Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 107

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural advisory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Opracowanie dotyczyło gospodarstw rodzinnych prowadzących działalność na terenie Kotliny Kłodzkiej, a celem pracy było poznanie sytuacji problemowych w rolnictwie na terenach górskich. Na podstawie przeprowadzonych badań w 2001 roku, określono podstawowe problemy, wśród których dominowały zagadnienia związane z technologią produkcji rolniczej
2
Content available remote Organizacja doradztwa rolniczego w Niemczech
100%
Celem artykułu było przedstawienie organizacji systemu doradztwa rolniczego w Niemczech. Przedstawiono genezę doradztwa, jego rolę, klasyfikację oferty doradczej według finansowania i realizacji oraz organizację doradztwa rolniczego na przykładzie poszczególnych krajów związkowych. W Niemczech doradztwo rolnicze w dużym stopniu jest ukierunkowane na indywidualne potrzeby rolników, dlatego też poszczególne kraje związkowe kierują się własną polityką i własnymi, odrębnymi założeniami dotyczącymi organizacji systemu doradztwa rolniczego. Stąd też wynika wielość systemów i form doradztwa, która nasila konkurencję między doradcami i tym samym pozwala klientom na wybranie najbardziej odpowiedniej oferty. (abstrakt oryginalny)
Wiedza organizacyjno-ekonomiczna pozostaje w ścisłym związku z doradztwem. Strona oświatowa to treści teoretyczne, natomiast doradcza nakazuje zastosowanie ich w działalności praktycznej. W rozpatrywanych funkcjach doradztwa jawią się zagadnienia metodyczne przyjmujące charakter praktyczny (I faza), a na jej podstawie dokonuje się prognozowania dalszej działalności (II faza). Wyniki obu faz stanowią ujęcie teoretyczne doradztwa. Mając na uwadze cel gospodarowania należy ludzi przygotować stosując możliwe metody i techniki oddziaływania poznawczego. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano wyniki produkcyjno-ekonomiczne z gospodarstw w gminie Turośl w północno-wschodniej części woj. podlaskiego, które uczestniczyły w pierwszym bądź drugim etapie PRPGM, w powiązaniu z oceną pracy doradczej pracowników programu dokonanej przez kierowników badanych gospodarstw.W pracy dokonano podziału gospodarstw w zależności od etapu, w którym rozpoczęto współpracę z doradcami programu (pierwszy bądź drugi etap projektu), oraz od rodzaju posiadanej przez rolnika obory (obory wolnostanowiskowe i tzw. obory zmodernizowane). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie zakresu doradztwa dla rolników służącego przystosowaniu się gospodarstw oraz terenów wiejskich do wymogów i warunków rolnictwa Wspólnoty Europejskiej. Omówiono doradztwo rolnicze na terenie województwa podkarpackiego oraz stosunek rolników Podkarpacia do integracji z UE i ich postawy wobec koniecznych zmian.
Poznanie potrzeb i oczekiwań rolników z zakresu doradztwa ma istotne znaczenie, bowiem pozwala nie tylko na budowanie programów doradztwa rolniczego, ale pomaga również prognozować zachowania i działania rolników w przyszłości. Doradztwo rolnicze nie może być jednolite dla całego kraju, ale dostosowane do rzeczywistych potrzeb regionu. I tak w badaniach przeprowadzonych w 1999 roku na Pomorzu Środkowym, gdzie obok rodzin typowo rolniczych dominowały duże skupiska byłych pracowników PGR-u, okazało się, że potrzebny jest rozwój doradztwa socjalnego w zakresie wychowania i kształcenia młodzieży wiejskiej oraz pozyskiwania dodatkowych źródeł dochodu.
Czym jest i gdzie znajduje się dziś doradztwo rolnicze w Portugalii? To zasadnicza kwestia omawiana w tym opracowaniu.
Niniejszy artykuł dotyczy potrzeb edukacyjnych odbiorców usług doradztwa rolniczego. W opracowaniu przedstawiono istotne czynniki wpływające na proces uczenia się, a także krótko zaprezentowano zadania i typologię programów edukacyjnych. Kolejnym krokiem jest próba uzasadnienia mieszanego podejścia do doradztwa łączącego zachęty dla poznawczego uczenia się z bardziej dydaktycznym (jednokierunkowym) przekazywaniem informacji w relacji doradca-rolnik, który dotychczas dominował w doradztwie.
Autor zwraca uwagę na coraz większe znaczenie tzw. odpowiedzialności społecznej doradztwa wobec finansujących jego działania, szczególnie wtedy, gdy są to środki publiczne.
W opracowaniu omówiono główne strategie rozwoju doradztwa, podobieństwa i różnice pomiędzy poszczególnymi państwami w ich strategiach reformy doradztwa.
Przedstawiono ogólną charakterystykę doradztwa rolniczego w Polsce oraz jego analizę. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wymaga intensyfikacji pracy służb doradczych. W tym celu konieczne są zmiany prowadzące do powstania systemu doradztwa rolniczego, świadczonego przez różne instytucje, wzajemnie się uzupełniające i zróżnicowane pod względem finansowania. W systemie jest również miejsce dla doradztwa państwowego, zwłaszcza w ekonomicznym, socjalno-ekonomicznym i rolniczo-środowiskowym zakresie.
Celem pracy było przedstawienie potencjału i możliwości doradztwa w procesie łączenia nauki i potrzeb rolników w zakresie innowacyjnej wiedzy. Rolę doradztwa w tym procesie ukazano na przykładzie transferu wiedzy w zakresie proekologicznych praktyk, powstałych dzięki badaniom i eksperymentom prowadzonym w gospodarstwach demonstracyjnych. Materiałem badawczym były dane pierwotne i zastane zebrane za pomocą odpowiednich kwestionariuszy przy wykorzystaniu metody indywidualnych wywiadów pogłębionych oraz metody ankiety. Stwierdzono, że doradztwo rolnicze w Polsce odgrywa bardzo istotną rolę w systemie wiedzy i informacji rolniczej. Umożliwia transfer wiedzy do praktyki rolniczej oraz zapewnia rolnikom stały dostęp do usług doradczych (bezpłatnych i płatnych). Współpraca rolników z doradcami ma charakter trwały, w przeciwieństwie do współpracy z naukowcami, która ma charakter sporadyczny. Respondenci wskazali na wiele źródeł, z których czerpią wiedzę i pozyskują ważne informacje. Najczęściej były to: internet, szkolenia, kursy, indywidualne dyskusje, porady oraz czasopisma popularne i naukowe. Jak wynika badań, to właśnie doradcy rolni zatrudniani w ośrodkach doradztwa oraz ośrodki doradztwa rolniczego stanowią zasadniczy łącznik między sferą nauki a praktyką rolniczą. Doradcy rolni przekazują rolnikom bieżące informacje, wskazują z jakich źródeł można skorzystać, gdzie szukać ważnych informacji, skąd pozyskiwać wiedzę, a także w jaki sposób ją zastosować. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest poznanie opinii łódzkich producentów rolnych na temat funkcjonowania państwowego doradztwa rolniczego oraz ocena roli izb rolniczych działających na terenie woj. łódzkiego. Badania zostały przeprowadzone na grupie 300 rolników za pomocą metody wywiadu kierowanego przy użyciu kwestionariusza wywiadu w roku 2011. Z badań wynika, iż producenci rolni pozytywnie oceniają działalność RZD ŁODR, co nie oznacza, że nie dostrzegają oni konieczności zmian w bardzo wielu aspektach działalności doradczej. Na podstawie badań dotyczących ośrodków doradztwa rolniczego można sformułować wniosek mówiący o zmieniającym się charakterze doradztwa rolniczego, w którym na znaczeniu traci poradnictwo w zakresie agrotechniki i zootechniki, a niezwykle popularne stają się aspekty związane z ułatwieniem pozyskiwania funduszy zewnętrznych, zwłaszcza oferowanych gospodarstwom przez mechanizmy WPR. Z kolei działalność Izb Rolniczych w opinii rolników jest mało efektywna, nie utożsamiaj ą się oni z samorządem rolniczym (Izbami Rolniczymi) i dopuszczają możliwość zupełnej likwidacji Izb Rolniczych. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Selected Aspects of Agricultural Extension Services in Poland
75%
Przedmiot i cel pracy: Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów doradztwa rolniczego w Polsce jako jednego z ważniejszych ogniw transferu wiedzy wpływających na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Materiały i metody: Na podstawie analizy dostępnej literatury i obowiązujących aktów prawnych podjęto próbę przedstawienia zmian, jakie zachodziły zarówno pod względem zorganizowania doradztwa rolniczego w Polsce, jak i w treściach merytorycznych realizowanych przez służby doradcze. Na podstawie źródeł wtórnych określono także zauważalne tendencje zmian w systemie doradztwa rolniczego w Polsce. Wyniki: W artykule szczególną uwagę zwrócono na potrzebę stworzenia takiego systemu doradztwa rolniczego, tak by wszystkie instytucje i organizacje go tworzące miały warunki do wypracowania skutecznych form współpracy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Wnioski: Ośrodki doradztwa rolniczego nie mają możliwości realizacji wszystkich nakładanych na nie zadań i pojawia się szansa dla nowych podmiotów np. prywatnych firm doradczych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano skalę korzystania z państwowego oraz prywatnego doradztwa rolniczego wśród beneficjentów unijnego wsparcia inwestycyjnego w ramach działania "Inwestycje w gospodarstwach rolnych". Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych określono, że około połowa rolników zamierza w najbliższym czasie korzystać z usług doradczych, z czego zdecydowana większość wybiera instytucje państwowe. Pozostałe gospodarstwa bądź nie korzystały z doradztwa bądź też po skorzystaniu ze wsparcia planowały rezygnację z tego typu usług. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono badanie poziomu świadomości dotyczącej prywatnych usług w dziedzinie doradztwa rolniczego oraz popytu na nie wśród właścicieli małych gospodarstw rolnych w Nigerii. Badaną grupę stanowili rolnicy zamieszkujący stan Oyo. Szczególnie skupiono się na dostępności i funkcjonowaniu prywatnych usług w dziedzinie doradztwa rolniczego oraz na czynnikach, które wpływają na skłonność rolników do zapłaty za tego typu usługi. Wykazano, że znaczna liczba rolników jest skłonna zapłacić za prywatne usługi z zakresu doradztwa rolniczego. Okazało się, że na skłonność rolników do zapłaty wpływała liczba uprawianych działek ziemi, przy istotności na poziomie 1%. Dochód, poziom świadomości, wielkość rodziny i całkowitą liczbę działek uznano za główne ograniczenia w korzystaniu z prywatnych usług w dziedzinie doradztwa rolniczego na badanym obszarze. W artykule wskazano na konieczność zachęcenia gospodarstw rolnych przez rząd do skorzystania z prywatnych usług w dziedzinie doradztwa rolniczego. Także udziałowcy powinni podjąć kroki w celu zapewnienia dodatkowych źródeł utrzymania gospodarstwom, by zwiększyć ich dochód oraz popyt na usługi. (abstrakt oryginalny)
Agricultural extension and advisory services in Africa have significant impact on food security as well as economic and social development. Recent moves towards a pluralistic delivery system, facilitated by the emergence of private-sector led initiatives in many countries are the subject of policy and academic discourse. This study used an adapted, fit-for-purpose market systems development framework to review available research in extension and advisory services in selected sub-Sahara Africa countries. Using a literature survey methodology, we report evidence of multiple actors in extension delivery, findings that point towards evolution towards mixed delivery as well as objectives. While there are significant uptake of cost-recovery approaches among commercially-oriented farmers, many smallholder farmers still depended on donor-funded services. Our review adds to existing knowledge through incorporating a market systems development framework, which extends the often-used willingness to pay approach, and highlights the need for merger of both public and private-sector objectives to achieve developmental outcomes. (original abstract)
18
Content available remote Programs to Encourage Small Farmers to Consider Entrepreneurial Options
75%
Małe gospodarstwa stanowią większość gospodarstw, zarówno w UE, jak iw USA. Wyzwania ekonomiczne na obszarach wiejskich doprowadziły do wielu zmian w polityce rolnej dla drobnych rolników. Zarówno UE, jak i USA, które niedawno wprowadziło zmiany, które wpływają na małe gospodarstwa i ich zdolność do bycia bardziej przedsiębiorczy. Aby stać się większe operacje z bardziej asortymentu produktów o wartości dodanej, potrzebują wsparcia rządowego i zasobów usług doradczych dla gospodarstw rolnych w celu wdrożenia nowych strategii zarządzania i oceny alternatywnych rozwiązań produkcyjnych i marketingowych. Program uzupełniający dla drobnych rolników, które działa już od ponad 25 lat w Wielkiej państwa pokazuje, że tego rodzaju możliwości edukacyjnych są bardzo poszukiwane przez drobnych rolników. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote The Beginnings and Development of Agricultural Advisory Services in Poland
75%
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie rozwoju doradztwa rolniczego w Polsce, w okresie od jego początków na ziemiach polskich, aż do wejścia Polski do Unii Europejskiej (01.05.2004 r.). Dane źródłowe pozyskano z przeglądu literatury polskojęzycznej, nieznanej w literaturze anglojęzycznej, zaś dane empiryczne z badań własnych oraz realizowanego grantu badawczego. W analizie posłużono się metodą opisową, dokumentując historię organizacji doradztwa sięgającą połowy XIX wieku. W okresie międzywojennym, tj. w latach 1918-1939, doradztwo rolnicze realizowane było w Polsce przez nowo powstałe izby rolnicze, a po II wojnie światowej w wyniku ich likwidacji przez państwowy system doradztwa rolniczego, który był przedmiotem bardzo wielu zmian w strukturze organizacyjnej i realizowanych zadaniach. W pierwszym okresie transformacji rolnictwa do gospodarki rynkowej dużą rolę w reorganizacji doradztwa i podniesieniu umiejętności doradców odegrał m.in. Polsko-Amerykański Program Doradztwa Rolniczego. (abstrakt oryginalny)
Posiadanie kompetencji informatycznych przez specjalistów zakładowych i doradców terenowych ODR pozwala na wykorzystanie wsparcia komputerowego w oddziaływaniach doradczych. Technika komputerowa znalazła zastosowanie przy realizacji różnorodnych form poradnictwa. Najczęściej używana jest do wspomagania prac biurowo-administracyjnych, rzadziej do intensyfikacji relacji z klientami doradztwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.