Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza porównawcza zarządzania przedsiębiorstwami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W opracowaniu podjęto problem identyfikacji cech informacji zarządczej, wskazując ich wpływ na procesy organizacyjno-finansowe w przedsiębiorstwie. Całość prezentowanych rozważań podzielono na trzy zasadnicze części. Pierwsza część opracowania eksponuje wieloaspektowość informacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Druga część jest prezentacją strategicznego znaczenia zarządzania informacją w przedsiębiorstwie. Kolejna, trzecia część pracy jest odpowiedzią na pytanie badawcze. Celem opracowania jest poznanie i identyfikacja cech informacji zarządczej w procesach organizacyjno-finansowych w przedsiębiorstwie. W celu odpowiedzi na pytanie badawcze przedstawiono wyniki badań empirycznych w oparciu o studium przypadku. Wnioski z badań sugerują, iż najważniejszym czynnikiem determinującym procesy organizacyjno-finansowe jest prawidłowa selekcja informacji zarządczej, umożliwiająca podejmowanie trafnych decyzji w obszarze procesów organizacyjno-finansowych przedsiębiorstw. Metodami badawczymi zastosowanymi do realizacji celu są studia literaturowe, analiza dokumentów źródłowych oraz analiza krytyczna materiałów pozyskanych od badanego przedsiębiorstwa. Problematyka identyfikacji cech informacji zarządczej jest ważna i aktualna z uwagi na jej wpływ na zarządzanie procesami organizacyjno-finansowymi w przedsiębiorstwie. (abstrakt ryginalny)
Autorzy dokonali porównania wyników badań, które identyfikowały i oceniały stopień wykorzystania nowoczesnych metod i technik zarządzania w polskich i rosyjskich przedsiębiorstwach. Prezentowane przez autorów wyniki badań są częścią szerszego projektu zmierzającego do identyfikacji zmian zachodzących w procesie zarządzania w przedsiębiorstwach funkcjonujących w Polsce, Rosji, Rumunii i na Węgrzech.
Nowa sytuacja niektórych państw europejskich, wynikająca z akcesji do Unii Europejskiej wytworzyła szereg istotnych zmian odzwierciedlonych w typologii działalności gospodarczej i instytucjonalnych ramach jej rozwoju W opracowaniu dokonuje się porównawczej analizy, opartej na danych statystycznych, odnoszącej się do zarządzania czynnikami środowiskowymi w jednostkach gospodarczych publicznych i prywatnych, dla dwóch państw z odmiennym statusem europejskim: Rumunii - nowego członka Unii Europejskiej oraz Kosowa, które nie jest członkiem Unii Europejskiej. Celem opracowania jest ukazanie różnic mających swoje przyczyny w otoczeniu instytucjonalnym, odnoszących się do zarządzania czynnikami środowiskowymi i ich znaczenia dla efektywności administrowania. Porównania dotyczą zestawu publicznych i prywatnych instytucji z Rumunii i Kosowa. Opracowanie rozpoczynaj ą uwagi odnośnie do różnic w zarządzaniu przedsiębiorczym. Obserwowane są istotne zmiany następujące w wyniku prywatyzacji instytucji publicznych, które jednak nie przynoszą ogólnych korzyści gospodarce narodowej. Dla celów niniejszego opracowania zostały przeanalizowane zmiany bezpośrednio związane z czynnikami środowiskowymi. Zaobserwowano w tym zakresie: w leśnictwie: wpływ nieefektywnej administracji na proces zwrotu terenów leśnych; w reformie rolnej: ziemia rolnicza została zwrócona i obecnie, po 20 latach, rolnictwo stanowi jedno ze źródeł utrzymania zapewniających przetrwanie; liczne obszary rolnicze zostały przekształcone przez prywatnych inwestorów w działki budowlane; pomimo finansowego wsparcia w okresie przedakcesyjnym (fundusze SAPARD) inwestycje w administrowanie i ochronę środowiska nie były priorytetem. W końcowej części opracowania, opartej na wypracowanych wnioskach, został sformułowany zestaw propozycji dotyczących efektywności administrowania czynnikami środowiskowymi, z nadziej ą, że instytucjonalne doświadczenia kraju członkowskiego UE będą stanowiły model instytucjonalny dla państw niebędących członkami ugrupowania. Główna propozycja dotyczy partnerstwa publiczno-prywatnego. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Analiza porównawcza form organizacyjno - prawnych przedsiębiorstw
84%
W artykule omówiono rodzaje form organizacyjno- prawnych przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem spółek osobowych i kapitałowych. Przedstawiono najbardziej charakterystyczne cechy poszczególnych form prowadzenia działalności gospodarczej w sposób umożliwiający dokonanie wyboru najlepszej z nich przez osoby planujące rozpoczęcie działalności. Dzięki syntetycznej formie rozważań możliwe jest prześledzenie wszystkich prawnych modeli spółek handlowych dopuszczalnych na gruncie prawa polskiego. Celem artykułu jest dokonanie analizy porównawczej wybranych form organizacyjno -prawnych przedsiębiorstw działających w gospodarce polskiej. Ponadto w artykule wskazano podobieństwa i różnice pomiędzy spółkami osobowymi (spółką jawną, spółką partnerską, spółka komandytową, spółka komandytowo-akcyjną) oraz spółkami kapitałowymi (spółka z o.o oraz spółka akcyjną).(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono różnice miedzy menedżerami małych, średnich i wielkich firm i ich role w zarządzaniu. Omówiono wpływ różnic kulturowych na zarządzanie. Następnie przedstawiono analizę zarządzania w Europie Zachodniej (zaprezentowano styl francuski i północnoeuropejski) oraz wschodnioeuropejskiego (Polska, Słowacja i Rumunia).
Celem niniejszego artykułu jest zidentyfikowanie prawidłowości w zakresie podziału zysku przedsiębiorstw pomiędzy nakłady przeznaczane na R&D a środki na wypłatę dywidend. Artykuł prezentuje również problem relacji pomiędzy polityką dywidend, cyklem życia spółki a R&D. Te czynniki oddziaływają na decyzje przedsiębiorstwa w zakresie podziału zysku. Analiza została dokonana na przykładzie firm należących do pierwszej dziesiątki indeksu Dow Jones U.S. Technology w latach 2008-2017. Bardzo ciężko znaleźć prawidłowości, którymi kierują się przedsiębiorstwa przy podziale zysku. Jednakże wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że znaczący wpływ na decyzje dotyczące tego, jak jest dzielony zysk, ma faza cyklu rozwoju firmy. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Analiza porównawcza systemów klasy ERP
84%
Artykuł stanowi omówienie i analizę porównawczą współczesnych systemów klasy ERP. W pierwszej części został opisany krótki rys historyczny pokazujący rozwój zintegrowanych systemów zarządzania przedsiębiorstwem, od klasy MRP I do ERP II, w dalszej części zostali przedstawieni główni dostawcy gotowych systemów oraz segmenty rynku, dla których dedykowane są ich produkty. Została także przedstawiona metoda analizy porównawczej, bazująca na analizie w ramach trzech perspektyw: dedykowania rozwiązania dla sektora przemysłu, funkcjonalnej oraz technologicznej. W ramach analizy uwzględniono m.in. innowacyjność i bezpieczeństwo rozwiązań, czyli cechy, które są szczególnie istotne z punktu widzenia rozwojowości oraz szeroko pojętej zgodności rozwiązania. Zawarte w artykule informacje mogą służyć jako praktyczny poradnik dla wyboru systemu klasy ERP poprzez analizę porównawczą rozwiązań dostępnych na rynku. W ostatniej części przedstawiono prognozę rozwoju rynku systemów ERP oraz uwarunkowania procesów wdrożeniowych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest identyfikacja stopnia wykorzystania w praktyce wypracowanych przez nauki o organizacji i zarządzaniu zasad sprawnego działania, metod (technik) organizatorskich i kierowniczych, w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach funkcjonujących w nowych uwarunkowaniach gospodarczych.
Autorka przedstawiła wyniki badań porównawczych, przy pomocy analizy SWOT, dwóch przedsiębiorstw turystycznych z terenu Wrocławia i Jeleniej Góry.
Analiza porównawcza została zdefiniowana jako ciągły proces poszukiwania pośród konkurencji lub poza nią firm o pozycji lidera w danej dziedzinie, charakteryzującymi się najlepszymi praktykami /działaniami w określonych obszarach działalności przedsiębiorstwa. Wspomniane praktyki/ działania wykorzystywane są jako wzorce działania celem osiągnięcia lepszych wyników przez przedsiębiorstwo wykorzystujące analizę porównawczą.Analiza porównawcza jest procesem obejmującym wszystkie obszary zarządzania od analizy kosztów aż po zarządzanie zasobami ludzkimi włącznie, przy czym elementem wspólnym jest spojrzenie na wszystkie obszary z rynku.Z tego też wynikają rodzaje analizy:• wewnętrzna,• funkcjonalna,• konkurencji.Popularność zastosowania procesu "równania do najlepszych" głównie w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie wynika z faktu przełamania sposobu myślenia o konkurencji. Nastąpiła wymiana informacji o "najlepszych praktykach" zamiast ich utajnienia. Korzyści z takiego podejścia są wymierne i skłaniają do wniosku o konieczności podobnych działań również w Polsce, szczególnie jeżeli myślimy o wejściu do Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Autorka posługując się przykładami Japonii i Stanów Zjednoczonych przedstawia związki między tożsamością kulturową właściwą danemu społeczeństwu a zarządzaniem, a zwłaszcza podejmowaniem decyzji kierowniczych.
W oparciu o wyniki badań empirycznych przedstawiono wybrane elementy budżetowania w przedsiębiorstwach niemieckich i polskich. Przeprowadzono analizę porównawczą.
13
Content available remote Comparative analysis of management styles in European countries
84%
W środowisku handlowym, konkurencja przekracza granice takich obszarówjak produkty, usługi, technologie czy narzędzia marketingowe. Aby zapewnić ciągłość rozwoju, produkcji oraz wprowadzania na rynek wysokiej jakości produktów (usług), firmy (organizacje) muszą umieć rozwijać potencjał swojej kadry biorąc pod uwagę nowe wyzwania jakie stawia przed nami społeczeństwo informacyjne i procesy globalizacyjne. Strukturalne i funkcjonalne podejście do zasobów ludzkich opiera się na wykorzystaniu zasad zarządzania naukowego i biurokracji oraz przewiduje raczej autorytarny styl zarządzania. Planowanie działań jest jedną z najważniejszych funkcji menadżera. (abstrakt oryginalny)
14
67%
W artykule, na podstawie wyników badań własnych, przedstawiono rolę znormalizowanych systemów zarządzania, tj. systemu zarządzania jakością i systemu zarządzania środowiskowego w procesie kreowania wiedzy w przedsiębiorstwie. Badania przeprowadzono wśród przedsiębiorstw województwa podkarpackiego, które posiadały wdrożone systemy: zarządzania środowiskowego ISO 14001 oraz system zarządzania jakością 9001. Wyniki badań pokazują, że przedsiębiorstwa, które jako pierwszy wdrożyły system zarządzania jakością korzystały znacząco ze zdobytych doświadczeń we wdrażaniu kolejnego systemu zarządzania. Spośród zasad zarządzania za najbardziej przydatne uznano: ciągłe doskonalenie, systemowe podejście do zarządzania oraz zaangażowanie ludzi. Za pomocą analizy korelacji tau-Kendalla, przeprowadzoną pomiędzy oceną zasad zarządzania jakością a wybranymi cechami badanych podmiotów, wykazano występowanie istotnych statystycznie zależności. Ponieważ wyniki badań oparto na opiniach przedsiębiorstw, to dodatkowo za pomocą współczynnika zbieżności, jak i testu Friedmana zbadano zbieżność opinii przedsiębiorstw dotyczących roli ośmiu zasad zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
Referat poświęcony jest identyfikacji i zbadaniu wzajemnych relacji między takimi koncepcjami zarządzania, jak: marketing, HRM, TQM, controlling, logistyka. Wynikiem badania owych relacji jest poznawczo i użytecznie ważne wykazanie, że koncepcje te w bardzo szerokim zakresie uzupełniają się, są względem siebie komplementarne. W projektowaniu i wdrażaniu kolejnych koncepcji niezbędne jest więc uwzględnianie wyżej wymienionych współzależności. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest rosnąca rola nowych aktywnych właścicieli w procesach zarządzania spółkami akcyjnymi w krajach zachodnich oraz w Polsce. Autor, powołując się na wyniki badań Masaru Yoshimoriego w spółkach brytyjskich, francuskich, niemieckich, amerykańskich i japońskich oraz wyniki badań własnych w 115 polskich spółkach akcyjnych, formułuje tezę, ze dotychczasowy model działania przedsiębiorstwa, oparty na równowadze interesów właścicieli spółki oraz menedżerów, podlega obecnie daleko idącej transformacji. W związku z tym wartość dla właścicieli (shareholder value) staje się nie tylko strategicznym celem zarządów spółek, ale zarazem główną płaszczyzną integrującą cały proces zarządzania przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest prezentacja niemieckiej nauki o zarządzaniu i menedżerach. Autor omówił obserwacje Alfreda D. Chandlera, Petera F. Druckera, stosunek niemieckiej nauki do amerykańskiej nauki zarządzania, niemiecką naukę XX wieku oraz różnice między menedżeryzmem w nauce niemieckiej i w nauce amerykańskiej. Na przykładzie restrukturyzacji firmy Hoechst przedstawił kształtowanie się menedżeryzmu niemieckiego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.