Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 105

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Aktywizacja obszarów wiejskich
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Kobiety - mieszkanki wsi - aktywność i zmiana
100%
W ostatnich latach obserwowana jest aktywizacja kobiet mieszkających na wsi. Jednocześnie dane statystyczne wskazują na zmiany zachodzące w strukturze społecznej i zawodowej mieszkańców wsi w wyniku wzrastającej migracji z miast. Analizując aktywność kobiet na wsi, należy postawić pytanie, czy istnieje różnica między aktywnością dawnych (tradycyjnych) i nowych mieszkanek wsi. Dotychczas brak takich analiz. Postuluję ich prowadzenie.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Gospodarstwa farmerskie jako forma aktywizacji gospodarczej obwodu lwowskiego
100%
Na Ukrainie powstawanie indywidualnych gospodarstw rolnych odbywało się poprzez nadawanie pracownikom sowchozów i kołchozów tytułów własności ziemi, które mogły stanowić podstawę indywidualnego gospodarowania. Niestety, skomplikowana sytuacja legislacyjna oraz ekonomiczna spowodowały brak zainteresowania tą formą gospodarowania na obszarach wiejskich. Znaczenie gospodarstw farmerskich jako nowej formy gospodarowania w rolnictwie jest na Ukrainie niewielkie i niewspółmierne do oczekiwań społeczeństwa. Główną barierą rozwoju jest brak kapitału, infrastruktury gospodarczej, zabudowań gospodarczych oraz środków produkcji (siły pociągowej, maszyn rolniczych, nawozów sztucznych i środków ochrony roślin). Ograniczenia wynikają także z niepewnego klimatu politycznego, częstych zmian w aktach prawnych odnoszących się do własności ziemi, czego skutkiem są poczucie niepewności i brak stabilności. To zaś ogranicza podejmowanie decyzji inwestycyjnych związanych z tworzeniem nowych gospodarstw rolnych - farmerskich. (fragment tekstu)
W ostatnich latach w powiecie jarosławskim obserwuje się niekorzystne tendencje zwiększania się liczby bezrobotnych. Ze względu na charakter gospodarki powiatu jarosławskiego przeważająca większość jego mieszkańców mieszka i związana jest zawodowo z obszarami wiejskimi. Programy przekwalifikowań, szkolenia kwalifikacyjne i lobbing na rzecz wspierania MSP w powiecie to główne zadania PUP w Jarosławiu. Dlatego też w planie strategicznym powiatu jarosławskiego uwypuklono konieczność rozwijania wszelkich form przedsiębiorczości, połączoną z aktywną promocją lokalnego rynku i dalszą rozbudową nowoczesnej infrastruktury. W chwili obecnej do najważniejszych problemów regionu zalicza się wysoki poziom bezrobocia, poziom wykształcenia niedostosowany do potrzeb rynku oraz niedoinwestowanie w zakresie infrastruktury drogowej . Członkostwo w Unii Europejskiej zwiększyło także dostępność analizowanego regionu, do zewnętrznych źródeł finansowania, dlatego też Starostwo Powiatowe w Jarosławiu jako priorytet traktuje pozyskanie środków unijnych, szczególnie przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich oraz wspieranie doradztwa dla rolników i przedsiębiorców. Ta forma wsparcia finansowego pozwoli bowiem ożywić gospodarczo biedne obszary powiatu jarosławskiego. (fragment tekstu)
Celem badań była ocena sytuacji gmin wiejskich województwa lubelskiego wskazując jej istotne wyznaczniki. Akcesja i uczestnictwo w UE oraz próba dokonania zmian na terenach najsłabiej rozwiniętych społecznie i gospodarczo to proces zakrojony na wiele lat. Obecnie Polska, a w tym obszar województwa lubelskiego korzysta ze środków już drugiej perspektywy finansowej 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Aktywizacja turystyczna polskiej wsi
100%
Cel. Analiza i ocena wartości polskiej przestrzeni wiejskiej, która ma lub może mieć wpływ na aktywizację turystyczną. Poruszono zagadnienia odnoszące się do wartości obszarów wiejskich, motywów uprawiania turystyki oraz form turystyki. Opisano zmiany funkcjonalno-przestrzenne wywołane wzmożonym zainwestowaniem turystycznym i zintensyfikowanym ruchem poznawczo- wypoczynkowym. Teoretyczne rozważania poparto przykładami. Metoda. Badania oparto na wynikach projektu pt. "Sieć Najciekawszych Wsi" (szczegóły na www.psorw.odnowawsi.pl). SNW ma być markowym produktem turystycznym i sposobem na zachowanie najcenniejszych walorów materialnego dziedzictwa, autentyzmu wiejskiej przestrzeni oraz form życia mieszkańców wsi. Każda z 50 wsi, we wspomnianym projekcie, otrzymała ocenę ekspercką opartą na Karcie Oceny Miejscowości. Oceny dokonano analizując zasób wsi, specyfikę wsi oraz klimat miejsca. Wyniki prezentowane w niniejszym artykule pochodzą z ocen 7 wsi położonych w woj. lubuskim i wielkopolskim. Wyniki. Działania aktywizujące obszary wiejskie wpływają korzystnie i niekorzystnie na ich rozwój. Efekty pozytywne uwidaczniają się w poprawnych relacjach społecznych, we wzmożonej przedsiębiorczości oraz kreatywności i twórczości mieszkańców. Negatywne ukazują nadmierną koncentrację zabudowy, jej izolację, zajmowanie obszarów cennych przyrodniczo i krajobrazowo oraz znaczną konsumpcję przestrzeni. Należy rozważnie wykorzystywać potencjał wsi do jej turystycznego rozwoju. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badania empiryczne dotyczą wyłącznie polskich obszarów wiejskich i ich potencjału wpływającego na aktywizację turystyczną. Implikacje praktyczne. Podejście badawczo-analityczne ukazuje narzędzia i sposób określania potencjału turystycznego wsi, które mogą być wykorzystywane przez władze samorządowe. Pokazuje nowe produkty turystyczne i wartości, z których można czerpać kształtując owe produkty. Oryginalność. W publikacjach z zakresu turystki opis dotyczący prezentowanego tu produktu turystycznego jeszcze się nie pojawił. Podejście badawcze autora - urbanisty-geografa - wnosi odmienny sposób analizy i rozumowania wartości tworzących produkt turystyczny. Rodzaj pracy. Artykuł teoretyczny wykorzystujący badania empiryczne. (abstrakt oryginalny)
Problematyka aktywizacji społeczno-zawodowej ludności wiejskiej z obwodu tarnopolskiego (Ukraina) została przedstawiona na podstawie danych statystycznych Urzędu Statystycznego w Tarnopolu oraz wyników badania ankietowego, przeprowadzonego wśród uczniów szkół zawodowych. Niekorzystna sytuacja społeczno-ekonomiczna w obwodzie tarnopolskim znajduje odzwierciedlenie w niedorozwoju rolnictwa, jego dużym rozdrobnieniu i pogarszaniu się poziomu życia ludności zamieszkałej na obszarach wiejskich. Poprawa sytuacji zależy od aktywizacji zawodowej ludności wiejskiej. Młode pokolenie wiejskie chce podejmować działalność gospodarczą lub uzupełniać wykształcenie, zwłaszcza w zawodach na które jest popyt na rynku pracy. W tym celu potrzebne jest zbudowanie i wprowadzenie przez państwo nowoczesnego, efektywnego systemu zarządzania w sferze zatrudnienia ludności wiejskiej oraz stworzenie warunków dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Kolejne pokolenie kobiet wykazuje dużą otwartość na zmiany, poszukiwanie nowych branż, a także skłonność do ryzyka. Na kwestię tę zwraca uwagę również Parlament Europejski, który wskazuje na konieczność zapewnienia kobietom prowadzącym przedsiębiorstwa łatwiejszego dostępu do finansowania w zdominowanych przez mężczyzn sektorach innowacyjnych, a także w sektorach sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi, ze szczególnym uwzględnieniem ICT, budownictwa i transportu. Głównym celem podjętych badań było określenie skali rozpowszechnienia na obszarach wiejskich pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego ładunków oraz udziału w nim przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety. Szczegółowa analiza objęła również identyfikację czynników wpływających na lokalizację tych przedsiębiorstw oraz możliwości aktywizacji kobiet, aby podejmowały działalność gospodarczą w tej branży. Wyniki badań wskazują, że sektor międzynarodowego transportu drogowego ładunków może być dziedziną działalności gospodarczej aktywizującą kobiety, w szczególności mieszkające na terenach wiejskich. W branży transportowej lokalizacja podmiotów prowadzących tę działalność nie ma znaczenia, co jest szansą dla rozwijania przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Zarówno ogół podmiotów transportowych zlokalizowanych na wsi, jak i te, których właścicielkami są kobiety, w badanym okresie wykazywały się stabilnością działania oraz wzrostem liczby jednostek. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono działania określone w IV osi priorytetowej PROW 2007- -2013. W osi tej zawarto trzy działania, które nakierowane były głównie na ożywienie mieszkańców obszarów wiejskich przez budowanie potencjału społecznego, zwiększenie możliwości zdobywania środków finansowych i ich wykorzystania, a także polepszenie zarządzania lokalnymi zasobami. Badania przeprowadzono pod kątem wykonania zadań w ujęciu ilościowym i rzeczowym (finansowym). Dokonano porównania liczby zadań ujętych w programie w stosunku do liczby wydanych decyzji i wykazano, że według stanu z II kwartału 2014 r. wykonano zadania pod względem finansowym na poziomie 54,5%, przy czym najmniej (22,7%) w zakresie działania wdrażanie projektów współpracy.(abstrakt oryginalny)
Agroturystyka w opracowaniu uznana została za szczególny rodzaj przedsiębiorczości na szczeblu lokalnym, będąca szansą dla środowisk wiejskich i jej mieszkańców. Chcąc poznać opinię mieszkańców wsi na temat uwarunkowań rozwoju turystyki wiejskiej, przeprowadzono wywiad bezpośredni na próbie 600 respondentów, z 6 gmin woj. podkarpackiego. (oryg. streszcz.)
10
100%
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane z rozwojem usług agroturystycznych w kontekście aktywizacji obszarów wiejskich województwa podkarpackiego. Stwierdzono, że agroturystyka jest ważnym elementem wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, przyczynia się bowiem do powstania nowych miejsc pracy oraz poprawy dochodów ludności rolniczej i niezwiązanej z rolnictwem (np. handel, gastronomia, rzemiosło). Na tle rozważań teoretycznych zaprezentowano ofertę usługową gospodarstw agroturystycznych działających w województwie podkarpackim i zwrócono uwagę na konieczność dalszego uatrakcyjniania usług podstawowych oraz tworzenie pakietów ofertowych zawierających zróżnicowane propozycje spędzania wolnego czasu. Z badań ankietowych przeprowadzonych wśród właścicieli gospodarstw agroturystycznych wynika, że rolnicy rzadko ukierunkowują ofertę agroturystyczną na konkretną grupę klientów. Mimo to coraz więcej rolników-kwaterodawców dostrzega potrzebę nawiązywania trwałych relacji z przyjeżdżającymi gośćmi, które zaowocują kształtowaniem w przyszłości ich lojalnych postaw, a w konsekwencji przyczynią się do ożywienia społeczno-gospodarczego gminy(abstrakt autora)
The first formalized rural self-governing organizations in Poland were already established in the 19th century. The activity of these organizations varied according to the existing social, political and economic conditions, yet their role has always remained the same: the basie goal behind the activity of a local self-governing body is to represent the interests of a rural community. Morę specifically, the main functions of rural local self-governing organizations include the following: supplying means of production to farmers, purchase of crops, rendering services pertaining to production and living, raising producers' Professional standards, perfecting the ąuality of livestock designed for breeding, representing and defending farmers' and country-people's interests, creating institutional forms of farmers' participation in taking decisions in matters concerning their own village and community, developing agricultural education and promoting culture [Sokołowska, 1994, 77]. Thus, the activity of local autonomous organizations influences the ąuality of life in the country, as well as its development, to a great extent. The change in the economic system, which entails departing from a centrally planned economy and developing a market economy system, which is characterized by laws so different from those in operation before, should, as it seems, promote a rise in farmers' participation in the process of decision ma(fragment of text)
12
100%
Celem artykułu jest identyfikacja edukacyjnych aspektów realizacji programu Odnowa Wsi na przykładzie projektu zrealizowanego w gminie Nowosolna w województwie łódzkim (budowa świetlicy środowiskowej we wsi Byszewy) w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego na lata 2004-2006" oraz doświadczeń województwa opolskiego. Edukacja w Odnowie Wsi może, zdaniem autorki, przejawiać się w dwóch głównych aspektach. Przeprowadzone badania naukowe na terenie gminy Nowosolna pozwalają na ich dostrzeżenie i identyfikację. (abstrakt oryginalny)
13
100%
W opracowaniu podjęto tematykę efektów aktywizacji lokalnych zasobów na obszarach wiejskich z punktu widzenia oceny zaawansowania realizacji programu Leader w Wielkopolsce. Szczególną uwagę zwrócono na efekty programu w odniesieniu do wielkości wydatków i zakresu działań zrealizowanych przez lokalne grupy działania (LGD). Dokonano przeglądu budżetów LGD w województwie wielkopolskim, omawiając je w podziale na poszczególne działania i lata. Uzyskane wyniki wskazują na stopień zaawansowania wykorzystania budżetów przez LGD, co pozwala wnioskować o poziomie realizacji programu Leader i jego efektach, związanych z rozwojem obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie uzasadnia konieczność wypracowania w Polsce polityki wiejskiej i potrzebę zaniechania postrzegania problemów wsi poprzez pryzmat polityki rolnej. Uzasadnieniem dla takiego podejścia jest zmieniająca się rola rolnictwa w gospodarce narodowej oraz zwiększająca się liczba ludności wiejskiej, która nie jest związana z rolnictwem. W polityce wiejskiej baczną uwagę należy zwrócić na proces aktywizacji gospodarczej terenów wiejskich. Rozwój funkcji pozarolniczych na wsi, tworzenie nowych miejsc pracy, rozbudowa infrastruktury technicznej, społecznej i instytucjonalnej, podniesienie poziomu oświaty, aktywizacji społeczności wiejskiej na rzecz lokalnego rozwoju to tylko jedne z ważniejszych priorytetów a zarazem barier rozwojowych. Bez ich stopniowego pokonywania trudno będzie myśleć o szybkiej restrukturyzacji polskiego rolnictwa.
Rozwój przedsiębiorczości powinien stać się podstawowym kierunkiem aktywizacji wsi. Podmioty gospodarcze funkcjonujące na tych terenach pełnią istotne funkcje, a mianowicie zapewniają dodatkowe dochody ludności wiejskiej, tworzą nowe miejsce pracy i zmniejszają bezrobocie, aktywizują lokalną ludność oraz przyczyniają się do poprawy warunków życia na wsi. Rozwój działalności pozarolniczej to bardzo dobre rozwiązanie dla ludności zamieszkującej obszary wiejskie, a zwłaszcza dla gospodarstw rolniczych szukających dodatkowych zarobków mających zrekompensować niskie dochody uzyskiwane z działalności rolniczej. Celem badań była analiza stanu przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w porównaniu do obszarów wiejskich oraz dynamika zmian liczby podmiotów gospodarczych trzech wybranych województw w latach 2005-2008. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rural Tourism - "an Apple of the Eye" of Rural Policy in Poland
100%
Since the beginning of political transformation in Poland, rural tourism was perceived as a versatile means for improving the economic situation of rural areas. It became a subject of excessive interest of politicians, scholars, various activists and the media. The aim of this article is to show the development and functioning of institutional and organizational environment over rural tourism in Poland. At first, development of rural tourism in Poland is presented, followed by the formation of a national and then a local support system. The multidimensional support for rural tourism and the accompanying enthusiasm for it allow for making a statement that tourism became "an apple of the eye" of the rural transformation process in Poland.(original abstract)
Rola banków w pozyskaniu środków finansowych dla wsi jest duża, jednak warunkiem ich przyznania jest prawidłowo sporządzony biznesplan oraz uzyskanie gwarancji zabezpieczającej kredyt. W tym zakresie dużą rolę mają do odegrania samorządy, odpowiednio wspierające przyszłych przedsiębiorców. W kraju, gdzie nastąpiła zmiana gospodarki z centralnie sterowanej na gospodarkę rynkową, społeczeństwo nie potrafi w szybkim tempie przestawić się na wzmożoną aktywność gospodarczą. Taką trudność odczuwa również młode pokolenie, które nie nauczyło się tego od rodziców. Zatem szczególnie ważne jest przełamanie bariery mentalnej w tym zakresie. (fragment tekstu)
18
Content available remote Aktywizacja społeczności lokalnych w obliczu likwidacji szkół wiejskich
100%
Celem artykułu jest opis procesów aktywizacji społeczności lokalnej w obliczu likwidacji szkół na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem tych, których efektem była formalizacja działań i powołanie stowarzyszeń prowadzących szkoły. Autorka koncentruje się na uwarunkowaniach procesów aktywizacji społecznej, wskazując na istotną rolę władz lokalnych (organów wykonawczych) oraz nauczycieli, jako liderów lokalnej mobilizacji. Bazując na wynikach badań jakościowych prowadzonych w wybranych gminach wiejskich, wskazuje na trzy modele aktywizacji prowadzącej do powstania oddolnych stowarzyszeń prowadzących szkoły. Dwa ze zidentyfikowanych rozwiązań mają charakter kooperatywny, oparty na współpracy władz lokalnych i społeczności lokalnej. Jeden zaś niekooperatywny, w przypadku którego władze gminy nie wspierały społeczności lokalnych w tworzeniu oddolnych stowarzyszeń, które podjęłyby się prowadzenia szkół. W tym przypadku aktywizacja społeczności lokalnej i powstanie stowarzyszenia były rezultatem braku akceptacji społeczności dla decyzji władz gminy. Ramy teoretyczne artykułu wyznacza koncepcja współrządzenia na poziomie lokalnym (local governance), zakładająca aktywny udział podmiotów niepublicznych w procesach realizacji zadań publicznych. Ponadto autorka dokonuje przeglądu definicji aktywności społecznej i partycypacji publicznej. W artykule wykorzystane zostały wyniki z badań empirycznych prowadzonych w formie wywiadów półustrukturyzowanych wśród 60 interesariuszy lokalnej polityki oświatowej oraz danych zastanych (GUS). W badaniu wykorzystano takie metody jak analiza literatury przedmiotu oraz metoda porównawcza.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy była próba identyfikacji najistotniejszych czynników determinujących rozwój małych przedsiębiorstw na terenach wiejskich oraz określenie ich wpływu na ogólną aktywizację gospodarczą tych obszarów. (fragment tekstu)
Proces suburbanizacji, z którym mamy coraz częściej do czynienia wokół największych polskich miast, silnie oddziałuje na przekształcenia funkcjonalno-przestrzenne. Migracja ludności na przedmieścia wynika najczęściej z chęci znalezienia lepszego, w opinii osób migrujących, miejsca do życia. Najczęściej w strefie suburbialnej znajdują się obszary wiejskie. Zdarza się jednak, że występują tam również małe miasta. Celem pracy jest zbadanie, w jakim stopniu małe miasto jest miejscem konkurencyjnym dla obszarów wiejskich w kontekście procesu suburbanizacji. W ramach badań przeprowadzone zostały także inwentaryzacje terenowe w dwóch miejscowościach w celu porównania realizacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarze wiejskim oraz na terenie małego miasta. Obszarem analiz jest podwrocławska gmina miejsko-wiejska Oborniki Śląskie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.