Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 341

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural products
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Celem artykułu jest zbadanie intensywności i określenie typu handlu wewnątrzgałęziowego produktami rolno-spożywczymi Polski i UE z USA. Analizę przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z bazy Comext-Eurostat, na 6-cyfrowym poziomie klasyfikacji HS w latach 2007 i 2018. Intensywność handlu wewnątrzgałęziowego wyznaczono za pomocą wskaźnika Grubela-Lloyda, uwzględniającego zróżnicowanie wymiany wewnątrzgałęziowej na poziomą i pionową wysokiej oraz niskiej jakości. Poszczególne typy wymiany określono na podstawie kryteriów podobieństwa wartości jednostkowych w eksporcie i imporcie, zaproponowanych przez Davida Greenawaya i współautorów [1994]. Na podstawie zrealizowanych badań można stwierdzić, że handel produktami rolno-spożywczymi Polski i UE z USA rozwijał się głównie zgodnie z modelem specjalizacji międzygałęziowej. Wymianę wewnątrzgałęziową obserwowano przede wszystkim w obrotach produktami o wyższym stopniu przetworzenia. W obrotach UE z USA stosunkowo największe znaczenie miał handel wewnątrzgałęziowy produktami zróżnicowanymi wysokiej jakości, które względnie trudno jest substytuować innymi wyrobami, natomiast w wymianie Polski z USA - handel pionowy artykułami niskiej jakości, stosunkowo łatwo dającymi się zastąpić standardowymi wyrobami pochodzącymi z innych krajów, co może prowadzić do utraty udziałów w rynku docelowym.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było wskazanie tendencji zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych i wzajemnych relacji tych cen. Analizie poddano sześć podstawowych produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (pszenica, żyto, trzoda chlewna, bydło, drób i mleko) i zgromadzono dane miesięczne dotyczące cen skupu tych produktów z lat 1990-2010. Wykorzystano podstawowe metody z zakresu statystyki opisowej. W całym analizowanym okresie obserwuje się względnie ścisłe związki między zmianami cen analizowanych produktów rolnych, co wskazuje na utrzymujące się silne powiązania między produkcją roślinną i zwierzęcą. (abstrakt oryginalny)
This paper attempts to determine the similarity between individual markets for agricultural products, considering the evolution of basic balance sheet data (production, domestic consumption, imports and exports) and real purchase prices of agricultural products. The main markets for agricultural products include those demonstrating the highest production volumes of commodity such as cereals, potatoes, sugar beets (sugar), rape, fruit, vegetables, pork, beef and poultry, cow's milk and eggs in the study period. Based on the search for data sources, and considering the specifics of empirical data collected, it was decided that the following methods will be used to pursue the objectives of this study: principal component analysis, cluster analysis based on the Ward's method and k-means. The research allowed to identify three groups of Polish markets which followed a similar development trend after Poland's accession to the European Union. The first group consisted of markets for cereals, rape, poultry and fruits. The second cluster included markets for cow's milk, eggs and beef. The last one was composed of potato, sugar beet, vegetable and pork markets. (original abstract)
Celem artykułu jest ocena konsekwencji stosowania szczególnych rozwiązań w podatku od towarów i usług odnoszących się do działalności rolniczej. (fragment tekstu)
5
100%
The process of globalization creates and stimulates the network of mutual economic and trade relations between countries through cooperation within international organizations. Export of agricultural products has a measurable and significant impact on the development of world trade, and therefore it is important to examine the changes that have occurred in exports of selected ACP countries from 2002 to 2013. (original abstract)
Przedmiot i cel pracy: W badaniu przeanalizowano profil rynku i status Elektronicznego Krajowego Rynku Rolnego (e-NAM) w Komitecie Rynku Produktów Rolnych w Sirsa (APMC) W badaniu przeanalizowano również strukturę przywozów i cen głównych towarów rolnych przed i po wdrożeniu e-NAM na badanym obszarze. Materiały i metody: W niniejszym badaniu wykorzystano zarówno dane pierwotne, jak i wtór****ne. Badanie zostało przeprowadzone w latach 2011-2012 do 2020-2021. Skumulowany wskaźnik wzrostu (CGR) został obliczony zarówno dla okresu przed, jak i po wdrożeniu e-NAM (2016-2017 do 2020-2021) w celu zbadania wzrostu całkowitej liczby przywozów, partii, ilości i wartości towarów będących przedmiotem obrotu. Wyniki: Badanie wykazało stopniowy wzrost całkowitej liczby przywiezionych towarów, ich ilości i wartości handlowej, z wyjątkiem partii towarów będących przedmiotem obrotu. W badaniu zaobserwowano, że prawie wszystkie udogodnienia wymagane do wdrożenia e-NAM były dostępne na placu APMC. Wnioski: W niniejszym badaniu stwierdzono, że ogólny wpływ e-NAM był pozytywny na przywozy i ceny głównych towarów rolnych w Sirsa APMC.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano możliwości wykorzystania produktów rolniczych na cele nieżywnościowe. Obecnie rola sektorów gospodarki, w których dużą rolę może odegrać zastosowanie odnawialnych bioproduktów, stale rośnie i obejmuje takie dziedziny, jak: produkcja materiałow budowlanych, plastiku, artykułów żywnościowych, włókiennictwo, przemysł papierniczy i chemiczny oraz pozyskiwanie energii.
The economic sanctions imposed by the European Union in March 2014 on the Russian Federation were caused by Russia's unlawful annexation of Crimea, which exploited the political crisis in Ukraine. In response, Russian President Vladimir Putin issued a decree on August 7 prohibiting the importation of selected groups of agri-food commodities from countries that previously imposed sanctions. The article focuses on an attempt to describe the effects of the introduced trade restrictions on the functioning of the agricultural market in Poland. Spectral analysis, simple regression and comparative methods were used for the study. The study showed that the trade restrictions introduced had the character of structural changes in the export and import of Polish products, but did not significantly contribute to the functioning of the market itself. The trade restrictions introduced have contributed to a significant reduction in trade between Russia and Poland in 2014-2016 however, there is a gradual improvement in trade relations with Russia, the value of both imports and exports is steadily increasing with each subsequent year. (original abstract)
Celem badań było przedstawienie zjawiska finansjalizacji, z uwzględnieniem dwóch jej obliczy postrzegania: negatywnego, któremu przypisuje się wystąpienie kryzysu finansowego zapoczątkowanego w 2007 roku oraz pozytywnemu, które wpływa na wytwarzanie realnej wartości, szczególnie w zakresie ziemi rolnej. Stwierdzono, że zwiększyła się wartość ziemi rolnej, jak również wzrosły przeciętne roczne ceny skupu za produkty rolne wypłacane przez podmioty gospodarcze skupujące je bezpośrednio od producentów rolnych. Ufinansowienie gospodarki po 2007 roku oznacza nie tylko i wyłącznie wzrost wartości poprzez inwestycje w nowe instrumenty finansowe. Jest to również proces przechodzenia inwestorów na rynki towarowe surowców rolnych, a także na rynek ziemi rolnej. Stwierdzono, że zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i rolnicy inwestują w ziemię rolną, a tym samym mogą w przyszłości być beneficjentami korzyści wynikających ze wzrostu jej wartości. Istnieją jednak ograniczenia związane z potencjalnym wykupem ziemi rolnej przez inwestorów instytucjonalnych i tym samym stworzeniem bariery cenowej zakupu ziemi dla rolników. Posiadanie jednak przez nich już określonego areału daje szansę uzyskania korzyści ze wzrostu jego wartości w długim okresie.(abstrakt oryginalny)
Rozszerzenie UE o kraje Europy Środkowo-Wschodniej powoduje stopniowe usuwanie barier w przepływie towarów, znosi dotychczasową izolację i wymusza na uczestnikach życia gospodarczego rywalizację o rynki zaopatrzenia i zbytu. Wiąże się to ze wzmacnianiem mechanizmów konkurencji zarówno na rynku wewnętrznym Wspólnoty, jak i na rynku światowym. Celem opracowania jest zidentyfikowanie pozycji konkurencyjnej UE na światowym rynku rolnym. (fragment tekstu)
W latach 2004-2006, czyli zaraz po akcesji, polskie gospodarstwa rolne i zakłady przetwórcze będą podlegać wzmożonej presji konkurencyjnej ze strony producentów z innych krajów Unii. Może ona spowodować wypchnięcie z rynku tych gospodarstw i zakładów, które nie zdążą w porę zaadaptować się do zmiany warunków gospodarowania. Jednocześnie będą one musiały ponieść dodatkowe koszty odpowiedniego dostosowania metod produkcji do wymogów acquis. W warunkach gdy większość polskich gospodarstw rolnych i zakładów przetwórczych jest w znacznej części niedoinwestowanych, wymagać to będzie szczególnie intensywnego ich wsparcia ze strony państwa i UE. Czy zdołamy utrzymać w eksporcie obecną tendencję do wzrostu? Czy pokonamy konkurencję? Artykuł jest próbą odpowiedzi na te pytania i syntetycznego opisu obrotu towarami rolno-spożywczymi (szczególnie eksportu) w latach 1999-2003. Na podstawie zebranego materiału przedstawiono zmiany w dynamice rozwoju badanego zjawiska oraz oszacowano tendencje eksportu polskich artykułów na najbliżej lata. (fragment tekstu)
Szczególne problemy dla producenta rolnego może stwarzać bezpośrednia sprzedaż mięsa i przetworów mięsnych, dlatego też niniejszy artykuł poświęcono główne tej kwestii. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w zasadach i regulacjach dotyczących handlu artykułami rolno-spożywczymi, wynikających z integracji Polski z Unią Europejską. (fragment tekstu)
Artykuł porusza kwestię funkcjonowania polskich przedsiębiorstw eksportujących artykuły rolno-spożywcze. Głównym jego celem jest zaprezentowanie zmian, jakich należało dokonać w przedsiębiorstwach tuż przed i po akcesji Polski do Unii Europejskiej, aby umożliwić eksport produkowanych wyrobów. (fragment tekstu)
Celem pracy było zbadanie wpływu promieniowania ultrafioletowego (UVC) na wzrost, rozwój i plonowanie roślin ziemniaka (Solanum tuberosum L). Obiektem badań były 132 rośliny ziemniaka średnio późnej odmiany Jelly, których wegetacja przebiegała pod osłoną tunelu foliowego. W doświadczeniu wykorzystano autorskie stanowisko do naświetlania materiału roślinnego ultrafioletem. Sadzeniaki przed umieszczeniem w glebie naświetlono promieniami ultrafioletowymi przez czas 1, 10, 60 min przy stałej odległości promiennika UVC od dna komory 0,7 m. W trakcie okresu wegetacji oceniano tempo wschodów, kwitnienia i zamierania łętów, określano długość i liczbę łodyg, a po zbiorze określono strukturę plonu każdej rośliny. Stwierdzono istotny wpływ ultrafioletu na rozwój części nadziemnej roślin ziemniaka. Obliczenia statystyczne wykonano przy założonym poziomie istotności α=0,05. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Speculation in the Agricultural Commodity Market
76%
This paper studies the role of speculators in explaining agricultural commodity price movements. The spikes in global agricultural commodity prices in 2007-2008 and 2010-2011 have opened a debate on the contribution of speculation to recent food price volatility. Most academic literature does not support the idea that speculators drive commodity prices beyond fundamental levels. There are, however, some researchers who do find empirical evidence supporting the idea that the activity of speculators affects commodity prices. This paper concludes that the activity of speculators may temporarily overprice or underprice commodity values. It is assumed, however, that both fundamental and financial factors influence commodity prices. Nevertheless, it is difficult to indicate the extent to which each factor separately affects prices. (original abstract)
17
76%
Społeczne doświadczanie współczesnego kryzysu kieruje uwagę na zasady gospodarowania, poddając pod refleksję etyczną reguły globalnej gospodarki. Zwraca się uwagę na niezbędność rewizji dotychczasowego ładu gospodarczego i społecznego, który nie tylko że nie przyczynił się do rozwiązania problemów współczesnego świata, ale doprowadził do niepokojących zjawisk związanych z pogłębianiem się światowej nierównowagi gospodarczej i podziału dochodów. Uzasadniony jest niepokój, że jesteśmy świadkami oraz uczestnikami niebezpiecznego zwrotu w globalnej gospodarce, gdzie coraz trudniej opanować destrukcyjne tendencje, takie jak: generowanie nierówności prowadzących do niepokojów społecznych, wzmaganie zachowań protekcjonistycznych w gospodarce, grabieżcza polityka wobec zasobów rzadkich, rujnująca chwiejny ekosystem.(fragment tekstu)
Po trzech kwartałach pogorszania się koniunktura w polskim rolnictwie uległa poprawie. W trzecim kwartale 2023 r. wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) wzrosła - w porównaniu z II kwartałem br. - o 4,7 pkt, do wysokości - 21,6 pkt. Pomimo wzrostu pozostaje niższa niż przed rokiem (o 4,7 pkt). Wzrost wartości wskaźnika wynika przede wszystkim z poprawy nastrojów rolników - wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych wskaźnika IRGAGR zwiększyła się o 8,6 pkt w ciągu kwartału. Wzrosła również wartość wskaźnika wyrównanych przychodów gospodarstw rolnych, drugiej składowej IRGAGR - jest wyższa niż w II kwartale o 2,8 pkt.
Objective: The objective of the article is to verify the possibilities of mirror statistics of Russian imports for the analysis and identification of problems of Czech agricultural exports to the Russian market. Research Design & Methods: The supply of agricultural products and foodstuffs (APF) to Russia in 2015-2018 was the focus of the study. We scrutinised the permissibility of using mirror statistics for analysis and formulated algorithms for aggregating and disaggregating foreign trade indices (FT-indices) in calculating and studying the group dynamics of the most important APF goods. Findings: We prove the acceptability of using mirror statistics for APF from the viewpoint of methodological standards by determining the position of the most important Czech APF products on the Russian market, including a comparison with similar imported goods. The study revealed that Czech statistics on beer exports to Russia should be increased by the amount of re-exports. Implications & Recommendations: We formulate recommendations for the development of Czech APF exports to Russia for leaders' goods, taking into account prices for similar imported goods. For beer (trade leader), we recommend enhancing the use of the intellectual property factor for trade growth. Moreover, we give recommendations on statistics of Czech exports to Russia on the need to adjust beer export volumes taking into account re-exports. Contribution & Value Added: The research is original, as there were no studies prior to this one that would apply mirror statistics as an additional database and tool for identifying export problems not observed by national statistics. (original abstract)
W opracowaniu ocenie poddano zmiany w poziomie spożycia i stopnia samowystarczalności żywnościowej w UE w latach 2001-2011/2012. Przeprowadzone analizy wykazały, iż w badanym okresie największe zmiany samowystarczalności dotyczyły tych produktów, w zakresie których najbardziej zmienił się poziom konsumpcji (zboża, wołowina i cielęcina). Zwrócono również uwagę na wpływ rozszerzeń Wspólnoty na poziom obu wskaźników. Zwiększenie samowystarczalności żywnościowej miało miejsce w odniesieniu do słonecznika, natomiast obniżenie nadprodukcji dotyczyło głównie zbóż. Zmiany te uwidoczniły się w 2004 r., po akcesji do UE nowych państw.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.