Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural market protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka omówiła najważniejsze zasady i konsekwencje polityki rolnej Wspólnoty Europejskiej, sięgające początków lat 60-tych.
W opracowaniu przedstawiono założenia metodologiczne oraz omówiono poszczególne narzędzia statystyczne OECD służące do pomiaru i oceny wielkości pomocy państwa w rolnictwie. W statystyce tej instrumenty polityki rolnej klasyfikuje się według trzech głównych kategorii określonych odpowiednio dla podmiotu i przedmiotu polityki gospodarczej. Są to: wskaźnik wsparcia producenta (PSE), wskaźnik wsparcia konsumenta (CSE) i wskaźnik wsparcia usług (GSSE). Wartość całkowitą wsparcia wynikającego z realizowanej polityki rolnej szacuje się za pomocą wskaźnika wsparcia ogółem (TSE). W artykule pokazano również metody pomiaru poziomu interwencji rynkowej i ochrony rynków rolnych za pomocą odpowiednich wskaźników. Pracę zakończono omówieniem problemów metodologicznych i interpretacyjnych, które należy brać pod uwagę prowadząc badania i analizy poziomu globalnego wsparcia z wykorzystaniem mierników i metod OECD. (abstrakt oryginalny)
Analizujący sytuację na rynku ziemi rolniczej, należy przede wszystkim uwzględnić, że jest ona dobrem szczególnym, a jej społeczne i ekonomiczne funkcje daleko wykraczają poza produkcję rolniczą. Motywacją posiadania nieruchomości gruntowej może być chęć korzystnej lokaty kapitału, dzierżawa lub przekazanie gruntów na cele nierolnicze. Zainteresowanie kupnem gruntów wynika również z korzystnej sytuacji w rolnictwie, między innymi poprawy opłacalności produkcji, a także dopłat bezpośrednich do posiadanej ziemi.
Celem artykułu jest analiza ewolucji form i poziomu protekcji rynku artykułów rolno-spożywczych w okresie transformacji systemowej oraz problem ochrony polskiej gospodarki żywnościowej przed konkurencją zagraniczną.
Obrót produktami rolno-żywnościowymi chronionymi za pomocą oznaczeń geograficznych symptomatycznie wzrasta m.in. ze względu na przypisywanie im przez konsumentów wysokich cech jakościowych związanych z miejscem ich wytworzenia. W związku z powyższym przyczyniło się to do rozwoju gospodarczego tych obszarów, co - jak należy przypuszczać - nie miałoby miejsca, gdyby nie opatrzenie wspomnianych dóbr chronionymi oznaczeniami geograficznymi. Z tej właśnie przyczyny kwestia form ochronnych produktów rolno-żywnościowych stanowi niezwykle ważny element dla poszczególnych rządów krajowych i regionalnych, prowadząc tym samym do rozwoju systemu prawnego związanego z tą problematyką. Dlatego cel niniejszego artykułu stanowi analiza porządku prawnego Unii Europejskiej regulującego system ochrony produktów rolno-żywnościowych za pomocą oznaczeń geograficznych odnoszących się do jakości. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najtrudniejszych problemów na drodze do integracji z Unią Europejską jest rolnictwo, które musi zostać bardzo głęboko zrestrukturyzowane aby mogło sprostać konkurencji na rynku rolnym Unii. Autorka przedstawiła formy wspierania i ochrony rynku rolnego krajów Unii i główne elementy interwencjonizmu państwowego w Polsce w tej sferze, ze szczególnym uwzględnieniem działania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Afrykański pomór świń jest bezsprzecznie niebezpieczną chorobą dla świń, dzików i świniodzików. Przynosi znaczące straty gospodarcze. Wydaje się jednak, że walka z chorobą jest wykorzystywana w Polsce do celów, które można określić jako rodzaj reżyserii społecznej. Wdrażane w Polsce rozwiązania eksterminacji dzików nie stanowią skutecznej metody walki z chorobą. Z kolei bioasekuracja, wskazywana jako najskuteczniejsza metoda zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa, nie jest promowana. Szersza, socjokulturowa analiza wykorzystania dyskursu o ASF w generowaniu społecznych napięć wskazuje, że zjawisko jest wieloaspektowe i nie tak proste, jak mogłoby się wydawać. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Ekonomiczne i prawne aspekty obrotu ziemią w Polsce na tle rynku europejskiego
67%
Przyczyny głębokich regulacji rynku ziemi w Polsce mają podstawy historyczne. Natomiast zjawisko wzrostu cen gruntów rolnych w UE, w tym w Polsce, jest ściśle związane z objęciem rolnictwa mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej, stworzeniem "unijnego modelu rolnictwa" oraz faktem, że ziemia ma ograniczoną podaż, co przy odpowiednich warunkach sprzyja traktowaniu jej jako dobro inwestycyjne. Poddanie gruntów szczególnym normom prawnym, przeciwdziałającym spekulacji, a jednocześnie utrudniającym transakcje, jest niezasadne, gdyż zmiany te nie prowadzą do przyspieszenia poprawy struktury obszarowej gospodarstw, a do jej petryfikacji. Ponieważ ceny ziemi rolnej rosną, a równocześnie w wielu krajach powstają coraz większe ograniczenia w jej obrocie, część społeczeństwa zostaje wyłączona z dostępu do rynkowego korzystania z ziemi. Uniemożliwia to swobodny przepływ kapitału nie tylko w UE, lecz także w Polsce, i stwarza bezpodstawne uprzywilejowanie majątkowe pewnych grup oraz przeszkadza w optymalnym wykorzystaniu ziemi jako czynnika produkcji. (fragment tekstu)
Zaprezentowano teksty zamówionych przez RSSG ekspertyz U.Płowiec i B.Durki dotyczacych Polityki handlowej i zakresu protekcjonizmu w Polsce, wystąpienie J. Rowińskiego dotyczącego protekcjonizmu w rolnictwie, a także wystapienia przedstawicieli strony rządowej i omówienie dyskusji. W aneksie przedstawiono komentarze prasowe na ten temat.
Praca obejmuje analizę rozwoju rolnictwa polskiego na tle krajów EWG oraz niektóre aspekty rozwoju rolnictwa EWG. Przedstawiono także aktualny stan handlu zagranicznego artykułami rolno-spożywczymi oraz omówiono skutki stowarzyszenia z EWG. Przedstawiono program dostosowawczy rolnictwa polskiego do standardów EWG, ze szczególnym uwzględnieniem zmian strukturalnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.