Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural circles
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest identyfikacja interesariuszy rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP) oraz prezentacja ich oczekiwań metodą analizy interesariuszy (ang. stakeholders analysis). W artykule opisano, kim są główni interesariusze RSP, jakie są ich oczekiwania względem działalności analizowanych spółdzielni oraz jakie są możliwości ich wpływania na tę działalność. Okazuje się, że w otoczeniu RSP funkcjonuje wiele podmiotów (osób, organizacji, instytucji), których oddziaływanie ma istotne znaczenie. Spółdzielnie - jako przedsiębiorstwa służące zaspokajaniu potrzeb swoich członków i ich środowiska lokalnego - powinny z powagą podchodzić do realizacji oczekiwań swoich interesariuszy(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi kontynuację zainteresowań Autorki o modelowych zmianach kółek rolniczych na początku lat siedemdziesiątych. Przedstawione koncepcje, ich krytyczna analiza i sformułowane na tym tle wnioski mogą stanowić istotny przyczynek do badań nad właściwym kształtowaniem funkcji kółek rolniczych i spółdzielni kółek rolniczych.
Omówiono działalność organizacji związkowych, która jest zgodna z interesami zawodowymi ludzi pracy i służy rozwojowi gospodarki narodowej. Wymieniono funkcje jakie powinny spełniać organizacje związkowe: obronną, zarządzania, wychowawczą i internacjonalistyczną.
W niniejszym artykule przedstawiono niektóre problemy działalności kółek rolniczych i związane z nimi organizacje, które działają na rzecz rozwoju oraz unowocześniania rolnictwa chłopskiego i jego poprawy warunków życia i pracy ludności wiejskiej.
W pracy przedstawiono analizę stanu spółdzielczości wiejskiej w Polsce na przestrzeni lat. Opisano tradycyjne formy spółdzielcze oraz wskazano możliwość zastosowania nowych rozwiązań spółdzielczych koniecznych w tworzeniu nowych źródeł pracy na wsi.
Zaprezentowano wyniki badań 106 gospodarstw indywidualnych pod kątem korzystania przez nich z usług rolnych miejscowej spółdzielni kółek rolniczych.
Celem artykułu jest próba ukazania aktualnej sytuacji gospodarczej polskiej spółdzielczości wiejskiej oraz jej udziału w rozwoju obszarów wiejskich na przykładzie spółdzielni kółek rolniczych (SKK). SKK są jedną z podstawowych form organizacyjnych prowadzących działalność usługową na obszarach wiejskich. Posiadają one znaczący udział w systemie usług produkcyjnych dla rolnictwa, w zaopatrzeniu rolnictwa w środki produkcji oraz w kreowaniu i wdrażaniu postępu technicznego. Zapewniają również miejsca pracy znacznej liczbie ludności.
Celem pracy jest próba oceny chęci młodych rolników do współpracy i motywacji do prowadzenia produkcji rolnej na południowych terenach Wielkiej Równiny Węgierskiej w Homokhátság. Stwierdzono, że młodzi rolnicy dysponują niedużym kapitałem na zakup ziemi produkcyjnej, a barierą w rozwoju ich gospodarstw jest organiczona wiedza na temat możliwości współpracy.(abstrakt oryginalny)
Polski ruch społeczno-zawodowy rolników w Wielkopolsce ma bogatą tradycję. Pierwsze trwałe społeczno-zawodowe organizacje rolnicze powstały już na początku drugiej połowy XIX wieku w końcowym okresie realizacji reform uwłaszczeniowych. W roku 1861 powołane zostało Centralne Towarzystwo Gospodarcze (CTG) dla propagowania wśród ziemian postępowych form gospodarowania. Niewiele lat później , bo już w 1866 r. pojawiają się w Wielkopolsce jako jedne z pierwszych na ziemiach polskich włościańskie kółka rolnicze. W swym programie działania przewidywały one szerzenie oświaty wśród chłopów i pomoc w samodzielnym gospodarowaniu w warunkach rozwijającego się kapitalizmu. Oprócz organizacji społeczno-zawodowych istniała także od roku 1896 w Wielkopolsce instytucja samorządu rolniczego - izba rolnicza. Polacy jednak wobec antypolskich działań miejscowej administracji pruskiej oraz nacjonalistycznych organizacji niemieckich nie uzyskali w izbie odpowiedniej reprezentacji i nie mieli możliwości kształtowania jej działalności z korzyścią dla rolnictwa polskiego. Kółka początkowo rozwijały się w formie niezrzeszonej przy wydatnej pomocy ziemian z CTG i księży. W latach siedemdziesiątych CTG uznała, iż należy powołać ogólnego opiekuna dla wszystkich kółek w charakterze patrona. Pierwszym patronem został aktywny działacz kółek M. Jackowski. Zarówno pierwszy patron jak i jego następcy byli jednocześnie członkami zarządu CTG. Dla pomocy w terenie patron powoływał w zależności od swego uznania wicepatronów obejmujących zasięgiem kółka w kilku powiatach. W ten sposób z jednej strony CTG całkowicie objęło kontrolą wszystkie kółka, z drugiej zaczęło kształtować strukturę organizacyjną przyszłego Związku Poznańskich Kółek Rolniczych (ZPKR). Powstał on w roku 1911. Uchwalono wówczas tzw. Ustawę Związku i powołano radę patronacką czyli patronat składający się z 6 osób. Tak ukształtowana struktura Związku (patronat, wicepatronaty i kółka) przetrwała do roku 1926, tj. do czasu powstania Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych (WTKR). (fragment tekstu)
W artykule tym przeprowadzono analizę świadczenia usług produkcyjnych w rolnictwie województwa konińskiego przez SKR-y według ocen rolników indywidualnych. Ocenie poddano strukturę świadczonych usług przez SKR-y, motywy korzystania z usług, jakość oraz przyczyny niedostępności. Badania ankietowe przeprowadzono wśród rolników indywidualnych podzielonych na trzy grupy obszarowe posiadanych gospodarstw zakładając, że w każdej z tych grup gospodarstw dokonuje się swoiste przystosowanie siły roboczej i środków produkcji do posiadanego obszaru. Analiza wykazała, że głównym motywem korzystania z usług jest brak siły roboczej. Niezadowolenie wśród rolników wywołuje brak odpowiedniej ilości sprzętu zarówno podstawowego, jak i specjalistycznego posiadanego przez SKR-y, jak również terminowość świadczonych usług. Świadczy to nie tylko o dużym popycie na usługi w sektorze drobnotowarowym, ale również o poważnych rezerwach produkcyjnych istniejących w sektorze rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.