Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Akredytywa dokumentowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Dokumenty transportowe w akredytywie dokumentowej
100%
Zarządzanie procesem transportowym w obsłudze międzynarodowej wymiany towarowej wymaga znajomości wielu zagadnień, w tym zasad i form rozliczeń między kupującym i sprzedającym. Zastosowanie bowiem w kontrakcie uwarunkowanych form zapłaty, w tym akredytywy dokumentowej, powoduje, że dokonanie płatności uzależnione jest od spełnienia określonych warunków przez eksportera. Należy do nich warunek przedstawienia w banku określonych w treści akredytywy dokumentów. Jednym z tych dokumentów jest najczęściej dokument transportowy. Jego rodzaj, sposób i termin wystawienia, a także termin prezentacji w banku może decydować o uzyskaniu zapłaty przez eksportera. Stąd znajomość tych zagadnień jest niezbędna przewoźnikom i spedytorom, aby mogli oni - w szczególności zaś spedytor - służyć pomocą i poradnictwem w zakresie właściwego przygotowania dokumentów transportowych, a tym samym spełnienia wymogów wynikających z zastosowania jako formy zapłaty akredytywy dokumentowej.(fragment tekstu)
W handlu zagranicznym stosuje się dwie podstawowe formy płatności: bezwarunkowe (stosowane głównie w przypadku spłaty długu, zapłaty odsetek, przekazywania należności za usługi oraz przekazów dla osób prywatnych) i warunkowe (stosowane przy zapłatach z tytułu importu i eksportu). W artykule przedstawiono inkaso dokumentowe i akredytywę dokumentową, opisano przebieg ich realizacji oraz pozytywne i negatywne strony z punktu widzenia eksportera i importera.
Akredytywy dokumentowe są instrumentem finansowania importu towarów i dóbr inwestycyjnych i stanowią skuteczny element zaufania i zabezpieczenia w transakcjach handlowych między stronami. Jest to typowy sposób dokonywania płatności w obrocie zagranicznym.
Omówiono najczęściej stosowane formy płatności dokumentowych: akredytywę dokumentową oraz inkaso dokumentowe. Należą one do typowych instrumentów w handlu zagranicznym, stosowanych w celu zmniejszenia ryzyka, zarówno eksportera jak i importera.
The main subject of this paper is to study relations between metrics which affects payment risk under documentary letters of credit (DLC) from the exporters perspective in Estonia. This will result in reducing the risk of documentary discrepancy in presentation of documents to banks, decrease relevant costs to rectification of discrepancies which are nothing but a loss to exporter and improving the flow of international trade. For this purpose, the author takes an empirical approach in his strive to find answer to following questions: What are different types of discrepancy in Estonian export landscape? How relevant are deferent attributes of the DLC to attributes types of discrepancy? What measures should be in place to prevent risk of documentary discrepancy in DLC operation? (In Estonian export trade). (original abstract)
W artykule omówiono najskuteczniejsze substytuty produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez banki w zakresie zabezpieczeń finansowych podmiotów gospodarczych, tj.: akredytywa dokumentowa, faktoring oraz gwarancja bankowa.
Przedmiotem opracowania jest kwestia międzynarodowej standardowej praktyki bankowej przy sprawdzaniu dokumentów. Ponieważ ramy artykułu nie pozwalają na pełną ich prezentację, wybrano regulacje dotyczące trzech dokumentów: weksla trasowanego, dokumentu ubezpieczeniowego i świadectwa pochodzenia. (fragment tekstu)
Akredytywa - wywodząca się z londyńskiego kupieckiego listu kredytowego - jest bezgotówkową formą zapłaty za towar reprezentowany przez dokumenty stanowiące dowód wysłania towaru i dające prawo do jego odbioru. Omówiono funkcjonowanie i zmiany w jednolitych zasadach dotyczących akredytyw dokumentowych w handlu międzynarodowym w zakresie odpowiedzialności banku otwierającego i potwierdzającego i standardów sprawdzania dokumentów.
11
Content available remote Nowa forma rozliczeń międzynarodowych - bankowe zobowiązanie płatnicze
51%
Najczęściej wykorzystywaną formą płatności w handlu zagranicznym jest płatność w rachunku otwartym, a istotny udział w rozliczaniu handlu międzynarodowego ma też akredytywa dokumentowa. Pierwsza z nich, choć jest nieskomplikowana w obsłudze, wiąże się z ryzykiem braku lub opóźniania zapłaty, druga, choć ryzyko to ogranicza, postrzegana jest jako skomplikowana i kosztowna, co związane jest m.in. z koniecznością prezentowania przez eksportera w banku dokumentów handlowych w formie papierowej, będących podstawą zapłaty. W artykule przedstawiono nową formę rozliczeń, która - zgodnie z ideą jej inicjatorów - ma łączyć i zawierać w sobie zalety obu tych form, a jednocześnie prowadzić do digitalizacji dokumentów handlowych w obrocie międzynarodowym. Jest nią bankowe zobowiązanie płatnicze - BPO, Bank Payment Obligation, będące nieodwołalnym zobowiązaniem banku importera wobec banku eksportera do zapłaty, po elektronicznej prezentacji odpowiednich danych, sprawdzanych automatycznie. Celem artykułu jest przedstawienie istoty BPO, przesłanek jego wprowadzenia oraz przebiegu płatności, a także krótkiej charakterystyki regulacji opublikowanych w 2013 r. przez Międzynarodową Izbę Handlową (ICC - International Chamber of Commerce), dotyczących tej formy płatności, Jednolitych reguł dla bankowych zobowiązań płatniczych - Uniform Rules for Bank Payment Obligations - URBPO. Celem jest też transfer wiedzy na temat nowych rozwiązań w zakresie rozliczeń, przyjętych przez znaczącą dla ujednolicania praktyki obrotu gospodarczego organizację - Międzynarodową Izbę Handlową - do polskiej literatury i praktyki, gdyż nie ma opracowań na ten temat, a do polskiej praktyki bankowej nie zostały jeszcze wdrożone. Jako metodę badawczą zastosowano jakościową analizę uwarunkowań i regulacji w odniesieniu do dematerializacji dokumentów związanych z wykorzystaniem nowej w handlu zagranicznym formy płatności. Jako tezę pracy przyjęto, że w akredytywie dokumentowej przesyłanie dokumentów handlowych w formie elektronicznej występuje na niewielką skalę, a zaproponowanie przez ICC we współpracy z SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) nowej formy płatności będzie umożliwiać i sprzyjać ich dematerializacji w relacjach międzybankowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest próba analizy pierwszej grupy działań poprzez wskazanie dostępnych na rynku instrumentów finansowych i instytucji wspierających polski eksport. Poznanie zagadnienia od tej właśnie strony pozwoli polskiemu przedsiębiorcy stwierdzić, że jest przygotowany do zainicjowania i bezpiecznego prowadzenia działalności zagranicznej w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.