Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agencje nieruchomości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Celem pracy jest określenie efektywności technicznej spółek należących do Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR ) w latach 1994-2012. W Polsce spółki te pełnią znaczną rolę w hodowli roślin i zwierząt. W badaniach zastosowano nieparametryczną metodę DEA . Z badań wynika, że w badanym okresie spółki ANR zwiększyły efektywność techniczną. Najwyższą efektywnością techniczną CCR , BCC oraz efektywnością skali charakteryzowały się spółki hodowli roślin i spółki hodowli zwierząt. Najniższe wskaźniki efektywności technicznej odnotowano w spółkach prowadzących hodowlę koni. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Grunty nierolne w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa
100%
W skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oprócz gruntów rolnych wchodzą także grunty nierolne, którymi obrót Agencja Nieruchomości Rolnych monitoruje od 2004 roku. Z dostępnych danych wynika, że w ostatnich latach rośnie ich sprzedaż i przychody uzyskiwane z tego tytułu. Jest to determinowane w szczególności dwoma czynnikami. Pierwszy, to atrakcyjna oferta gruntów nierolnych pozostających do rozdysponowania, w dużej części zlokalizowanych w granicach administracyjnych miast. Drugim czynnikiem są działania marketingowe i promocyjne zmierzające do intensyfikacji sprzedaży tego typu nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem oferty tzw. terenów inwestycyjnych.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi kontynuację wcześniejszych prac dotyczących metod, technik, procedur oraz przesłanek oceny i dostosowania systemów informatycznych do specyfiki organizacji, w której mają być wdrożone. Celem artykułu jest analiza i ocena najważniejszych aspektów zastosowania nowoczesnych, internetowych systemów informatycznych w branży nieruchomości. Poniższe badania obejmują swym zasięgiem agencje nieruchomości. Ponieważ dostępne na rynku systemy informatyczne spełniają podstawowe funkcje obsługi agencji w różnym stopniu, zakresie i w różnej manierze wizualnej - uznano za konieczne przedstawić ich charakterystykę. (fragment tekstu)
Omówiono sposoby zawierania umów na dzierżawę państwowych gruntów rolnych, która jest obecnie podstawową formą gospodarowania nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wychodząc od zasady swobody umów przedstawiono okoliczności, które w oparciu o obowiązujące normy prawne powodują jej ograniczenie. Ponadto przedstawiono kluczowe elementy umowy z punktu widzenia interesu dzierżawcy. Rozważania prowadzą do wniosku o wyższym znaczeniu ochrony interesu publicznego niż trwałości gospodarowania na dzierżawionym gruncie przez dzierżawcę.(abstrakt oryginalny)
Trading in agricultural land in the Zachodniopomorskie Voivodeship (a high-level administrative subdivision of Poland) is strictly connected with the local activity of the ANR (Agencja Nieruchomości Rolnych - Agricultural Market Agency), which is the effect of historical problems concerning the ownership of arable land left over from the communist era. In effect, the Polish State Treasury is still in charge of managing state-owned farmland and, therefore, plays an important role in shaping local agricultural land markets. The study includes all the sale transactions concluded by the Szczecin division of the ANR in the Zachodniopomorskie gminas. The subjects of the study are lands described by quantitative variables, such as: property size, location, date of sale and sale price. The purpose of the study was to define the structure of agricultural land sold by the ANR. The authors verified their research hypothesis concerning the stability of land structure over time of the agricultural land being sold.(original abstract)
Agencja obrotu nieruchomościami "Dipservice" należy do liderów tej branży w kraju. Dysponuje ona największymi zasobami własnej powierzchni biurowej i mieszkalnej w Warszawie. Firma zajmuje się wynajmem mieszkań, apartamentów, rezydencji i biur, a blisko 1/3 jej klientów to osobistości z kół dyplomatycznych. W ostatnich latach przedsiębiorstwo to realizuje nowe projekty biurowo-mieszkaniowe i modernizuje swoje zasoby.
Głównym celem artykułu jest ukazanie specyfiki zarządzania biurem nieruchomości. Opracowanie zostało podzielone na część teoretyczną i empiryczną. W wywodzie teoretycznym scharakteryzowano zawód pośrednika nieruchomości w zarządzaniu biurem nieruchomości, jego obowiązki oraz kluczowe cele działania. Artykuł został wzbogacony o charakterystykę jednego z częstochowskich biur nieruchomości. Część empiryczną stanowi badanie ankietowe przeprowadzone na klientach wspomnianego biura. Zgromadzone dane pozwoliły ocenić wagę zawodu pośrednika nieruchomości oraz intensywność korzystania z jego usług podczas zarządzania biurem nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki oceny pomiaru efektywności gospodarstw wielkoobszarowych z wykorzystaniem indeksu produktywności Malmquista, który służy do pomiaru efektywności w czasie (2011-2013). Gospodarstwa wielkoobszarowe podzielono według form prawno-organizacyjnych na trzy grupy: spółki z kapitałem prywatnym, spółki Agencji Nieruchomości Rolnych oraz rolnicze spółdzielnie. W analizowanym okresie przeciętna wartość indeksu Malmquista wzrosła o 1,1%. W obrębie analizowanych grup gospodarstw najniższą wartością indeksu dla lat 2011-2013 charakteryzowały się spółki ANR (-2%), najwyższą zaś spółki z kapitałem prywatnym (2,4%). Największy udział w grupie gospodarstw o rosnącej skali produktywności odnotowano w gospodarstwach spółdzielczych (67%), najniższy zaś w spółkach ANR (61%). (abstrakt oryginalny)
Proces prywatyzacji sektora publicznego w Polsce datuje się od uchwalenia ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Ustawa ta nie obejmowała sektora publicznego w rolnictwie, dla którego Sejm uchwalił odrębną ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Na ogół proces prywatyzacji polegał na nieodpłatnym udostępnianiu pracownikom akcji lub udziałów Skarbu Państwa. Okazało się, że zastosowanie ustawy z 1990 r. w stosunku do rolnictwa nie przynosiło odpowiednich rezultatów. Głównymi przeszkodami w wykorzystaniu przyjętych w ustawie rozwiązań okazały się bariery prawne i finansowe. Bariery prawne dotyczyły głównie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Natomiast barierą finansową była niska stopa zwrotu kapitału w rolnictwie. W ten sposób pracownicy sektora państwowego w rolnictwie, jako jedyni w całej gospodarce narodowej, zostali pozbawieni możliwości uczestniczenia w tym procesie przekształceń własnościowych(fragment tekstu)
Biura nieruchomości wydają się funkcjonować w podobny I sposób w poszczególnych europejskich krajach, ze względu na f specyficzne cechy nieruchomości oraz załamanie koniunktury i gospodarczej w Europie. Niemniej jednak różnice kulturowe I mogą znacznie wpływać na ich działalność. Analizę porównawczą przeprowadzono na przykładzie Płoc- 1 ka i Santiago de Compostela (Hiszpania) jako miastach o zbli- t żonej liczbie mieszkańców oraz tego typu podmiotów. Badanie I wykazało, że mimo znacznych podobieństw, jeśli chodzi o liczbę I pracowników, długość funkcjonowania, posiadanie filii czy pro- I mocję, biura w obu miastach wykazują też odmienne właściwości. Postawa wobec negocjacji odnośnie prowizji była cechą I różniącą biura, podobnie jak godziny otwarcia, na które wpływ I miały różnice kulturowe, zwłaszcza tradycyjna hiszpańska sjesta. Najbardziej zaskakujące wyniki otrzymano co do stosunku I pracowników biur do studentów pragnących realizować praktyki. W tym przypadku nieporównywalnie większymi możliwościami mogą cieszyć się hiszpańscy studenci, mimo iż nie wyka- I żują oni zbyt wielkiej inicjatywy w zdobywaniu doświadczenia I zawodowego. Pracownicy biur obu miast wyrażali chęć udziału w podobnych badaniach w przyszłości, gdyby takie przeprowadzano. Taka otwartość może pozytywnie wpływać na rynek nieruchomości, którego specyficzne cechy przysparzają wiele trudności w jego analizie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem referatu jest prezentacja wyników badania opinii przedstawicieli licencjonowanych zawodów obsługujących sferę nieruchomości (zarządców nieruchomości, pośredników w obrocie nieruchomościami i rzeczoznawców majątkowych) o organizacji i zakresie działania firm zarządzających nieruchomościami w Polsce. W badaniach uwagę skoncentrowano na jakościowej i ilościowej charakterystyce podmiotów zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami oraz na analizie zakresu funkcjonalnego i przedmiotowego działania tych podmiotów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wybranych zagadnień w zakresie zmian legislacyjnych dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi. Podstawowym jego celem jest udzielenie względnie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o znaczenie cywilnoprawnego obrotu nieruchomościami rolnymi. Mając na uwadze hybrydalny charakter poszczególnych rozwiązań chodzić będzie zwłaszcza o swoiste uporządkowania analizowanej regulacji prawnej obrotu nieruchomościami rolnymi, odnalezienie myśli przewodniej i sformułowanie prawidłowości rządzących prawnorolnymi formami obrotu skojarzonymi z ingerencją administracyjnoprawną (przybierającą postać decyzji administracyjnej), ze szczególnym uwzględnieniem szerszego kontekstu, w jakim są one osadzone. Odnosząc te spostrzeżenia do problemu roli czy udziału decyzji administracyjnej w cywilnoprawnym obrocie nieruchomościami rolnymi, zasadnie można na jego tle formułować różnorakie pytania o: sens kreowania w polskim systemie prawnym szczególnej prawnorolnej regulacji obrotu nieruchomościami rolnymi, umiejscowienie takiej regulacji i skuteczność jej oddziaływania na kształtowanie ustroju rolnego - czy nawet szerzej ustroju społeczno-gospodarczego, zwłaszcza w nowych warunkach, w których "siłą napędową" rozwoju polskiego prawa rolnego stało się także prawo europejskie. (abstrakt oryginalny)
Tematyka związana z ziemią rolniczą nieustannie stanowi ważny problem ekonomiczny. Jedną z form gospodarowania ziemią rolniczą jest dzierżawa. Z powodu m.in. zachodzących zmian w polityce rolnej państwa, w tym również postrzegania roli i znaczenia instytucji dzierżawy oraz kończącego się w 2016 r. okresu przejściowego na zakup gruntów rolnych i leśnych przez obcokrajowców w Polsce jest ona aktualnie ważnym zagadnieniem naukowo-badawczym. Wykorzystanie teorii agencji do analizy rynku dzierżaw umożliwia szersze rozpoznanie tematu badawczego, wzbogacając zestaw instrumentów wykorzystywanych w racjonalnym obrocie ziemią. Wykorzystując literaturę przedmiotu, dane dostępne w branżowych i naukowych raportach oraz opracowaniach, wyniki badań własnych, scharakteryzowano dwie strony umowy dzierżawy. Są one reprezentowane najczęściej przez rolnika (agent) oraz wydzierżawiającego (pryncypał - najczęściej ANR lub inni rolnicy). Wskazano przy tym motywy ich działań oraz warunki, w jakich zawarty między nimi kontrakt można określić jako optymalny. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto problematykę uwarunkowań użytkowania ziemi rolniczej w świetle regionalnej dostępności gruntów popegeerowskich. Rozważania oparto na badaniach empirycznych zrealizowanych w woj. warmińsko-mazurskim wśród 283 rolników. W artykule przedstawiono m.in. wyniki badań dotyczące motywów, jakimi kierowali się respondenci kupując lub wydzierżawiając nieruchomości rolne od ANR i z innych źródeł. Przeprowadzone badania wykazały, że motywy te można podzielić na trzy główne grupy: 1. powiększanie areału posiadanego już gospodarstwa lub utworzenie gospodarstwa, 2. lokata kapitału oraz chęć zarobienia, na prognozowanym przez analityków rynku ziemi, wzroście cen tego zasobu, 3. możliwość skorzystania ze środków UE (dopłaty bezpośrednie, do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), do produkcji, na rozpoczęcie gospodarowania, działania w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego). Słowa kluczowe: ziemia, rynek ziemi rolniczej, dzierżawa, Agencja Nieruchomości Rolnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie regionalnego zagospodarowania gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (WRSP) przez AWRSP, a następnie ANR. Dodatkowo, podjęto próbę określenia związku między alokacją ziemi z Zasobu a regionalnym zróżnicowaniem struktury agrarnej w Polsce, w której skład wchodzi wielkość gospodarstw oraz własność ziemi. (fragment tekstu)
16
Content available remote Motywowanie pracowników w spółkach hodowlanych agencji nieruchomości rolnych
84%
W artykule przedstawiono ocenę motywowania pracowników wykonawczych w spółkach hodowlanych należących do Agencji Nieruchomości Rolnych. W ocenie tej skupiono się na określeniu stopnia zaspokojenia oczekiwań pracowników, rozpoznaniu hierarchii ważności podstawowych motywów pracy oraz ocenie umiejętności kadry kierowniczej dotyczących motywowania pracowników. Z przeprowadzonych badań wynika, że gros oczekiwań pracowników nie było w pełni zaspokajanych. W największym stopniu dotyczyło to oczekiwań związanych z podwyżką wynagrodzeń oraz awansem. Najważniejszymi motywami wykonywania pracy okazały się wysokość wynagrodzenia oraz pewność posiadania pracy. Umiejętności kadry kierowniczej dotyczące motywowania pracowników były na średnim poziomie. W motywowaniu pracowników kadra kierownicza zbyt mało wagi przywiązywała do indywidualnego rozwoju zawodowego poszczególnych pracowników. (abstrakt oryginalny)
Określono efektywność techniczną VRS i pozycję w rankingu efektywności oraz zbadano postęp produktywności przy zastosowaniu indeksu produktywności całkowitej Malmquista w stadninach koni należących do Agencji Nieruchomości w latach 1994-2006. (abstrakt oryginalny)
18
84%
W pracy podjęto próbę oceny roli ANR w powiększaniu i tworzeniu gospodarstw rolnych. Analizę przeprowadzono w oparciu o informacje pochodzące z raportów z działalności Agencji, opracowań wewnętrznych i dostępnej literatury. Zaprezentowane wyniki świadczą o znacznym wkładzie ANR w kształtowanie struktury agrarnej, szczególnie tam, gdzie występowała koncentracja gruntów przejętych do Zasobu WRSP. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono ranking efektywności technicznej spółek Agencji Nieruchomości Rolnych w 2006 r. Ranking opracowano dla 59 spółek ANR przy wykorzystaniu odmiany metody DEA - superefektywności DEA, stosując w badaniach miary efektywności zorientowane na nakłady oraz podejście zakładające zmienne efekty skali (VRS). Najwyższe pozycje w rankingu efektywności technicznej zajęty spółki: Hodowla Zarodowa Kietrz (big), Małopolska Hodowla Buraka Pastewnego (355,9%), Hodowla Roślin Ogrodniczych w Broniszach (202,4%). (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce. Powoli zmniejsza się nadpodaż nowej powierzchni biurowej, co prowadzi do rychłej stabilizacji czynszów. Mimo, że czynsze nawet w obiektach najwyższej klasy były relatywnie niskie, wzrosło zainteresowanie wynajmem najtańszych biur, mieszczących się w wyremontowanych starszych budynkach.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.