Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural real properties
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu była analiza rynku nieruchomości rolnych w województwie wielkopolskim oraz wskazanie wpływu czynników prawnych (kolejnych nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego) na kształtowanie się tego rynku. Głównym elementem podjętych prac była analiza zmian ilościowych na rynku nieruchomości rolnych: liczby transakcji, powierzchni sprzedaży w obrocie państwowym oraz ceny transakcyjnej w obrocie państwowym i prywatnym. Zmiany wskaźników analizowane były w okresie prac legislacyjnych nad kolejnymi nowelizacjami ustawy. W wyniku sporządzonych zestawień wskazano możliwość występowania zależności pomiędzy wprowadzaniem kolejnych dokumentów prawnych a zmianami na rynku nieruchomości rolnych. Wskazano zmniejszenie ilości transakcji na rynku, a także łącznej powierzchni sprzedawanych gruntów rolnych. Pomimo zmian ilościowych dokonanych transakcji, nie wykazano trwałego spadku cen, a jedynie ich wahania w okresach wprowadzania nowelizacji. Przeprowadzona analiza rynku nieruchomości rolnych i czynników prawnych pozwoliła stwierdzić, że uwarunkowania prawne negatywnie wpływają na wielkość rynku nieruchomości rolnych poprzez ograniczenie ilości zawieranych transakcji i łącznej powierzchni sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie zbywania nieruchomości rolnych w trybie przetargowym na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami napotyka szereg problemów interpretacyjnych. Ich źródłem jest zaniechanie przez prawodawcę wyraźnego wyznaczenia relacji między tą regulacją a przepisami z zakresu kształtowania ustroju rolnego. Problematyka ta nie była dotąd przedmiotem szczegółowej analizy w piśmiennictwie prawniczym. Zbywanie nieruchomości rolnych powinno odbywać się w takim przypadku w trybie przetargu nieograniczonego, z uwzględnieniem modyfikacji uzasadnionych specyfiką ustawowych wymogów w zakresie zgody na nabycie nieruchomości rolnej wydawanej przez Dyrektora Generalnego KOWR. Brak jest podstaw dla utrzymywania, że w obecnym stanie prawnym niemożliwe jest zbywanie przetargowe nieruchomości rolnych na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami czy też że obligatoryjnym trybem jest w takim przypadku przetarg ograniczony, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni.(abstrakt oryginalny)
Agricultural real property has economic and social significance. An inseparable aspect of it is a historically and culturally shaped structure of ownership. The possibility of converting production of food into more profitable activity fans conflicts between the business-minded holders of farmland and the legislature seeking to protect the agricultural use of land, which have economic, but also social and political dimensions. Laws evolve in time and space, ranging from strict restrictions on transactions in land and few possibilities of changing its use to complete freedom of land use and disposal, with many intermediate solutions. This study is an outcome of author's interest in the broad context of changes occurring in this market. The article identifies the market's characteristics and its institutions, events, processes and mechanisms that provide insight into the present level of its institutional development. In the author's opinion, tracing back the development of the Polish agricultural property market is useful for identifying opportunities that were missed and threats arising from 'path dependence'. The author studies the course of development of institutions, events and historic processes using desk research, analyses the findings of the available studies, and enhances the research process with creative thinking. (original abstract)
W 2016 roku uległy zmianie reguły obrotu ziemią rolną w Polsce. Celem reformy prawa było zamknięcie dostępu do rynku polskiej ziemi rolnej dla cudzoziemców z Unii Europejskiej. W przededniu wejścia nowych przepisów w życie spekulowano na temat tego, czy zmiana doprowadzi do "zamrożenia" rynku ziemi rolnej, m.in. w związku z uprawnieniami, jakie przyznano Agencji Nieruchomości Rolnych, której obowiązki przejął Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR ). Do analizy posłużono się literaturą przedmiotu oraz danymi KOWR . Badany problem to formalno-prawne aspekty wydawania przez KOWR zgody na nabycie ziemi rolnej położonej na terenie RP oraz faktyczne wykorzystanie przedmiotowego instrumentu przez KOWR Oddział Terenowy w Krakowie. Regulację mającą na celu zamknięcie dostępu do polskiej ziemi rolnej cudzoziemcom z UE skonstruowano w taki sposób, że dostęp do rynku ziemi rolnej utrudniono albo uniemożliwiono nie tylko podmiotom zagranicznym, ale także niektórym obywatelom polskim. Zgodnie z art. 2a ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR ), zgoda taka wymagana jest w przypadku nabycia ziemi rolnej przez podmioty inne niż wymienione w art. 2a ust. 3 UKUR . Jak wskazują uzyskane od KOWR i zaprezentowane dane, w Małopolsce instrument ten jest wykorzystywany w praktyce.(abstrakt oryginalny)
W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej sprawa nabywania nieruchomości przez cudzoziemców stała się tematem gorących polemik w różnych środowiskach, przepisy unijne umożliwiają bowiem swobodny przepływ kapitału w państwach wspólnoty. W negocjacjach akcesyjnych strona polska wystąpiła z wnioskiem o osiemnastoletni okres przejściowy na zakup gruntów rolnych i leśnych umożliwiający utrzymanie krajowych zasad nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w stosunku do obywateli UE. Podstawowe znaczenie miały tu argumenty o charakterze ekonomicznym - obawa przed gwałtownym wzrostem cen nieruchomości po przystąpieniu Polski do UE i spadek dostępności nieruchomości dla obywateli polskich, prawnym - zagrożenie spekulacją nieruchomościami w przewidywaniu znacznego wzrostu ich cen oraz historycznym - emocje i obawy, jakie rodzi w społeczeństwie nabywanie przez cudzoziemców nieruchomości w Polsce, szczególnie na tzw. ziemiach odzyskanych. (fragment tekstu)
Dla rynku nieruchomości rolnych w zachodniopomorskim ważną datą był 19 października 1991 roku, kiedy powstała Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa (AWRSP). W skład przejętego przez AWRSP mienia weszło 56,4% gruntów rolnych ówczesnego województwa szczecińskiego. W takiej sytuacji AWRSP stała się najpoważniejszym podmiotem oferującym do sprzedaży i dzierżawy nieruchomości rolne. Stąd wnioski wypływające z analizy transakcji tymi gruntami dają obraz tendencji właściwych dla tego sektora nieruchomości, na badanym obszarze. W artykule poddane zostaną analizie transakcje zawarte w latach 1992-2004 na obszarze działania oddziału ANR w Szczecinie z uwagi na dynamikę zmiennych charakteryzujących zawarte transakcje oraz w kontekście otoczenia gospodarczego. Dodatkowo analiza opłacalności inwestowania w nieruchomości rolne zostanie poparta badaniem zależności pomiędzy ceną transakcyjną a rocznym czynszem dzierżawnym oraz oceną zjawiska w czasie. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Gospodarowanie ziemią rolniczą w Polsce w latach 2000-2018
75%
W artykule przedstawiono zmiany w gospodarowaniu ziemią rolniczą w Polsce w latach 2000-2018 w ujęciu statystycznym (ze szczególnym uwzględnieniem lat 2016-2018), głównie w zakresie rynkowego i pozarynkowego obrotu ziemią prywatną; nabywania nieruchomości rolnych przez cudzoziemców i gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa. Cezura 2016 roku została przyjęta jako rok wprowadzenia ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnej Skarbu Państwa, która - jak założono w tezie badawczej - wpłynęła na ograniczenie intensywności obrotu ziemią. Wyniki analizy pozwalają zweryfikować tę tezę, gdyż w badanych latach spadła liczba transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości rolnych; został wyhamowany wzrost cen ziemi rolniczej na rynku prywatnym; spadła intensywność nabywania ziemi przez cudzoziemców; radykalnie spadła intensywność sprzedaży ziemi z Zasobu; wyraźnie zmniejszył się udział transakcji rynkowych na rzecz transakcji pozarynkowych oraz spadły ceny ziemi uzyskiwane przez ANR/KOWR za grunty rolne i nie nastąpił oczekiwany wzrost instytucji dzierżawy.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Nabywanie nieruchomości rolnych w Polsce
75%
Z uwagi na wejście w życie ustawy z dnia 26 kwietnia 2019 roku o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw (2019) Dz. U. poz. 1080, dokonano szeregu zmian dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi. Powyższa nowelizacja odbyła się poprzez dodanie kolejnych unormowań ujętych w ramach dotychczasowych lub nowo utworzonych artykułów, ustępów i punktów opatrzonych dość rozbudowaną numeracją i posługujących się metodą odesłań. Znaczące rozbudowanie ustawy oraz liczne nieścisłości sprawiają, że poprawne odczytanie nowelizacji i przyjęcie odpowiedniej metody jej stosowania w praktyce stanowi wyzwanie i budzi liczne wątpliwości interpretacyjne. Niniejsze opracowanie ma na celu podjęcie próby wskazania sposobu działania w przypadku dokonywania czynności z zakresu obrotu nieruchomościami rolnymi. Ze względu na mnogość potencjalnych problemów i konieczność ich pogłębionej analizy omówiono w niniejszym artykule jedynie wybrane kwestie z zakresu obrotu prawnorolnego. Dla ustalenia zasad nabywania nieruchomości rolnych w Polsce kluczowe jest określenie pojęć nieruchomości rolnej i gospodarstwa rolnego. Dlatego też na początku rozważań dokonano przedstawienia ewolucji tych definicji oraz przedstawiono ich obecne brzmienie w wyżej wymienionej nowelizacji z 2019 roku. W dalszej kolejności omówiono zakres pojęcia nabycia nieruchomości rolnej jako wyznacznika reguł obrotu nieruchomościami rolnymi. Zasygnalizowane zostały również wybrane zasady, którymi należy się kierować podczas nabywania nieruchomości rolnych w świetle obecnie obowiązujących przepisów. W niniejszym artykule została wykorzystana metoda analityczno-prawna. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera próbę oceny efektywności ekonomicznej działalności nowych podmiotów w rolnictwie Polski i Wschodnich Niemiec w latach 1996-2000. Powstałe nowe podmioty gospodarcze w rolnictwie obu krajów przyjmowały w większości formę organizacyjną spółek o różnym charakterze własności, przejmując w dzierżawę zorganizowane nieruchomości rolne. W badanym okresie następowało stopniowe zmniejszanie się wskaźnika rentowności w analizowanych grupach gospodarstw rolnych, co potwierdzało pogarszanie się efektywności gospodarowania w rolnictwie obu krajów. (oryg. streszcz.)
10
75%
Celem przeprowadzonych badań była ocena wpływu wprowadzenia ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na obrót ziemią rolniczą. Badania ankietowe z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza wywiadu zostały przeprowadzone wśród 120 producentów rolnych w trzech powiatach (iławski, olsztyński i ostródzki) woj. warmińsko-mazurskiego. Badania przeprowadzono w pierwszym kwartale 2016 r. Kwerenda literaturowa, analiza ustawy z dnia 16 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw wykazały m.in., że wprowadzenie ww. aktu prawnego, w zamierzeniu ustawodawcy, powinno przyczynić się do racjonalnego wykorzystania szczególnego zasobu, w związku z jego specyficznymi cechami (m.in. niepowiększalność, nieprzemieszczalność, podstawowy czynnik produkcji rolniczej) jakim jest ziemia. Badani rolnicy (3/4 z nich) wskazali na mogące wystąpić dla nich utrudnienia w obrocie ziemią wraz z wprowadzeniem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Za największe ograniczenie uznano fakt, że nabywcami mogą być tylko rolnicy indywidualni (41,67%), a także wzrost liczby formalności, które trzeba wypełnić w związku z nabyciem/sprzedażą ziemi (40,00%). Wyniki uzyskanych badań potwierdzają fakt, że w Polsce ważne miejsce zajmuje nierynkowy (rodzinny) obrót ziemią rolniczą, bowiem ponad 2/3 badanych otrzymało gospodarstwo od rodziców lub teściów, a kolejne ponad 13% odziedziczyło po najbliższych. Najczęściej otrzymane, bądź odziedziczone gospodarstwo powiększano dokupując lub wydzierżawiając ziemię. Skutki wprowadzenia ww. ustawy, również w związku z faktem wielu wyjątków, możliwością uzyskania stosownych zgód na zbycie/nabycie będą widoczne w przyszłości, co powinno być przedmiotem dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Geostatystyczne metody opracowania map to jedna z kartograficznych metod prezentacji wyników badań. Określenie jakości estymacji lub porównanie wyników pomiędzy estymacjami jest możliwe na podstawie analizy statystyk opisowych, tak zwanej statystyki jakości estymacji. Dokładne dopasowanie modelu do danych może nie generować najniższych błędów, dlatego przy wyborze optymalnego modelu ważne jest stosowanie walidacji wyników. W praktyce ze względu na dużą ilość statystyk jakości estymacji oraz brak jasnych kryteriów wyboru wybór jednej, najlepszej metody jest problematyczny. W ramach artykułu zostanie przestawiona autorska metoda oceny jakości estymacji wykorzystująca algorytm optymalizacyjny dla map tworzonych metodami geostatystycznymi na przykładzie średniej ceny transakcyjnej gruntów rolnych niezabudowanych z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych OT Olsztyn. Mapy średnich cen gruntów jako narzędzie do gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa przedstawiają zróżnicowanie średnich cen transakcyjnych gruntów przeznaczonych pod zabudowę oraz gruntów rolnych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi położonymi na obszarach chronionych, prowadzonych w latach 2010-2015. Analiza dotyczyła cen transakcyjnych oraz liczby transakcji, których przedmiotem były nieruchomości rolne położone na obszarach chronionych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Leasing of Agricultural Land Versus Agency Theory: the Case of Poland
75%
Motivation: Agency theory examines relations between entities as contract relations, like land owner and tenant. Polish farmland market and its 'rules of the game' are still changing after political transformation. Decisions and actions presented by both parts of the lease contract seems to be easier to understand, explain and predict with the research instrumentality of new institutional economy, especially agency theory. Agency relationship is the issue studied by the economists many times, but there is a need to complete it with examples, researches and practical implications. Aim: the determination of the significance of the lease in Polish agriculture with the use of agency theory. Results: Use of the analytical apparatus of agency theory allowed for the indication of critical elements in the lessee/ lessor relation. One of the most important elements of contract specification is the remuneration transferred as part of the relation. Payments in the market of leasing deriving from the Agricultural Property Agency are regulated by the institution of the lease fee. On the other hand, in the case of leases between neighbours, there are both financial instruments (e.g. settlement of tax, resignation from land subsidies for the benefit of the land owner, rent) and non-financial ones (e.g. equivalent in agricultural products, services performed with mechanical equipment, household care). The results of the study have shown that financial forms are the most popular form of payment; most indications referred to resignation from land subsidies (59.6%).(original abstract)
14
Content available remote Dzierżawa gruntów rolnych skarbu państwa - stan i perspektywy
75%
Czynniki produkcji rozumiane jako materialne i niematerialne zasoby wykorzystywane do wytwarzania dóbr mających postać produktów i usług, w klasycznym ujęciu dzielono na ziemię, pracę i kapitał. Niezależnie od, wynikających ze zmian cywilizacyjnych, potrzeb rozszerzających ten podział, ziemia będzie zawsze podstawowym czynnikiem produkcji w gospodarce. Grunty są jednym z rodzajów nieruchomości, wyodrębnionym na podstawie definicji nieruchomości sformułowanej w Kodeksie cywilnym. Biorąc pod uwagę ich przeznaczenie można wyróżnić grunty, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie, a mianowicie nieruchomości rolne. W porównaniu do gruntów o innym przeznaczeniu, grunty rolne stanowią podstawowy czynnik produkcji rolniczej i przestrzeni produkcyjnej rolnictwa. Rynek ziemi wykorzystywanej rolniczo składa się nijako z dwóch rynków działających na odrębnych zasadach, a mianowicie rynku prywatnej ziemi chłopskiej oraz rynku gruntów Skarbu Państwa. Pierwszy z nich jest regulowany przez mechanizm rynkowy, drugi natomiast jest regulowany głównie przez państwo, a także, w pewnym zakresie, przez mechanizm rynkowy. (fragment tekstu)
15
75%
Wobec wprowadzonych rygorystycznych ograniczeń dotyczących nabywania nieruchomości rolnych - w tym podstawowej zasady, zgodnie z którą nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, a ustawowe wyjątki od tej zasady mają bardzo ograniczony zakres - możliwość nabycia nieruchomości rolnej za zgodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych stanowi w wielu przypadkach jedyną możliwą drogę. Rygoryzm przyjętych rozwiązań w zakresie nabywania nieruchomości rolnych stanowił tym samym przyczynę wprowadzenia rozwiązania, które ma ten rygoryzm nieco łagodzić. Natomiast wiele wątpliwości mogą budzić poszczególne rozwiązania dotyczące uzyskania zgody Prezesa ANR na nabycie nieruchomości rolnej. Szczególnie dotyczą one przesłanek ustawowych, od spełnienia których zależy, czy taka zgoda zostanie wydana. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ miało objęcie gospodarstw rolnych instrumentami WPR, a także prawna i instytucjonalna kontrola obrotu nieruchomościami rolnymi na rynek ziemi rolniczej w Polsce po roku 2004. Analizą objęto obrót nierynkowy, sprzedaż ziemi rolniczej w obrocie prywatnymi i z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) oraz ceny gruntów rolnych. Jako źródło materiałów wykorzystano literaturę przedmiotu, regulacje prawne oraz dane liczbowe pochodzące z bazy danych Ministerstwa Sprawiedliwości, publikacje GUS, analizy rynkowe Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ-PIB), a także sprawozdanie z działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) z 2020 roku. Do opracowania zebranego materiału wykorzystano metodę analizy porównawczej horyzontalnej i wertykalnej, oceniając dane zjawisko w latach i według województw. Rynek ziemi rolniczej, zarówno pod względem liczby i wartości transakcji, jak i cen wykazywał silną tendencję wzrostową. Wpływ na te procesy, obok sytuacji makroekonomicznej, miało przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i korzyści finansowe wynikające z uczestnictwa we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR). Ważnym elementem były także regulacje prawne związane z rynkiem gruntów rolnych. Rynek ten charakteryzowało regionalne zróżnicowanie.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Rozmiary i regionalne zróżnicowanie polskiego rynku nieruchomości rolnych
75%
Rynek nieruchomości nie jest rynkiem jednolitym, w związku z tym, w zależności od przyjętych kryteriów, można dokonać jego podziału na różne segment. Do najczęściej stosowanych kryteriów klasyfikacji tego rynku, dla potrzeb prowadzonych analiz, zaliczyć należy kryterium przedmiotowe. Uwzględnia ono funkcje pełnione przez nieruchomości, a jednym z segmentów wyodrębnianych na jego podstawie jest rynek nieruchomości rolnych. Dane dotyczące obrotu nieruchomościami rolnymi w skali kraju i poszczególnych województw mogą być wykorzystane dla różnych celów, w szczególności dla potrzeb wyznaczania kierunków przekształceń strukturalnych w rolnictwie. W tym kontekście istotne j est poznanie uwarunkowań tego zjawiska, jego natężenia oraz struktury, co jest przedmiotem niniejszego opracowania. (abstrakt oryginalny)
In the process of transforming the national economy consisting of replacing a planned economy with a market economy, the tasks of overseeing changes in ownership in agriculture were entrusted to the Treasury's Agency of Agricultural Property (Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa). This agency is a national legał entity with its headąuarters in Warsaw, executing ownership laws and other property laws in support of the treasury and operating through fourteen regional units. Since January lst, 2000, as a result of reorganization, the Local Unit in Szczecin fulfils its tasks through: the headquarter of the unit in Szczecin, the division in Koszalin, and seventeen subsidiaries of the agency (the eighteenth is being organized in Łobez) covering the area of single administrative districts. The task of these units is to participate in the process of managing and maintaining treasury property, in the name of and for the benefit of the unit, as well as to fulfill other legał and statutory tasks of the agency. The goals of the new structure are to facilitate access to the agency.(fragment of text)
Celem artykułu jest wykazanie, że państwo odgrywa aktywną rolę w otoczeniu agrobiznesu. Państwo, poprzez stworzone przez siebie instytucje formalne i organizacje, kreuje pożądane sposoby gospodarowania ziemią rolniczą. Regulacje prawne dotyczące agrobiznesu wynikają z założeń polityki rolnej państwa. Analiza regulacji prawnych pozwala na stwierdzenie, że wprowadzone w ostatnim czasie przepisy prawne dotyczące posiadania i obrotu nieruchomościami rolnymi skutkują ograniczeniami podmiotów gospodarczych w wyborach ekonomicznych w celu realizacji złożonych celów ekonomicznych. Reglamentacje prawne mają na celu wprowadzenie skutecznej kontroli w zakresie gospodarowania ziemią rolniczą. Uzasadnieniem dla ograniczeń i kontroli we wskazanym zakresie działania podmiotów gospodarczych jest to, że nieruchomości rolne są niezbędnym środkiem produkcji rolnej, której celem i funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w kraju. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Aspects of Agricultural Real Estate Management in the Value Approach in Ukraine
75%
Artykuł przedstawia aspekty gospodarki nieruchomościami rolnymi w ujęciu ich wartości na Ukrainie. Zawarto w nim charakterystykę gruntów rolnych z uwzględnieniem ich jakości bonitacyjnej i powierzchni oraz rozpatrzono dzierżawę jako formę gospodarki nieruchomościami rolnymi. Pokazano także procedurę określania wartości nieruchomości rolnych na Ukrainie. W artykule scharakteryzowano również stan gruntów rolnych na Ukrainie, a także podano informacje o zajmowanej przez nie powierzchni i stosunku ilościowym gruntów rolnych znajdujących się we własności państwa do gruntów rolnych należących do osób prywatnych. Opisano procedurę dzierżawy gruntów rolnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.