Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural production space
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Agriculture in the Southwest Functional Area of Wielkopolskie Voivodeship
100%
Jednym z ważniejszych działów gospodarczych województwa wielkopolskiego jest rolnictwo. Na tle całego kraju warunki przyrodnicze dla prowadzenia produkcji rolnej i zwierzęcej w tym regionie są przeciętne, nie odbiegając znacząco od sytuacji w całym kraju, to jednak kultura rolna, poziom intensywności i organizacji produkcji rolnej w Wielkopolsce jest wyższy. Na tle całego województwa szczególnie wyróżnia się wyodrębniony Południowo-Zachodni Obszar Funkcjonalny. W celu oceny wpływu integracji z UE na rozwój rolnictwa przeprowadzono badania ankietowe wśród wybranych gospodarstw rolnych, które potwierdzają zaawansowanie procesów rozwojowych(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zróżnicowanie działalności rolniczej na obszarach wiejskich Dolnego Śląska
100%
Prezentowane badania ukazują stan funkcjonowania rolnictwa na obszarach wiejskich Dolnego Śląska widziany przez pryzmat wybranych cech charakteryzujących rolniczą przestrzeń produkcyjną. Badaniami objęto 133 gminy wiejskie i miejsko-wiejskie woj. dolnośląskiego. Dla osiągnięcia zamierzonego celu pracy posłużono się takimi cechami, jak: jakość gleb, struktura wielkościowa gospodarstw, ludność posiadająca własne źródło utrzymania w swoim gospodarstwie rolnym na 100 ha użytków rolnych, podatek z działalności rolniczej. Badania potwierdziły duży wpływ przydatności rolniczej gleb na sytuację gospodarstw w regionie. Obserwuje się odstępstwo od tej reguły w strefie oddziaływania aglomeracji wrocławskiej, gdzie pomimo wysokiej jakości rolniczej gleb udział ludności posiadającej utrzymanie w gospodarstwie rolnym (działce rolnej) w przeliczeniu na 100 ha jest stosunkowo niewielki. (abstrakt oryginalny)
3
100%
Artykuł opiera się na analizie wybranych elementów rolniczej przestrzeni produkcyjnej gminy Tomice położonej w woj. małopolskim. Celem opracowania jest łączna ocena mierzalnych, środowiskowych zasobów rolniczej przestrzeni produkcyjnej (wyznaczonej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego strefy RP). Elementarne analizy dotyczyły jakości i przydatności rolniczej gleb, kategorii ochrony gleb o najwyższych klasach bonitacyjnych oraz stopni uwilgotnienia gleb. Łączna ocena bonitowanych elementów pozwoliła na wyznaczenie terenów rolniczej przestrzeni produkcyjnej najbardziej cennych pod kątem rolniczo-przyrodniczym. Kolejny aspekt dotyczył wyznaczenia terenów, które ze względu na swoje wadliwości, mogą stanowić rezerwę terenów przeznaczanych na cele nierolnicze. Do badania wybranych elementów środowiskowych rolniczej przestrzeni produkcyjnej zastosowano podstawowe techniki geoprocessingu. Analizy opracowano w programie Quantum GIS.(abstrakt oryginalny)
Celem podjętej analizy było zbadanie, czy najprostsze i najczęściej stosowane wskaźniki dość precyzyjnie odzwierciedlają poziom produkcji roślinnej i stopień ich powiązania z jakością środowiska przyrodniczego.(fragment tekstu)
5
Content available remote Przyrodnicze uwarunkowania gospodarki rolnej w Polsce
75%
W rolniczej działalności człowieka warunki przyrodnicze odgrywały i odgrywają nadal pierwszoplanową rolę. Przyrodnicze uwarunkowania gospodarki rolnej tworzone są przez zespół trzech powiązanych ze sobą elementów: gleby, klimatu i rzeźby terenu. W artykule scharakteryzowano warunki przyrodnicze w Polsce pod kątem przydatności dla rolnictwa i oceniono ich wpływ na kierunki zagospodarowania użytków rolnych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Czynniki oceniające rolniczą przestrzeń produkcyjną
75%
Do waloryzacji terenów rolnych można użyć różnych wskaźników oceniających rolniczą przestrzeń produkcyjną. W wykorzystywanych metodach oceny przestrzeni rolniczej wyróżniamy grupy czynników naturalnych lub antropogenicznych. Celem pracy jest przedstawienie istniejących metod oceny rolniczej przestrzeni produkcyjnej i czynników uwzględnianych przy jej waloryzacji. Autor w pracy przedstawia także propozycję czynników, które obecnie powinno się uwzględniać w pracach waloryzujących rolniczą przestrzeń produkcyjną.(abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest charakterystyka gmin o dużym nasyceniu ONW typ specyficzny strefa I oraz ocena funkcjonowania gospodarstw rolnych z tych gmin, na tle analogicznych gospodarstw z gmin spoza ONW, które prowadziły nieprzerwanie rachunkowość dla Polskiego FADN w latach 2016-2018. W pierwszej części opracowania dokonano opisu metody wyznaczania oraz charakterystyki obszarów z ograniczeniami naturalnymi (ONW) typ specyficzny strefa I w Polsce, które Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach (IUNG-PIB) wyznaczył na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) oraz Komisji Europejskiej (KE), w oparciu o wartości progowe wskaźnika waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej (WWRPP) i opracowanego w tym celu wskaźnika cenności przyrodniczo-turystycznej (WCPT). Obszary te obowiązują w naszym kraju od 2019 r. i obejmują 1233,7 tys. ha UR. W drugiej części opracowania dokonano oceny funkcjonowania gospodarstw rolnych z gmin o dużym nasyceniu ONW typ specyficzny strefa I (co najmniej 80% UR ONW typ specyficzny strefa I w powierzchni UR w gminie) na tle analogicznych gospodarstw z gmin spoza ONW, które prowadziły nieprzerwanie rachunkowość dla Polskiego FADN w latach 2016-2018. Ustalono, że gospodarstwa z gmin z ONW typ specyficzny strefa I na tle gospodarstw będących punktem odniesienia charakteryzują się m.in. mniejszą wartością kapitału, wyższym wiekiem ich kierowników oraz gorszą jakością użytkowanych gleb. Ponadto mają niższe produktywności czynników produkcji oraz mniejszy dochód w przeliczeniu na 1 ha UR i na 1 FWU, co ogranicza ich możliwości rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Szachownica gruntów jest jednym z istotnych czynników wywierających ujemny wpływ zarówno na organizację, jak i poziom produkcji rolniczej. Nadmierna fragmentacja zmniejsza intensywność prac oraz zwiększa koszty produkcji rolniczej, co powoduje uzyskiwanie coraz niższych dochodów. Pod względem niekorzystnej geometrii granic działek, wynikającej ze znacznego rozdrobnienia gruntów, szachownica gruntów utrudnia także budowę systemu katastralnego w Polsce. W artykule zostały zaprezentowane rozmiary szachownicy zewnętrznej gruntów wsi Brzustowiec w gminie Drzewica, w powiecie opoczyńskim. Analizę przeprowadzono również pod kątem czynników gospodarczych i społecznych mających znaczenie w ocenie perspektyw dalszego rozwoju badanego regionu, a tym samym zmian szachownicy zewnętrznej gruntów. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Racjonalne zagospodarowanie gminy staroźreby w świetle zasad ochrony środowiska
75%
Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie po Francji i Hiszpanii pod względem udziału gleb w użytkowaniu rolniczym i udziału użytków rolnych w całkowitej powierzchni kraju. Zróżnicowanie warunków przyrodniczych, głównie glebowych, na obszarze gmin narzuca potrzebę zmiany produkcji w kierunku właściwym dla małej skali, z naciskiem na specjalizację gminy w kilku dziedzinach. Gmina Staroźreby zaliczana jest do obszarów problemowych tj. zacofanych, peryferyjnych lub znajdujących się w depresji gospodarczej. Celem pracy było ustalenie zasad racjonalnego zagospodarowania gminy z uwzględnieniem istniejących warunków glebowych i zasad ochrony środowiska. Warunki przyrodniczo- glebowe gminy sprzyjają rolniczemu wykorzystaniu zasobów środowiskowych ze względu na: (i) ukształtowanie terenu, (ii) korzystne warunki klimatyczne, (iii) odpowiednie warunki wodne, (iv) warunki glebowe, (v) wysoką ogólną wartość WWRPP, (vi) niski stopień uprzemysłowienia. Rolnicze wykorzystanie zasobów przyrodniczych gminy będzie wiązało się ze zwiększeniem udziału wyspecjalizowanych gospodarstw wielkotowarowych (np. chów trzody chlewnej, hodowla bydła, ogrodnictwo). Najważniejsze problemy rozwoju rolnictwa wielkotowarowego w gminie wynikają z: (i) niekorzystnej struktury agrarnej, (ii) dużego udziału gleb niskiej żyzności, (iii) nadmiernego zatrudnienia w rolnictwie.(abstrakt oryginalny)
Celem autorki było określenie zróżnicowania w wykorzystaniu potencjału produkcyjnego w rolnictwie krajów Unii Europejskiej. Analiza obejmowała zasoby ziemi i pracy. Autorka główną uwagę zwróciła na efektywność ich wykorzystania w skali makroekonomicznej, na tle ogólnych tendencji rozwoju rolnictwa. Do analizy wybrała kraje "starej Unii" (UE-15) oraz te, które są członkami od 2004 roku.
Według niektórych ekspertów system rolniczy to sposób zagospodarowania przestrzeni rolniczej w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz ich przetwarzania, wyceniony kryteriami ekologicznymi i ekonomicznymi. Istnieje wszakże potrzeba dostosowania kryteriów oceny systemów do specyfiki regionu i intensywności rolnictwa.
W ostatnich latach struktura obszarowa gospodarstwa rolnych w Polsce nie uległa znacznym zmianom, nadal przeważają gospodarstwa małe, do 5 ha. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie dynamiki wybranych wskaźników wyposażenia gospodarstw rolnych w ciągniki w województwach Polski z wykorzystaniem mierników dynamiki i modeli tendencji rozwojowej. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w polskim rolnictwie istnieje duże zróżnicowanie przestrzenne w wyposażeniu w ciągniki i to zarówno w przeliczeniu na 100 gospodarstw, jak i na 100 ha użytków rolnych. Zmienność ta ma wyraźny związek z terytorialnym rozkładem gospodarstw według ich średniego areału.(abstrakt oryginalny)
Hipoteza badawcza tej pracy zakłada, że za pomocą sieci neuronowych możliwa jest klasyfikacja gmin województwa zachodniopomorskiego na rejony o podobnej przydatności rolniczej. Celem natomiast pracy jest podział gmin województwa zachodniopomorskiego na rejony o zbliżonych warunkach do produkcji rolniczej za pomocą sieci neuronowych, a dokładnie z użyciem sieci Kohonena. Sieć ta grupuje obiekty na podstawie danych wejściowych, które w tej pracy dotyczą waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono produkcję zbóż w Polsce jako kryterium wykorzystania potencjału rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Analizę oparto na danych statystycznych GUS oraz wynikach badań IERiGŻ. Oceniono produkcję zbóż w Polsce na tle Unii Europejskiej. Porównano plony zbóż w regionach Polski na tle warunków przyrodniczych i ekonomicznoorganizacyjnych. Stwierdzono, że o rzeczywistym poziomie wykorzystania potencjału rolniczej przestrzeni produkcyjnej w regionach, ocenianym za pomocą plonów zbóż, decyduje struktura agrarna i intensywność produkcji, która jest odzwierciedleniem ogólnych warunków gospodarowania w rolnictwie. Wskazano predyspozycje zachodnich regionów Polski do intensyfikacji produkcji zbóż. (abstrakt oryginalny)
W Polsce obszary wiejskie mają dominującą powierzchnię w skali kraju. Obszary te w znakomitej większości wykorzystywane są do produkcji rolniczej, w małym zakresie na inne cele np. związane z turystyką. Efektywność wykorzystania przestrzeni rolniczej zależna jest od kilku czynników. Niewątpliwie jednym z nich jest geometria uprawianej powierzchni czy rozdrobnienie uprawianych działek w przestrzeni. W wielu przypadkach można spotkać uprawne pola o szerokości kilku metrów i długości dochodzących kilometrów. Takie czynniki nie pozwalają na stosowanie w pełnym zakresie nowoczesnych maszyn i technologii upraw. Niektóre z zabiegów geodezyjnych stosowane w zakresie poprawy takiego stanu to podziały nieruchomości oraz proces scalenia i wymiany gruntów. Wykonując podział należy zwracać uwagę na geometrię nowopowstałych działek, tak by ich zagospodarowanie było jak najbardziej optymalne. Scalenie i wymiana to bardzo skomplikowany proces administracyjny pozwalający wykreować nowy rozłóg gruntów i dostosować granice nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, sieci dróg oraz rzeźby terenu. Scalenie i wymiana gruntów nie zmienia praw rzeczowych do gruntów, a tylko zmienia ich przestrzenną lokalizację W niniejszym opracowaniu taki proces oraz jego efekty zaprezentowano na przykładzie wsi Potok Górny w powiecie Biłgoraj województwo Lubelskie. (abstrakt oryginalny)
W województwie zachodniopomorskim warunki przyrodnicze do produkcji rolnej są bardzo zróżnicowanie. Każdą gminę opisano więc za pomocą zmiennych dotyczących jakości gleb, uwodnienia, agroklimatu, rzeźby terenu i ogólnego wskaźnika jakości rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Dane te poddano standaryzacji. Po wstępnym podzieleniu województwa zachodniopomorskiego na 10 rejonów dla każdego z nich oszacowano funkcję klasyfikacyjną i na jej podstawie dokonano ostatecznej kwalifikacji. Dodatkowo dla każdego klasyfikowanego obiektu obliczono jego odległości Mahalanobisa od środka ciężkości rejonu. Celem pracy był podział województwa zachodniopomorskiego na rejony o zbliżonej przydatności rolniczej. (abstrakt oryginalny)
Dokonano pełnej charakterystyki stanu rolnictwa polskiego i określono jego potencjalne możliwości. Stało się to możliwe dzięki nowym źródłom informacji takim jak: zdjęcie satelitarne całego obszaru Polski wykonane w 2000 r., Powszechny Spis Rolny 2002 i Narodowy Spis Powszechny Ludności 2002. Uzupełniono je wynikami badań rolniczej przestrzeni produkcyjnej, przeprowadzonymi w różnych ośrodkach naukowych w latach siedemdziesiątych, jak i pod koniec ubiegłego wieku.
Akcja kolektywizacji rolnictwa miała charakter ogólnokrajowy. Zostały objęte nią wszystkie województwa, również lubelskie. Omówiono utworzenie na Lubelszczyźnie RSP (Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych), prześladowanie ludności oraz metody przymuszania ludności wiejskiej opierającej się akcji kolektywizacji.
19
Content available remote Farms and Their Holders Implementing Agri-Environment-Climate Measures
63%
Artykuł zawiera charakterystykę gospodarstw realizujących działania rolno-środowiskowo-klimatyczne w zróżnicowanych warunkach przyrodniczych, określonych wskaźnikiem waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej (WWRPP). Kierując się jego wielkością, wydzielono trzy rodzaje tych warunków: trudne, średnie i dogodne. Uwagę skupiono na potencjale produkcyjnym gospodarstw, ich kapitale ludzkim i sytuacji ekonomicznej. Przedmiotem badań była zbiorowość 1175 gospodarstw indywidualnych objętych monitoringiem Polskiego FADN, które w latach 2018-2020 realizowały działania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wspólnej polityki rolnej 2014-2020. Nie była to próba reprezentatywna dla całej zbiorowości gospodarstw realizujących wspomniane działania. Gospodarstwa funkcjonujące w trudnych warunkach siedliskowych dysponowały mniejszym potencjałem produkcyjnym (powierzchnią użytków rolnych, wielkością ekonomiczną, kapitałem i technicznym wyposażeniem pracy). Mniejszy był też w tej grupie udział rolników z wykształceniem rolniczym. W rezultacie mniejszy był dochód z gospodarstwa, mniejsza stopa reprodukcji majątku trwałego oraz brak zdolności do konkurowania na rynku krajowym. Tę zdolność wykazywały tylko gospodarstwa funkcjonujące w do- godnych warunkach siedliskowych. Stwierdzono nadto większy średnio o 21,7 pkt proc. udział dopłat w dochodach analizowanych gospodarstw w porównaniu ze średnim udziałem dopłat w dochodach innych gospodarstw o zbliżonej powierzchni użytków rolnych. Z przeprowadzonych badań wynika, że występuje bardzo duży udział dopłat w dochodach badanych grup gospodarstw prowadzących działalności rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz wyraźne dodatnie powiązania dłuższego czasu pracy (co najmniej w wymiarze 2120 godzin rocznie) osoby kierującej w posiadanym gospodarstwie z jego sytuacją ekonomiczną.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie głównych aspektów społeczno-ekonomicznych wykorzystania gleb w Polsce, z uwzględnieniem dynamiki i regionalnego zróżnicowania zmian. Wskazano, że racjonalne wykorzystanie gleb z uwzględnieniem uwarunkowań organizacyjnych i społeczno-ekonomicznych jest celem strategicznym dla Polski. Jednocześnie problemy te są ważnym wyzwaniem dla nauki oraz doradztwa i praktyki rolniczej. Poszukiwanie możliwości racjonalnego wykorzystania użytków rolnych wymaga dostrzegania specyfiki gospodarki w regionach oraz wskazywania sposobów ograniczania zagrożeń dla wszystkich funkcji gleb, nakierowanych na zaspokajanie potrzeb społeczeństwa.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.