Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ageizm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Ageizm - plagą XXI wieku
100%
Zmiany demograficzne wpływające na przekształcenie struktury zatrudniania osób w wieku 45+ stanowią fundamentalny problem XXI wieku na rynku pracy w całej Europie. Niniejszy artykuł obejmuje wstępną i fragmentaryczną analizę problemów dotyczących znacznego bezrobocia w kraju, zarówno kobiet, jak i mężczyzn po 45 roku życia. Z przeprowadzonych ogólnodostępnych badań ankietowych można wywnioskować, że owa dezaktywizacja zawodowa nie wynika z ogólnie przyjętego stereotypowego podejścia, które mówi, iż osoby dojrzalsze są mniej elastyczne, częściej chorują, są wolniejsze i pozostają w tyle w nowinkach technicznych niż osoby młodsze. Zbiór przedstawionych w artykule narzędzi ocenia powyższe problemy z nowej perspektywy. Rosnąca dezaktywizacja zawodowa osób starszych wzmaga konsekwencje nie tylko wśród gospodarstw domowych, ale przede wszystkim w otoczeniu całego społeczeństwa. Artykuł przedstawia zarówno przyczyny, jak i skutki fali bezrobocia, nie zapominając o jakże ważnym aspekcie psychologicznym w tym procesie. Kolejny poruszany problem dotyczy nastawienia pracodawców, którzy ukrywają prawdziwe powody, dla jakich nie chcą zatrudniać osób dojrzalszych, maskując je najczęściej spotykanym stwierdzeniem, że osoba starsza nie pasuje do specyfiki przedsiębiorstwa. Dlatego też analiza tej problematyki stała się jednym z głównych celów niniejszego artykułu. Ostatni omawiany problem dotyczy nieodwracalnego procesu starzenia się społeczeństwa oraz środowiska, które nie sprzyja egzystencji osobom zdolnym do pracy. Brak środków zaradczych zasługuje na szczególną uwagę, gdyż natury mikro i makro ekonomicznej nie da się oszukać. Celem artykułu jest także prezentacja problemów z punktu widzenia społeczeństwa, jak również gospodarki i państwa. (fragment tekstu)
Perspektywa utrzymania sprawności funkcjonalnej przez jak najdłuższy okres trwania życia wymaga budowania w okresie wzrastania organizmu człowieka, czyli do 25 roku życia, maksymalnych zasobów, tak aby osiągnięty poziom sprawności był połączoną funkcją optymalnych warunków środowiskowych gwarantujących wykorzystanie posiadanego potencjału genetycznego. Dla mózgu będzie to przyjazne uczuciowo środowisko, wzbogacone w zadania edukacyjne od najmłodszych lat, dla kości odpowiednia ilość wapnia, białka, ruchu i słońca, dla mięśni odpowiednia ilość białka, żelaza i ruchu. Dzięki temu osiągnięty zasób pozwoli na oddalenie momentu, kiedy w późnym wieku staniemy na progu niesprawności. Powyżej 50 roku życia podnoszenie sprawności funkcjonalnej narządów jest mniej zależne od korzystnych dla zdrowia zasobów żywieniowych środowiska, a coraz bardziej od wyuczonego i realizowanego stylu życia, stosowanych używek, dostępności i korzystania z badań profilaktycznych oraz od dostępności do placówek ochrony zdrowia, obiektów sportowych i rehabilitacyjnych. W najpóźniejszym okresie życia pojawiają się jako czynniki korygujące próg niesprawności: dostęp do specjalistycznej opieki medycznej i badań przesiewowych, aktywizacja psychospołeczna i ruchowa, dostęp do rehabilitacji, przeciwdziałanie dyskryminacji, ograniczanie ubóstwa, dostęp do wsparcia socjalnego i opieki domowej. Różnica pomiędzy stanami sprawności funkcjonalnej, w której zawiera się próg niesprawności nosi nazwę luki sprawnościowej. Celem polityki zdrowotnej, a w szczególności promocji zdrowia i profilaktyki jest podnoszenie sprawności funkcjonalnej na jak najwyższy poziom w każdym okresie życia, co stwarza perspektywę dłuższego podtrzymania zasobów zdrowia, utrzymania sprawności i oddalenia niepełnosprawności. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie czynników determinujących chęć pracodawców do zatrudniania i aktywizacji pracowników w wieku 50+. Podstawą są wyniki badań empirycznych przeprowadzonych z wykorzystaniem modelu, w którym przyjęto i zanalizowano wpływ następujących czynników na zachowania menedżerów wobec starszych pracowników i na ich opinie o tej grupie zatrudnionych: postawa wobec zatrudniania osób w wieku 50+, zadowolenie ze współpracy z osobami w wieku 50+, ocena warunków prowadzenia działalności gospodarczej, ocena otoczenia społecznego, ocena psychofizyczna pracowników w wieku 50+, ocena otoczenia instytucjonalnego, kondycja ekonomiczna firmy. Wyniki badań pozwalają stwierdzić, że zasadnicze znaczenie dla działań podejmowanych przez pracodawców wobec pracowników w wieku 50+ mają trzy spośród analizowanych czynników, tj. ogólne nastawienie do zatrudniania osób starszych, zadowolenie ze współpracy z osobami w wieku 50+ oraz ocena warunków prowadzenia działalności gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Cyfrowe wykluczenie osób w wieku postprodukcyjnym
100%
W dobie zmian demograficznych starsze pokolenie nie radzi sobie w warunkach ciągłych zmian społecznych i tym samym jest spychane na margines wirtualnej rzeczywistości. Problemy, związane z cyfrowym wykluczeniem osób w wieku postprodukcyjnym, spowodowane są m.in. brakiem odpowiedniej infrastruktury oraz brakiem kwalifikacji tych osób do korzystania z nowych mediów. Edukacja, dostarczenie narzędzi oraz stworzenie odpowiedniego zaplecza powinny stanowić priorytety dla powstania obecnego społeczeństwa informacyjnego. Takie działania niosą ze sobą mnóstwo korzyści, zarówno dla seniorów, jak i całej populacji, która mogłoby korzystać z kapitału wiedzy posiadanego przez osoby w wieku postprodukcyjnym. Intensywne zmiany społeczne, odbywające się z naszym udziałem, trwają w Polsce od ćwierćwiecza. Mimo stosunkowo krótkiego czasu, obecny kształt społeczeństwa oraz stosunek do nowych mediów w Polsce, takich jak Internet, technologie cyfrowe, nie był tak oczywisty. (fragment tekstu)
W obecnych czasach niezbędne jest podjęcie działań zapobiegania powstawaniu niekorzystnych zmian demograficznych zmierzających do bezwzględnego ograniczenia spadku liczby osób aktywnych zawodowo. Skutecznym rozwiązaniem jest zatem wspieranie aktywizacji zawodowej osób w starszym wieku, aby nie marnować możliwości wykorzystania ich unikalnych umiejętności i doświadczenia. Artykuł poświęcony jest problematyce połączenia różnorodnego potencjału będącego własnością pracowników wszystkich pokoleń. W pierwszej części omówiono wybrane aspekty procesu starzenia się polskiego społeczeństwa w wymiarze demograficznym i zaprezentowano rozwiązania ukierunkowane na przezwyciężenie jego skutków. Pokrótce opisano także problem ageizmu, czyli dyskryminacji ze względu na wiek i różne formy jego występo-wania. Postępowe organizacje podejmują różnorodne działania pozwalające na rozwiązanie tego niebezpiecznego w skutkach zjawiska. Kluczem do sukcesu jest kompetentne zintegrowanie i wykorzystanie różnic międzypokoleniowych w ramach jednego zespołu pracowniczego, aby przyniosły organizacji korzyści. Takich innowacyjnych rozwiązań dostarcza koncepcja Flexing Style, której poświęcono w niniejszym opracowaniu nieco uwagi. W ostatniej części skoncentrowano się wokół zagadnień dotyczących znaczenia zespołów pracowniczych zróżnicowanych pod względem wieku.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowane są korzyści z pracy zawodowej osób w wieku emerytalnym oraz bariery utrudniające ich zatrudnianie. Na tym tle rozważane są możliwości działania państwa wspierające pracę seniorów. (abstrakt oryginalny)
W najnowszym orzeczeniu w sprawie C-45/09, Gisela Rosenbladt przeciwko Oellerking, Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że dyrektywa Rady 2000/78 ustanawiająca ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy nie sprzeciwia się przepisowi krajowemu, zgodnie z którym dopuszczalne są postanowienia o automatycznym rozwiązywaniu umów o pracę z uwagi na osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego. Orzeczenie to dostarcza kolejnych argumentów do dyskusji dotyczącej rozwiązania stosunku pracy z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego przez pracownika. Autor prezentuje i komentuje dotychczasowe orzecznictwo ETS dotyczące wieku emerytalnego jako przyczyny rozwiązania stosunku pracy w kontekście dyskryminacji ze względu na wiek. Analiza zawarta w artykule została zaprezentowana na tle regulacji państw członkowskich Unii Europejskiej implementujących zapisy dyrektywy Rady 2000/78. (abstrakt oryginalny)
Analiza czynników dyskryminacji na rynku pracy ujawnia, iż czynnik wieku jest jedną z ważniejszych zmiennych, warunkujących dostęp do miejsca pracy i może stać się przyczyną dyskryminacji w środowisku pracy. Czynnik zarządzania wiekiem jest wskazywany jako jeden z ważnych wymiarów zarządzania organizacją w celu wykorzystania potencjału kompetencyjnego dojrzałych pracowników oraz potencjału współpracy międzypokoleniowej. Propagowana jest więc idea "nowej solidarności międzypokoleniowej" i zarządzania międzypokoleniowego w miejscu pracy. Wyniki przytaczanych badań empirycznych, prowadzonych w Polsce w latach 2009-2011 wśród dojrzałych pracowników wskazują na istnienie zachowań dyskryminacyjnych w miejscu pracy. (abstrakt oryginalny)
RESEARCH OBJECTIVE: The purpose of the paper is to analyse the impact ageism may have on providing healthcare to elderly people. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The article investigates the consequences of ageism in medical settings, where the elderly are particularly vulnerable to discrimination, distinguishing ageism from appropriate practice variation as well as giving suggestions to improve the situation. The paper analyses research published worldwide on selected issues connected with ageism with special attention to medical professionals' attitudes and ageist behaviours of the elderly's environment in a situation of their disability or illness. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: Firstly, the relation of ageism to other forms of stereotyping is outlined. Then, the threats of positive ageism are elaborated. The next section is devoted to self-stereotyping of the elderly and its impact on their functioning. Then, the paper discusses medical professionals' attitudes and ways to measure them, as well as educational interventions that may alter them. Finally, the article refers effective ways of adjusting health promotion messages to the needs of older adults. RESEARCH RESULTS: Ageism bases on mechanisms similar to sexism and racism, but there are some remarkable differences. Positive ageism may be compassionate, however, might be harmful when intruding into an elderly person's decisions. Self-stereotyping may be described with a model of a vicious cycle. Contact with the elderly is found to be useful in changing medical staff's attitudes. Family-centred messages are most effective when it comes to health promotion among older adults. CONCLUSIONS, INNOVATIONS AND RECOMMENDATIONS: Studies on ageism prove that negative convictions about the elderly are harmful and affect their functioning. Inclusion of the elderly should be applied in social contexts as well as in science, as the elderly are often missed out in research samples.(original abstract)
W najnowszej linii orzeczniczej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) zaprezentowano odmienne od dotychczasowego podejście do problematyki dyskryminacji ze względu na wiek. Autor analizuje najważniejsze orzeczenia ETS ilustrujące zmianę w linii orzeczniczej, tj. C-144/04, Mangold v. Helm; C-411/05, Félix Palacios de la Villa v. Cortefiel Servicios SA; C-388/07, The Incorporated Trustees of the National Council on Ageing (Age Concern England) v. Secretary of State for Business, Enterprise and Regulatory Reform. W ocenie autora nowy kierunek orzecznictwa ETS stanowi racjonalne i uzasadnione podejście do omawianego zagadnienia. Na aprobatę zasługuje zaakcentowanie prawa państw członkowskich do kształtowania polityki społecznej. Istotne jest uznanie, że zmienne warunki społeczne i gospodarcze na rynku pracy mogą stanowić przyczyny uzasadniające odmienne traktowanie ze względu na wiek, a także dostrzeżenie szczególnego charakteru dyskryminacji ze względu na wiek w stosunku do innych form dyskryminacji. Analiza orzecznictwa jest przedstawiona na tle regulacji państw członkowskich Unii Europejskiej implementujących zapisy dyrektywy Rady 2000/78 ustanawiającej ogólne ramy na rzecz równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy. (abstrakt oryginalny)
11
100%
W pracy podjęto problematykę dyskryminacji ze względu na wiek. Celem pracy było porównanie postaw obywateli różnych krajów wobec osób powyżej siedemdziesiątego roku życia na podstawie danych Europejskiego Sondażu Społecznego 2008. Przeprowadzono analizę czynników określających pozycję społeczną ludzi starszych oraz zbadano cechy i sposób traktowania grupy wieku 70+. W celu wykrycia prawidłowości złożonych zjawisk zastosowano analizę głównych składowych, zwracając uwagę na możliwość wizualizacji rezultatów i przeprowadzono interpretację na podstawie otrzymanych biplotów. Zastosowane techniki analityczne pozwoliły na wskazanie odmiennego podejścia do osób z najstarszej grupy wieku w krajach o różnych systemach społecznych. (abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to describe two different worlds, two different generations - the generation of grandparents (the older generation) and the generation of their grandchildren (the younger generation). There is a bridge between these generations which connects two distant shores - the past and the future. (original abstract)
Autor dowodzi, że przepis art. 15a ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, ustanawiający górną granicę wieku dla wykonywania działalności zawodowej komornika, jest nieefektywny. Nie stwarza on bowiem możliwości osiągnięcia zamierzonego przez prawo unijne celu, jakim jest zakaz dyskryminacji ze względu na wiek osób wykonujących prawniczą działalność zawodową, i w konsekwencji wymaga zmiany. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest praktykom i dobrym praktykom zarządzania wiekiem w odniesieniu do zatrudniania starszych pracowników. Opisano, jak stereotypy związane z wiekiem przyczyniają się do zjawiska zwanego ageizmem. Oznacza ono, że określone postawy i zachowania menedżerów nie pozwalają na takie zarządzanie wiekiem w organizacji, by można mówić o dobrych praktykach w tym obszarze. W tekście zanalizowano literaturę dotyczącą praktyk zarządzania wiekiem oraz przedstawiono wybrane opinie menedżerów na temat kierowania starszymi pracownikami, pochodzące z "Raportu z badań na temat MŚP z województwa mazowieckiego", przeprowadzonych w latach 2010-2012 w Akademii Leona Koźmińskiego. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Subjection, Social Work and Social Theory
80%
Reflecting on Judith Butler's conception of 'performativity', this paper argues that the notion has important implications for contemporary debates over agency, subjection and 'resistance' in social work. Using, wider social theory drawn from post-structuralist Butler, makes sense of complex professional-service user relations. The article explores the possibilities and problems for resisting dominant power relationships in micro and meso settings.(original abstract)
16
Content available remote Dyskryminacja ze względu na wiek osób starszych na polskim rynku pracy
80%
Przedstawiono skalę dyskryminacji ze względu na wiek, scharakteryzowano przejawy i przyczyny tej dyskryminacji. Omówiono regulacje prawne i orzecznictwo Sądu Najwyższego. Autorka zaprezentowała także sytuację osób starszych na rynku pracy, działania na rzecz ich aktywizacji zawodowej oraz przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek.
17
Content available remote Dyskryminacja ze względu na wiek jako bariera jakości życia seniorów
80%
Dyskryminacja ze względu na wiek oznacza nierówne traktowanie jednostek z uwagi na ich wiek. Najczęściej uderza ona w seniorów, obniżając ich aktywność, samoocenę i ocenę formułowaną przez innych. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie najważniejszych, kulturowych uwarunkowań ageizmu, jego przejawów, przestrzennego zróżnicowania we współczesnej Europie oraz działań, jakie należy podjąć w celu ograniczania skali dyskryminacji osób starszych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje problem ageizmu - dyskryminacji ze względu na wiek i konsekwencji uprzedzeń wynikających ze stereotypów związanych z wiekiem i starzeniem się - oraz wpływ tych zjawisk na organizacje. W pracy opisane są badania przeprowadzone na próbie badawczej 300 pracowników w podziale na trzy grupy: osoby przed 35. rokiem życia, osoby po 50. roku życia oraz kadra kierownicza. Badania pilotażowe pozwoliły na przyjęcie hipotez, że obie grupy pracownicze we wzajemnych relacjach opierają na stereotypach oraz uprzedzeniach dotyczących m.in. kompetencji społecznych. W wyniku badań otrzymano obraz wzajemnego postrzegania się grup pracowników -35 i 50+, kadry menedżerskiej, a także mechanizmu konfliktu pokoleń. Na podstawie wniosków płynących z badań powstała innowacyjna metoda warsztatowa, nazwana Intermentoringiem, ucząca oba pokolenia przekraczać niechęć i uprzedzenia poprzez głębsze poznanie wzajemnych motywacji i cech wynikających z przynależności do danej grupy wiekowej. Metoda ta daje możliwość zamodelowania podstaw do aktywnej współpracy oraz pozwala zarządzającym na efektywniejsze kierowanie zespołami, co pozwala na modelowanie kultury organizacyjnej, a także podniesienie efektywności zarządzania wiedzą. (abstrakt oryginalny)
Współczesna medycyna i rozwój nowych technologii przyczyniły się do istotnych zmian w strukturze demograficznej świata. Starzejące się społeczeństwo stanowi nieunikniony element naszej rzeczywistości. Według prognoz Eurostatu średnia długość życia ludzi w krajach uprzemysłowionych wyniesie 81,7 lat w 2030 r. Do 2050 r. udział osób powyżej 65. roku życia w samej tylko populacji UE wzrośnie z 17 do 30%, natomiast osób poniżej 24. roku życia spadnie z 30 do 23%. Przedstawione kierunki zmian niosą za sobą określone implikacje dla społecznych i ekonomicznych polityk. Konieczne wydaje się nie tylko podjęcie działań zmierzających do zwiększenia wskaźnika zatrudnienia wśród osób starszych, ale nade wszystko wykształcenie instrumentów prawnych pozwalających zniwelować zjawisko ageizmu (dyskryminacji ze względu na wiek) w aspekcie zatrudnienia. Autorka koncentruje swoje rozważania na ocenie europejskich ram prawnych w dziedzinie walki z dyskryminacją ze względu na wiek, w szczególności na dyrektywie Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, a także sposobie jej transponowania przez wybrane państwa członkowskie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.