetyczną ocenę poziomu ich świadczenia. Zaprezentowano cele i rodzaje outsourcingu, ze szczególnym wskazaniem na specyfikę outsourcingu w sektorze publicznym.
The auditor independence is considered as one of the basic standards that the auditing function depends on it, also it is considered as a mile stone and overtcbral column for the function whereas without availability of independence, the auditor reports loss its importance. From another side, providing management services by the same auditor who set up auditing of financial statements still a point of different opinions between the specialists at this field. (fragment of text)
The article presents the results of the study on a system approach in the political-administrative management in order to improve the efficiency of administrative activity under the social transformation conditions. The system approach value in the process of a modern Ukrainian state development is grounded.(original abstract)
Transformacja systemowa uczyniła jednostki samorządu terytorialnego, w tym przede wszystkim gminy, podmiotami odpowiedzialnymi za zaspokajanie potrzeb społecznych poprzez wykonywanie usług publicznych. Materialną podstawę ich realizacji stanowi mienie komunalne. Współczesne uwarunkowania ekonomiczno-prawne spowodowały konieczność reorientacji procesów gospodarowania majątkiem publicznym. W poszukiwaniu nowych, jak najbardziej efektywnych, rozwiązań władze publiczne coraz częściej dostrzegają potrzebę pełnej i świadomej koordynacji działań, decyzji oraz przedsięwzięć organizatorskich podejmowanych na rzecz racjonalizacji procesu zarządzania majątkiem dla osiągnięcia określonych celów. Niezbędność koordynacji działań wynika głównie z potrzeby systemowego traktowania procesów zarządzania majątkiem publicznym. W takim przypadku skoordynowanie decyzji podejmowanych przez władze miasta jest niezbędne w każdym złożonym działaniu, gdyż warunkuje realizację zasady oszczędności i uzyskiwania efektu synergii. Współpraca i wzajemne oddziaływanie poszczególnych elementów w procesie zarządzania gospodarką finansową miasta prowadzi do większej ich efektywności, niż gdyby każdą z nich zarządzać w oderwaniu od innych. (fragment tekstu)
10
Content available remote Europe's Territorial Futures between Daydreams and Nightmares
75%
Europe is changing. The grand societal challenges which shape the European development have a considerable influence on our governance systems and the possible development paths in different parts of Europe, its regions and cities. Based on the results of the FP7 research project FLAGSHIP, this article discusses possible governance and territorial futures for Europe - constantly balancing between daydreams and nightmares. The end of this article contains a plea for shared territorial vision for Europe.(original abstract)
11
Content available remote New public management w kontekście zarządzania administracją państwową
75%
Problematyka niniejszej publikacji koncentruje się na istocie funkcjonowania podmiotów administracji publicznej opartych na idei New Public Management. Treści wstępne zwracają uwagę na konieczność występowania owych instytucji w sektorze publicznym, odgrywających istotne role z punktu widzenia usług dostarczanych obywatelom. W dalszej części publikacji zdefiniowano poję- cie administracji państwowej oraz określono jej kluczowe funkcje i zadania. Rozważania z zakresu New Public Management, jako nowoczesnej formy zarządzania w sektorze publicznym, obejmują podstawowe jej determinanty i uwarunkowania. Końcowe kwestie skupiają się na specyficznym ujęciu usług w kontekście NPM. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wpływu różnych elementów kultury organizacyjnej na wdrażanie systemu zarządzana wiedzą w administracji publicznej.^ (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono pojęcie administracji publicznej, opisano i poddano krytyce jej tradycyjny model. Przedstawiono podstawy menedżeryzmu jako nowoczesnego modelu zarządzania w administracji publicznej.
W przekonaniu autora opracowania pracownik administracji publicznej (przynajmniej ten z wyższym wykształceniem) powinien dążyć do tego, aby stać się menedżerem publicznym, gdyż słowo "menedżer" nie jest zarezerwowane wyłącznie dla biznesu. A to wymaga oddzielenia w administracji profesjonalizmu od polityki, niesprowadzania jej wyłącznie do przestrzegania prawa, włączenia elementów zarządzania menedżerskiego (ale nie bezkrytycznie), przyjęcia modelu "public governance", pamiętając o jego zbieżności ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. (fragment tekstu)
Zamieszczono charakterystykę wybranych nowoczesnych koncepcji zarządzania możliwych do stosowania w organizacji administracji publicznej. Przedstawiono doświadczenia w stosowaniu nowoczesnych koncepcji zarządzania w organizacjach administracji publicznej.
W pracy przeprowadzono analizę relacji pomiędzy polityką a systemem zarządzania sprawami publicznymi. Autor podejmuje próbę pokazania, że tradycyjny ideał apolitycznej administracji publicznej zanika. Zmiany zachodzące w administracji publicznej i w jej środowisku spowodowały zaktywizowanie i przeobrażenie jej charakteru na znacznie bardziej polityczny.
W artykule podjęto rozważania roli etyki w zarządzaniu jednostką administracji publicznej. Zdefiniowano pojęcie etyki w zarządzaniu tego typu jednostkami, oraz wskazano na jej rolę w działalności publicznej.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istoty kontroli jakości w działalności administracyjnej przedsiębiorstwa produkcyjnego. Pojęcie "administracja" rzadko pojawia się w opracowaniach dotyczących przedsiębiorstw sektora prywatnego. Bliższe jest połączenie tego terminu z sektorem publicznym, z tzw. administracją publiczną, samorządową czy państwową. Aby jednak wyjaśnić, jak administracja funkcjonuje w sektorze prywatnym, należałoby się najpierw pokusić o wyjaśnienie pojęć, których będę używać w artykule. (fragment tekstu)
Wraz z wdrażaniem nowej filozofii funkcjonowania sektora publicznego, szczególny nacisk położono na funkcje usługowe urzędu ukierunkowane na klienta, a co za tym idzie, na przyjęcie standardów i mierników oceny wykonywanych działań.
Spółdzielnia mieszkaniowa to specyficzny interes. Jego szef nie może pozbyć się nierzetelnych klientów, gdyż gminy nie mają lokali zastępczych. Zaległości lokatorów w płaceniu czynszów są bardzo duże. Powstają przez to zatory, które są przyczyną trudnej sytuacji wielu spółdzielni.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.