Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Allotment gardens
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W ostatnim czasie sądy w Polsce konfrontowane są coraz częściej z niezwykle ciekawym, a przy tym bardzo złożonym jurydycznie problemem "dziedziczenia" rodzinnych ogródków działkowych. Okazuje się, że na tle tego składnika majątku powstaje istotny problem spadkowy, zarówno teoretycznej natury, jak i w szczególności dużej praktycznej doniosłości. Chodzi mianowicie o odpowiedź na dwa fundamentalne, a w dalszej konieczności przynajmniej kilka bardziej szczegółowych, pytań. Po pierwsze, czy działka (wraz z nasadzeniami, urządzeniami i obiektami) wchodzi do masy spadku? A więc czy jest dziedziczona na zasadach ogólnych, tak jak każdy inny składnik majątku? Po drugie zaś, czy rodzinny ogródek działkowy powiększa podstawę naliczenia zachowku (czyli tzw. substrat zachowku) dla osób pominiętych w testamencie i dlatego niedochodzących do dziedziczenia? Okazuje się, że odpowiedź na te pytania sprawia w praktyce sądowej istotne problemy. O ile jeszcze pierwsze z pytań na ogół jednak nie stwarza nieprzezwyciężalnych kłopotów interpretacyjnych (zagadnienie zostało stosunkowo jasno, nawet jeśli nie wprost, przesądzone w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych z 2005, a następnie z 2013 r.), o tyle drugie pytanie stanowi już prawdziwe wyzwanie nawet dla prawnika zajmującego się prawem sukcesyjnym. W artykule zostały szczegółowo rozważone oba pytania, a także wiele innych będących ich konsekwencją. A zatem przybliżone zostały nie tylko odrębne zasady "dziedziczenia" ogródków działkowych, które jest wprawdzie następstwem prawnym po zmarłym działkowcu, jednak nie jest dziedziczeniem prawnospadkowym (czyli opartym na zasadach prawa spadkowego), lecz także roszczenia spadkobierców zmarłego wobec wygaśnięcia prawa do działki oraz w szczególności ich adresat. Ten ostatni nie jest bowiem w świetle obowiązujących regulacji oczywisty. Autor formułuje także wnioski de lege ferenda. Proponuje m.in. przesądzenie dziedziczności oraz zbywalności rodzinnych ogrodów działkowych. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie ogrody działkowe stanowią utrapienie wielu urbanistów. Najpoważniejszymi zarzutami stawianymi ogrodom działkowym są brak dostępności dla lokalnych społeczności oraz bardzo dyskusyjna estetyka wielu działek, która wynika z dużej swobody w ich sposobie zagospodarowania. Rodzinny ogród działkowy (ROD) im. Józefa Chociszewskiego w Poznaniu zaliczany jest do najstarszych poznańskich ogrodów. Cechą charakterystyczną są wybudowane przez jeńców wojennych jednolite altanki, które stanowią bardzo ważny element kompozycji przestrzennej tego ogrodu. Praca ma na celu przedstawienie aktualnych tendencji w sposobie zagospodarowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych na przykładzie ROD im. Józefa Chociszewskiego w Poznaniu. Wyniki inwentaryzacji 25 losowo wybranych działek dowiodły duże zróżnicowanie w tym względzie. Zdecydowaną większość działek charakteryzuje duży udział powierzchni trawnika do całkowitej powierzchni działek oraz mały - powierzchni przeznaczonej pod uprawy warzywne. Fakt ten świadczy o zmianie funkcji ogrodów działkowych z użytkowych na rekreacyjno-wypoczynkowe. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta została próba doprecyzowania określeń "działka letniskowa" i "budynek letniskowy" na potrzeby ich oznaczania w katastrze nieruchomości. Z uwagi na brak definicji legalnych tych pojęć w aktach normatywnych rangi ustawowej, ich znaczenie pojęciowe ustalono z uwzględnieniem poglądów orzecznictwa sądów administracyjnych. Poczynione ustalenia pozwoliły na sformułowanie tezy, że pod pojęciem działki letniskowej należy rozumieć zabudowaną domkiem rekreacji indywidualnej działkę gruntu położoną na terenach, na których stosownie do ustaleń planu miejscowego lub decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dopuszczalne jest sytuowanie tego rodzaju budynków i urządzeń, których wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z tych obiektów. W zakończeniu sformułowano wnioski o charakterze de lege ferenda dookreślające te pojęcia, które mogą być pomocne przy identyfikowaniu tego rodzaju obiektów i ich rejestrowaniu w ewidencji gruntów i budynków. (abstrakt oryginalny)
The The article attempts to check whether there is spatial regularity in the relationship between the model of agricultural and productive use of allotment gardens and the leisure and recreational model. The article also presents socio-demographic features of users nowadays defining the use of plots in gardens. The objectives were achieved by means of a direct inventory and a questionnaire survey conducted among users of five gardens: one located in Łódź and four located in the western part of the suburban zone of Łódź. As a result of the analysis, it was found that the farther from the center of Łódź, the less dominant the leisure and recreational model was. In addition, it was found that the users' professional activity and age are the sociodemographic features which today determine the way of using plots in gardens.(original abstract)
Rodzinne ogrody działkowe stanowią integralną część infrastruktury miejskiej, służącą działkowcom i mieszkańcom pobliskich terenów. W Krakowie funkcjonuje około 80 urządzonych i trwale zagospodarowanych ogrodów działkowych położonych na gruntach o różnym stanie prawnym, w tym stanowiących własność prywatną. Łączna powierzchnia ogrodów działkowych w Krakowie wynosi ponad 470 ha, co stanowi około 1,5% powierzchni miasta. Celem artykułu jest analiza struktury własności ogrodów działkowych w obrębie Krakowa, w poszczególnych jego dzielnicach, jak również analiza tytułów prawnych do nieruchomości, którymi dysponują stowarzyszenia ogrodowe. Efektem prowadzonych badań jest identyfikacja problemów występujących w praktyce w zakresie regulacji stanów prawnych gruntów zajętych pod rodzinne ogrody działkowe. Zdecydowana większość gruntów zajętych przez ogrody działkowe w Krakowie nie ma uregulowanego stanu prawnego, tj. stowarzyszenia ogrodowe nie legitymują się żadnym tytułem prawnym do zajmowanych przez ogrody gruntów. Nieuregulowana struktura własności gruntów zajętych przez ogrody działkowe powoduje roszczenia osób uprawnionych o wydanie gruntu, a w konsekwencji skutkuje likwidacją ogrodu działkowego. W publikacji omówiono regulacje prawne wprowadzone w 2013 r. umożliwiające uzyskanie tytułów prawnych do nieruchomości od lat zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe oraz kwestie związane z zakładaniem nowych ogrodów. Znowelizowane przepisy prawne nie rozwiązują jednak wielu problemów pojawiających się w praktyce, związanych m.in. ze strukturą własności gruntów zajętych pod ogrody, odpłatnością z tytułu użytkowania, roszczeniami byłych właścicieli o zwrot nieruchomości lub unieważnienie decyzji wywłaszczeniowych bądź zasiedzenia. (abstrakt oryginalny)
Rodzinne ogrody działkowe od ponad wieku stanowią istotny komponent miast, pełniąc przy tym wiele funkcji. Po wielu zmianach prawnych obecnie aktem prawnym normującym tę materię jest ustawa z 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Zakładanie rodzinnych ogrodów działkowych to kilkuetapowy proces, w który zaangażowane są stowarzyszenia ogrodowe i organy administracji publicznej. Obecnie obowiązująca regulacja przyznaje szeroką autonomię w zakresie tworzenia i gospodarowania terenem rodzinnych ogrodów działkowych. Ustawodawca nie ustrzegł się jednak licznych błędów, które mogą nastręczać wielu problemów zarówno stowarzyszeniom ogrodowym, jak i organom administracji publicznej. Prawodawca wielokrotnie pozostawia zbyt wiele istotnych zagadnień poza regulacją ustawy, co może wywołać rozmaite komplikacje na etapie stosowania przepisów.(abstrakt oryginalny)
Rodzinne ogródki działkowe mimo wzrostu popularności w trakcie pandemii COVID-19 są postrzegane w przestrzeni miejskiej jako potencjalne tereny inwestycyjne pod rozwój zabudowy mieszkaniowej, usługowej oraz przemysłowej. Niejednokrotnie lokalne władze stanowią o dokonaniu całkowitej lub fragmentarycznej likwidacji tych obiektów w celu przekształcenia ich na obszary pełniące inne funkcje. Tego rodzaju decyzje są podejmowane również w Szczecinie, gdzie, jak wynika z przeprowadzonej inwentaryzacji, funkcjonuje ponad 130 rodzinnych ogrodów działkowych. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych uwarunkowań i kierunków przekształceń związanych z dokonanymi w ostatnich latach likwidacjami rodzinnych ogrodów działkowych w Szczecinie. Zaprezentowano również rozmieszczenie ogrodów działkowych w przestrzeni miasta, wraz z określeniem ich przeznaczenia w jednym z głównych dokumentów planistycznych Szczecina studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - co umożliwiło przedstawienie aspektów lokalizacyjnych i prawnych ich funkcjonowania w mieście.(abstrakt oryginalny)
Ogrody pracownicze lub rodzinne, zwane potocznie działkami lub ogrodami działkowymi, są bardzo popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców miast. Niejednokrotnie wykorzystywane są także w amatorskiej uprawie warzyw i owoców. Z uwagi na spełniane funkcje powinny być zlokalizowane na obszarach wolnych od zanieczyszczeń powietrza, gleb oraz wód gruntowych. Niestety, w większości polskich aglomeracji ogrody działkowe są rozmieszczone w okolicach zakładów przemysłowych, tras komunikacyjnych oraz na terenach poddanych rekultywacji, gdzie często obserwuje się zanieczyszczenie metalami ciężkimi i innymi substancjami(fragment tekstu)
Celem głównym artykułu było scharakteryzowanie obszarów wspólnie użytkowanych w Polsce w kontekście ich znaczenia w produkcji i pozyskiwaniu żywności. Opisano lasy publiczne, wspólnoty gruntowe, ogrody społecznościowe oraz rodzinne ogrody działkowe w Polsce wraz z pełnionymi przez nie funkcjami. Z wykorzystaniem fragmentarycznych danych zastanych oraz wyników badań własnych oszacowana została wielkość obszarów wspólnie użytkowanych i ilość pozyskiwanej w ten sposób żywności w Polsce. Artykuł otwiera dyskusję na temat znaczenia obszarów zarządzanych w sposób wspólnotowy w Polsce z punktu widzenia ekonomicznego, społecznego i środowiskowego, a także politycznych implikacji docenienia roli tego typu obszarów. (abstrakt oryginalny)
Zidentyfikowano 64 kulturowe świadczenia ekosystemowe dla miejskich ogrodów działkowych, na podstawie własnych studiów terenowych i literatury przedmiotu. Wpasowano je w ramy klasyfikacji CICES v.4.3. Reprezentują najniższy poziom tej klasyfikacji - typ klasy. Należą do jednej sekcji (kulturowych), dwóch działów, trzech grup i ośmiu klas. Wszystkie zestawiono w tabeli i przedyskutowano w świetle najnowszych publikacji naukowych.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie użytkami rolnymi na obszarach zurbanizowanych lub podlegających presji urbanizacyjnej, do których można zaliczyć tereny położone w granicach administracyjnych miast oraz tereny na obszarach do nich przyległych (tzw. obszary podmiejskie), wymaga uwzględniania aktualnych trendów i zmieniających się uwarunkowań. Wiele procesów zachodzących obecnie w przestrzeni miast i terenów do nich przyległych nie sprzyja bowiem powiększaniu zasobów ziemi rolnej, a wręcz przyspiesza ich kurczenie. Wśród nich zauważalny jest rozwój zabudowy mieszkaniowej zgodnej z preferencjami współczesnych nabywców nieruchomości, rozwój zabudowy pełniącej funkcje komercyjne oraz postępująca przemiana podmiejskich obszarów wiejskich w kierunku obszarów o charakterystyce miejskiej. Przestrzeń miejska i podmiejska, a zatem także i zasób gruntów nadających się do konkretnego sposobu użytkowania, są dobrami ograniczonymi i tym samym posiadającymi znaczną wartość ekonomiczną. Efektywne zarządzanie gminą w gospodarce rynkowej wymaga racjonalnej alokacji gruntów, co prowadzi do konieczności wyboru spomiędzy rozwiązań wzajemnie sprzecznych, a wręcz wzajemnie się wykluczających. Celem niniejszego artykułu było przedstawienie, zarówno w ujęciu historycznym, jak i perspektywicznym, wybranych trendów społeczno-gospodarczych będących sprzecznymi z ideą rozwijania rolnictwa na obszarach zurbanizowanych, a także rozważenie konfliktogennego przypadku utrzymywania ogrodów działkowych zlokalizowanych na terenach pożądanych dla innych celów. Podjęte zamierzenie zostało zrealizowane poprzez ukazanie przekształceń sposobów użytkowania wybranych lokalizacji oraz podkreślenie kosztów alternatywnych-związanych z utrzymywaniem dóbr wspólnej puli (ogrody działkowe), stojących niejako w opozycji do dóbr prywatnych (zabudowania mieszkaniowe lub komercyjne) i dóbr publicznych (przestrzeń publiczna). Badaniem objęto miasto Olsztyn i podolsztyńskie tereny wiejskie. (abstrakt oryginalny)
W glosowanym wyroku z 17.04.2019 r., II CSK 136/18, Sąd Najwyższy wskazał, że legitymacja czynna w procesie o stwierdzenie nieważności umowy zawartej na podstawie art. 2 ust. 1 i 3 ustawy z 23.06.1995 r. o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych (przepis ten utracił moc 6.03.2002 r.) przysługuje również podmiotowi niebędącemu jednocześnie stronom takiej umowy. Ponadto Sąd Najwyższy przychylił się do dominującego w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego poglądu, że prawa przysługujące działkowcom względem wywłaszczonej nieruchomości nie stanowią przeszkody przekreślającej możliwość jej zwrotu. Sąd Najwyższy przyjął, że wniosek taki wyprowadzić można m.in. stosownie do literalnej wykładni art. 26 ustawy z 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. W niniejszej glosie przedstawiona została argumentacja aprobująca stanowisko Sądu Najwyższego. (abstrakt oryginalny)
Rodzinne ogrody działkowe stanowią ważny składnik terenów zieleni miejskiej, pełniąc wiele istotnych funkcji zarówno w mieście, jak i dla jego mieszkańców. W ostatnich 10 latach odnotowuje się spadek liczby ogrodów działkowych we wszystkich województwach. Współczesne ogrody tracą funkcje produkcyjne na rzecz ozdobno-rekreacyjnych. W artykule przedstawiono stan ilościowy, jakościowy i przestrzenny ogrodów działkowych na obszarze aglomeracji poznańskiej, poddając analizie dane Polskiego Związku Działkowców oraz wyniki ankiet przeprowadzonych wśród działkowców i mieszkańców. Na podstawie zebranych informacji podjęto próbę sformułowania rekomendacji dla polityki przestrzennej aglomeracji. W świetle długiej i bogatej tradycji ogrodów działkowych oraz doświadczeń krajów wysoko rozwiniętych w zakresie rolnictwa miejskiego należy zapobiegać likwidacji ogrodów działkowych oraz poszukiwać dla nich nowych funkcji o charakterze zarówno społecznym, jak i produkcyjnym. W polityce przestrzennej aglomeracji należy określić sposób funkcjonowania ogrodów działkowych, zwłaszcza tych w centrach miast, ściśle formułując zasady użytkowania i charakter kształtowania tej przestrzeni - ze szczególnym uwzględnieniem aspektów estetycznych oraz kontekstu sąsiedztwa(abstrakt oryginalny)
Common dandelion Taraxacum officinale agg. (T. officinale F.H. Wigg) is a plant species commonly found on urban areas. It is characterised by low habitat requirements and proven bioindication properties. The aim of this study was to assess the possibility of using T. officinale agg. for monitoring of the urban soils in the City of Kielce with regard to selected heavy metal concentrations, i.e. Pb, Cu and Zn. Twenty-one soil and dandelion samples (roots and leaves) were collected from the area of Kielce. The study areas were designated with regard to land-use types, i.e. industrial areas, urban parks and forests, urban green areas, and urban allotment gardens. The total heavy metal concentrations were determined in the soil and plant material by the ICP-AES (inductively coupled plasma atomic emission spectroscopy) method, after mineralisation of the samples in a mixture of HCl-HNO3 (3:1). Moreover, the soil samples were analysed in terms of pH values. The concentrations of heavy metals in the analysed soils were oscillating at: 16.5-290 mg/kg d.m. for Pb; 7.11- 41mg/kg d.m. for Cu; 55.7-338 mg/kg d.m. for Zn In the case of dandelion leaves, the concentration range was recorded at: 1.07-3.11 mg/kg d.m. for Pb; 3.11-14.1 mg/kg d.m. for Cu; 19.7-121 mg/kg d.m. for Zn. Regarding the dandelion roots, the concentration range was as follows: 0.54-2.09 mg/kg d.m. for Pb; 2.89-8.11 mg/kg d.m. for Cu; 15.8-67.1 mg/kg d.m. for Zn. The study indicated that the concentrations of analysed heavy metals adopted the sequence of soil>leaves>root. The above relationship may indicate a significant impact of heavy metals contained in the air on their concentrations in the upper parts of plants. The pH of analysed soils were oscillating at 3.99-7.92 and was not correlated with the concentrations of heavy metals in the soils. Heavy metal concentrations were not significantly affected by the land-use types, which may indicate that urban pollution emission zones are not limited only to industrial and transportation areas.(original abstract)
Rodzinne ogrody działkowe stanowią od ponad 100 lat integralną część miast. Ich funkcjonowanie zostało uregulowane w przepisach ustawy z 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Aby osoba zainteresowana mogła stać się działkowcem, musi uprzednio dojść do czynności, których skutkiem będzie powstanie prawa do działki. W obecnie obowiązującym stanie prawnym przewidziano kilka możliwości powstania prawa do działki. Oprócz zawarcia umowy dzierżawy działkowej, dopuszczalne jest także oddanie działki do bezpłatnego używania w przypadku niektórych instytucji, przez umowę przekazania między osobami fizycznymi lub objęcie prawa do działki wskutek śmierci osoby bliskiej. Ustawodawca przewidział także możliwość stworzenia innych tytułów nabycia prawa do działki w przyszłości. Prawodawca, tworząc przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, nie ustrzegł się kilku błędów. Nie wszystkie rozwiązania zdają się trafne, niekiedy brakuje też precyzji w przepisach.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Family Allotment Gardens - the Case of the Poznań Agglomeration
84%
In many European countries horticultural production in cities occupies a special position in their spatial policies and is financially supported by their authorities. Today, it is emphasised that urban land in agricultural use performs not only productive and economic functions, but also many more functions of great importance to a city, including ecological, health- and landscape-related, recreational, and social ones. In Poland, after the period of economic and political transformation, one can observe a dynamic expansion of urban areas and their strong pressure on farmland most valuable in productive and landscape terms. In conceptions and documents on spatial development of urbanised areas, agricultural functions tend to be marginalised or perceived as specific to rural areas. A special form of urban horticulture is gardening, including allotment gardens, which have a rich tradition and a history more than a hundred years long. The reasons for the appearance and development of allotment gardens should be sought in socio-economic changes associated with the industrialisation period. What is alarming today, is the opinion that those plots of land supposedly restrict the spatial development of urbanised areas. In addition to their numerous socio-economic functions, allotments are an important element in the implementation of the idea of sustainable development, and as such they should play a special role in the spatial policy of urban areas. The main goal of this paper is to present the development of family allotment gardens in Poland and their current number, structure and location in the Poznań agglomeration. An attempt was made to formulate recommendations for a spatial policy of the agglomeration and towards this goal data obtained from Polish Association of Allotment Holders and Central Statistical Office was analysed. In addition, field studies and survey research were conducted.(original abstract)
Allotment gardens are multifunctional elements of urban space, which have been shaped by various strands of development, among which a significant role is played by health purposes and recreational use. Different aspects and problems of the recreational use of allotments in the industrial area of the Katowice conurbation in Silesia, southern Poland are the scope for this analysis, and are considered against the background of their historical development. Allotment gardens are important components of an urban recreation system, and a primary base for recreation by the owners of these allotments. Time spent in gardens is filled with physical activities associated with taking care of them and also for passive recreation. An advantage is the possibility to spend leisure time, especially by hard working people or those with limited possibilities to access other forms of recreation. An advantage is the possibility to spend leisure time, especially by hard working people or those with limited possibilities to access other forms of recreation. The date of commencement of work and the number of people spending leisure time on the plots are dependent on weather conditions and being at the disposal of free time. Therefore, recreation is characterized by seasonality, and reveals significant differences in the number of allotment users each day. Socio-economic changes in the last few years have resulted in significant changes in the methods of utilising these gardens and the type of recreational use of individual allotments.(original abstract)
Ogrody działkowe, wpisujące się w jakże aktualną koncepcję rolnictwa miejskiego, oprócz swych licznych funkcji produkcyjnych, zdrowotnych i społecznych mogą być postrzegane jako element w strukturze wysp i korytarzy ekologicznych (ze wszystkimi ich świadczeniami ekosystemowymi). W Rzeszowie znajduje się 25 rodzinnych ogrodów działkowych, zróżnicowanych pod względem zajmowanego obszaru (od 1,5 ha do blisko 30 ha). Ogólna powierzchnia tych terenów wynosi 215 ha, co stanowi ponad 2,5% obszaru miasta. Na podstawie zebranych danych dotyczących rozmieszczenia oraz struktury ogrodów działkowych w Rzeszowie przedstawiono ich rolę w przestrzeni miejskiej oraz zalecane kierunki kształtowania terenów zieleni miasta. (abstrakt oryginalny)
Ogrody działkowe pełnią różnorodne funkcje: kulturowo-rekreacyjne i ekonomiczne, w tym aprowizacyjne dla użytkowników, ekologiczne, środowiskowe, edukacyjne i społeczne dla mieszkańców całego miasta. Niemieckie, jak i polskie ustawodawstwo "działkowe" wpisuje się w ten trend definiowania, a tym samym regulowania ogrodnictwa działkowego. Celem artykułu jest porównanie regulacji prawnych w zakresie ogrodnictwa działkowego obowiązujących w Niemczech i Polsce. Analizie zostały poddane zapisy dotyczące zagospodarowania i funkcjonowania ogrodów działkowych, gdyż te mogą istotnie przekładać się na realizację funkcji produkcyjnej. Ponadto przeprowadzono badania terenowe, ustrukturyzowane wywiady - zgromadzone dane konfrontowano z faktycznym stanem zagospodarowania wybranych ogrodów. Przeprowadzone badania wykazały, że niektóre zapisy aktów prawnych, zarówno niemieckich, jak i polskich, nie są w pełni przestrzegane. Jednocześnie analiza wykorzystania ogrodów działkowych w obu krajach wskazuje na silny związek z istniejącymi normami prawnymi. W Niemczech istniejące regulacje prawne dotyczące ogrodnictwa działkowego sprzyjają zachowaniu funkcji uprawowej, podczas gdy w Polsce niedoprecyzowane przepisy dotyczące sposobu zagospodarowania działek doprowadziło do wypierania funkcji uprawowej przez rekreacyjną i mieszkaniową. Konieczne jest zatem utrzymanie i przestrzeganie przepisów aktualnie obowiązujących w Niemczech. Natomiast w Polsce istnieje pilna potrzeba wprowadzenia przepisu na poziomie krajowym, który precyzyjnie regulowałby zasady dotyczące obowiązkowego użytkowania części działki do produkcji żywności. (abstrakt oryginalny)
Allotment gardens are a characteristic feature of the industrial landscape of Upper Silesia. The purpose of the study has been to present various aspects of allotment location in the urban landscape. A more than a 100-year-old development process has shaped the contemporary structure of the allotments which constitute a multi-functional part of the development. In the historical development, there have coexisted the following functions: economic, recreational, ecological, landscape and socio-educational. Under the existing administrative restrictions, they were developed as a result of an unfavourable economic situation and focused on food production. Allotment gardens usually developed without the interference of urban planners, which had, and still have, many organizational consequences. Distance from the centre is the main factor influencing the spatial distribution of allotment gardens in urban areas. The detailed location is determined by the environmental conditions and administrative decisions that are usually taken, albeit under pressure, due to the high demand for allotments. Distance-related profiles demonstrate the relationship between the distance from the centre and the share of allotments in the land surface as well as the size of the time-space changes resulting from the development of the city. In many cities, there are concentric concentration zones at a certain distance from the centre. Analysis has shown that allotments are quite clearly linked to the structural units of the city. Larger concentrations are formed on the outskirts of residential multi-family buildings. The results of the research confirm compliance with the design recommendations that the distance should not cause too much time loss for users.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.