Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Altruism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przy użyciu badania eksperymentalnego (n = 102) przeanalizowano związek między altruizmem (mierzonym za pomocą indywidualnych stop dyskontowania społecznego) a cierpliwością (mierzoną za pomocą dyskontowania w czasie) w warunkach strat finansowych. Dzięki algorytmowi miareczkowania (Holt, Green i Myerson, 2003) oraz wskaźnikowi powierzchni pod krzywą (Myerson, Green i Warusawitharana, 2001) możliwe było zastosowanie procedury dyskontowania do oceny altruizmu i cierpliwości jednostek. Odkryto, że altruizm i cierpliwość mogą, ale nie muszą być pozytywnie skorelowane w dziedzinie strat ekonomicznych. Okazuje się, że występowanie pozytywnej korelacji między altruizmem a cierpliwością (jak jest to przedstawiane w literaturze ekonomii behawioralnej w przypadku materialnych korzyści) zależy od struktury czasowej zadania dyskontowania (czasowego kontekstu wyboru). Gdy zarówno strata decydenta, jak i drugiej osoby ze skali społecznej jest opóźniona, nie obserwuje się dodatnich korelacji pomiędzy altruizmem a cierpliwością. To ostatnie odkrycie jest nowatorskie i poszerza wiedzę ekonomii behawioralnej na temat związku między altruizmem a cierpliwością w wyborach ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Moralna ekonomia - homo oeconomicus jako istota pomagająca innym
100%
Od rewolucji marginalistycznej ekonomia oddalała się od etyki. Skupienie się na działaniach człowieka, a nie jego motywacjach, spowodowało uproszczenie w postrzeganiu człowieka jako maksymalizatora użyteczności. W artykule pokazano problemy wynikające z przedstawienia ludzkiej natury jako walki altruizmu z egoizmem. Człowiek ma wzgląd na innych, ale jest wiele czynników powodujących, że im nie pomaga. Najlepiej widać to na przykładzie żyjących na świecie setek milionów głodujących. W artykule wykorzystano koncepcję efektywnego altruizmu, aby zaprezentować problemy dotyczące rozumu i emocji, które sprawiają, że nie pomagamy, mimo że chcemy to czynić. Wykorzystano przemyślenia Adama Smitha - filozofa moralnego, aby szerzej spojrzeć na ludzką naturę i pokazać, jak wiele w człowieku jest mechanizmów sprawiających, że bierze on pod uwagę innych, a robi to nie dla własnego zysku, lecz dlatego, że jest istotą moralną.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Dochodzenia online, czyli o działaniach śledczych internautów
75%
Artykuł ma na celu opis śledztw przeprowadzanych przez internautów w Polsce, jak i na świecie. Autor przedstawił kilka przykładów tejże działalności i na tej podstawie podjął próbę wyodrębnienia psychologicznych aspektów motywacyjnych, którymi kierują się ludzie uczestniczący w internetowych śledztwach, jak również ukazał róż- norodność użytych przez nich metod śledczych. W dalszej części wskazano powiązanie omawianego zjawiska z teoriami działań kolektywnych oraz altruizmu z pojęciem "neoplemion" i zjawiskiem "kultury daru". W ostatniej części artykułu autor omawia kwestię zagrożeń wynikających z aktywności dochodzeniowej internautów, a także zawiera krótką refleksję dotyczącą rozwoju opisanego zjawiska.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem eksperymentu była identyfikacja czynników wpływających na skuteczność marketingu ważnej sprawy (CrM: cause-related marketing). Empiryczna weryfikacja hipotez potwierdza, że altruistyczna postawa oceniana przez pryzmat skłonności do pomagania innym, różnicuje intencję zakupu produktu wspierającego sprawę społeczną. Zgodnie z założeniem, pozytywny związek między zmiennymi nie będzie wzmacniany ani typem produktu ani stopniem dostosowania sprawy do produktu. Z badań wynika również, że im w większym stopniu przyjmujemy altruistyczne wartości tym przychylnej będziemy nastawieni do kampanii CrM, a w stymulowaniu zakupów bardziej skuteczne będą inicjatywy marketingowe oparte na darowiźnie niż na rekompensacie finansowej (rabat cenowy, zwrot w gotówce), kiedy konsumenci będą raczej bardziej niż mniej chętni pomagać sprawie społecznej. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Reasons for Doing Good : Behavioural Explanations of Prosociality in Economics
75%
This paper discusses issues of altruism and prosocial behaviour within economics. The first part discusses relations between understanding of expected utility theory and features of an economic man. It also defines the most important properties of the game and provides some simple solutions. The second part includes a critical overview of selected and increasingly complex concepts explaining the phenomenon of prosocial behaviour. It begins with models focusing only on final allocations and ends with those studying the role of intentions, motivations and social status of agents. It also shows how needs, social conditions, norms and individual characteristics affect the propensity to behave prosocially. (original abstract)
This paper focuses on the interplay between corporate social responsibility (CSR), future time perspective (FTP), altruism and affective attitudes. It questions the view that older workers are likely to be more responsive to CSR, as reflected by their greater satisfaction and organizational commitment, than their younger counterparts. We posit that CSR might address the values that need not be related to one's age, meaning that the actual issue is not the dichotomy between those with a limited and expansive FTP and, by implication, between older and younger individuals, but the one between those with strong and weak altruistic convictions. We found that altruistic convictions moderated the relationships between CSR and satisfaction, and between CSR and commitment. It also turned out that FTP did not moderate the relationship between CSR and satisfaction and that it moderated the relationship between CSR and commitment. The study deepens our understanding of the mechanisms underlying employee responsiveness to CSR in the context of an ageing workforce, thereby contributing to the literature on CSR and age management. (original abstract)
7
Content available remote Altruistyczne zachowania przedsiębiorstw rodzinnych
75%
Celem niniejszej publikacji jest identyfikacja altruistycznych zachowań firm rodzinnych oraz charakterystyka cyklu życia przedsiębiorstwa rodzinnego świadczącego usługi gastronomiczne. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza moralnych czynników motywujących altruistyczne zachowania polskich studentów wobec uchodźców wojennych z Ukrainy w kontekście ekonomicznych teorii altruizmu. Za pomocą ankiety internetowej zbadano altruistyczne działania studentów, ich przekonania na temat obowiązków moralnych oraz poglądy dotyczące wsparcia uchodźców. Dane analizowano w odniesieniu do pięciu fundamentów moralnych Jonathana Haidta z wykorzystaniem metod statystycznych: analiza korelacji, modele logitowe. Wykazano, że fundament troska/krzywda istotnie wpływa na altruistyczne działania wobec uchodźców, fundament sprawiedliwość/wzajemność jest negatywnie skorelowany z udzielaniem pomocy, gdy ta pomoc jest uważana za niesprawiedliwą, a poszerzanie kręgu zobowiązań moralnych ma istotny pozytywny wpływ na altruistyczne zachowania. Ujawniono również, że niektórzy polscy studenci działali wbrew swoim deklarowanym preferencjom społecznym i wspierali ukraińskich uchodźców, mimo że uważali to za niesprawiedliwe. Uzyskane wyniki stanowią wyzwanie dla dominującego w ekonomii podejścia do altruistycznych zachowań. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problematykę skłonności do działań altruistycznych, będącej elementem kształtującym kapitał społeczny. Podstawowym celem artykułu była ocena poziomu skłonności do działań altruistycznych i czynników ją determinujących, w kontekście przeciętnych dochodów w gospodarstwach domowych. Z uwagi na cel pracy skupiono się na skłonnościach do akcji charytatywnych/dobroczynnych. W części teoretycznej podjęto rozważania na temat istoty kapitału społecznego i roli działań altruistycznych, chęci pomocy innym, w kształtowaniu kapitału społecznego. Zidentyfikowano również podstawowe czynniki, które mogą determinować tę skłonność. Było to podstawą do analizy wyników z badań ankietowych przeprowadzonych wśród studentów studiów ekonomicznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Wyniki badań wskazały, że ankietowani studenci dość rzadko uczestniczą w akcjach charytatywnych, bez względu na poziom dochodu, a ich pomoc osobom trzecim odbywa się głównie poprzez przekazywanie darów(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Altruizm - zabobon czy użyteczna idea?
75%
W artykule przedstawiam potencjalne rozwiązanie klasycznego antropologicznego i etycznego problemu. Czy altruizm jest zabobonem, czy też użyteczną ideą? Używając metody analizy źródeł, pokazuję dwa potencjalne rozwiązania tego problemu. Pierwszy rodzaj rozwiązania, w którym autorzy zaprzeczają istnieniu czystego altruizmu i argumentują: altruizm zawsze jest oparty na społecznym obowiązku, winie, współczuciu lub innym egoistycznym pragnieniu. Drugi rodzaj rozwiązania odnosi się do praktycznych implikacji altruizmu. Autorzy popierają altruizm i pokazują wartość altruizmu dla publicznego dobra. Mój końcowy wniosek: altruizm jest użytecznym przesądem (użyteczną ideą). (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wolontariat - motywy działania
75%
Podstawowym problemem jaki podejmuję w niniejszym artykule jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że niektórzy członkowie społeczeństwa (społeczeństwa uzależnionego od konsumpcji) wykazują gotowość do bezinteresownego pomagania innym. Kim oni są, jakie mają motywacje. Co sprawia, że w świecie pogoni za pieniędzmi i karierą, jest spora część społeczeństwa, która znajduje czas na refleksję i dostrzeżenie czy ktoś takiej pomocy nie potrzebuje? Wrodzone cechy charakteru, etyka katolicka, socjalizacja ucząca empatii? Powodów, dla których ludzie decydują się na bycie wolontariuszem może być wiele, ja zamierzam znaleźć cechy wspólne łączące tych ludzi. (fragment tekstu)
12
Content available remote Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia jako wyraz zachowań altruistycznych
75%
W pierwszej części artykułu zaprezentowano wnioski z przeglądu dorobku nauk humanistycznych i społecznych, którego celem było udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy ustawodawca powinien chronić altruizm. W związku z pozytywną odpowiedzią oraz konstatacją, że jednym z instrumentów ochrony altruizmu może być instytucja prawna oparta na idei negotiorum gestio, drugą część artykułu stanowi analiza regulacji prowadzenia cudzych spraw bez zlecenia w polskim Kodeksie cywilnym z 1964 r. (art. 752-757). Dostrzeżono, że głównym powodem, dla którego instytucja ta znalazła się w Kodeksie zobowiązań z 1933 r., a następnie w Kodeksie cywilnym był konserwatyzm prawniczy, niemniej nadal istnieje społeczna potrzeba uzasadniająca obecność tej regulacji w polskim systemie prawnym. Ogólna ocena instytucji prowadzi do wniosku, że wbrew deklaracjom doktryny, polski ustawodawca wcale nie jest przychylny względem osób niosących innym pomoc z pobudek altruistycznych. Szczegółowej ocenie z punktu widzenia wniosków płynących z pierwszej części artykułu poddane zostały zagadnienia wymogów posiadania intencji działania w cudzej spawie, działania z korzyścią dla osoby zainteresowanej, a także kwestia wynagrodzenia gestora. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników oryginalnych badań dotyczących cause-related marketingu (CRM). Badania przeprowadzono w drodze eksperymentu, a ich celem było określenie związku między altruistyczną postawą a skłonnością do płacenia wyższej ceny (WTP) za produkty CRM oraz postrzeganiem ich wartości. Badania dowodzą, że WTP będzie większa w przypadków tych osób, które przyjmują bardziej altruistyczne postawy. Z badań wynika również, że altruizm różnicuje postrzeganie produktu z atrybutem sprawy społecznej w kategorii ekonomicznej wartości. Zgodnie z założeniem większą wartość ekonomiczną będą przypisywały takim produktom konsumenci będący raczej bardziej niż mniej altruistyczni. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie altruizmu w ekonomii, widziane przez pryzmat współczesnych osiągnięć biologii ewolucyjnej. Celem jest uwzględnienie zachowań altruistycznych w ramach modeli ekonomicznych. Na gruncie teorii dostosowania łącznego Hamiltona dotyczącej doboru krewniaczego, autor udowadnia też racjonalność przejawów zachowań altruistycznych względem krewnych osoby podejmujących takie działanie.
Celem opracowania jest analiza i poszukiwanie analogii zachowań w świecie ożywionym określanych jako altruistyczne, czyli polegających na wykazywaniu działań mających na celu odniesienie korzyści przez inne jednostki, przy jednoczesnej rezygnacji z własnych korzyści przez jednego z uczestników tzw. aktu altruistycznego. Działania altruistyczne, jako zaprzeczenie egoizmu, obserwowane są wśród organizmów żywych, w tym również w skomplikowanych kulturowo i ekonomicznie społecznościach ludzkich. Interesujące są formy i mechanizmy takich zachowań, które z reguły nie dążą do zaspokojenia potrzeb konkretnych jednostek, które są gotowe dzielić się swymi zasobami z innymi jednostkami, w wyniku czego same mogą tracić. W biologii zachowania altruistyczne przypisywane są zwłaszcza organizmom blisko spokrewnionym. Tego typu działania mają sens w aspekcie rozważań ewolucyjnych, gdyż pomaganie własnym krewnym zwiększa szansę na dalsze rozprzestrzenienie swoich genów. Inaczej kształtuje się opis takich zachowań w życiu ekonomicznym społeczeństw, gdzie również obserwowane są zachowania altruistyczne, występujące w formie sponsoringu, czy koncepcji państwa opiekuńczego, to znaczy skierowane również w stosunku do jednostek zupełnie obcych. Wyjaśnienie sensu tego typu zachowania wydaje się przybliżać zrozumienie pewnych schematów działalności w biologii oraz w zachowaniach społecznych i ekonomicznych, polegających na postępowaniu przynoszącym korzyść innym. Jednakże bezinteresowność tego typu poczynań jest kwestią warunkowaną w złożony sposób a przez to skomplikowaną, a także często pozorną, pozwalającą na pełniejsze osiągnięcie w długim okresie własnych, egoistycznych celów.(abstrakt oryginalny)
Wydarzenia ostatnich dwóch lat wskazują, że w zarządzaniu kryzysowym nie można pomijać czynników behawioralnych. Analiza reakcji społecznych prowadzi do stwierdzenia, że są one dalekie od standardowego, racjonalnego zachowania w warunkach wyjątkowych, takich jak: pandemia, kryzys migracyjny czy zagrożenie konfliktem zbrojnym. Skuteczna polityka gospodarcza oraz finansowa państwa powinna opierać się na predykcji powiązanej z zachowaniami stadnymi oraz teorii impulsu (szturchnięcia) wprowadzonej przez Thalera i Sunsteina w 2017 r. Ich zdaniem założenia ekonomii behawioralnej mogą zostać z powodzeniem wykorzystane w kształtowaniu polityki publicznej za pomocą odpowiednich narzędzi (uproszczeń, opcji domyślnych, ramowania, przybliżania konsekwencji, projektowania czy odwołania do norm społecznych). Celem niniejszego artykułu jest przegląd narzędzi ekonomii behawioralnej znajdujących zastosowanie w sytuacji zagrożenia nadzwyczajnym, nieoczekiwanym i wielkoskalowym kryzysem. Przedstawione w toku rozważań przykłady dotyczą wykorzystania innowacji behawioralnych i zachowań stadnych w różnym kontekście, przez władze państw z różnych stron świata. Niniejszy przegląd może stanowić inspirację do wprowadzenia nowych rozwiązań, uwzględniających teorię impulsu oraz zachowań stadnych i altruistycznych jednostek. W artykule wykorzystano ustalenia z zakresu ekonomii behawioralnej (teoria perspektywy oraz teoria impulsu) i ekonomii daru oraz doniesienia medialne na temat metod walki i niwelowania negatywnych skutków kryzysów w systemie opieki zdrowotnej czy przymusowej migracji w różnych krajach, także o odmiennych uwarunkowaniach kulturowych. W toku rozważań dokonano przeglądu tych metod oraz leżących u ich podstaw mechanizmów ekonomii behawioralnej wraz z pozytywnymi efektami ich zastosowania, dowodzącymi tym samym ich skuteczności.(abstrakt oryginalny)
So we have seen how recognition that relative deprivation matters can reconcile opposing views, and settle disputes. We have seen that the alignment of the stance of the utilitarian social planner with that of the egalitarian social planner does not come about because the former exhibits any altruism toward the latter. Indeed, it is instructive to have in place an example as to how recognition of the distaste for relative deprivation can pacify opponents, just as altruism can. In sum: there are many domains in which the incorporation of altruism and relative deprivation can point to novel perspectives and suggest rethinking, and possibly revising, long-held views. And, as we have seen, there are domains in which consideration of relative deprivation can substitute for the prevalence of altruism, and vice versa. Here is a fascinating sphere indeed for research on economics and social behavior. (fragment of text)
18
Content available remote Oscara Wilde 'a wizja socjalizmu estetycznego
63%
W artykule omówiono poglądy społeczno-polityczne Oscara Wilde'a wyrażone przez niego w stosunkowo mało znanym eseju politycznym pt. The Soul of Man under Socialism (Dusza ludzka w socjalizmie), opublikowanym w 1891 roku, w którym "król estetów" przedstawia swój dość osobliwy światopogląd socjalistyczny i krytykuje altruizm oraz filantropię jako działania, które nie likwidują nędzy. Z charakterystycznym aforystycznym dowcipem i wdziękiem Wilde snuje swoją wizję socjalizmu estetycznego z perspektywy artysty, a nie filozofa czy ideologa. Twierdzi, że socjalizm zniweluje różnice społeczne i majątkowe oraz doprowadzi do nieznanego w kapitalizmie ożywienia twórczych zdolności artystów, którzy będą realizować swoje cele artystyczne bez obawy ulegania koniunkturalizmowi i komercji. Co sprawia, że esej Wilde'a, mimo że zawiera anachroniczne i skompromitowane przez historię pomysły dotyczące wizji socjalizmu jako idealnego ustroju społecznego, nadal stanowi interesującą lekturę i jest ciekawym kawałkiem prozy późnowiktoriańskiej wywołującym u czytelnika głębszą refleksję? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest niniejszy artykuł. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Racionalizacija l΄got v obščestvennom sektore
63%
The article provides systematized principles of welfare services aimed at societies in different countries. In the world, various models of welfare services are in operation; they differ in the sources of funds and ways of assistace and protection of the country's population. The phenomenology of concessions reflects their historical coherence or correlation with such social motives as altruism, assistance, cooperation. (original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki badań skoncentrowanych naocenie postaw społecznych względem kampanii cause-related marketing, w której pieniądze są przekazywane organizacji charytatywnej za każdym razem, kiedy konsument nabywa produkt. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu wskazują, że intencje zakupowe produktów CRM nie są warunkowane ani typem produktu, ani stopniem dopasowania sprawy społecznej. Poparcie zyskała natomiast teza, że altruistyczny bodziec będzie bardziej skuteczny w stymulowaniu zakupów niż obniżka cenowa i rabat gotówkowy (bodźce materialne), kiedy oferowany będzie produkt o wartościach hedonistycznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.