Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Alienation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Between Alien and Citizen : Denizenship in the "Old" and "New" Europe
100%
Denizenship means that a state grants certain economic, social, and (sometimes) partial political rights to long-term residents who are settled within its borders but do not possess its citizenship. The main objective of this article is to explore the phenomenon of denizenship in the countries of the European Union to see if there are important differences between the 15 countries of the "old" Europe and the 10 countries of the "new" Europe in terms of the expansion of denizenship. The main principles, development, and theoretical frameworks of denizenship will be presented, along with considerations on the presence or absence of international regulations that might influence policy-makers' decisions on implementing denizenship within the European Union. As the research shows, denizenship is becoming common in both parts of the continent, blurring in this respect the East/West divide and becoming a sign of a "united Europe." (original abstract)
2
Content available remote Prekariat i prekaryzacja pracy w epoce globalizacji
75%
Alienacja pracy to proces, który od czasów Marksa do czasów współczesnych jest w ciągłej ewolucji i poddany równie ciągłej analizie. Alienacja pracy oraz wynikająca z niej dehumanizacja spotęgowana prekaryzacją pracy oraz lękiem o jutro pokazują kondycję współczesnego, wyalienowanego człowieka pracy - prekariusza. Praca jest, jak pisał Herbert Marcuse: "fundamentalnym tworzeniem istnienia ludzkiego", a gdy zanika jej twórczy charakter, stawanie się człowieka przez pracę jest niepewne, prekarne. (abstrakt oryginalny)
Podział administracyjny kraju ma bardzo duży wpływ na organizację życia społeczno-gospodarczego, a tym samym na sprawność funkcjonowania państwa jako całości a także poszczególnych jego regionów. Stąd temat ten wciąż jest aktualny. Świadczą o tym ekspertyzy PAN, opublikowane w 83 numerze "Biuletynu" Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju w 1974 r. oraz w numerze 125 wydanym w 1984 r., dotyczące podziału administracyjnego Polski. Trzeba jednak przyznać, iż podział administracyjny kraju w okresie powojennym nie opierał się na ekspertyzach naukowych. Przeważały w tym zakresie raczej decyzje polityczne. Wraca również wciąż na nowo problem podziału administracyjnego Warszawy.
The article concerns a few soteriological threads of alienation criticism of religion whose feature is the creation of a new autonomous and transgressive subject. It focused on the presentation of this subject using Nietzsche's philosophy perceived within Freudian perspective.(original abstract)
5
Content available remote John Stuart Mill o pragnieniu bycia sobą w społeczeństwie
75%
Pomimo licznych opracowań poglądów Johna Stuarta Milla warto ponownie pochylić się nad jego twórczością, ponieważ odnieść ją można do współczesnych interpretacji rzeczywistości społeczno-politycznej. Opisywane przez niego zagrożenia, które niesie za sobą liberalna demokracja, nadal są aktualne. Mill podkreślał, że najdonioślejszą tematyką, której warto poświęcać czas, jest człowiek, dlatego też w artykule dokonano analizy jego zapatrywań w tej kwestii, proponując nową perspektywę. Zaprezentowano jego poglądy przez pryzmat teorii alienacji sformułowanej przez Karola Marksa. Zrekonstruowane zostały zapatrywania Milla na naturę człowieka. Człowiek jest dla niego istotą racjonalną, ale również emocjonalną. W swym postępowaniu kieruje się egoizmem, ale nieobce mu są też zachowania altruistyczne. W tym punkcie widać rewizję założeń klasycznego liberalizmu. Wypływała ona z jego osobistych doświadczeń. Po określeniu zapatrywań na naturę człowieka Mill stwierdził, że we współczesnym społeczeństwie człowiek nie żyje zgodnie z naturą (żyje życiem wyalienowanym), co uniemożliwia mu osiągnięcie szczęścia. W celu naprawy tej sytuacji przedstawił konkretne zasady, takie jak wolność, równość, tolerancja i sprawiedliwość, na których należy oprzeć społeczeństwo, by każdy mógł zachować swą indywidualność i być szczęśliwym. Szczęście zaś jest w jego przekonaniu osiągalne, dlatego warto do niego dążyć. (abstrakt oryginalny)
he aim of this study is to capture and scrutinize the nature of managers' unwell-being through an original integrative research model in order to find out how this unwell-being is structured when the four prominent unwell-being factors, namely absenteeism, job alienation, job dissatisfaction, and presenteeism are accounted for. To enable generalizations at the national level, we contacted mid-level managers of the 500 largest businesses of Turkey. A professional consulting firm used our developed questionnaires to collect data from these managers. The two-phase research process pointed out that the model was realistic; there were indeed interactions among all the mentioned unwell-being factors. Further investigations revealed that the three of these factors (presenteeism, job alienation, and absenteeism) had strong and positive connections; whereas the fourth, job dissatisfaction, could pose very weak and negative interactions with the others. We believe that the integrative approach used is the unique contribution of this study as there are theoretical and practical gaps regarding the unwell-being research that consider an aggregation of multiple factors simultaneously. (original abstract)
Jednym z najważniejszych terminów w twórczości Iljenkowa jest słowo личность, oddawane na język polski zazwyczaj jako "osoba" lub "osobowość". Słowo to jest u radzieckiego filozofa stopniowalne i oznacza zdolność człowieka do bycia ukształtowanym, myślącym i działającym w sposób wolny indywiduum. Osobą ludzką - nie zaś po prostu pojedynczym egzemplarzem biologicznego gatunku - stajemy się poprzez włączenie w historycznie i społecznie ukształtowany świat specyficznie ludzkich wzorców i norm zachowań. Filozofia osoby nie ma tu więc zbyt wiele wspólnego z tematyką egzystencjalną; Iljenkowa interesuje przede wszystkim zagadnienie wychowania i społecznego charakteru rozwoju osobowego człowieka (w tym również rozwoju indywidualnego talentu). Nie jest to więc tego typu filozofia jednostki, jakiej poszukuje Schaff. (fragment tekstu)
Ludzkie doświadczenie ma niezwykle złożony charakter. Wpływa na nie zarówno to wszystko, co świadomie włączamy w krąg naszych przeżyć, jak i to, co umyka naszej obserwacji i uwadze. Za sprawą tej złożoności człowiek może przeżywać wyjątkowe chwile, choćby wielkich uniesień, kiedy na przykład odkrywa znaczenie piękna otaczającego świata, jak i chwile rozczarowania czy też przerażenia, na przykład wówczas, gdy rzeczywistość w bolesny sposób kwestionuje dotychczasowe wyobrażenia człowieka lub ignoruje jego oczekiwania. Niezależnie jednak od treściowej wartości doświadczenia szczególne znaczenie ma w życiu człowieka to, co wywołuje jego odniesienie się do świata, reakcję na świat, który przecież człowiek już zamieszkuje. W tekście pytam, zachęcony lekturą eseju Hansa-Georga Gadamera1, właśnie o te ludzkie przeżycia, a także o istotę naszej - ludzkiej - reakcji na, jak można już na tym etapie poszukiwań powiedzieć, wezwanie świata. Człowiek odpowiada światu, a rozpoznanie tej sytuacji, tj. przebudzenie się i usłyszenie świata, jest dla mnie inspiracją dla podjęcia refleksji na temat kształcenia. Rozważania prowadzę w interpretacyjnej dyskusji z esejem Gadamera, czasami uzupełniając ją odniesieniami do innych prac, ważnych, moim zdaniem, dla uchwycenia podjętego tu wymiaru problemu hermeneutycznego. (fragment tekstu)
Nie ma bezkarnych aktów twórczych. Kultura tworzona przez człowieka (cultura culturata) alienuje się i staje się kulturą tworzącą (cultura culturans), determinującą ludzkie życie. Świat jest kulturowo podzielony. Kultura europejska (zachodnia) jest jednym z kilku wielkich kręgów kulturowych, zakorzenionych w tradycji greckiej (Akropol), rzymskiej (Kapitol) i judeochrześcijańskiej (Golgota). (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia istotę alienacji rodzicielskiej jako niszczenie prawidłowej więzi dziecka, przynajmniej z jednym z jego rodziców, jej różne negatywne skutki oraz szkodliwość mieszania tego pojęcia z syndromem (zespołem) alienacji rodzicielskiej (PAS), alienacją, tzw. grą dzieckiem i konfliktem rodziców - jako proerystyczny mechanizm wspierający utrzymywanie się problemu w kontekście postawy organizacji międzynarodowych, Rzecznika Praw Obywatelskich i procedowania prawa w Polsce. Jednocześnie autor wskazuje na zagrożenia wzrostu alienacji rodzicielskiej, które wynikają z Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, a także propozycje działań mających na celu rozwiązanie problemu i sposób prowadzenia dalszych badań nad alienacją rodzicielską w sytuacji prowadzenia dywersji ideologicznej przeciwko rzetelnemu przedstawianiu tego problemu.(abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu omówiono pojęcie alienacji rodzicielskiej oraz występujący w związku z tym zespół PAS (ang. parental alienation syndrome). Przedstawiono główne objawy tego zespołu u dzieci. Krótko opisano również stosowaną w Polsce klasyfikację zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10, w której zespół PAS nie występuje oraz wyniki badań, dotyczących doświadczeń życiowych dorosłych dzieci alienacji rodzicielskiej.
12
Content available remote Skala i skutki alienacji młodych Polaków na rynku mieszkaniowym
63%
Jak pokazują statystyki, niewiele osób w Polsce stać na zakup mieszkania. Wielu nie stać nawet na wynajem (Oksiuta, 2020). Wskaźnik przeludnienia i liczba osób dorosłych mieszkających na stałe z rodzicami w naszym kraju należy do najwyższych w Europie. Wybitni architekci i socjologowie od wielu lat próbują znaleźć rozwiązanie dla tego problemu (Jędruch i in., 2018). W ostatnim czasie prowadzone są również badania ukazujące istotę nierówności w dostępie do mieszkań i jej skutków, nie tylko jako dysfunkcji ekonomicznej, ale przede wszystkim jako wielowektorowej ścieżki niedoboru wpływającej wykładniczo na różne sfery życia człowieka. Funkcjonowanie w jednym z obszarów niedoboru wpływa z kolei na uszczuplenie potencjału dobrobytu w innych obszarach, co przekłada się na przyszłe wybory i postawy kolejnych pokoleń. Dostęp do nieruchomości mieszkaniowych nie jest tylko kwestią prestiżu, zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa, fizycznego schronienia czy psychologicznej stabilizacji - to także sposób na budowanie na różnych poziomach relacji społecznych, określających fundament ewoluującej kulturowo rodziny (Skibniewska, 1974). Własny dom to zbiór znaczeń, kodów i symboli (Rybczyński, 2019). Jest produktem wieloaspektowych i wielopokoleniowych, powiązanych ze sobą wartości (Madden i Marcus, 2016). Brak zrozumienia prezentowanego podejścia i odejście od przełożenia owych myśli na praktyczne działania utrudnia osiągnięcie efektów w dążeniu do zrównoważonego rozwoju (Rudzka, 2020), który dla realnego kreowania się, poprzez ścieranie, powinien funkcjonować na każdym poziomie i etapie rozwoju miasta oraz na każdym etapie rozwoju społecznego, tworząc zbór powiązanych ze sobą systemów. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie, na tle różnych obszarów wiedzy oraz ich historycznych ujęć, istniejącego problemu mieszkaniowego, ze szczególnym uwzględnieniem analizy obecnej sytuacji mieszkaniowej wśród dorosłych Polaków. Temat zostanie zaprezentowany w pewnej analogii do sytuacji XIX-wiecznego wyalienowanego robotnika. Na kanwie przeprowadzonych badań przedstawione zostaną predykcje co do międzypokoleniowych skutków przedmiotowej sytuacji zaburzających zrównoważony rozwój miasta w jego warstwie ekonomiczno-społecznej mającej istotny wpływ na przyszłe generacje (Rudzka, 2020). Punktem wyjścia do wszelkich rozważań jest zobrazowanie alienacji jako kilkuwiekowego, wciąż nierozwiązanego problemu (pomimo ogromnego postępu, jaki poczyniło społeczeństwo). Autorka w artykule opiera się przede wszystkim na przemyśleniach dwudziestowiecznego filozofa i socjologa Lefebvre'a, (1996), który to sięga do marksistowskiej teorii alienacji. W części praktycznej pracy zostały wykorzystane badania własne przeprowadzone od lipca do października 2020 roku. Częściowo stanowią one zawartość ekspertyzy pt. Alternatywny model kredytowania hipotecznego na cele mieszkaniowe zrealizowanej na zlecenie Fundacji Warszawski Instytut Bankowości (Bryx i Rudzka, 2020b).(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Employee's Behavioral Opportunism and Alienation : Exploring the Factors
63%
The article aims to identify factors influencing the behavioural opportunism and alienation of Russian employees. The study is based on a survey of 298 Russian employees, conducted in October 2020. Normalized indicators were used to assess the alienation degree, opportunism willingness and opportunism level, based on processing the respondents' answers; the Z-test was used for statistical analysis of these indicators, and to examine the influence of 14 social and organizational factors on alienation and opportunism. The study showed that employees' alienation degree is influenced by marital status, having children, motivation type, organization size, work in a managerial position, position and salary improvement, and Adizes' management styles. Their opportunism willingness is influenced by gender, age, management style, organization-side work experience, and position improvement. The results support the hypotheses of the interdependence of opportunism level and age, marital status, motivation type, organization size, and salary improvement. It was found that education level, job profile and diploma compliance, and ownership do not affect alienation and opportunism. The research results can help develop corporate programmes to increase employees' involvement in solving corporate problems and reducing opportunism. (original abstract)
On the basis of 1996 and 2006 International Social Survey Program (ISSP) data this paper explores the character of government-society relations in post-communist countries, and its dynamics. The use of comparative data and the application of Paige's (1971) political alienation model and Woolcock's and Narayan's (2000) model of government-society relations allows to shed new light on citizen's political attitudes by analysing them in the context of the overall political environment in the country. The results reveal that while citizens in most established democracies bear allegiant attitudes, citizens of post-communist countries feel alienated. Distrust of each other and of the political authorities leads to dysfunctional government-society relations. Since the time of transitional reforms people in post-communist countries have become more confident in their political capability, yet there is no general trend with regards to confidence in political authorities. Those at the margins of society often feel alienated, and dissident attitudes are on the rise, especially among youth. (original abstract)
15
Content available remote Alienacja rodzicielska wobec dzieci z niepełnosprawnością
63%
Przeprowadzone nietypowe badania społeczne ukazują alienację nie tylko od strony rodzica, lecz także od strony dziecka. Dzieci dotknięte problemem rodzinnym chętniej wykazują ochotę opuszczenia rodzinnego domu niż dzieci związane emocjonalnie z rodziną. Typowe zachowania dziecka-ucznia, które nie czerpie radości z przebywania z rodzicami, to jak najwcześniejsze wychodzenie do szkoły i jak najpóźniejsze z niej powroty. Do grona dzieci opuszczonych zaliczamy sieroty społeczne, dzieci ulicy, które są wychowywane przez "ulicę" i wiele innych podgrup, w których znajdziemy dziecko opuszczone przez biologicznych rodziców. Dla potrzeb przyjrzenia się problemom alienacji interesujące byłyby badania dotyczące dzieci opuszczonych i pozostawionych przez rodziców, sprawdzenie, jakie są ich poglądy, plany, trudności oraz jakie ich zdaniem były przyczyny alienacji rodziców. (fragment tekstu)
16
Content available remote Wpływ zmiany struktury społeczeństwa miejskiego na proces alienacji jednostki
63%
The purpose of this article is to describe the social structure conversion processes that affect the anomie and the disintegration of social ties and the isolation and loneliness of the individual. The author focuses exclusively on the negative phenomena, such as social heterogenization, loss of identity, and the disintegration of social ties. In his work he uses achievements of the most outstanding Polish sociologists; Jerzy Szacki and Jan Szmyd. The article describes change of the role and place of man in new built, large urban areas. He also refers to one of the most important sociological schools, the so-called Chicago School, and the concept of territorial community duality created by the most prominent representative of this school, Robert Park. The article concludes with an analysis of the impact of globalization and modernity on the social condition of the individual(original abstract)
Szlak wytyczony niegdyś przez Ockhama i jego szkołę nominalistów, potem przez osiemnastowieczny empiryzm angielski, następnie kontynuowany przez rzeczników empiriokrytycyzmu i neopozytywistów, opisuje lista proskrypcyjna pojęć zakazanych, bo odległych od zjawisk, "czystego doświadczenia" i języka zdań protokolarnych. Należne miejsce znalazłoby się na niej niewątpliwie także dla pojęcia "alienacji". Jest zupełnie zrozumiałe, że wobec takiego trybunału sędziowskiego podzieliłoby ono zapewne los nie tylko rozmaitych "duchów", "wartości", "świadomości" i im podobnych tworów oskarżonych o poetycko-metafizyczne pochodzenie, ale także nie mających empirycznego odzwierciedlenia - dla Hume'a, Macha czy Avenariusa - "przyczyny", "siły" czy "atomu". "Alienacja" ilustruje powstałe na tym szlaku klasyczne problemy i dylematy ontologiczne, epistemologiczne i metodologiczne. Przyczyną kwestionowania walorów poznawczych pojęcia alienacji jest z jednej strony brak fizykalnego charakteru, z drugiej zaś balast wieloznaczności, nieostrych granic, wartościującego oraz psychologiczno-subiektywnego skrzywienia, jakim obrosło z biegiem czasu. Jego historia pokazuje, że wykorzystywane było i jest w najrozmaitszych kontekstach i znaczeniach: "z jego pomocą charakteryzuje się różne fakty społeczne, psychiczne i psychospołeczne, które nierzadko łączy jedynie to, że w każdym przypadku ktoś lub coś jest lub staje się obce względem kogoś lub czegoś - samego siebie, społeczeństwa, kultury, innych ludzi, przyrody, wykonywanej pracy itd. Daleko posunięta nonszalancja i dowolność w posługiwaniu się nim uczyniło "alienację" wyświechtanym frazesem salonowej retoryki, znamionującym biegłość w dolegliwościach egzystencjalnych współczesnego człowieka, formą literacko-publicystycznych ekspresji, swobodnie kojarzoną z deprywacją, anomią, izolacją, osamotnieniem, bezsilnością, utratą sensu życia, uprzedmiotowieniem, reifikacją itd. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu rekonstrukcję personalistycznego rozumienia relacji między człowiekiem a ekonomią. Wychodząc od koncepcji ekonomii jako nauki, której podstawowymi kategoriami są produkcja, wymiana i podział dóbr materialnych oraz zysk, a także przyjmując perspektywę personalistyczną, autor bada korzenie ekonomii sięgające głębiej niż sam dochód, definiowany w kategoriach zysku finansowego. Myślenie to wydaje się szczególnie ważne, gdyż ekonomia jest niezwykle podatna na nieetyczne mechanizmy prowadzące do różnych form alienacji.(abstrakt oryginalny)
Badania dotyczące kondycji demokracji w krajach posocjalistycznych przede wszystkim skupiają się na kwestiach aktywności obywatelskiej. Celem artykułu jest zaprezentowanie zagadnienia uczestnictwa obywatelskiego w dorobku publikacyjnym profesora Pawła Starosty. Tekst ma charakter studium przeglądowego. Szczególną uwagę skoncentrowano na kontekście społecznym, celach i kierunkach badań, definiowaniu i determinantach partycypacji publicznej oraz na głównych wynikach obserwacji prowadzonych przez Pawła Starostę. Widoczny w analizowanych pracach wkład w naukę prof. Pawła Starosty polega rozszerzeniu postrzegania partycypacji publicznej poza wymiar behawioralny oraz skonstruowaniu koncepcji teoretycznych tłumaczących zaangażowanie polityczne według kryterium podmiotowości, a także wyodrębnieniu idealnych typów zaangażowania politycznego na poziomie lokalnym. Podsumowując, uzasadniony wydaje się wniosek o znacznym potencjale aplikacyjnym prac badawczych Pawła Starosty, zarówno w kontekście stosowanych metod pomiaru, jak i wyjaśniania zjawisk partycypacji na poziomie lokalnym. Szczególnie duża w tym zakresie może być wartość porównawcza dla badaczy układów lokalnych, zwłaszcza wiejskich (tzw. rural studies), reprezentujących różne dyscypliny naukowe, w tym np. socjologię polityki, socjologię wsi lub miasta, geografię społeczno-polityczną.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki dwóch badań analizujących wpływ sprawiedliwości proceduralnej oraz poczucia alienacji na rzeczywiste wpłaty podatkowe w grze o dobro wspólne. W badaniu 1 stwierdzono, że niesprawiedliwy sposób ustalania reguł gry zwiększa częstość uchylania się od płacenia podatków. W badaniu 2 uchylanie się od podatków wiązało się z wywołanym u badanych poczuciem alienacji rozumianym jako przekonanie o nieskuteczności własnych działań. Wyniki badań przedstawionych w artykule wskazują wagę sposobu traktowania podatników przez system podatkowy jako czynnika kształtującego skłonność do popełniania oszustw podatkowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.