Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agriculture environment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Autor stara się zarysować obraz rolnictwa, jakie ono może być w perspektywie przełomu wieków, uwzględniając obecny jego standing, siły prorozwojowe jakie tkwią w nim samym oraz możliwe do uruchomienia czynniki zewnętrzne.
Przedmiotem opracowania, było określenie roli otoczenia instytucjonalnego w podnoszeniu konkurencyjności gospodarstw rolnych na rynku, w nowych uwarunkowaniach jakie tworzy członkostwo Polski w UE. Zakres przestrzenny artykułu obejmował region rolnictwa rozdrobnionego, które z uwagi na swoje cechy strukturalne, wymaga szczególnego wsparcia ze strony instytucji zajmujących się procesami przekształceń gospodarstw rolnych. Źródłem danych empirycznych były badania ankietowe, przeprowadzone wśród rolników regionu Polski południowo-wschodniej (tj. województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego).
Celem artykułu było ustalenie, z jakich formy pomocy otoczenia instytucjonalnego korzystają rolnicy w regionie rozdrobnionego rolnictwa oraz jakie efekty uzyskują w wyniku takiej współpracy. Starano się przy tym odpowiedzieć na pytanie, które z tych efektów mogą mieć kluczowe znaczenie dla poprawy pozycji konkurencyjnej gospodarstw rolnych na rynku.
Uwarunkowania rozwoju działalności agroturystycznej można również podzielić na: zewnętrze (makrootoczenie), wewnętrzne (mikrootoczenie). Analizując uwarunkowania zewnętrzne należy wziąć pod uwagę szeroko rozumiane otoczenie, w jakim funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne. Makrootoczenie tworzą: środowisko naturalne, otocznie ekonomiczne, społeczno-demograficzne, instytucjonalno-prawne i technologiczne. Czynniki związane bezpośrednio lub pośrednio z gospodarstwem tworzą mikrootoczenie, w którym działają konkurenci, dostawcy, pośrednicy, nabywcy i grupy interesu. Celem opracowania była analiza elementów składowych makro- i mikrootoczenia gospodarstwa agroturystycznego. Dzięki temu można zaobserwować możliwości i szanse, które mogą sprzyjać rozwojowi gospodarstw rolnych świadczących usługi turystyczne, albo zagrożenia, które mogłyby ten rozwój ograniczać. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Czynniki determinujące powiązania gospodarstw rolniczych z otoczeniem
100%
W opracowaniu przedstawiono czynniki różnicujące powiązania gospodarstw rolniczych z otoczeniem. Omówiono otoczenie wewnętrzne i zewnętrzne gospodarstwa, mające wpływ na kontakty z otoczeniem. Badania przeprowadzono w 225 gospodarstwach o zróżnicowanych typach produkcyjnych i wielkości ekonomicznej. Stwierdzono różnice w regionie zależne od wykształcenia kierowników gospodarstw i zróżnicowania przestrzennego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rolę dominujących kierunków polityki gospodarczej a także czynników otoczenia makroekonomicznego w kształtowaniu sytuacji ekonomicznej rolnictwa. W pierwszej części omówiono założenia metodologiczne i sposoby pomiaru przemienności opcji gospodarczych. Wyniki empiryczne potwierdziły słuszność tezy, iż przekształcenia zachodzące w rolnictwie powinny być rozpatrywane na tle zmian otoczenia makroekonomicznego. Zwrócono uwagę na fakt, iż mimo podejmowania licznych prób znalezienia bardziej skutecznych sposobów stymulowania rozwoju rolnictwa, interwencjonizm rolny nadal pozostał jednym z kluczowych mechanizmów oddziaływania. Stwierdzone zbieżności zarówno w kierunkach prowadzonej polityki gospodarczej, jak również polityki rolnej nie usunęły istniejących, dysproporcji w wielkości retransferów do rolnictwa, utrzymując znaczenie jego zróżnicowania strukturalnego i sytuacji makroekonomicznej kraju. Została także zaprezentowana istota korzystnych przekształceń w otoczeniu makroekonomicznym, zwłaszcza na rynku pracy i rynku pieniądza dla zapewnienia stabilnej ścieżki zrównoważonego wzrostu gospodarczego i rozwoju rolnictwa. Doświadczenia te niosą ze sobą ważne przesłanki dla rozwiązań zapewniających rozwój rodzimego sektora rolnego poprzez podniesienie potrzeby większej dbałości o utrzymanie stabilnych warunków otoczenia i poprawę sytuacji na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Oblicze obszarów wiejskich w Polsce w okresie transformacji systemowej w znacznej mierze kształtowane było poprzez zmiany zachodzące w liczbie gospodarstw rolnych. Z jednej strony, liczba ta, determinując stopień powiązania lokalnej gospodarki z rolnictwem, w istotnym zakresie decydowała o poziomie i stabilności wiejskich dochodów. Z drugiej strony, wpływała ona w dużej mierze na sposób patrzenia na obszary wiejskie przez politycznych decydentów i część społeczeństwa żyjącą w miastach. (...) Analiza została przeprowadzona w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego. Część opisowa bazuje na danych zagregowanych dla całego kraju i przedstawia ogólne tendencje obrazujące zmiany w liczbie gospodarstw rolnych w Polsce w okresie transformacji. W części empirycznej natomiast wykorzystano dane zagregowane na poziomie powiatów, które zebrane zostały podczas spisów powszechnych przeprowadzonych w latach 1996 i 2002. Opracowanie składa się z sześciu części. Część druga przedstawia zwięzły opis zmian, które zaszły w otoczeniu rolnictwa w ostatnim dwudziestoleciu i w znacznym stopniu kształtowały bodźce oraz motywacje wpływające na decyzje rolników odnośnie ewentualnego kontynuowania/zaprzestania produkcji rolnej. Część trzecia prezentuje analizę opisową zmian, jakie dokonały się w liczbie gospodarstw rolnych w Polsce w okresie transformacji systemowej. Zawiera ona również omówienie podstawowych czynników, które mogły przyczynić się do takiego, a nie innego kształtu tych przemian. Część czwarta opisuje dane i zmienne wykorzystane w analizie empirycznej. Część piąta prezentuje uzyskane wyniki natomiast część szósta zawiera krótkie zakończenie. (fragment tekstu)
Celem badań było porównanie ekonomicznych i środowiskowych celów działalności rolników w gospodarstwach o zróżnicowanych powiązaniach z otoczeniem. Zaprezentowano zagadnienia dotyczące ekonomicznych i środowiskowych celów produkcji rolniczej. Przedmiotem badań były gospodarstwa rolnicze prowadzące produkcję, przynajmniej w części przeznaczoną na sprzedaż, znajdujące się w systemie rachunkowości rolnej FADN w latach 2006-2009. Na przykładzie korzystania z dopłat rolnośrodowiskowych ustalono, iż wzrost kontaktów z otoczeniem wśród gospodarstw rolniczych był związany z niższym udziałem dopłat związanych z ochroną środowiska. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono otoczenie instytucjonalne oraz jego wpływ na rozwój gospodarstw rolnych. Oddziaływanie otoczenia instytucjonalnego zostało scharakteryzowane przez określenie roli interwencjonizmu państwowego, ocenę działalności urzędu gminy w zakresie działań publicznych oraz izb rolniczych, które reprezentują interesy rolników i wpływają na rozwój gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano formy zaopatrzenia gospodarstw rolniczych w środki do produkcji, jak również sposoby i kierunki zbytu produktów rolniczych w zależności od zróżnicowania powiązań gospodarstw z otoczeniem. Stwierdzono, iż w gospodarstwach o silniejszych powiązaniach z otoczeniem częściej korzystano z usług stałych dostawców środków do produkcji, jak i stałych odbiorców produktów rolniczych. (abstrakt oryginalny)
Autorka omówiła zmiany jakie będą miały miejsce w instrumentarium regulującym główne rynki rolne po integracji z Unią Europejską i jaki będzie to miało wpływ na zmiany w dochodach rolniczych.
Sytuację ekonomiczną rolnictwa w dużym stopniu kształtuje jego makrootoczenie. Wyniki badań potwierdziły słuszność tezy, iż przekształcenia zachodzące w rolnictwie powinny być rozpatrywane na tle zmian otoczenia makroekonomicznego. Podkreślić tu należy znaczenie równowagi w polityce monetarnej i fiskalnej dla dostosowań rolnictwa do warunków rynkowych. Zwrócono też uwagę na fakt, iż mimo podejmowania licznych prób znalezienia bardziej skutecznych sposobów stymulowania rozwoju rolnictwa interwencjonizm rolny nadal pozostaje kluczowym mechanizmem oddziaływania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zmian zachodzących w polityce gospodarczej i uwarunkowaniach makroekonomicznych państw poddanych procesowi integracji gospodarczej. Ocena została przeprowadzona w odniesieniu do regionalnego ugrupowania Mercosur i obejmowała 17. lat (1995-2011). Wskazano na istniejące różnice między krajami ugrupowania a także pokazano, iż mamy do czynienia ze zbieżnością dotyczącą warunków makroekonomicznych, co pozwoliło uzyskać podobne efekty w rolnictwie aczkolwiek w różnej skali. Warunki makroekonomiczne powodowały asymetryczność dostosowań rolnictwa w badanych krajach. (abstrakt oryginalny)
Jedną ze słabości rolnictwa i utrudnień w jego dostosowywaniu do wymogów rynkowych jest słaby, niewystarczający instytucjonalny i organizacyjny rozwój w otoczeniu tego sektora. W państwach wysoko rozwiniętych większość producentów ściśle współpracuje z instytucjami otoczenia rynkowego. Jedną z takich instytucji są domy składowe.
Przedstawiono determinanty oraz obszary współpracy użytkowników gospodarstw rolnych z instytucjami. Analizę oparto na badaniach ankietowych przeprowadzonych wśród 400 gospodarstw rolnych prowadzących rachunkowość (FADN). Stwierdzono, że proces instytucjonalizacji gospodarstw mógłby być silniejszy, gdyby było większe zaufanie rolników do instytucji oraz lepsze dostosowanie świadczonych usług przez instytucje do potrzeb gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
Kompatybilność struktur i otoczenia instytucjonalnego w agrobiznesie w dużej mierze zależy od polityki rolnej i stopnia jej zharmonizowania z całą makroekonomiczną strategią państwa. Nabiera to szczególnego znaczenia, gdy uświadomimy sobie to, iż ewolucja sfery instytucjonalnej w sektorze rolnym jest zbliżona do modelu histerezy. W tych warunkach otoczenie i struktury instytucjonalne z okresu preakcesyjnego mogą osłabiać oddziaływanie nowych instytucji unijnych , których adresatem stanie się Polska. (fragment artykułu)
Głównym celem artykułu jest ocena związków gospodarstw rolnych z rynkiem, w Polsce w latach 1991-2006), z punktu widzenia ich intensywności. Zrealizowano to wykorzystując stopień i poziom towarowości, jak również ocenę transferów finansowych. Odnotowano zwiększenie intensywności powiązań gospodarstw rolnych z otoczeniem rynkowym w Polsce. Podkreślić tu należy, iż występują w tym zakresie różnice pomiędzy różnymi grupami gospodarstw. Dla jednostek większych dynamika tego zjawiska była wyraźniejsza. W przypadku natomiast UE(12) dostrzeżono również wzrost aktywności ekonomicznej gospodarstw rolnych w latach 1990-2005. Kontakty rynkowe charakteryzują się nieco większą stabilnością i kapitałochłonnością. W Polsce od roku 1990 do integracji z UE nie było adekwatności pomiędzy wzrostem aktywności ekonomicznej gospodarstw rolnych, a ich sytuacją ekonomiczną. W konsekwencji nastąpił transfer wypracowanych w rolnictwie efektów do jego otoczenia. (abstrakt oryginalny)
Jednoczesne przeprowadzenie w Polsce w br. Narodowego Spisu Powszechnego (NSP) i Powszechnego Spisu Rolnego (PSR) stwarza wyjątkową okazję, (...), do uzyskania opisu relacji występujących pomiędzy rolnictwem i jego otoczeniem, uwzględniającego zróżnicowanie regionalne. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy procesów zachodzących w rolnictwie i jego otoczeniu w latach 1965-2000. Opisano różne formy organizacyjne gospodarstw w Polsce, m.in.: państwowe gospodarstwa rolne (PGR), rolnicze spółdzielnie produkcyjne (RSP) oraz gospodarstwa rodzinne (grupowe), stanowiące nową formę organizacyjną w gospodarce rynkowej.
Omówiono uwarunkowania hamujące rozwój produkcji rolnej w gospodarce socjalistycznej i czynniki występujące obecnie a pozwalające przypuszczać, że kompleks żywnościowy w Polsce ma ogromne szanse rozwoju we współpracy z krajami Zachodnimi.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.