Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza nierównomierności rozkładów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W opracowaniu przedstawiona jest koncepcja G.N. Boshnakova, dotycząca wybranych, alternatywnych, funkcyjnych i liczbowych miar asymetrii, odzwierciedlających asymetrię względem mody rozkładu. W odniesieniu do miar nazywanych krzywą asymetrii i współczynnikiem asymetrii zaproponowana jest autorska procedura estymacji, która następnie weryfikowana jest za pomocą badań symulacyjnych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote A Remark on the Interpretation of Pooling Results
100%
A multinomial distribution (-1, π1), (0, π2), (1, π3), π1 + π2 + π3 = 1 is observed. Suppose that n1 values -1, n2 values 0 and n3 values 1 (n = n1 + n2 + n3) were observed. The construction of the confidence region for the vector (π1, π2, π3) is given. Theoretical considerations are illustrated by an example of the results of a pool. (original abstract)
W artykule wykazano, że istnieją granice dla awersji do nierówności przy zastosowaniu miar nierówności dochodów Atkinsona i uogólnionej entropii. Wyznaczono te granice dla rozkładu dochodów uogólnionego Beta drugiego rodzaju GB2. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiamy prostą, acz nową formułę szacowania rozkładu mandatów i odchylenia od proporcjonalności dla systemów wyborczych, w których alokacja mandatów odbywa się metodą Jeffersona-D'Hondta (JDH). Bazuje ona wyłącznie na ogólnokrajowych udziałach głosów i ustalonych parametrach danego systemu wyborczego. Zaproponowany przez nas wzór wyjaśnia odchylenie od proporcjonalności jako zjawisko zależne zarówno od liczby partii, jak i od liczby okręgów wyborczych. Pokazujemy, że zapewnia on dobre przybliżenie podziału mandatów, nawet w przypadku niewielkich naruszeń leżących u jego podstaw założeń. W tym celu przeprowadziliśmy testy empiryczne naszego wzoru na danych wyborczych z wszystkich dziewięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej, w których podział mandatów w wyborach parlamentarnych odbywa się metodą Jeffersona-D'Hondta. Omawiamy zastosowania naszej formuły do modelowania efektów przesunięć głosów, konsolidacji i fragmentacji partii, tzw. spoiler effects, inżynierii wyborczej, progów ustawowych oraz gerrymanderingu. Ponieważ nie wymaga ona znajomości wyników wyborów na poziomie okręgów, umożliwia łatwiejsze prowadzenie symulacji wyborczych z wykorzystaniem metody JDH. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Equivalence Scales Based on Stochastic Indifference Criterion: The Case of Poland
75%
Artykuł przedstawia koncepcję stochastycznych skal ekwiwalentności (SES), która bazuje na kryterium stochastycznej indyferencji. SES jest dowolną funkcją, która transformuje rozkład wydatków określonej grupy gospodarstw domowych w taki sposób, że wynikowy rozkład jest stochastycznie indyferentny wobec rozkładu wydatków grupy gospodarstw odniesienia. Kryterium stochastycznej indyferencji jest także wykorzystane dla opracowania metody estymacji SES. Oszacowano nieparametryczne i parametryczne SES na podstawie Polskich Budżetów Gospodarstw Domowych za lata 2005-2010. (abstrakt oryginalny)
Dane dotyczące częstości zakupów są obecnie łatwo dostępne za sprawą systemów transakcyjnych, które je zbierają i przechowują. Dlatego potrzebne są odpowiednie narzędzia pozwalające na ich analizę. Często wykorzystywany model Poissona, ze względu na niejednorodność danych, jest nieodpowiedni. W tej sytuacji należy poszukiwać bardziej złożonych i zarazem bardziej wiarygodnych modeli. W pracy zaprezentowano dwa konkurencyjne modele pozwalające na uchwycenie niejednorodności: mieszanki rozkładów Poissona oraz mieszane modele Poissona. Wychodząc natomiast od przesłanek teoretycznych i empirycznych, wskazano na podobieństwa i różnice między nimi.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Some Notes on the Asymmetry of Empirical Distributions
63%
W pracy rozważane są różne aspekty asymetrii rozkładów empirycznych. Podjęto próbę sprecyzowania określenia takich rozkładów oraz wskazano pewne problemy związane z wykorzystywanymi powszechnie współczynnikami skośności As i γ oraz ich interpretacją a wymagające jeszcze dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Dokonano porównania równomierności rozkładów (analizy ilorazów potencjałów), a następnie przedstawiono wyniki badań mających na celu wyodrębnienie gmin, w których sytuacja dochodowa jest korzystniejsza niż wynikałoby to z ich potencjału ludnościowego.
Przedstawione opracowanie dowodzi użyteczności analizy empirycznych rozkładów nieprzerwanych zmian. Pozwala ona na uzyskanie dodatkowych informacji o efektach pamięciowych procesu kształtowania notowań danego instrumentu. Użycie testu Andersona-Darlinga ma znaczenie porządkujące. (fragm. tekstu)
Znowelizowana Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym wymusiła na uczelniach wyższych wdrożenie wielu projakościowych zmian w systemie kształcenia, w tym m.in. budowy programów studiów opartych na efektach kształcenia, określenia szczegółowych metod dydaktycznych umożliwiających osiągnięcie tych efektów przez studentów oraz sposobów oceny stopnia ich osiągnięcia. Uczelnie mają także obowiązek budowy wewnętrznego systemu zapewniania i doskonalenia jakości. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań z zakresu analizy nierównomierności rozkładu ocen studentów, z wykorzystaniem wskaźnika Giniego jako narzędzia wspomagającego funkcjonowanie tego systemu. Według autorów stosowanie ww. wskaźnika może skutecznie wspomagać identyfikację tych elementów programu studiów, które mogą negatywnie oddziaływać na jakość. W celu lepszego zobrazowania istoty wskaźnika Giniego przedstawiono sposób jego obliczania i interpretacji w ramach analizy rozkładów ocen na przykładzie danych z systemu USOS Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.(abstrakt oryginalny)
W artykule porównywano własności teoretycznych i empirycznych rozkładów płac i dochodów z punktu widzenia możliwości ich zastosowania do analizy rozkładów płac w Polsce. W szczególności rozważano takie rozkłady, jak logarytmiczno-normalny czy Daguma. Rozkłady teoretyczne, wykazujące wysoką zgodność z empirycznymi, zostały następnie wykorzystane do estymacji miar nierównomierności. Estymację przeprowadzono na podstawie rozkładów płac w Polsce w różnych przekrojach - według płci, sektora gospodarki oraz regionów. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rozkłady nacisków powierzchniowych jabłek przy obciążeniach udarowych
63%
Przedstawiono wyniki pomiarów nacisków powierzchniowych jabłek odmiany Ligol przy pomocy systemu Tekscan w warunkach obciążeń udarowych. Wyznaczono warstwice i rozkłady nacisków w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach dla dwóch wariantów obciążenia różniących się energią zderzenia jabłka z powierzchnią oporową. Wyznaczono średnie wartości wielkości mierzonych podczas testu i przeprowadzono dla nich analizę statystyczną. Ustalono, że wzrost energii zderzenia wpływa na wartość i rozkład maksymalnych nacisków w miejscu styku jabłka z powierzchnia oporową. Wykazano, że w centralnej strefie styku nastąpiły odkształcenia plastyczne tkanki jabłka w wyniku jej uszkodzenia objawiające się niskimi wartościami nacisków powierzchniowych. Maksymalne wartości nacisków powierzchniowych znajdują się w strefie granicznej powierzchni styku.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest pokazanie możliwości aplikacji innych niż uświęcone tradycją ilościowych charakterystyk nierównomierności różnego rodzaju rozkładów empirycznych. Przy okazji niejako starano się choć w pewnym stopniu uporządkować obszar rozpatrywanych kwestii metodologicznych. Sądzimy, że omówione tutaj miary braku podobieństwa struktur mogą być z powodzeniem stosowane jako narzędzia kwantyfikacji nierównomierności rozkładów i warto je upowszechnić. Nie powinno się to odbywać w formie dyskryminującej jakąś metodę tylko dlatego, że jest znana dłużej niż inne, ale na płaszczyźnie komplementarności instrumentów analizy statystycznej i wzbogacania ich zasobu z uwzględnieniem konieczności wyboru metody stosownej do celu i przedmiotu badania. Przytoczone w tym opracowaniu przykłady numeryczne, w których umyślnie bazuje się na danych autentycznych, miały na celu pokazanie istoty, algorytmu, ograniczeń i pracochłonności omawianych metod analizy. Można przypuszczać, że zwrócą one również uwagę na niektóre trudności i niebezpieczeństwa związane z interpretacją uzyskanych tą drogą ocen liczbowych. (fragment tekstu)
Przedstawiono koncepcją procesu z punktu widzenia reengineeringu. Wyszczególniono piąć typów klientów procesu. Omówiono na przykładzie procedurą wyboru przedmiotu przeprojektowania opartą na analizie ABC, dla której punktem wyjścia stała się analiza uwag i oczekiwań klientów należących do "grupy odniesienia". Zasygnalizowano również techniki szczegółowej charakterystyki wybranego procesu, które - same nie przynależąc do procedury wyboru procesu - stanowią jego naturalne następstwo w kolejnych fazach BPR. (abstrakt oryginalny)
Skrócone funkcje dobrobytu uzależnione od średniego poziomu dochodów oraz miary nierównomierności rozkładu stanowią proste narzędzie służące do analizy i porównywania dobrobytu społecznego. Jedną z takich funkcji jest funkcja dobrobytu społecznego Sena wykorzystująca jako miarę nierównomierności współczynnik Giniego, uznawany przez wielu statystyków i ekonomistów za najlepszą syntetyczną miarę koncentracji. Funkcja ta może być zmodyfikowana poprzez uwzględnienie parametru określającego stopień awersji do nierównomierności. Celem pracy było zbadanie wpływu zmian w poszczególnych składnikach dochodów na zmiany nierównomierności całego rozkładu oraz na zmiany poziomu dobrobytu. Do tego celu wykorzystana została między innymi dekompozycja współczynnika Giniego według źródeł dochodu. Pozwoliło to na ocenę które składniki dochodu mają największy wpływ na poziom i zmiany koncentracji rozkładu dochodów gospodarstw domowych w Polsce a co za tym idzie także na dobrobyt społeczny. Obok dochodów gospodarstw domowych rozważane były także dochody ekwiwalentne uwzględniające efekty skali związane z rozmiarem gospodarstwa domowego. (abstrakt oryginalny)
Tematem rozważań w artykule była metoda, która może pomóc w eliminacji zbędnych i doborze odpowiedniej bądź odpowiednich funkcji do opisu danego zjawiska. Metoda ta, to kryterium oparte na mierniku kappa, a jej ideę autorki przedstawiły na przykładzie funkcji rozkładu dochodów IDF (Income Distribution Function) (tzw. rozkłady nierównomierne). Empiryczne badania pokazują, że choć trzy przedstawione w artykule funkcje opisujące rozkład dochodów - metoda delta, metoda jackknife i bootstrapowa - dają podobne rezultaty, to dwie ostatnie metody są o wiele szybsze i prostsze rachunkowo.
Opracowanie przedstawia wyniki analizy nierównomierności rozkładu płac pracownik ów w Polsce w perspektywie historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu światowych kryzysów gospodarczych. Przedmiotem badania były rozkłady płac pracowników ogółem oraz w wybranych działach gospodarki w latach 1956-2010 (dane zagregowane z "Roczników Statystycznych" GUS). Do określenia poziomu nierównomierności rozkładu płac ludności Polski wykorzystano: względne mierniki zróżnicowania płac i dochodów oparte na kwantylach, węgierskie mierniki nierówności, standaryzowane węgierskie mierniki nierówności oraz współczynnik koncentracji Giniego. Dokonano również obserwacji w zakresie kształtowania się poziomu nierównomierności rozkładu płac na podstawie krzywej koncentracji Lorenza.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.