Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza odchyleń kosztów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Deviation Analysis as An Instrument of Cost Control in An Organization
100%
Artykuł jest poświęcony wykorzystaniu analizy odchyleń kosztów w kontroli ponoszonych kosztów. Na początku omówiono znaczenie analizy odchyleń od kosztów wzorcowych w kontroli rezultatów działalności przedsiębiorstwa. W dalszej części zajęto się problemem ustalania kosztów wzorcowych jako podstawy odniesienia kosztów faktycznie poniesionych. Następnie omówiono identyfikację odchyleń kosztów z punktu widzenia ich znaczenia w kontroli kosztów. W tym zakresie przedstawiono klasyfikację odchyleń według różnych kryteriów. Ukazano także możliwość wpływania na poziom kosztów przy wykorzystaniu informacji dotyczących odchyleń. Rozważania przeprowadzone w artykule dowodzą, że analiza odchyleń może być ważnym instrumentem kontroli kosztów oraz sterowania działalnością przedsiębiorstwa ukierunkowanego na doprowadzeniu do racjonalnego poziomu kosztów(abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na rodzajach odchyleń kosztów rzeczywistych od planowanych. Scharakteryzowano takie odchylenia jak dodatnie, ujemne, sprostowania kosztów planowanych, niedotrzymania kosztów planowanych, kontrolowane i niekontrolowane. W układzie kosztów planowanych może pojawić się jeszcze jedno odchylenie inwentaryzacyjne ustalone na zasadzie różnicy pomiędzy wartością produkcji niezakończonej po koszcie planowanym na dzień inwentaryzacji, a wartością produkcji niezakończonej wycenionej po obowiązujących na dzień inwentaryzacji kosztach planowanych.
W niniejszym artykule autor skupił się na ostatnim etapie procesu kontroli budżetowej, tj. określeniu odchyleń oraz analizie ich powstawania. Zawarte w nim uwagi powstały na bazie obserwacji i badań wykonanych w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego i w dużej mierze odnoszą się do specyfiki występującej w tym przemyśle. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono metody oceny odchyleń istniejących w budżetowaniu. Omówiono wiele istotnych zagadnień dotyczących pomiaru odchyleń. Można je scharakteryzować w następujących porównaniach: odchylenia względne a bezwzględne, odchylenia skumulowane a nieskumulowane, odchylenia dla pozycji zbiorczych a pojedynczych, odchylenia istotne a nieistotne. Artykuł ma charakter metodyczny.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodę wyznaczania obliga kosztowego przedsięwzięcia, osadzoną w zintegrowanym systemie informatycznym zarządzania klasy ERP (Enterprise Resource Planning). Metoda ta opiera się na koncepcji modelowania przepływów strumieni ilościowych i wartościowych w przedsiębiorstwie. Skoncentrowano się na kosztach materiałów podstawowych i usług obcych zlecenia produkcyjnego. Z pomocą przykładu ujawniono wady klasycznej metody analizy odchyleń oraz przedstawiono koncepcję alternatywnego podejścia z uwzględnieniem obliga. Obligo odzwierciedla aktualne zobowiązania prowadzące w przyszłości do poniesienia bezpośrednich kosztów bieżących. Informacja o obligu, w stosunku do 'zwykłych' wartości planowanych lub postulowanych, pozwala na identyfikację ewentualnego niepożądanego przekroczenia budżetu, oszacowania ryzyka lub określenia rezerw na przyszłe zobowiązania wykazywane w bilansie przedsiębiorstwa(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano porównania systemów kontroli kosztów w badanych przedsiębiorstwach pod względem sposobu wykazywania odchyleń kosztów oraz czynności podejmowanych po ich ujawnieniu. Stwierdzono, że obie firmy stosują kontrolę instytucjonalną kosztów. Opiera się ona na materiałach źródłowych przedsiębiorstwa oraz raportach kosztowych (kontrola dokumentalna). Kontrola dokumentalna jest elementem kontroli merytorycznej, która bada wpływ różnych zjawisk na powstałe operacje gospodarcze oraz ich efekty, a szczególnie na wysokość kosztów. Odchylenia kosztów w przedsiębiorstwach są obliczane jako różnica między wielkością planowaną a wielkością rzeczywistą. Kontrolerzy kosztów skupiają się przede wszystkim na wyjaśnianiu odchyleń kosztowych i redukcji kosztów tych działów przedsiębiorstwa, za które odpowiadają konkretni menedżerowie. (abstrakt oryginalny)
Analiza odchyleń w warunkach stosowania kosztów zmiennych standardowych stanowi jedno z podstawowych narzędzi stosowanych w kontroli działalności gospodarczej. W artykule omówiono rachunek kosztów standardowych oraz zaprezentowano na kilku przykładach ujęcie księgowe odchyleń zarówno w rachunku kosztów stałych jak i zmiennych.
Koszty stanowią nieodłączny element każdego rodzaju działalności gospodarczej, zaś kontrola kosztów jest podstawą właściwego zarządzania kosztami. Celem niniejszego opracowania jest próba przedstawienia w nowym świetle problematyki analizy odchyleń kosztów bezpośrednich. Autor proponuje nowe podejście do analizy odchyleń kosztów materiałów bezpośrednich, które jest oryginalnym wkładem autora na tym polu. Rozważany jest tu ogólny model: „n” produktów – „m” materiałów bezpośrednich i proponowana dwuwymiarowa analiza odchyleń. Autor postuluje zastosowanie rachunku macierzowego do analizy odchyleń kosztów bezpośrednich, co umożliwia wykorzystanie stosownych programów komputerowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na istocie i rodzajach odchyleń rzeczywistych wielkości od planowanych oraz przyczynach ich powstania. W pracy wymieniono odchylenia dodatnie, ujemne, kontrolowane i niekontrolowane i przeprowadzono analizę tych odchyleń na przykładzie przedsiebiorstwa handlowego.
11
Content available remote Zarządczy wymiar rachunku kosztów postulowanych
63%
Cel - prezentacja rachunku kosztów postulowanych jako elementy operatywnej rachunkowości zarządczej, wspomagającego różnorodne aspekty zarządzania przedsiębiorstwem. Metodologia badania - studia literatury przedmiotu, zwłaszcza w zakresie możliwości wdrożenia rozwiązań modelu kosztów postulowanych w przedsiębiorstwach różnych branż. Wynik - rachunek kosztów postulowanych spełnia określone funkcje wewnątrz przedsiębiorstwa, tj. funkcję informacyjną, kontrolną, planowania, organizowania, koordynowania, motywowania, kalkulacyjna oraz sterowania. Oryginalność/Wartość - zastosowanie tej koncepcji we współczesnych przedsiębiorstwach pozwala na bieżące (w możliwym zakresie) oraz okresowe ujawnianie odchyleń powstałych w procesie produkcji lub świadczenia usług, ze wskazaniem przyczyn oraz komórek (ośrodków odpowiedzialności) i przedmiotu (usługi), którego dotyczą. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano problemy związane z metodami ilościowymi analizy ekonomicznej. Zaproponowano wykorzystanie rachunku macierzystego do analizy odchyleń kosztów bezpośrednich, co umożliwia rozpatrywanie różnorodnych powiązań a także ułatwia wykorzystanie stosownych programów komputerowych.
Nowoczesne przedsiębiorstwa opierają się na zdecentralizowanym modelu zarządzania z wyodrębnionymi ośrodkami odpowiedzialności, stanowiącymi centrum podejmowania decyzji zarządczych i kontroli. Celem artykułu było określenie, jakie metody racjonalizacji kosztów są stosowane w ośrodkach odpowiedzialności. Badania przeprowadzono wśród 169 przedsiębiorstw z województwa warmińsko-mazurskiego zatrudniających ponad 50 pracowników. Wyniki badań wskazały, że najczęstszą formą kontroli stosowaną w wyodrębnionych ośrodkach odpowiedzialności jest analiza kosztów. Istotną rolę w ustalaniu czynników wpływających na poziom kosztów przedsiębiorstwa odgrywa również analiza odchyleń kosztów rzeczywistych od planowanych.(abstrakt oryginalny)
Rachunek kosztów standardowych dostarcza szeregu informacji przydatnych w procesie zarządzania. W szczególności są to dane na temat poziomu odchyleń kosztów wytworzenia. Skuteczne sprawowanie kontroli wymaga ustalenia przyczyn zaistniałych odchyleń. Analiza czynnikowa jest podstawowym narzędziem umożliwiającym obliczanie wpływu zmian w poziomie obserwowanych czynników wpływających na koszty. Wpływ tych czynników można obliczyć za pomocą modelu analizy odchyleń kosztów standardowych. Model określa etapy postępowania, elementy składowe, na które dzielone jest odchylenie całkowite, oraz w jaki sposób obliczane są poszczególne elementy. W tym podejściu dominuje metoda kolejnych podstawień. W związku z subiektywizmem tej metody w artykule zaproponowano modyfikację algorytmu. W celu poprawy obiektywizmu podziału odchyleń cząstkowych przedstawiano podejście wykorzystujące metodę logarytmowania.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówione są sposoby rozliczania odchyleń od cen ewidencyjnych produktów. Porównane jest rozwiązanie wykorzystywane w zintegrowanym systemie informatycznym ERP z rozwiązaniami mniej zaawansowanymi. Opisany jest ich wpływu na wysokość oraz wiarygodność uzyskiwanych rzeczywistych kosztów produktów. (abstrakt oryginalny)
Zakłady ubezpieczeń, ze względu na specyfikę swojej działalności, powinny opracować dopasowany do swoich potrzeb proces zarządzania kosztami. Z procesem tym związane jest budżetowanie, którego nieodłączną częścią jest kontrola budżetowa, a co za tym idzie także analiza odchyleń. W związku z tym, wyjaśniono zagadnienia dotyczące budżetowania i analizy odchyleń. Przedstawiono klasyfikację odchyleń oraz omówiono jej zadania. Scharakteryzowano również metody wykorzystywane przy badaniu przyczyn powstawania tych odchyleń.
17
Content available remote Pomiar zróżnicowania odchyleń w kontroli budżetowej
63%
Cel - analiza odchyleń w kontroli budżetowej powinna dostarczać m.in. informacje dla potrzeb oceny poziomu realizacji planów przez poszczególne ośrodki. Aby uzyskać takie informacje możliwe jest wykorzystanie klasycznych miar takich jak: odchylenie standardowe, rozstęp, współczynnik zmienności itp. Jednakże do porównań w czasie oraz między centrami odpowiedzialności nalży stosować mierniki znormalizowane. Takie właściwości mają współczynniki Giniego, Theila oraz Herfindahla-Hirschmana. Autorzy stawiają tezę, że można za ich pomocą mierzyć poziom zróżnicowania odchyleń budżetowych. Artykuł został poświęcony badaniu możliwości zastosowania tych wskaźników w analizie odchyleń. Metodologia badania - cel artykułu został osiągnięty dzięki zastosowaniu oryginalnej procedury badawczej. Zakłada ona wykorzystanie metody parametrycznej i macierzy korelacji określających pojemność informacyjną badanych wskaźników zróżnicowania odchyleń budżetowych. Wynik - na podstawie oceny zróżnicowania odchyleń budżetowych za lata 2011 i 2012 przedsiębiorstwa produkcyjnego ustalono mierniki o największej pojemności informacyjnej, tj. współczynnik zmienności oraz Theila. Biorąc pod uwagę specyfikę działań podejmowanych w kontroli budżetowej oraz możliwość standaryzacji wartości współczynnika Theila został on wskazany jako najlepszy do oceny wykonani budżetów. Oryginalność/Wartość - artykuł wpisuje się w dorobek autorów, który koncentruje się na wkładzie do badań nad systemami kontroli budżetowej. Przedstawiony w opracowaniu sposób oceny odchyleń budżetowych nie był wczesnej prezentowany. Zastosowanie zestandaryzowanego współczynnika Theila do pomiaru zróżnicowania odchyleń pozwala na dokonywanie porównań poziomu wykonania budżetów między centrami odpowiedzialności, planowanymi pozycjami oraz między kolejnymi okresami. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest kontrola kosztów w przedsiębiorstwie, przedstawiona tu jako podmiotowa analiza odchyleń kosztów planowanych i rzeczywistych (analiza całościowa bądź częściowa bieżąca).
Rachunek kosztów planowanych jest zorientowany na przyszłość. Służy opracowaniu informacji dotyczących przyszłych wyników przedsiębiorstwa celem ułatwienia decyzji odnośnie kierunków dalszej działalności. W artykule omówiono różnice w wartości odchyleń wynikające z zastosowania różnych systemów rachunku kosztów planowanych: rachunku sztywnego i rachunku elastycznego.
Artykuł omawia kryteria klasyfikacyjne i rodzaje sporządzanych budżetów w wybranych podmiotach. Raporty z wykonania budżetów i obiektywna ocena odchyleń są podstawowym źródłem informacji o wynikach działalności przedsiębiorstwa. Z charakteryzowano tutaj kontrolę zwrotną i wyprzedzającą oraz omówiono rodzaje odchyleń ustalonych na podstawie budżetów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.