Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 159

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural and food processing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie uwarunkowań przetwórstwa rolno-spożywczego w opinii mieszkańców gmin położonych w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym na temat szans i barier jego rozwoju. (fragment tekstu)
Integracja Polski z Unią Europejską przyspieszyła procesy dostosowawcze w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego, stwarzając jednocześnie możliwości rozwoju oraz wpływając na podwyższanie standardów i jakości produkcji. Równocześnie polskie podmioty sektora rolno-spożywczego podlegają wzmożonej presji konkurencyjnej ze strony producentów z innych krajów Unii Europejskiej. Należy zaznaczyć, że omawiany sektor, co podkreślają m.in. M. Wigier i R. Urban, stanowi jeden z największych działów polskiej gospodarki, jak i największy dział przemysłu.Aby ocenić zmiany w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce, wykorzystano informacje wtórne zawarte w materiałach źródłowych Głównego Urzędu Statystycznego. Badania oparto na pionowej analizie porównawczej w latach 2000-2004. Część informacji pochodzi również z pierwszego półrocza 2005 roku. Celem pracy jest przedstawienie zmian w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego w okresie kilku lat przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, jak i bezpośrednio po integracji. (fragment tekstu)
Ustabilizowane komunalne osady ściekowe oraz wybrane odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego mogą być wykorzystywane w celach rolniczych, co wpisuje się w zagadnienia gospodarki o obiegu zamkniętym. W związku z tym wybrane pozostałości zbadano pod kątem możli-wości wykorzystania ich na cele nawozowe. Następnie poddano je procesowi kompostowania w bio-reaktorze, ze sztucznym napowietrzaniem. Mieszanki kompostowe sporządzono biorąc pod uwagę zawartość w nich między innymi węgla, azotu, fosforu oraz wody, a w przypadku osadu ściekowego określono także zanieczyszczenia biologiczne i zawartość metali ciężkich. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że odpady organiczne z przetwórstwa rolno-spożywczego oraz ustabilizowane komunalne osady ściekowe mogą być wykorzystane w procesie kompostowania, a otrzymany kompost charakteryzował się dobrymi właściwościami nawozowymi. Biorąc pod uwagę właściwości fizykochemiczne otrzymanego kompostu stwierdzono, że może on stanowić bardzo cenny nawóz wykorzystywany jako dodatek do gleby(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja poziomu dojrzałości procesów logistycznych przedsiębiorstw sektora przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce w różnych przekrojach.(fragment tekstu)
W artykule przeanalizowano zmiany w polsko - niemieckiej wymianie handlowej ze szczególnym uwzględnieniem artykułów rolno-spożywczych w latach 2003-2012. Przeanalizowane w opracowaniu obroty handlowe wskazują na wiodącą pozycję Niemiec jako partnera Polski. W analizowanym okresie saldo obrotów handlowych artykułami rolno-spożywczymi było dodatnie. Wartość eksportu do Niemiec w 2012 r. wyniosła 3,8 mld EUR a jego udział w eksporcie rolnospożywczym ogółem stanowił 22%. W strukturze polskiego eksportu dominowały produkty przetworzone pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Productivity Changes Over Time - Theoretical and Methodological Framework
80%
The TFPC Malmquist index is one of the tools that does not require knowledge of the price level and gives information on factors affecting productivity changes over time. The DEA-based approach allows decomposing of the TFPC indices into: technical change (∆T), technical efficiency change (∆TE) and scale efficiency change (∆SE). A panel data from the companies of a key food processing sector, namely the meat processing, was used in the paper. The sample consisted of above 200 objects. The results indicated which of the decomposed indices (∆T, ∆TE, ∆SE) had the greatest impact on productivity changes in the analyzed sector. (original abstract)
W opracowaniu scharakteryzowano powstanie i rozwój cukrownictwa buraczanego i rolę obszarów Polski w tym procesie, procesy przemian bazy surowcowej i przetwórczej oraz procesy przemian cukrownictwa w Polsce na tle Unii Europejskiej. Wykazano również zależność rozwoju cukrownictwa w Unii od cukrownictwa światowego. Cukrownictwo buraczane zrodziło się na ziemiach polskich i przeszło głębokie zmiany; zarówno co do liczby fabryk cukru (cukrowni), jak i powierzchni uprawy buraków cukrowych oraz organizacji współpracy zakładów przetwórczych z producentami surowca. Liczba zakładów przetwórczych (cukrowni) ulegała zmianie, a tendencje do zmian były podobne w poszczególnych krajach jak w Polsce, chociaż zmiany te przebiegały w innym czasie. W Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem zwiększania się i zmniejszania się liczby cukrowni. Pod koniec XX w. rozpoczął się proces systematycznego - chociaż ze zmiennym natężeniem w czasie - zmniejszania ich liczby i zwiększania ich mocy przetwórczej. W podobny sposób przebiegały zmiany bazy surowcowej. Stare kraje Unii Europejskiej (15) przemiany w tym zakresie przeprowadziły znacznie wcześniej od pozostałej dwunastki państw, które wstąpiły do Unii w 2004 r., a także później; są bardziej zaawansowane w procesach koncentracyjnych (mniej cukrowni o większej dobowej mocy przetwórczej, mniejsza liczba plantatorów buraków cukrowych o przeciętnie większej powierzchni buraków, wyższe plony korzeni i cukru z jednostki powierzchni). Mniejsze zapotrzebowanie na buraki cukrowe do produkcji cukru stwarza możliwości przeznaczania ich w większych ilościach na produkcję suszu (do celów spożywczych i paszowych) oraz bioetanolu.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zmiany przetwórstwa rolno-spożywczego Wielkopolski w latach 1999-2002
80%
Wskazano znaczenie przemysłu spożywczego w przetwórstwie przemysłowym w Wielkopolsce oraz na tle całego kraju. Określono także zmiany przetwórstwa przemysłowego i spożywczego w Wielkopolsce w latach 1999-2002. Wyniki analizy wskazują, że przemysł spożywczy w Wielkopolsce odgrywa istotnie ważniejszą rolę niż to ma miejsce w całym kraju. Szczególnie jest to zauważalne w przypadku wielkości produkcji sprzedanej oraz ponoszonych nakładów inwestycyjnych. Przemysł spożywczy w Wielkopolsce wyróżnia się wysokim poziomem wydajności pracy mierzonej produkcją sprzedaną. W Wielkopolsce, podobnie jak i w Polsce, malało zatrudnienie w przetwórstwie przemysłowym i przemyśle spożywczym. W efekcie obserwowanych zmian (spadku zatrudnienia i wzrostu wartości środków trwałych) wzrasta techniczne uzbrojenie pracy.(abstrakt oryginalny)
Praca dotyczy oceny skuteczności rozdzielania dwuskładnikowej (modelowej) mieszaniny składającej się z cząstek długich (ziaren żyta) i krótkich (nasion gorczycy) w separatorze z powierzchnią roboczą w postaci ściętego stożka z wgłębieniami, którą zasilano od strony większej średnicy i wprawiano w ruch obrotowy wokół osi własnej. Podano stochastyczne modele opisujące wpływ podstawowych czynników konstrukcyjnych i eksploatacyjnych separatora na skuteczność rozdzielania mieszaniny. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zaplecze surowcowe a rozwój przetwórstwa ekologicznego we wschodniej Polsce
61%
Celem badań było przedstawienie istoty przetwórstwa ekologicznego, stanu i tendencji rozwojowych we wschodniej Polsce oraz wpływu zaplecza surowcowego na rozwój tego rodzaju przetwórstwa. Przetwórstwo z wykorzystaniem surowców z rolnictwa ekologicznego jest jednym z ważnych wyzwań dla przetwórców żywności. Przyszłość rolnictwa ekologicznego to właśnie wykorzystanie produktów z gospodarstwa i przetwórstwo lokalnych zasobów surowcowych. Ze względu na zaplecze surowcowe wschodnia Polska ma predyspozycje do tego, by stać się zagłębiem ekologicznym kraju. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka żywnościowa stanowi kompleks różnych dziedzin działalności gospodarczej, w którym szczególnego znaczenia nabierają wzajemne powiązania między tymi dziedzinami. Ze złożonej i bogatej problematyki tkwiącej w tej sferze rzeczywistości, za przedmiot rozważań i badań wybrano zagadnienia współpracy między dwoma podstawowymi ogniwami gospodarki żywnościowej: przemysłem rolno-spożywczym i handlem artykułami żywnościowymi, które pośredniczą między sferą produkcji rolnej a sferą konsumpcji żywności. Zainteresowanie dla tych zagadnień wynika m. in. z faktu, że wszelkie niedomagania występujące w procesach dostosowawczych w tej dziedzinie są przedmiotem stałej troski zarówno centrum gospodarczego, jak i codziennej niemal oceny ze strony konsumentów. Pierwsze ze wspomnianych ogniw swoją podstawową działalność sprowadza do przemysłowego przetwórstwa żywności, tj. zmiany postaci użytkowej produktów rolnych w celu nadania im przydatności konsumpcyjnej i handlowej, z uwzględnieniem pełnego zagospodarowania składników odżywczych zawartych w produktach rolnych, zasad racjonalnego żywienia i upodobań konsumentów. Handel, jako kolejne ogniwo w tym kompleksie, przejmuje z przemysłu rolno-spożywczego masę towarową i oferuje ją ostatecznym odbiorcom, starając się sprostać ich wymaganiom co do rodzaju towaru, ilości, asortymentu, czasu i miejsca oraz formy sprzedaży. Obydwa te ogniwa uczestniczą aktywnie w stałym procesie wyrównania rozbieżności między wielkością i strukturą produkcji we wszystkich przekrojach, a popytem zgłaszanym przez ostatecznych nabywców. (fragment tekstu)
12
Content available remote Przetwórstwo spożywcze w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej
61%
Celem artykułu jest ukazanie pozycji polskiego przetwórstwa spożywczego na tle przetwórstwa spożywczego w krajach Unii Europejskiej oraz przedstawienie przetwórstwa spożywczego w Polsce na tle całego przemysłu. Realizację podjętej tematyki rozpoczęto od studiów literaturowych pozycji krajowych jak i międzynarodowych. W części empirycznej wykorzystano dane publikowane przez Europejski Urząd Statystyczny EUROSTAT oraz Główny Urząd Statystyczny GUS. W celu zobrazowania pozycji przetwórstwa spożywczego posłużono się udziałem procentowym produkcji sprzedanej przemysłu spożywczego w ogólnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu. Biorąc pod uwagę udział całkowitej wartość produkcji sprzedanej w krajach Unii Europejskiej w 2016 r. Polska znalazła się wśród liderów krajów członkowskich, zajmując szóstą pozycję. Z udziałem 4% uplasowała się za Niemcami, Włochami, Francją, Wielką Brytanią i Hiszpanią. Zestawienia w opracowaniu dotyczą lat 2015 i 2016. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie uwarunkowań potencjalnego zastosowania modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w sektorze przetwórstwa spożywczego na przykładzie branży mleczarskiej. W pierwszej części artykułu dokonano analizy różnych czynników stymulujących oraz ograniczających transformację mleczarstwa w kierunku GOZ. W drugiej zaprezentowano zaś przykłady rozwiązań odpowiadających idei gospodarki o obiegu zamkniętym, które zostały wdrożone lub są planowane do wdrożenia w przedsiębiorstwach mleczarskich. Praca ma charakter przeglądowy. Wykorzystano w niej strategiczne dokumenty unijne i krajowe oraz literaturę przedmiotu na temat gospodarki o obiegu zamkniętym w systemach rolno-spożywczych, ponadto doniesienia z prasy branżowej przedstawiające konkretne przykłady implementacji rozwiązań z zakresu GOZ w mleczarniach. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w branży mleczarskiej istnieją duże możliwości wdrażania modelu gospodarki cyrkularnej, ale jest to proces złożony, przebiegający w warunkach oddziaływania czynników stymulujących i ograniczających. Proces ten wymaga zmian systemowych na różnych poziomach funkcjonowania gospodarki, zaangażowania znaczących środków finansowych, a przede wszystkim inwestycji dostosowawczych w zakresie innowacyjnych technologii, systemów energetycznych i gospodarki wodnościekowej. Wśród udanych działań sprzyjających transformacji w kierunku GOZ zrealizowanych w przedsiębiorstwach mleczarskich można w szczególności wymienić rozwiązania polegające na: redukcji ilości produkowanych odpadów oraz ponownym ich wykorzystaniu, bezpośrednim wykorzystywaniu produktów ubocznych, korzystaniu z odnawialnych źródeł energii (w systemach ogrzewania i chłodzenia), ograniczeniu zużycia oraz ponownemu wykorzystaniu wody, stosowaniu ekologicznych opakowań, wykorzystaniu ekologicznych środków transportu. Konkludując, należy stwierdzić, że podejmowane przez sektor przetwórstwa spożywczego, w tym branżę mleczarską, działania zmierzające do transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym to konieczność, zwłaszcza w kontekście wyzwań związanych z Europejskim Zielonym Ładem i strategią "Od pola do stołu". (abstrakt oryginalny)
14
61%
Celem pracy jest analiza logistyczna wybranego przedsiębiorstwa zajmującego się skupem, przetwórstwem i dystrybucją specyficznego towaru, jakim jest mięso indycze. Z uwagi na szeroki zakres analiz logistycznych skoncentrowano się w niniejszej pracy na analizie struktury zarządzania, natomiast analiza kosztów logistycznych w całym łańcuchu logistycznym firmy będzie przedmiotem odrębnej publikacji. (fragment tekstu)
15
61%
Badano zdolność adaptacji bakterii Listeria spp. do warunków panujących w zakładzie przetwórstwa spożywczego. Przedstawione w niniejszej pracy wyniki uzyskano dla próbek pobranych w hali konfekcjonowania produktu. Obecność lub brak gatunku Listeria monocytogenes w pobranych z linii technologicznej oraz jej otoczenia wymazach sprawdzano z użyciem metod klasycznych. Następnie wykryte w próbkach szczepy analizowano z wykorzystaniem metod molekularnych, ustalając stopień ich podobieństwa genetycznego. Obecność bakterii stwierdzono w kratkach ściekowych oraz na posadzce - przy wejściu i wyjściu. Surowiec nie ma kontaktu z tymi miejscami, ale wykrycie patogenu w próbkach z nich pobranych może świadczyć o bytowaniu L. monocytogenes również na linii technologicznej. Brak zachowania środków ostrożności może doprowadzić do rozprzestrzenienia bakterii z tych punktów do innych pomieszczeń w zakładzie, a w konsekwencji zwiększyć ryzyko skażenia surowca i produktu(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Selected Aspects of Protectionism of EU Member States in the EU Agri-Food Market
61%
Tendencies in national actions against foreign products currently observed in the European Union indicate protectionism or at least discrimination. The aim of this article is describe economic mechanisms of applying selected import-related policy instruments of Member States and to identify some potential directions of their impact on the functioning of the EU agri-food internal market. The presented mechanisms are related to three situations: (a) hindering the market entry through retargeting of consumer demand; (b) promotion of own products contrary to the fair rules of competition; (c) limiting economic activity of foreign companies. The analyses carried out allowed to identify economic activity areas, where negative effects could reveal and to state that the potential result of these activities may be selective reduction of trade or change of its directions. (original abstract)
Okres przedakcesyjny oraz pierwsze lata członkostwa Polski w UE zasadniczo zmieniły obraz polskiego przemysłu spożywczego. Nastąpiło znaczne ożywienie produkcyjne oraz wyraźna poprawa kondycji ekonomiczno-finansowej podmiotów sektora. Wytworzyła się zróżnicowana, dynamiczna struktura przedsiębiorstw potrafiących zbudować trwale przewagi konkurencyjne. Systematycznie wzrasta stopień uprzemysłowienia przetwórstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena zakresu i skali pomocy krajowej dla przedsiębiorstw z branży przetwórstwa rolno-spożywczego na tle pomocy oferowanej w ramach programów finansowanych ze środków unijnych, w tym głównie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Z przeprowadzonej analizy wynika, że zakres pomocy krajowej w warunkach członkostwa w Unii Europejskiej jest podobny do zakresu sprzed akcesji, jednak skala tej pomocy jest wielokrotnie niższa, w porównaniu do skali w początkowym okresie funkcjonowania systemu kredytów preferencyjnych czy nawet w okresie bezpośrednio poprzedzającym wejście do UE. Kredyty preferencyjne mogą być traktowane jako uzupełnienie wsparcia, o które mogą się ubiegać przedsiębiorstwa w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. W pomocy krajowej preferowane są mleczarstwo i przetwórstwo mięsa. (abstrakt oryginalny)
Analiza skuteczności działania przedsiębiorstw dostarcza wiele wartościowych informacji odnoszących się do finansowej kondycji poszczególnych jednostek biznesowych. Jednocześnie nie jest zadaniem łatwym oszacowanie finansowej kondycji przedsiębiorstwa, gdyż stanowi to główny obszar, w którym mogą się znaleźć oszczędności, a także może być usprawniona struktura aktywów. Ponadto, dana jednostka biznesowa może zostać oceniona pod względem płynności oraz finansowej stabilności. Analizowane przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem spożywczym wy/ukazują stosunkowo wysoką skuteczność działania. Poprzez sprawdzenie obrotu, poniesionych/zużytych kosztów (zużycie materiałów, zużycie energii, obciążenie robocze), obrotu wybranych aktywów oraz analizy pokrycia bieżących aktywów w dniach, przemysł przetwórstwa spożywczego jest oszacowany z punktu widzenia całego sektora przetwórstwa przemysłowego. Wskazane zostały najbardziej skuteczne przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem spożywczym oraz te, które posiadają nieznaczne problemy ze zużyciem swoich zasobów. Ponadto, zidentyfikowano możliwe obszary usprawnień oraz zmiany w strukturze aktywów analizowanych jednostek. W efekcie przeprowadzonych działań zaprezentowano współczynniki efektywności z okresu 3 lat, wskazujące na fakt, że rok 2008 niekoniecznie był rokiem najlepszym dla przetwórstwa spożywczego. Dodatkowo, przedstawiono wiele problemów związanych z przedstawieniem współczynników efektywności aktywów poszczególnych jednostek biznesowych, jak również zaprezentowano różne podejścia teoretyczne odnoszące się do przedstawionych współczynników. Oszacowanie skuteczności działania stanowi istotny składnik obszernej analizy kondycji finansowej poszczególnych jednostek biznesowych, nie tylko poprzez umożliwienie oceny w oparciu o przeszłość danych jednostek. Przede wszystkim może to powodować poprawę bieżących działań oraz dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, w efekcie dostarczając pożądanej struktury aktywów, po to aby ich wykorzystanie było jak najbardziej skuteczne/efektywne. Może to wpłynąć w znaczący sposób na dochodowość oraz płynność przedsiębiorstwa, pozwalając tym samym na podejmowanie skutecznych decyzji marketingowych. (abstrakt oryginalny)
The following publication presents results of the research on a new, innovative, mild technology of food processing with microwaves technology in order to develop novel food in the form of "on the go" healthy snacks. Different aspects of microwave treatment technologies within the context of physical model of electromagnetic field interaction with a food product, marketing and energy aspects were considered. Furthermore, comparison of sensory quality of conventionally and microwave treated nuts was shown, which is a key feature of nuts, seeds and dried fruits for most consumers. A comparative LCA analysis of convectional and microwave roasting was performed as well.(original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.