Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza bilansu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Cel - przedstawienie zróżnicowania struktury aktywów pomiędzy małymi, średnimi oraz dużymi przedsiębiorstwami, z uwzględnieniem czynnika specyfiki branżowej prowadzonej działalności gospodarczej. Metodologia badania - w przeprowadzonych badaniach wykorzystano w głównej mierze narzędzia analizy strukturalnej, statystyki opisowej oraz nieparametrycznego wnioskowania statystycznego. Wynik - wskaźniki struktury aktywów kształtują się w małych, średnich i dużych przedsiębiorstw na statystycznie istotnie różniących się od siebie poziomach. Kluczowymi składnikami aktywów polskich przedsiębiorstw są: rzeczowe aktywa trwałe, zapasy, należności krótkoterminowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Ich udział w strukturze aktywów jest silnie uzależniony od specyfiki oraz skali prowadzonej działalności. Małe przedsiębiorstwa w mniejszym stopniu od większych jednostek gospodarczych wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej rzeczowe aktywa trwałe oraz utrzymują na niższym poziomie swoje zapasy. Z kolei większy odsetek ich aktywów stanowią środki pieniężne oraz należności krótkoterminowe. Oryginalność/wartość - przedstawione w treści artykułu rozkłady wartości wskaźników struktury aktywów mogą stanowić bazę odniesienia podczas przeprowadzenia analizy strukturalnej aktywów i tym samym przyczynić się do ułatwienia wykonywania wstępnej analizy bilansu polskich przedsiębiorstw. Wyniki niniejszych badań mogą także znaleźć zastosowanie podczas formułowania polityki produktowej banków komercyjnych czy też firm ubezpieczeniowych.(abstrakt oryginalny)
Ocena odpowiedniego poziomu odpisów aktualizacyjnych nie jest pozbawiona subiektywizmu. W przypadku, gdy wysokość rezerw nie odpowiada poziomowi ryzyka rzeczywiście ponoszonego przez bank, zarząd banku może zdecydować o utworzeniu rezerw celowych w wysokości przekraczającej minimalny poziom określony w przepisach, klasyfikując należności kredytowe bardziej restrykcyjnie. Zależy to od tego, czy zarząd skupia się na wzroście rentowności, czy na bezpieczeństwie funkcjonowania. Trzeba tu podkreślić, że standard MSR uniemożliwia utworzenie rezerw z wyprzedzeniem w okresie dobrej koniunktury, na ewentualne pokrycie strat w okresie dekoniunktury czy spowolnienia gospodarczego. Odpisy na utratę wartości można bowiem tworzyć dopiero, gdy istnieje przesłanka utraty wartości. W krótkim okresie bank komercyjny może sterować wysokością wyniku finansowego poprzez zaniżanie/zawyżanie wysokości utworzonych rezerw na należności kredytowe, w zależności od celu, który chce osiągnąć, a może nim być np. minimalizacja obciążeń podatkowych, utrzymanie na możliwie niskim poziomie wypłat z zysku albo wręcz podkreślenie osiągnięć kadry zarządzającej w celu usprawiedliwienia zwiększenia wynagrodzeń, wyeliminowanie przypadkowych fluktuacji wyniku finansowego (ang.income smoothing properties of loan loss provisioning) i pokazanie go w wysokości oczekiwanej przez rynek, ograniczenie wysokości wyniku finansowego poprzez zwiększenie kosztów (np. aktualizacja wartości należności kredytowych z tytułu utraty wartości i odpisanie należności uznanych za nieściągalne), łagodzenie skutków finansowych błędnych decyzji banku o charakterze finansowym, poprawa rentowności przed "wypuszczeniem" na rynek nowej emisji akcji albo w celu poprawienia wiarygodności kredytowej (fragment tekstu)
Analiza wstępna bilansu jest punktem wyjściowym, ocenie rozwoju przedsiębiorstwa turystycznego bądź też jego stagnacji. Pozwala ocenić sytuację majątkową i kapitałową badanego przedsiębiorstwa turystycznego, ukazać sposób jego oceny, analizując strukturę i dynamikę majątku oraz źródła jego finansowania. Stanowi dogłębne źródło informacji nie tylko dla właścicieli przedsiębiorstwa turystycznego, ale także jego otoczenia, tj. banków, kontrahentów i klientów. Analiza ta jest także podstawą do przeprowadzenia analizy wskaźnikowej bilansu pogłębiającej proces badawczy umożliwiający bardziej szczegółową ocenę przedsiębiorstwa turystycznego, co będzie tematem kolejnego artykułu.(fragment tekstu)
Rozwój gospodarczy, powstanie rynków kapitałowych, a także postępująca inflacja na początku XX w. spowodowały rozwój wielu teorii bilansowych. Bilans z wieku XV nie spełniał wymagań późniejszej rzeczywistości ekonomicznej. To niewątpliwie wpłynęło na potrzebę modyfikacji ustalonego wcześniej modelu. Teorie bilansowe koncentrują się przede wszystkim na sprawozdawczości finansowej, ale zajmują się również metodami wyceny w systemie rachunkowości. Twórcy ich, dokonując nowych odkryć, często wychodzą poza sztywne ramy wyznaczane przez uregulowania prawne, także stają naprzeciw utartym schematom istniejącym w świecie nauki rachunkowości. Teorie bilansowe w początkowych latach, powstawały głównie w krajach niemieckojęzycznych. Rozważania te były głównie krytyką obowiązujących przepisów prawa handlowego. Te poglądy stały się inspiracją dla dalszych rozważań bilansoznawców również z innych krajów, w tym także na gruncie polskim (W. Brzezin, G. Świderska, S. Górniak, R. Stadtmüller). Główne problemy rozważań na temat teorii bilansowych to zadania, cele czy funkcje sprawozdania finansowego, które w początkowych etapach rozważań było utożsamiane z bilansem majątkowym. Można zauważyć, że współczesna sprawozdawczość finansowa uwzględnia niektóre z założeń klasycznych teorii bilansowych, głównie teorii dynamicznych i statycznych. Aby być w zgodzie z nowoczesnymi tendencjami rozwoju teorii bilansowych, należałoby umożliwić wycenę nie w aspekcie retrospektywnym (według zasady historycznej ceny nabycia lub historycznych kosztów wytworzenia), lecz według orientacji prospektywnej (przyszłościowej), w celu ujęcia majątku na koniec okresu w wartości dochodowej przedsiębiorstwa. Uzyskana w ten sposób różnica między majątkiem na koniec okresu sprawozdawczego a majątkiem na początek okresu sprawozdawczego byłaby równa zyskowi ekonomicznemu. Ponieważ jednak nie do końca jest możliwe bazowanie tylko na wartościach prospektywnych, i całkowite odejście od wartości retrospektywnych, istnieje potrzeba możliwości modyfikacji sprawozdań finansowych w kierunku przybliżenia wartości bieżącej do wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Idee teoretyków bilansoznawstwa powinny być ważnym głosem w dyskusji na temat kierunków rozwoju współczesnej sprawozdawczości finansowej, zarówno na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym.(abstrakt oryginalny)
Działalność gospodarcza każdego przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej związana jest z ryzykiem. Spośród wielu rodzajów ryzyka wyróżnianych w literaturze przed¬miotu autor za najbardziej istotne uznał takie jego kategorie, jak: ryzyko operacyjne, finansowe, rentowności, płynności i bankructwa. Jednym z podstawowych źródeł informacji o ryzyku przedsiębiorstwa, zwłaszcza dla podmiotów funkcjonujących w jego otoczeniu, są obligatoryjne sprawozdania finansowe, a szczególnie: bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych i informacja dodatkowa. Celem artykułu o charakterze teoretyczno-metodycznym było więc zaprezentowanie możliwości zidentyfikowania różnych rodzajów ryzyka (a w zasadzie jego symptomów) w ramach tzw. wstępnej analizy (czytania) podstawowych sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono narzędzia oceny płynności finansowej przedsiębiorstwa do których zaliczono m.in. wstępna analizę bilansu. Omówiono wpływ strategii finansowania majątku przedsiębiorstwa na ryzyko utraty płynności finansowej.
7
84%
Artykuł ten prezentuje sytuację na rynku nieruchomości w Polsce w czasie globalnego kryzysu finansowego. W związku z sytuacją ekonomiczną na świecie główne firmy deweloperskie w Polsce znacznie ograniczyły plany dotyczące ich rozwoju. Oceny rynku nieruchomości mieszkaniowych dokonano analizując kondycję finansową głównych firm deweloperskich. Do badania wybrano siedem dużych firm deweloperskich : Echo, Polnord, LCC, Gant, Dom Development, Ronson oraz JW. Construction, które notowane są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Analizie poddano dane finansowe z bilansów i rachunków wyników w okresie od 1 stycznia 2008 do 31 marca 2009. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule został przedstawiony autorski projekt bilansu podatkowego, sporządzanego przy wykorzystaniu bezpośredniego sposobu ustalania wartości podatkowych aktywów i pasywów. Autorka podała przesłanki sporządzania bilansu podatkowego oraz jego użyteczność i przydatność informacyjną dla szerokiego kręgu odbiorców. Główny nacisk został położony na zaprezentowanie ogólnych założeń koncepcyjnych sporządzania tego bilansu: jego układu, zasad prezentacji i wyceny składników majątkowych, które - choć opierają się na formalnych zasadach sporządzania bilansu księgowego - to powinny być podporządkowane przepisom podatkowym. (abstrakt oryginalny)
W celu oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa, w tym zidentyfikowania zagrożenia ryzykiem bankructwa przedsiębiorstwa, teoria rekomenduje wykorzystanie jednej z wielu metod analizy bilansu - metodę analizy bilansu II. Kryzys gospodarczy i finansowy spowodował, że modele przewidywania upadłości przedsiębiorstw po tym, jak w wielu przypadkach nie sprawdziły się, straciły swoje zaufanie w kręgach biznesowych. Przetestowanie modelu, w celu oceny jego dalszej przydatności w praktyce, jest możliwe na próbie przedsiębiorstw ujętych na liście Business Journal obejmującej realnie upadłe spółki, jak i te w dobrej kondycji finansowej. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono analizę finansową gospodarstw rolnych mających osobowość prawną na podstawie wyników standardowych z lat 2006-2008 publikowanych w ramach Polskiego FADN. Wykonano analizę pionową i poziomą bilansu oraz finansowania działalności operacyjnej i inwestycyjnej gospodarstw o typie rolnym: uprawy polowe (U) oraz mieszane (M). Przedstawiono wyniki finansowe gospodarstw oraz ich zdolności do samofinansowania działalności bieżącej. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wycena firm medycznych w warunkach kryzysu
84%
Rozważania dotyczące wyceny podmiotów operujących w szeroko rozumianych usługach medycznych należy poprzedzić stwierdzeniem, że w ramach tej grupy firm występują ogromne różnice w wycenie będące pochodną reprezentowanej specjalności i wielu innych czynników. Celem artykułu jest zaprezentowanie metod i procedur postępowania przy wycenie firm medycznych w warunkach kryzysu. Na tym tle autor poddaje również dyskusji kluczowe dylematy metodyczne. Wycena praktyk medycznych jest zadaniem trudnym, złożonym i rodzącym wiele kontrowersji. Usługi medyczne mają w różnych krajach różny stopień urynkowienia, to znaczy odmienny sposób i zakres państwowej czy też - mówiąc bardziej precyzyjnie - publicznej ingerencji w ich funkcjonowanie.(fragment tekstu)
W artykule omówiono pozycję węgla kamiennego w bilansie paliw i energii w latach 2007-2012. Węgiel odgrywa podstawową rolę w zaspokojeniu potrzeb energetycznych przez krajową gospodarkę. Udział paliw stałych w pozyskaniu energii pierwotnej w omawianych latach zmniejszył się o około 2% i wyniósł w 2012 roku 87%. Natomiast w zużyciu obniżył się o 7% i był to efekt związany ze spadkiem wykorzystania węgla koksowego o 13% i węgla energetycznego o 11%. W zużyciu węgla kamiennego w Polsce dominują jednostki energetyki, które zużywają ponad 60% węgla. W ostatnich latach obserwowany jest wzrost zużycia węgla przez sektor drobnych odbiorców. Z węgla kamiennego produkuje się prawie 50% energii elektrycznej i jest to spadek o 9% w stosunku do 2007 roku. Z porównania pozyskania i zużycia energii pierwotnej wynika, że Polska jest per saldo importerem energii. Nadwyżka zużycia nad pozyskaniem paliw pierwotnych w omawianych latach kształtowała się na poziomie około 1000-1400 PJ, tj. około 25-33%. W przypadku tylko paliw stałych sytuację mamy odwrotną - podaż paliw jest wyższa o około 10-12% od zużycia. (abstrakt oryginalny)
Analiza finansowa zaspokaja potrzeby informacyjne kierownictwa przedsiębiorstwa i wpływa na poziom zarządzania. Autorka zaprezentowała analizę struktury majątkowej i kapitałowej przedsiębiorstwa, oraz analizę wskaźnikową sytuacji finansowej.
Wobec znacznego poszerzenia odbiorców informacji zawartych w bilansie przedsiębiorstwa (potencjalni inwestorzy, akcjonariusze, pracownicy) autorzy postulują wprowadzenie obligatoryjności analizy bilansu traktowanej jako jego załącznik, publikowanie danych o przedsiębiorstwie (wyników).
Właściwa interpretacja składników majątkowych i źródeł ich finansowania,, czyli aktywów i pasywów, ułatwia sporządzanie bilansu, konstrukcję zakładowego planu kont, a także ocenę jednostki gospodarczej dokonaną na podstawie sprawozdań finansowych. Dlatego celem niniejszego opracowania jest charakterystyka składników bilansu w świetle znowelizowanej ustawy o rachunkowości. (fragment tekstu)
Przedstawiono analizę bilansu działalności przedsiębiorczej za rok 1999 w Republice Litewskiej oraz omówiono problemy, mające wpływ na jakość tego bilansu.
Główny celem analizy jest porównanie charakteru i struktury pasywów bilansu podmiotów gospodarczych o charakterze przemysłowym lub biznesowym i przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, oraz możliwości porównania wynikającej z tego pozycji finansowej. Różnica wartości dla indywidualnych elementów pasywów wynika z porównania prezentacji różnych regulacji prawnych i rachunkowych, a także z różnego charakterystycznego poziomu dopuszczalnego w rachunkowości. Porównanie finansowej pozycji przedsiębiorstw i firm ubezpieczeniowych jest zatem z tego powodu ograniczone.(abstrakt oryginalny)
Autor definiuje rachunkowość podatkową jako integralne ogniwo systemu ewidencyjnego rachunkowości, spełniające w jego ramach funkcję pomiaru, dokumentacji i ewidencji obciążeń podatkowych z działalności gospodarczej przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami prawa podatkowego oraz wymogami informacyjnymi organów kontroli podatkowej. Efektem prowadzenia rachunkowości podatkowej powinien być bilans podatkowy przedsiębiorstwa wraz z zestawieniem analitycznych wskaźników do przeprowadzania analizy informacji w nim zawartych. W niniejszym artykule autor przedstawia propozycję tego typu bilansu wraz z odpowiednimi wskaźnikami.
Celem niniejszego artykułu jest analiza form prezentacji bilansu. W opracowaniu stawia się hipotezę, że celem prowadzenia rachunkowości jest nie tylko dostarczenie informacji o poziomie danego zasobu lub procesu, ale również powinno być wyjaśnienie, dlaczego jest taki ich poziom. Dla weryfikacji niniejszej hipotezy zostały omówione zagadnienia związane z: - klasyfikacją sposobów prezentacji aktywów i pasywów, - prezentacją aktywów i pasywów zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, - przykładami prezentacji bilansu dla różnych celów.(abstrakt oryginalny)
W piśmiennictwie ekonomicznym ostatnich lat zaobserwować można wzrost zainteresowania zagadnieniem płynności finansowej w znaczeniu płynności bilansowej, a oznaczającej uzależnienie terminowej spłaty zobowiązań od wzajemnego stosunku między strukturą aktywów i pasywów przedsiębiorstwa. Sposób sporządzania bilansu płynności, stanowiącego podstawę analizy płynności finansowej, w odniesieniu do przedsiębiorstwa handlowego jest w literaturze omówiony. Badanie płynności przedsiębiorstwa przemysłowego, takiej monografii, jak dotychczas, nie ma. Dlatego w niniejszym artykule przedstawiony zostanie opracowany "laboratoryjnie" i eksperymentalnie wypróbowany w przedsiębiorstwie przemysłowym projekt sporządzania bilansu płynności. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.