Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Alliance capitalism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł ten jest próbą ukazania w zarysie sformułowanej przez J. Dunninga koncepcji "kapitalizmu globalnego" i "kapitalizmu aliansowego" oraz ich implikacji dla funkcjonowania łańcuchów dostaw. W poniższej skrótowej prezentacji owej koncepcji nawiązano jednocześnie do refleksji kilku innych bliskich ideowo J. Dunningowi autorów, dotyczących roli kapitału społecznego oraz społecznej odpowiedzialności biznesu w gospodarce globalnej. W nawiązaniu do myśli J. Dunninga zaprezentowano równocześnie dorobek zainspirowanych do pewnego stopnia przez niego autorów związanych z międzynarodową inicjatywą na rzecz realizacji zasad Corporate Social Responsibility - Caux Round Table.
Ostatnie dwie dekady charakteryzuje rozwój kooperacji pomiędzy konkurentami. Współpraca często okazuje się być lepszym mechanizmem rozwoju przedsiębiorstw na rynku globalnym niż konkurencja. Procesy te mogą być uznane za symptom przejścia gospodarki rynkowej do nowej fazy, tzw. kapitalizmu aliansowego. W tym kontekście pojawia się pytanie, czy trend ten dotyczy też polskich przedsiębiorstw i czy korzystają one z nowych możliwości. Zaprezentowana literatura i badania empiryczne wskazują na niewielką współpracę i niską skłonność do współpracy polskich konkurentów, głównie z grupy MSP. W artykule dokonano analizy złożonych przyczyn tego zjawiska i wskazano, że rola poszczególnych czynników jest odmienna w każdej firmie i w każdym czasie. Przyczyny te występują w różnych funkcjach jako stymulatory i hamulce oraz filtry decyzji o współpracy. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono poglądy profesora Johna Dunninga, jednego z najwybitniejszych współczesnych ekspertów i specjalistów w zakresie biznesu międzynarodowego. Sformułował on koncepcję kapitalizmu globalnego, określanego również jako tzw. alliance capitalism. Jego zdaniem współczesny kapitalizm w wyniku przede wszystkim procesów globalizacyjnych, wszedł w nowy etap, który jest szansą, ale też wyzwaniem z punktu widzenia etycznego wymiaru zagadnienia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.