Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Akt notarialny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Mowa tu o Systemach Gospodarki Własnej (SGW) firmy Oracle wdrażanych w bankach. Pierwszym był PKO BP. Następnym Kredyt Bank PBI SA, dla którego stworzono dodatkowo moduł rejestru umów i aktów notarialnych. Artykuł wymienia kolejne wdrożenia w Wielkopolskim Banku Kredytowym SA i Banku Zachodnim SA. Obecnie dużym projektem będzie uruchomienie systemu w Banku Pekao SA. Podkreślono, iż banki te nie korzystały z usług firmy SAP, gdyż do takich prac konieczna jest znajomość warunków lokalnych, prawodawstwa i specyfiki systemu finansowego. Ma to ulec zmianie z chwilą wdrożenia systemów przez BRE Bank SA oraz HypoVereinsbank i BPH SA oraz Powszechny Bank Kredytowy SA. Skorzystają one z oprogramowania niemieckiego SAP.
2
Content available remote Dzierżawa jako jedna z form użytkowania gruntów rolniczych
75%
Celem niniejszego artykułu jest analiza transakcji dzierżaw na obszarze wybranego rejonu Wielkopolski w latach 1993-1997. Analizę dzierżaw gruntów rolniczych przeprowadzono na terenie trzech rejonów geodezyjnych Wielkopolski: Szamotuł, Środy Wielkopolskiej oraz Wrześni. Gminy tworzące poszczególne rejony zlokalizowano w pięciu powiatach województwa wielkopolskiego: międzychodzkim (Chrzypsko Wielkie, Kwilcz) poznańskim (Kleszczewo, Kostrzyn), szamotulskim (Duszniki, Kaźmierz, Obrzycko, Ostroróg, Pniewy, Szamotuły), średzkim (Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto, Środa Wlkp., Zaniemyśl) i wrzesińskim (Kołaczkowo, Miłosław, Nekla, Września). Analiza polegała na prześledzeniu wszystkich aktów notarialnych rejestrujących transakcje dzierżaw w latach 1993-1997. (fragment tekstu)
Postanowienie dotyczy zagadnienia stosowania instytucji wyłączenia świadka w odniesieniu do osoby przywołanej do czynności notarialnej (sporządzenia testamentu) jako osoby zaufanej na podstawie art. 87 § 1 pkt 3 ustawy Prawo o notariacie. Autor glosy przedstawił sytuację prawną świadka testamentu oraz osoby zaufanej przy sporządzaniu aktu notarialnego, jak również charakter prawny dokumentowania w testamencie notarialnym obecności osoby zaufanej. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Rynek nieruchomości mieszkaniowych w województwie opolskim w latach 2002-2013
75%
W artykule podjęto próbę zobrazowania popytu i podaży lokali mieszkalnych w latach 2007- 2013 w Opolu i wybranych miastach powiatowych Opolszczyzny. Przedstawiono zasoby mieszkaniowe województwa opolskiego w latach 2002-2013, liczbę gospodarstw domowych i wynikający z tych parametrów potencjalny popyt na lokale mieszkalne. Na podstawie studium aktów notarialnych przedstawiono średnie ceny zakupu lokali mieszkalnych w Opolu i innych miastach województwa opolskiego, porównano je z danymi GUS dla średnich cen krajowych. Wykaz wybranych mieszkaniowych inwestycji realizowanych w Opolu przez deweloperów określa, w zakresie przybliżonym, podaż mieszkań w Opolu.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote O formie aktu notarialnego na gruncie kodeksu spółek handlowych
75%
Celem napisania niniejszego artykułu jest przyjrzenie się regulacji prawnej zawartej w ustawie z 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000, Nr 94, poz. 1037, ze zmian.) a dotyczącej przypadków zastrzeżenia przez ustawodawcę formy aktu notarialnego dla regulowanych w niej czynności prawnych (oświadczeń woli). Oczywiście z uwagi na ramy pracy nie stanowi ona pogłębionego omówienia tej problematyki. W pracy przedstawiam poszczególne przypadki zastrzeżenia formy aktu notarialnego na gruncie tejże ustawy szczególnej li tylko dla oświadczeń woli; niektórym poświęcając nieco więcej uwagi. (abstrakt oryginalny)
Problematyka poddania się egzekucji przez pracownika w akcie notarialnym nie była dotychczas przedmiotem rozważań w literaturze prawa pracy. Zdaniem autorki potrzeba jej podjęcia wynika z praktyki stosowania przez pracodawców tego rodzaju zabezpieczenia, pojawiających się w ostatnim czasie informacji prasowych dotyczących poddawania się przez pracowników egzekucji w akcie notarialnym, a także doniesień o inicjatywie wprowadzenia zmian w kodeksie pracy zmierzających do wyeliminowania stosowania przez pracodawców weksla gwarancyjnego in blanco i notarialnego tytułu egzekucyjnego w celu zabezpieczenia wierzytelności. Autorka omawia konstrukcję tytułu egzekucyjnego w postaci aktu notarialnego z uwzględnieniem funkcji zabezpieczającej, wskazuje pola jego zastosowania w prawie pracy, skutki dla pracodawcy i pracownika, w tym środki obrony przysługujące pracownikowi. Podejmuje także próbę oceny dopuszczalności stosowania notarialnego tytułu egzekucyjnego w celu zabezpieczenia wierzytelności pracodawcy. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wprowadzonej do polskiego systemu prawnego ustawą z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw odrębnej czynności notarialnej, jaką jest akt poświadczenia dziedziczenia. Stanowi on alternatywny, w stosunku do sądowego, sposób stwierdzenia praw do spadku, w szczególności przedstawienie zakresu jego stosowania, procedury uzyskania oraz skutków prawnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie charakteru zależności zachodzących pomiędzy aktem fundacyjnym a statutem fundacji w kontekście procedury notarialnej. Omówiono w szczególności powinności notariusza obejmujące sporządzenie obu aktów. Opracowanie ma także na celu poddanie analizie obowiązku notariusza dotyczącego oceny, czy majątek wskazany w akcie fundacyjnym jest wystarczający do osiągnięcia celów działania fundacji.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zapis windykacyjny - sposób na krótsze postępowanie spadkowe
75%
W artykule przedstawiono ogólną problematykę zapisu windykacyjnego, jego przedmiot, istotę, ale także pochylono się nad znaczeniem tejże instytucji dla polskiego prawa spadkowego. Zapis ten rozszerzył swobodę testowania, bowiem spadkodawca może rozrządzić w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego poszczególnymi składnikami spadku na rzecz konkretnych osób. Zapisobierca windykacyjny dziedziczy już w chwili otwarcia spadku, przez co unika długiego postępowania sądowego. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote O elementach postępowania notarialnego oraz aktu notarialnego
75%
Autor podejmuje dwa szczegółowe zagadnienia związane z aktem notarialnym jako dokumentem urzędowym. Po pierwsze, wskazuje na zasadnicze elementy tzw. postępowania notarialnego, którego efektem jest sporządzanie przez notariusza aktu notarialnego. Po drugie, wyjaśnia czy wszystkie, a jeśli nie to które, z wymogów formalnych zawartych w ustawie - Prawo o notariacie, odnoszących się do sporządzania aktów notarialnych mają dla nich charakter konstytutywny w tym sensie, że ich pominięcie, podanie niezgodnie z rzeczywistością lub niedostateczne określenie powoduje, że akt notarialny jest tylko pozorem tego dokumentu urzędowego, w istocie nim jednak nie będąc. (abstrakt oryginalny)
Małopolska jest jednym z największych województw w Polsce i zgromadziła około 8% trwałego majątku narodowego o ogólnej wartości ok 100 mld zł. W artykule przedstawiono system rynku nieruchomości w województwie małopolskim. Omówiono strukturę aktów notarialnych w latach 1990-2000, oraz przedstawiono wybrane wskaźniki cen i stawek obowiązujących w województwie małopolskim w roku 2000 i pierwszym półroczu 20001 r.
12
Content available remote Stan szczecińskiego rynku nieruchomości w latach dekoniunktury gospodarczej
63%
W artykule zaprezentowano sytuację na szczecińskim rynku nieruchomości w okresie trwającej od 2009 roku dekoniunktury gospodarczej, która jest ściśle związana z dekoniunkturą na rynku nieruchomości. Na podstawie zawieranych w tym czasie umów kupna-sprzedaży nieruchomości dokonano diagnozy wybranych zjawisk na omawianym rynku, którą poprzedziła statystyczna analiza zmiennych charakteryzujących wspominane umowy kupna-sprzedaży mieszkań, gruntów i nieruchomości zabudowanych zawieranych w latach 2009-2012. W badaniu wykorzystano dane pochodzące z aktów notarialnych dotyczących transakcji zbycia analizowanych nieruchomości na wolnym rynku w Szczecinie. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Warunkowe modele estymacji jednostkowych cen elementów nieruchomości
63%
W obecnej chwili akty notarialne zawierające ceny transakcyjne dla zespołów nieruchomości lub dla nieruchomości zurbanizowanych o złożonej strukturze, zawierających różne elementy, nie mogą być wykorzystane do analizy rynku, ani do szacowania rynkowej wartości podobnych nieruchomości. Dla takich aktów notarialnych zachodzi potrzeba rozdzielenia całkowitej ceny transakcyjnej na jednostkowe ceny transakcyjne poszczególnych elementów rozważanych nieruchomości. Rozwiązanie tego problemu, z jednej strony, pozwoli na uwzględnienie informacji zawartych w aktach notarialnych w analizie rynku nieruchomości, a z drugiej strony, na wykorzystanie tych informacji do szacowania rynkowej lub katastralnej wartości podobnych nieruchomości. W niniejszym artykule zostanie przedstawiony model rozdzielenia cen transakcyjnych, zapisanych w aktach notarialnych. Dla nieruchomości występujących rzadko w obrocie rynkowym, liczba transakcji sprzedaży jest często mniejsza od liczby rozważanych elementów nieruchomości, stąd w procesie estymacji trzeba stosować warunkowy model jednostkowych cen elementów nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie przedsiębiorstwa w spadku polega na podejmowaniu przez zarządcę sukcesyjnego czynności przede wszystkim o charakterze majątkowym, wynikających z konieczności realizacji interesów majątkowych osób posiadających udziały w przedsiębiorstwie w spadku. Działania te oddziałują na sferę osób posiadających udział w przedsiębiorstwie w spadku (w tym właścicieli takiego przedsiębiorstwa). Ustawodawca dokonuje ich podziału na czynności zwykłego zarządu oraz przekraczające ich zakres, a zarządca, prowadząc przedsiębiorstwo w spadku, każdorazowo dokonuje kwalifikacji planowanych czynności do jednej z tych kategorii. Na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu powinna zostać wyrażona zgoda przez wszystkie osoby posiadające status właściciela przedsiębiorstwa w spadku. W pracy przede wszystkim zwrócono uwagę na trudności związane z kwalifikacją planowanej czynności do jednej z wymienionych kategorii oraz na sposoby wyrażenia zgody przez osoby uprawnione. Podjęto także próbę analizy spisania przez notariusza protokołu dokumentującego zgodę w przypadku jej wyrażenia w formie aktu notarialnego.(abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie prawodawca, nowelizując ustawę z 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 505 ze zm.), wprowadził nowy, nieznany dotąd typ spółki kapitałowej - prostą spółkę akcyjną. Przy jej regulacji m.in. zrezygnowano z formy dokumentu w odniesieniu do akcji oraz przewidziano digitalizację ewidencjonowania akcji (w tym ich obrotu) w rejestrze akcjonariuszy. Prowadzenie rejestru prostej spółki akcyjnej umożliwiono także notariuszom oraz wprowadzono zasadę konstytutywności dokonywanych w nim wpisów. Nowych rozwiązań w tym zakresie nie można jednak uznać za sprzyjające bezpieczeństwu obrotu. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na zasadnicze wątpliwości, które budzi nowa regulacja, w szczególności w aspekcie jej oddziaływania na działalność notariuszy dokonujących czynności związanych z prowadzeniem rejestrów akcjonariuszy prostych spółek akcyjnych.(abstrakt oryginalny)
Ustawodawca w kodeksie spółek handlowych przewidział konieczność dokumentowania powstawania spółek prawa handlowego przy zastosowaniu formy aktu notarialnego. Wymaga to istnienia nie tylko instytucji gwarantującej bezstronne i fachowe dokonywanie tych czynności, lecz również norm służących ochronie interesów stron oraz innych osób, dla których czynności te mogą powodować skutki prawne. W koncepcję tę wpisuje się notariusz będący osobą zaufania publicznego, któremu prawodawca powierza obowiązek ich wykonywania, jednocześnie wyposażając go w niezbędne narzędzia. W artykule przedstawiono rolę, jaką spełnia notariusz sporządzający umowę (statut) spółki, głównie w aspekcie jego obowiązków w postępowaniu notarialnym. Ustawodawca, przewidując uczestnictwo notariusza przy tworzeniu niektórych typów spółek, powierza mu jednocześnie sprawowanie funkcji ochronnej. Prawodawca zapewnia w ten sposób bezpieczeństwo obrotu cywilnoprawnego i gospodarczego oraz interes innych osób, dla których dokonywana czynność może powodować skutki prawne. Szczególna funkcja, jaką spełnia notariusz jako gwarant pewności w toku postępowania notarialnego, zabezpieczona jest przez ustawę Prawo o notariacie, w którym prawodawca nakłada na niego szereg powinności, takich jak: obowiązek starannego działania, obowiązek udzielania niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej, obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej czy bezstronności. Zwrócono także uwagę na szerokie spektrum powinności notariusza przy dokonywaniu czynności notarialnych (w tym dogłębną analizę aktualnego stanu prawnego) oraz na wysoce sformalizowaną procedurę tworzenia dokumentu notarialnego, a zarazem jego doniosłość prawną.(abstrakt oryginalny)
Zarówno Polskie Linie Lotnicze LOT, jak i British Airways są liniami działającymi od wielu lat. PLL LOT powstały w 1929, a British Airways w 1935 r. W 1938 r. zostały znacjonalizowane, natomiast w 1974 r. podjęto pierwsze kroki w kierunku prywatyzacji, która nastąpiła na początku 1987 r. Już w łipcu British Airways połączyła się z British Caledonian, a w grudniu ogłoszono podjęcie współpracy z zakresu marketingu na światowych rynkach z United Airlines. W Polsce w latach 80. zaczęto mówić o prywatyzacji narodowego przewoźnika, jednak dopiero uchwalenie przez Sejm 16 czerwca 1991 r. ustawy o przekształceniach własnościowych było pierwszym formalnoprawnym krokiem w tym kierunku. 16 listopada 1992 r. premier Hanna Suchocka podpisała rozporządzenie w sprawie przekształcenia przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę skarbu państwa. Dwa tygodnie później minister transportu i gospodarki morskiej Zbigniew Jaworski złożył podpis pod aktem notarialnym zawiązującym spółkę PLL LOT S.A. Powołał radę nadzorczą i zarząd spółki, a wpis do rejestru handlowego zakończył pierwszy etap przekształceń. Pierwotnie LOT miał być sprywatyzowany do końca 1994 r., ale rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 grudnia 1994 r. termin ten został przedłużony do końca 1996 r. W ramach reformy centrum administracyjnego minister transportu i gospodarki morskiej przekazał swoje uprawnienia reprezentanta skarbu państwa w spółce ministrowi skarbu, co spowodowało następne przedłużenie terminu prywatyzacji. Zdaniem niektórych pracowników LOT ta sytuacja jest o tyle korzystna dla przedsiębiorstwa, że linia lotnicza ma czas na działania przygotowujące do prywatyzacji. Zakończono proces wymiany floty, nastąpiła redukcja zatrudnienia, a także restrukturyzacja wewnętrzna polegająca m.in. na wydzieleniu wielu obszarów działalności. Dokonano istotnych zmian w strategii marketingowej korzystając z usług instytucji badających opinię publiczną i agencji marketingowych. (fragment tekstu)
Stosowanie prawa pierwokupu przez gminę może powodować wiele wątpliwości praktycznych oraz teoretycznych. Należą do nich m. in. kwestia możliwość ustanowienia umownego prawa pierwokupu, zagadnienie pominięcie formy aktu notarialnego przy jego ustanawianiu oraz przesłanki stosowania pierwokupu w przypadku zbycia lub podziału obciążonego prawa. Wiele wątpliwości wiąże się także z niektórymi zagadnieniami proceduralnymi. W tym obszarze komentarza wymaga problematyka m.in. możliwości dokonywania zmian w treści umowy warunkowej. Za szerszy problem teoretyczny można natomiast uznać funkcje prawa pierwokupu jako instrumentu ograniczającego swobodę obrotu nieruchomościami. Celem niniejszego artykułu jest zwięzła charakterystyka wskazanych zagadnień oraz próba rozwiązania problemów z nimi związanych. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wartość rynkowa marki nieruchomości wypoczynkowych
63%
Cel - Celem publikacji jest przedstawienie problematyki określania wartości marki nieruchomości wypoczynkowych wraz z prezentacją wyników badania cen rynkowych sprzedaży hoteli i podobnych obiektów położnych w górskich miejscowościach wypoczynkowych. Metodologia badania - Studia literatury krajowej i zagranicznej i samodzielne badania informacji źródłowych dotyczących transakcji sprzedaży nieruchomości podobnych oraz zorganizowanych części przedsiębiorstw. Wynik - Ustalenie warunków koniecznych, jakie powinny być spełnione dla wystąpienia wartości marki nieruchomości wypoczynkowych. Oryginalność/wartość - Weryfikacja hipotezy na podstawie szczegółowych wyników badań rynku obejmujących ceny i cechy tego rodzaju obiektów oraz warunki zawierania transakcji na podstawie bezpośrednich danych z aktów notarialnych, ksiąg wieczystych i komentarzy profesjonalistów. (abstrakt oryginalny)
W drugiej połowie 2009 r. podjęto w Instytucie Rozwoju Miast realizację dwóch - dofinansowywanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - projektów rozwojowych, zatytułowanych: Monitoring polskiego rynku nieruchomości za lata 2008 - 2010 (numer projektu: N R11 0006 05; Kierownik projektu: L Kałkowski) oraz Internetowa baza danych o gruntach dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce {Numer projektu: N R11 0006 06; Kierownik projektu: M. W. Wierzchowski). Instytut Rozwoju Miast uznał za możliwe oddanie do dyspozycji zainteresowanych użytkowników specjalnych - komplementarnych - serwisów internatowych poświęconych problematyce: rynku nieruchomości oraz gospodarki gruntami w miastach. W wyniku realizacji pierwszego projektu opublikowano w witrynie internetowej, pod adresem: http://www,mprn.pl/ nieruchomości serwis zatytułowany "Baza nieruchomości", składający się z dwóch podstawowych bloków: Akty notarialne. Obroty i ceny nieruchomości. W ramach drugiego projektu przedstawiono dane i informacje zawarte w prowadzonej przez starostów ewidencji gruntów i budynków. Dane te poddano prezentacji - pod adresem nttp://www.:inprn.pl "Baza gruntów" - w: układzie przestrzennym: całego kraju, 16 województw oraz poszczególnych powiatów; układzie grup rodzajowych form własności gruntów; układzie sposobów użytkowania gruntów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.