Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Alternative Investment Market (AIM)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza porównawcza wymogów informacyjnych w raportach spółek notowanych na Europejskich Alternatywnych Systemach Obrotu i ocena stopnia formalizacji rynku New Connect. Alternatywne Systemy Obrotu w przeciwieństwie do rynków głównych są regulowane tylko przez wewnętrzne prawo ustalane przez Giełdy Papierów Wartościowych, co wpływa na istotne różnice wymogów dla emitentów, inwestorów i podmiotów trzecich. Również wymogi dotyczące raportów charakteryzuje różny stopień szczegółowości. Najważniejsze różnice w wymogach informacyjnych to metody publikacji raportów oraz wyższy stopień formacji rynku polskiego i włoskich, czego przyczyną jest geneza ich powstania. (abstrakt oryginalny)
NewConnect powstał z myślą o małych, dynamicznie rozwijających się spółkach, jako alternatywne źródło pozyskiwania kapitału do finansowania innowacyjnych przedsięwzięć. Dla inwestorów natomiast ma być źródłem dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych poprzez możliwość zakupu akcji spółek publicznych, charakteryzujących się większym ryzykiem (w stosunku do emitentów notowanych na rynku głównym), ale jednocześnie z ogromnymi szansami na sukces w przyszłości. W artykule dokonano analizy funkcjonowania NewConnect w okresie od sierpnia 2007 r. do końca 2010 r. Przedstawiono podstawowe dane statystyczne obrazujące 3,5-letnią działalność rynku, notowane w tym systemie spółki, z uwzględnieniem wielkości emisji, osiąganych stóp zwrotu oraz transferów na rynek regulowany, a także strukturę inwestorów lokujących środki na NewConnect.(abstrakt oryginalny)
Pomimo rosnącego znaczenia Alternatywnych Systemów Obrotu (ASO), brak jest dostępnych publikacji, które analizują kluczowe aspekty funkcjonowania tych rynków w kontekście ładu korporacyjnego. Celem artykułu było przeanalizowanie współzależności pomiędzy czynnikami opisującymi poziom ładu korporacyjnego na wybranych europejskich ASO oraz pomiędzy tymi czynnikami a wskaźnikiem ochrony inwestora.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy podjęta zostanie próba analizy obecnie obowiązujących reguł działania rynku NewConnect, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących przeprowadzenia oferty prywatnej. Następnie dokonana zostanie również konfrontacja reguł z realiami rynkowymi. Celem artykułu będzie zatem sprawdzenie, jak w praktyce działają zasady funkcjonowania młodego rynku oraz czy konieczne są modyfikacje obowiązujących obecnie reguł. (fragment tekstu)
6
Content available remote Aktywność funduszy venture capital w ramach alternatywnych systemów obrotu
75%
W artykule rozważa się korzyści z komplementarnego działania z pozoru konkurencyjnych instytucji: funduszy venture capital oraz alternatywnych systemów obrotu. W pracy opisano potencjalne korzyści, jakie odnosić mogą te instytucje dzięki wzajemnej współpracy. Dodatkowo przeprowadzono badania na rynku NewConnect, które po części weryfikują potencjalne korzyści opisane w części teoretycznej pracy.(abstrakt oryginalny)
7
75%
Europejskie alternatywne rynki akcji cechują się relatywnie niskim poziomem ochrony inwestorów w porównaniu z rynkami giełdowymi. Niesie to ze sobą wiele konsekwencji. Celem artykułu było zbadanie, czy i w jaki sposób poziom ochrony inwestorów na ASO wpływa na wielkość tych rynków. Istnieje wiele publikacji naukowych badających zależność pomiędzy prawnym poziomem ochrony inwestorów a poziomem rozwoju rynków kapitałowych w różnych krajach. Autorzy zauważyli lukę w literaturze, polegającą na braku tego typu badań odnoszących się do alternatywnych systemów obrotu (ASO). Przeprowadzone badania pokazują, iż istnieje odwrotna zależność na ASO w porównaniu z rynkami regulowanymi, co może wynikać z wysokiego poziomu asymetrii informacji na rynkach akcji, które mają niższe bariery wejścia oraz ograniczone wymogi informacyjne. Przedmiotem badań objęto 11 rynków europejskich, przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw o dużym potencjale wzrostu, które są określane mianem alternatywnych systemów obrotu.(abstrakt oryginalny)
Problematyka podjęta w niniejszym referacie dotyczy alternatywnego systemu obrotu NewConnect (rynku alternatywnego). W artykule przedstawiona zostanie dynamika podstawowych wskaźników rynku pozwalająca na wstępną ocenę jego rozwoju. Ponadto dokonano porównania podstawowych wskaźników NewConnect (kapitalizacji, wartości obrotów, liczby notowanych przedsiębiorstw, liczby debiutów) z tymi samymi wskaźnikami na wybranych rynkach alternatywnych funkcjonujących w Europie w kontekście konkurencyjności.(abstrakt oryginalny)
9
75%
W artykule dokonano analizy inwestycji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na rynku NewConnect w latach 2007-2011. W tym celu zbadane zostały podstawowe charakterystyki akcji 22 spółek z rynku NewConnect w podziale na 4 sektory. Wyniki analiz porównane zostały ze stopami zwrotu indeksów branżowych na GPW.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote AIM- europejski model alternatywnego rynku papierów wartościowych
75%
(...)stworzony przez londyńską giełdę papierów wartościowych The Alternative Investment Market (AIM) uruchomiony w 1995 roku. Powstał on dziewięć lat przed opracowaniem i zatwierdzeniem dyrektywy MiFID, która uregulowała w prawodawstwie europejskim istnienie alternatywnych systemów obrotu oraz zniosła przymus rynku regulowanego - odstąpiono od dychotomicznego podziału działalności na rynku kapitałowym na inwestycyjną i prowadzenie rynku regulowanego. Rynek AIM został więc stworzony od podstaw przez giełdę londyńską w latach, gdy nie było w Unii Europejskiej odpowiednich aktów prawnych sankcjonujących, a zarazem ułatwiających tworzenie rynku alternatywnego ani precedensowych rozwiązań, które można by było zastosować przy regulacji struktury i zasad obowiązujących na tym rynku. Instytucjonalna i regulacyjna struktura rynku AIM stała się modelem naśladowanym przez alternatywne systemy obrotu, powstające pod koniec pierwszej dekady XXI wieku już na mocy dyrektywy MiFID. W artykule zaprezentowano rozwiązania organizacyjne i regulacyjne rynku AIM, które znalazły zastosowanie w europejskich alternatywnych systemach obrotu. Ponadto analizie została poddana struktura podaży - profil emitentów obecnych na rynku.(fragment tekstu)
11
Content available remote Alternative Trading Systems in Germany - Entry Standard vs. Neuer Mark
75%
Celem artykułu jest porównanie dawnego niemieckiego rynku alternatywnego, Neuer Markt, z obecnym rynkiem, Entry Standard, w kontekście zapewniania dostępu do kapitału małym i średnim przedsiębiorstwom. Artykuł zawiera charakterystykę niemieckiego rynku kapitałowego od 1987 r., przy czym skupiono się na obecnie funkcjonującym alternatywnym systemie obrotu - Entry Standard. Przeanalizowano warunki pierwszych ofert publicznych na rynku Entry Standard, wymogi wobec emitentów oraz strukturę rynku, porównując je z informacjami na temat działającego wcześniej rynku Neuer Markt. Dokonano przeglądu literatury, w tym publikacji giełdy frankfurckiej, skupiając się na podobieństwach i różnicach między rynkami. Potwierdzono hipotezę, że rynek alternatywny stanowi ważne źródło kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje analizę danych statystycznych pokazującą rozwój rynku NewConnect oraz jego pozycję na tle innych alternatywnych systemów obrotu w Europie. Ma to posłużyć realizacji celu artykułu, jakim jest zdefiniowanie obszarów działalności rynku NewConnect, które hamują jego rozwój. Na bazie rozwiązań organizacyjnych i prawnych stosowanych przez wybrane rynki europejskie zostaną wskazane działania, które mogłyby zostać przez organizatora rynku NewConnect implementowane w celu wyeliminowania problemów jego funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Giełda Papierów Wartościowych uchwaliła drugi w tym roku pakiet zmian do regulaminów Alternatywnego Systemu Obrotu. Zmiany są dosyć istotne i kontynuują słuszny trend porządkowania i profesjonalizacji rynku NewConnect. O ile zmiany wprowadzone w 2012 r. dotyczyły przede wszystkim spółek już notowanych, o tyle zmiany tegoroczne w większej mierze dotyczą przyszłych emitentów i warunków wprowadzenia instrumentów finansowych do obrotu, a także autoryzowanych doradców. Największą nowością jest uchwalenie nowych kryteriów wprowadzeniowych. Dotychczas warunkami, oprócz sporządzenia odpowiedniego dokumentu informacyjnego, były de facto brak postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego oraz brak ograniczeń zbywalności akcji, a także nominał akcji co najmniej 0,10zł. (fragment tekstu)
Rynek NewConnect, zwany potocznie małym parkietem, funkcjonuje w ramach struktur polskiego rynku kapitałowego od sierpnia 2007 r. Od tego czasu zadebiutowało na nim ponad 450 spółek, w tym przede wszystkim spółek z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Organizator rynku, tworząc ramy formalne funkcjonowania alternatywnego systemu obrotu, starał się uczynić go możliwie najbardziej zliberalizowanym, tj. o niskich wymogach dopuszczeniowych oraz z łagodnym katalogiem w zakresie obowiązków informacyjnych. Jednocześnie, aby poszczególni emitenci mogli sprawnie funkcjonować jako spółki publiczne zgodnie z obowiązującymi regulacjami na rynku kapitałowym, organizator alternatywnego systemu obrotu utworzył instytucję Autoryzowanego Doradcy. (fragment tekstu)
Zarówno rynek NewConnect, jak i jego europejskie odpowiedniki, funkcjonują w formie alternatywnego systemu obrotu. Przez alternatywny system obrotu (ASO) należy tutaj rozumieć organizowany przez spółkę prowadzącą rynek regulowany lub firmę inwestycyjną wielostronny system obrotu instrumentami finansowymi, funkcjonujący poza rynkiem regulowanym, który zapewnia koncentrację popytu i podaży. Dla zobrazowania tej definicji warto wskazać, że np. w Polsce organizatorem ASO jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (fragment tekstu)
Dla wielu podmiotów gospodarczych jednym z decydujących kryteriów związanych z upublicznieniem spółki jest jego koszt. Wśród MŚP powszechnie funkcjonuje mit dedykacji rynku kapitałowego dla dużych przedsiębiorstw, o renomowanej marce i wieloletniej historii funkcjonowania. Warto jednak zauważyć, że na giełdzie w Warszawie istnieje rynek utworzony specjalnie dla małych, mikro i średnich przedsiębiorstw, funkcjonujący pod postacią alternatywnego systemu obrotu - NewConnect. Rynek ten z założenia miał być miejscem, w którym przedsiębiorstwa znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju mogą pozyskać niezbędny kapitał umożliwiający skokowy wzrost skali działalności. (fragment tekstu)
Wraz z czwartą rocznicą utworzenia przez Giełdę Papierów Wartościowych rynku NewConnect pojawia się naturalna tendencja do podsumowania kolejnego etapu rozwoju tej części Alternatywnego Systemu Obrotu. Poza niewątpliwym sukcesem, jakim jest przekroczenie w ciągu zaledwie czterech lat progu trzystu notowanych podmiotów, warto także zwrócić uwagę na inne parametry pozwalające analizować rozwój rynku NewConnect, w szczególności kapitalizację oraz poziom obrotów akcjami i prawami do akcji notowanych na nim spółek. (fragment tekstu)
18
Content available remote Rynek NewConnect w Polsce na tle innych rynków alternatywnych w Europie
75%
Celem artykułu jest przedstawienie oferty polskiego systemu alternatywnego obrotu na NewConnect i porównanie jej z innymi europejskimi rynkami alternatywnymi. Do analizy porównawczej wybrano europejskiego lidera - brytyjski rynek AIM, jak również europejski rynek Alternext. Dla każdego z rynków - NewConnect, AIM i Alternext dokonano: • charakterystyki funkcjonowania i zasad uczestniczenia w nim, • analizy podstawowych statystyk świadczących o potencjale rynku, • porównania oferty rynku alternatywnego z rynkiem głównym, • kalkulacji kosztów wejścia na rynek. (fragment tekstu)
Publikacja niniejsza jest poświęcona alternatywnym rynkom europejskim. Zmiany na rynkach kapitałowych, które spowodowały utworzenie rynków alternatywnych, zostały zapoczątkowane w latach 90. XX w. W 1995 r. powstał londyński Alternative Invest-ment Market, który zanotował w latach 1995-1999 dynamiczny rozwój. Kryzys giełdowy w latach 2000-2001 spowodował spadek kapitalizacji również na rynkach alternatywnych, jednakże wiodąca rola oraz dobre rozwiązania prawne zastosowane w Londynie bardzo szybko zaowocowały dużym napływem spółek na rynek AIM. W 2010 r. był to największy rynek alternatywny w Europie, biorąc pod uwagę liczbę notowanych spółek oraz ich kapitalizację. Polski rynek alternatywny NC w 2010 r. był liderem w regionie Europy Środkowo- -Wschodniej w zakresie liczby notowanych spółek oraz dynamiki nowych debiutów.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie europejskich doświadczeń z zakresu tworzenia rynków dedykowanych małym i średnim przedsiębiorstwom oraz odniesienie ich do polskiego rynku alternatywnego NewConnect. Przedstawiona zostaje idea rynku alternatywnego, trendy na europejskich rynkach alternatywnych oraz zasady funkcjonowania NewConnect.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.