Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Age diversity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie wpływu zróżnicowania wiekowego na motywację pracowników z uwzględnieniem różnic pomiędzy poszczególnymi generacjami. W artykule zwrócono szczególną uwagę na wymiar wieku pracowników determinujący różnice pomiędzy zachowaniem i potrzebami poszczególnych członków zespołu pracowniczego. W związku tym przeprowadzono badanie z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety. Po dokonaniu analizy wyników można stwierdzić, iż obecność zróżnicowanych wiekowo zespołów pracowniczych w organizacji wpływa na budowę i implementację systemu motywacji. Dodatkowo, dzięki przeprowadzonemu badaniu można zrozumieć jakie są potrzeby pracowników poszczególnych generacji, wynikające z wyznawanego systemu wartości. Niniejsze wyniki badań można wykorzystać w realnie istniejących organizacjach, w ramach tworzenia i wdrażania systemu motywacji w zespołach pracowników zróżnicowanych wiekowo.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem była obiektywna ocena sytuacji osób w wieku niemobilnym w krajach Unii Europejskiej (UE 27) i porównanie jej z subiektywnymi odczuciami respondentów ze wskazanej grupy wiekowej. Uwagę zwrócono na sytuację Polski na tle pozostałych krajów członkowskich, a także poszukiwanie dobrych wzorców. W ramach badań porównano dwa podejścia do oceny sytuacji wyróżnionej grupy wiekowej. Pierwsze podejście oparte było na danych obiektywnych obrazujących sytuację w obszarach szczególnie ważnych dla funkcjonowania w społeczeństwie. W drugim podejściu wykorzystano subiektywne oceny satysfakcji osób w wieku 50-64 lat. W badaniu zastosowano metody taksonomiczne. Wyniki badań pozwoliły na wskazanie krajów najbardziej przyjaznych osobom w wieku niemobilnym oraz skonfrontowanie obiektywnie ocenianej i subiektywnie odczuwanej sytuacji tych osób w poszczególnych krajach. (abstrakt oryginalny)
Niektórzy uważają, że zarządzanie wiekiem jest przydatne jedynie w dużych, zagranicznych firmach. Tymczasem każde przedsiębiorstwo może wykorzystywać rozwiązania i narzędzia - nawet takie, które ze względu na swoją wielkość nie ma działu kadr. Aby wdrożyć dobre praktyki w tym zakresie, trzeba mieć wiedzę o tym, czym jest zarządzanie wiekiem. (fragment tekstu)
Purpose: The main aim of the article is to present the concept of age diversity management and selected results of own research study made on SMEs from the Poznań poviat. The choice of the area of interest results from the fact that over the last several decades, both the population and the labor force are aging. Such a situation may lead to a reduction in the total number of people employed, investments through a decrease in savings and an increase in pressure on the pension system and the state budget. Design/methodology/approach: Fifty SMEs from the Poznań poviat of the Greater Poland voivodeship participated in the study. In addition, enterprises should employ a minimum of 4 people up to 50 and a minimum of 4 over 50 years old. The survey was carried out using the CATI and PAPI methods. Findings: Based on the research, it can be indicated that the vast majority of SMEs in the analyzed area do not have an age management system in place. Moreover, the needs of the older workers are not realized enough by the managers. Research limitations/implications: It would be better to conduct a survey on a bigger research trail in next edition. Practical implications: It is important to encourage enterprises through trainings and co-financing to implement an age management system, in particular when one can observe the demographic changes worldwide. Originality/value: The originality of the work is sought in an attempt to examine whether SMEs from the Poznań poviat take into account needs of older employees and adapt working conditions to them. Accordingly, the article analyzes the answers made by respondents according to four basic spheres of age management process. What is more, it suggests how to improve the issues badly assessed in the survey.(original abstract)
Głównym celem artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących identyfikacji kluczowych barier efektywnej współpracy młodszego i starszego pokolenia w MSP powiatu poznańskiego w ramach realizowanego projektu w obszarze różnorodności wiekowej pracowników. W artykule skoncentrowano się przede wszystkim na aspektach takich jak stereotypy oraz dyskryminacja ze względu na starszy wiek. Wybór przedmiotu zainteresowań wynikał z faktu, że na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat obserwowany jest postępujący proces starzenia się ludności oraz zasobów siły roboczej. Stan ten doprowadzić może w nieodległej przyszłości do niedoborów na rynku pracy w aspekcie ilościowym oraz jakościowym, spadku inwestycji, zwiększenia się zadłużenia państwa na skutek konieczności wypłacania świadczeń emerytalnych oraz - w konsekwencji - do zahamowania wzrostu gospodarczego. Istnieje więc pilna potrzeba wydłużenia aktywności zawodowej seniorów przez koncentrację uwagi pracodawców na potrzebach i preferencjach osób starszych. Nie jest to jednak łatwe zadanie w obliczu istnienia wielu stereotypów dotyczących starości i osób starszych, które mogą się stać przyczynkiem do konfliktu międzypokoleniowego i skłaniać osoby 50+ do szybszej rezygnacji z życia zawodowego. Przeprowadzone badania w MSP potwierdzają, że stereotypy stanowią drugą najistotniejszą barierę kooperacji starszego i młodszego pokolenia. Przekonania te dotyczą najczęściej zbyt dużego indywidualizmu, osłabionej kondycji fizycznej i mentalnej oraz pracoholizmu wśród seniorów. W związku z tym w artykule wskazano, że konieczne jest stanowcze i konsekwentne działanie kadry kierowniczej w celu niwelowania tych stereotypów. Zaproponowano wdrożenie m.in. mentoringu, shadowingu, zespołów mieszanych oraz spotkań integracyjnych poza miejscem pracy. By czerpać korzyści z różnorodności wiekowej, niezbędne są budowa klimatu wzajemnego zaufania, szacunku oraz tolerancji, komplementarność kompetencji oraz kultura włączania. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Benefits and Costs of Age Diversity at a Workplace
75%
Purpose: The aim of this paper is to identify costs and benefits of age diversity at a workplace. Design/methodology/approach: critically analysis of the literature. Findings: The importance of the cost and benefits of age diversity enhances when we take into consideration demographic prognoses. It is key to recognize the costs and benefits of age diversity to make the best possible choices to improve a company's productivity and competitiveness.(original abstract)
W artykule na bazie doświadczeń badawczych wskazano na korzyści i ograniczenia związane z funkcjonowaniem zespołów zróżnicowanych wiekowo w praktyce przedsiębiorstw. Pokazano, jakie jest podejście do pracy i zaangażowanie w procesie pracy osób w różnym wieku. Czy wykorzystanie czasu pracy oraz przestrzeganie jej dyscypliny jest takie samo, czy też są określone różnice? Jak układa się współpraca w zespole, na jakim tle są konflikty oraz w jaki sposób lider powinien budować atmosferę współpracy w zespole? Starano się również ustalić, czy kreatywność i innowacyjność, jak też podejście do zmian są zróżnicowane, czy podobne i czy członków zespołów zróżnicowanych wiekowo należy motywować w ten sam czy w inny sposób. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie specyfiki zasobów wiedzy w szkole oraz instrumentów wspomagających dzielenie się wiedzą w szkole na tle różnorodności pokoleniowej nauczycieli. Opracowanie ma charakter przeglądowy, powstały na bazie literatury przedmiotu, zawierający praktyczne spostrzeżenia autorki. (fragment tekstu)
Wprowadzenie. Pomimo obostrzeń związanych z sprzedażą produktów leczniczych na przestrzeni 8 lat wzrosła blisko 2-krotnie sprzedaż apteczna leków dostępnych bez recepty (Over-The-Counter drug, OTC). Wpływ na to ma szeroki dostęp do farmaceutyków, zaniechania w za-sięgnięciu profesjonalnej porady lekarskiej i zbyt długie kolejki do lekarza pierwszego kontaktu.Cel pracy. Celem pracy było zbadanie zależności w przyjmowaniu leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty pomiędzy trzema grupami wiekowymi: studentami (pokolenie I), ich rodzicami (pokolenie II) i dziadkami (pokolenie III) Materiał i metoda. Grupę badawczą stanowiły 203 osoby (150 kobiet i 53 mężczyzn) w wieku od 19 do 92 lat (śr. wieku: 48 lat, SD: 22,18). W badaniu posłużono się metodą sondażu diagnostycznego opartego na autorskim kwestionariuszu ankietowym, w których pytano o stan zdrowia oraz preferencje przyjmowanych preparatów.Wyniki. Najczęściej wybieraną substancją czynną przeciwbólowych leków OTC jest ibuprofenum (116 osób - 65,91%). Na drugim miejscu znajduje się paracetamolum, który wybiera 95 badanych (53,98%). Acidum acetylosalicylicum stosuje 58 osób (32,95%). Mniej popularne są substancje takie jak sól sodowa metamizolu, diclofenak i naproxenum. Deklarację przyjmowania przeciwbólowych leków OTC "na własną rękę" składa 176 na 203 ankietowanych (86,70%), 61 osób (85,92%) w pokoleniu I, 64 osoby (90,14%) w pokoleniu II oraz 51 osób (83,61%) w pokoleniu III.Wnioski. Częstość stosowania leków przeciwbólowych różni się pomiędzy analizowanymi grupami respondentów należących do trzech różnych pokoleń. Osoby starsze częściej (15%) niż osoby młode (1,4%) sięgają po leki przeciwbólowe kilka razy dziennie. Natomiast zdecydowanie wyższy odsetek osób młodego pokolenia (75,7%) stosuje tego typu preparaty sporadycznie.(abstrakt oryginalny)
Etyka jest uznawana za integralną część medycyny już od czasów Hipokratesa, greckiego lekarza żyjącego w V wieku p.n.e., który jest uważany za twórcę etyki lekarskiej. Okres ten stał się początkiem koncepcji medycyny jako profesji, zgodnie z którą lekarze są zobowiązani do przestrzegania etyki zawodowej i deontologii. Logiczną konsekwencją wspomnianego założenia jest uznanie, iż "dobro pacjentów stawiać będą ponad swoje własne". Podejmowanie nieetycznych czynności zawodowych i brak rzetelności może skutkować śmiercią pacjenta lub poważnym uszczerbkiem na jego zdrowiu. Samo środowisko lekarskie jest podzielone w zakresie ponoszenia odpowiedzialności. Część uznaje, konieczność ponoszenia odpowiedzialności wyłącznie przed samym sobą, kolegami wykonującymi zawód a w przypadku osób wierzących - również przed Bogiem, zapominając jednocześnie, że na pierwszym miejscu powinna pojawić się odpowiedzialność w stosunku do pacjentów. Artykuł porusza ważny problem równego traktowania pacjentów przez lekarzy - w okresie pandemii COVID-19 - z uwzględnieniem wieku pacjenta (60+). Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy w praktyce współcześnie walka o zdrowie i życie każdego pacjenta bez względu na wiek jest tak samo ważna dla lekarza. W artykule wykorzystano metodę dogmatyczno-prawną oraz metodę sondażu diagnostycznego (technika: kwestionariusz ankiety). Badania przeprowadzono na grupie pacjentów w wieku 60+, mieszkańców konurbacji górnośląskiej. Uzyskane wyniki badań wykazały nieetyczne zachowania lekarzy oraz przejawy dyskryminacji osób starszych.(abstrakt oryginalny)
Wiek człowieka wpływa na efektywność jego pracy. Zgromadzone dane szczegółowe o liczebności wybranych grup wiekowych kierowców (18-24 lata, 35-44 lata, wiek 60+) posiadających pozwolenie kategorii C oraz wyznaczone na ich podstawie prognozy na lata 2014-2025 umożliwiły pokazanie zachodzących i przewidywanych zmian w strukturze wiekowej kierowców zawodowych. Waga problemu wynika z faktu, osoby starsze są obecnie najszybciej rosnącą grupą kierowców w Polsce. Do niskiego tempa wzrostu liczby kierowców zawodowych dochodzą znaczne zmiany w strukturze wiekowej tej grupy zawodowej. Zmiany te pokazano na tle zmian struktury wiekowej ludności Polski w okresie wieloletnim.(abstrakt oryginalny)
Cel: Z uwagi na postępujące zmiany demograficzne, których efektem jest coraz większe zróżnicowanie pokoleniowe współczesnych organizacji, celem artykułu jest określenie, jak kształtują się relacje międzypokoleniowe w miejscu pracy oraz jaka jest rola menedżera w procesie organizacji pracy i kreowania atmosfery w różnorodnym pod względem wieku zespole pracowników. Metoda badawcza: Dokonana została analiza badań wtórnych (polskich oraz zagranicznych) dotyczących relacji międzypokoleniowych w miejscu pracy. Przedstawione zostały również wnioski z badań własnych: ilościowych (badanie ankietowe przeprowadzone wśród 103 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej oraz 100 studentów Politechniki Częstochowskiej) oraz jakościowych (grupy fokusowe, w skład których wchodzili studenci, oraz wywiady pogłębione przeprowadzone wśród 3 słuchaczy UTW oraz 2 przedstawicieli Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej). Wnioski: Na podstawie analizy badań wskazać można, że w relacjach pomiędzy pracownikami w różnym wieku ujawnił się problem izolacji międzypokoleniowej oraz braku płaszczyzny porozumienia, który wpływa na kreowanie atmosfery w pracy i organizację pracy, a wynika m.in. z stereotypowego myślenia, uprzedzeń, obaw, braku wiedzy. Możliwość współpracy międzypokoleniowej nie jest determinowana realnie istniejącymi różnicami pomiędzy wartościami, motywacją czy też oczekiwaniami przedstawicieli różnych pokoleń (które uniemożliwiałyby współpracę i pogodzenie priorytetów). Istnieje zatem możliwość kreowania efektywnej współpracy w zespołach międzypokoleniowych, a dużą rolę w tym procesie odgrywać może menedżer. Powinien on przede wszystkim zatroszczyć się o kreowanie odpowiedniej atmosfery w zróżnicowanym wiekowo zespole pracowników; zadbać, aby każdy pracownik czuł się szanowany i równo traktowany (w tym kontekście ważna jest zatem postawa menedżera). Menedżerowie organizując pracę swoim pracownikom, powinni dążyć do stworzenia szans i możliwości wzajemnej współpracy pomiędzy osobami w różnym wieku, tak by nie pogłębiać izolacji międzypokoleniowej, lecz stwarzać szansę na wzajemne poznanie się. To z kolei może przyczynić się do zredukowania uprzedzeń i stereotypów, które na ogół wynikają z braku wiedzy. Elementem swoistej integracji może być zachęcanie pracowników do wspólnego dążenia do realizacji celów organizacji. Oryginalność / wartość artykułu, wkład w rozwój nauki: Analiza badań posłużyła do określenia czynników, które mogą mieć wpływ na kreowanie relacji międzypokoleniowych w pracy, by na tej podstawie określić rolę menedżera w tym procesie. Implikacje badań: Zidentyfikowanie czynników mających wpływ na kreowanie relacji w pracy pozwoliło na sformułowanie swoistych rekomendacji oraz zaleceń dla menedżerów, które mogą być przydatne w kreowaniu poprawnych relacji w zróżnicowanych wiekowo organizacjach w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Wielopokoleniowość pracowników cechują różne systemy wartości, postawy wobec pracy oraz oczekiwania wobec pracodawców, które kształtują relacje zatrudnienia między pracownikiem a pracodawcą w ramach nawiązywanego kontraktu psychologicznego. Ponieważ kontrakty "dorastają" i "starzeją się" wraz z pracownikami, celem artykułu jest wykazanie, że czynnik demograficzny, jakim jest wiek, pośredniczy w tworzeniu i kształtowaniu się kontraktu psychologicznego ze względu na zmienne oczekiwane, jak i oferowane, przez pracowników w drodze wymiany z pracodawcami. Analizę opracowano na podstawie badań własnych, którymi objęto 800 pracowników ze 178 dużych i średnich przedsiębiorstw działających na terenie Polski. Badanie przeprowadzone zostało metodą PAPI, tj. metodą wywiadów bezpośrednich, w którym udział wzięło 272 (34%) pracowników z dużych firm i 528 (66%) - ze średnich. Wyniki badań wykazały, że wraz z wiekiem pracownika zmienia się skłonność do zawierania i realizowania określonych rodzajów kontraktu psychologicznego (tj. transakcyjnego i relacyjnego). Wskazano ponadto, że warunki kontraktu zmieniają się wraz z wiekiem pracowników. Dotyczy to zarówno oczekiwań, jak i podejmowanych zobowiązań wobec pracodawcy. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie należy traktować jako zespół działań pracodawcy wobec pracobiorcy, którego celem winno być podniesienie standardu miejsca pracy oraz jego otoczenia, a także wzrost możliwości i zdolności wykonywania zadań i obowiązków z uwzględnieniem wieku pracowników. (fragment tekstu)
15
Content available remote Selected Determinants of Demographic Safety
63%
W prezentowanym artykule przedstawiono w uproszczony sposób wybrane teorie ludnościowe, aby na ich gruncie wyjaśnić aktualne tendencje rozwoju ludności w Polsce i na świecie. Celem artykułu jest prezentacja zagrożeń demogra- fi cznych, które pojawiły się w ostatnich osiemdziesięciu latach. Analizowano też prognozowane struktury wieku. Wskazano na istotne różnice w strukturze ludności obecnie oraz w przyszłości, szczególnie na procesy starzenia się ludności. Na tle przemian światowych dokonano analizy sytuacji w Polsce. Porównanie wskazuje na to, że przemiany w Polsce mają analogiczny przebieg jak te dokonujące się na całym świecie, a są to: zmniejszająca się liczba urodzeń i wydłużające się przeciętne trwanie życia. Zmiany te powodują starzenie się ludności, co może doprowadzić do załamania się rynku pracy i funkcjonującego systemu emerytalnego. (abstrakt oryginalny)
Energy poverty can be understood as the inability to secure a socially- and materially-necessitated level of energy services in the home. This article presents the results of empirical research on energy poverty in Bytom. The study was carried out using a questionnaire delivered to 121 persons living in Bytom. The questionnaire consisted of 20 single and multiple-choice questions. The primary aim of the research was to achieve typological representativeness by identifying the differences between six age categories. Some of the results confirm what is already known about the relationships between the age of the head of household and energy poverty, while others are surprising. On their basis it is possible to formulate some recommendations for local anti-poverty energy policies. (original abstract)
17
Content available remote Wiek, a jakość życia kobiet po mastektomii
63%
Celem pracy było przedstawienie zależności pomiędzy jakością życia kobiet po mastektomii, a ich wiekiem. Materiał i metody: Badania przeprowadzono za pomocą kwestionariusza QLQ-C30 u pacjentek po wykonanym zabiegu mastektomii. Badania wykonano wśród 100 pacjentek, z których 62 należały do Klubu Amazonek, a pozostałe nie były jego członkiniami. Wyniki: Zabieg mastektomii wpływa na wszystkie obszary jakości życia kobiet, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie zarówno na płaszczyźnie społecznej jak i zawodowej. Zaobserwowano istotne zależności pomiędzy elementami jakości życia, a wiekiem kobiet po mastektomii. U większości badanych wraz z wiekiem zaobserwowano istotne zmiany w jakości życia. Wnioski: Kobiety po mastektomii mają specyficzne doświadczenia związane z własną chorobą nowotworową, która wywiera ogromny wpływ na całe ich życie, a zwłaszcza na sferę codziennej aktywności rodzinnej, kontaktów z innymi ludźmi oraz możliwość wykonywania pracy zawodowej. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na te zmiany był wiek respondentek. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie doświadczeń pracowników w wieku 50+ i 60+ w obrębie praktyk z zakresu zarządzania wiekiem w organizacjach, które stanowią miejsce ich zawodowej aktywności. Wywiady autobiograficzne na tle indywidualnych historii pracowników dojrzałych prezentują nowy wymiar zagadnienia.(fragment tekstu)
19
63%
Artykuł dotyczy problematyki zarządzania zespołami zróżnicowanymi pod względem płci i wieku w kontekście procesów zarządzania zasobami ludzkimi. Skupiono się głównie na planowaniu zasobów i doborze pracowników i wskazano ich znaczenie dla zarządzania kapitałem ludzkim zespołów pracowniczych. Celem artykułu jest analiza uwzględniania zarządzania różnorodnością pod względem płci i wieku w planowaniu zasobów i w rekrutacji. Cel ten zrealizowano dzięki badaniom przeprowadzonym w grupie pracownikach działów HR polskich przedsiębiorstw. Zaproponowano model wpływu tych etapów zarządzania zasobami ludzkimi na wzrost wartości potencjału zespołów zróżnicowanych i w konsekwencji możliwość korzystania z tego potencjału w kolejnych procesach zarządzania zasobami ludzkimi. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęta została próba rozpoznania dynamiki urodzeń w województwie kujawsko-pomorskim w trzech wymiarach: zmiany w wielkości urodzin, zmiany w strukturze urodzeń żywych według kolejności urodzenia dziecka, zmiany w strukturze wieku rozrodczego kobiet. Zakres czasowy opracowania obejmuje okres od utworzenia nowego podziału administracyjnego. Materiałem źródłowym, który posłużył do przeprowadzenia analizy wielkości i struktury rodności w województwie kujawsko-pomorskim, były dane statystyki masowej zawarte w rocznikach demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.