Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza ryzyka niewypłacalności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Toward a bottom-up approach to assessing sovereign default risk : an update
100%
We propose a totally new approach toward assessing sovereign risk by examining rigorously the health and aggregate default risk of a nation's private corporate sector. Models such as our new Z-Metrics™ approach can be utilized to measure the median probability of default of the non-financial sector cumulatively for five years, both as an absolute measure of corporate risk vulnerability and a relative measure compared to other sovereigns and to the market's assessment via the now liquid credit-default-swap market. Specifically, we measure the default probabilities of listed corporate entities in nine European countries, and the U.S.A., as of 2009 and 2010. These periods coincide with the significant rise in concern with sovereign default risk in the Euro country sphere. We conclude that our corporate health index of the private sector measured at periods prior to the explicit recognition by most credit professionals, not only gave an effective early warning indicator but provided a mostly appropriate hierarchy of relative sovereign risk. Policy officials should, we believe, nurture, not penalize, the tax revenue paying and jobs generating private sector when considering austerity measures of distressed sovereigns. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano główne założenia stosowane w stosunkowo nowej i niezbadanej metodzie mierzenia prawdopodobieństwa niewypłacalności spółek, opartej na modelu Zero-Price Probability. Do wyznaczenia PD używa on możliwych trajektorii cen akcji opisanych procesem GARCH, a otrzymanych poprzez symulacje Monte Carlo. Na przykładzie wybranych spółek sprawdzono możliwości predykcyjne ZPP, a otrzymane wyniki porównano z rezultatami uzyskanymi z popularnego modelu KMV. Pozwoliło to odpowiedzieć na dwa zasadnicze pytania: czy nowa metodologia zaproponowana przez Fantazziniego prowadzi do dokładniejszych oszacowań niż KMV i czy w ogóle może być ona przydatnym narzędziem do pomiaru ryzyka na rynku polskim.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Determinanty rozwoju kredytu kupieckiego - wyniki badań
75%
Cel - Celem artykułu jest identyfikacja i ocena podstawowych czynników i motywów, które brane są pod uwagę przed przedsiębiorców w procesie udzielania kontrahentom kredytu handlowego. Metodologia badania - Charakter problemu badawczego przesądził o przyjęciu jako bazy badań ilościowych, w których zastosowano analizę porównawczą, średnią arytmetyczną, wskaźniki struktury oraz ranking istotności. Wykorzystano również elementy prowadzonych badań jakościowych, które prezentowano w postaci opinii i poglądów przedsiębiorców odnośnie do motywów udzielania kredytu kupieckiego. Podstawą analizy były wyniki badań ankietowych, w ramach których przedsiębiorcy mieli możliwość swobodnych wypowiedzi, przeprowadzonych w latach 2013-2014 na próbie 193 przedsiębiorstw przemysłowych. Wynik - W artykule przedstawiono w ujęciu teoretycznym i empirycznym podstawowe motywy brane pod uwagę przez przedsiębiorców w procesie udzielania kredytu kupieckiego. Prowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że szczególnie istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój kredytu handlowego jest motyw relacyjny, opisywany przez takie elementy, jak: okres i doświadczenie płynące z dotychczasowej współpracy oraz motyw finansowy charakteryzowany przez wiarygodność kontrahenta i jego kondycję finansową. Wartość - Autor identyfikuje i ocenia poprzez pryzmat badań empirycznych podstawowe determinanty wpływające na decyzje przedsiębiorców w procesie udzielania kredytu kupieckiego. Wyniki badań mogą być wykorzystane przez inne podmioty gospodarcze zamierzające rozwijać swoją działalność przy wykorzystaniu odroczonych form płatności. (abstrakt oryginalny)
Problem ryzyka kredytowego stał się jednym z kluczowych zagadnień w trakcie globalnego kryzysu finansowego z 2007 roku. Na rynku kapitałowym jest szereg instrumentów, które mogą pomóc w ograniczeniu ewentualnych strat finansowych. Autor zawraca szczególną uwagę na tradycyjną metodę oceny ryzyka w postaci ocen ratingowych oraz na te alternatywne w postaci swapów ryzyka niewypłacalności oraz analizy zmienności. Wykorzystując powyższe instrumenty autor tworzy model, który może być wykorzystany w efektywnej selekcji ale tak że w monitorowaniu portfela składającego się z instrumentów dłużnych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest charakterystyka zasad i zaleceń dotyczących kontroli wypłacalności zakładów ubezpieczeń (Solvency Control Levels) opracowanych przez IAIS. Ich znajomość jest na tyle istotna, że właśnie opracowania IAIS stanowią jedyny wyznacznik założeń wyjściowych w kwestii poziomów kontrolnych oceny wypłacalności zakładów ubezpieczeń opracowywanych przez Komisję Europejską w ramach projektu Solvency II.
W artykule przedstawiono i przebadano wybrane modele neuronów. Następnie porównano metody oceny ryzyka kredytowego w oparciu o sieci neuronowe oraz oceniono ich przydatność w tym zastosowaniu.
Opracowanie omawia „nowy” system oceny wypłacalności zakładów ubezpieczeń Solvency II. Przedstawiono nowe podejście do szacowania rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dwoma metodami tj. suma najlepszego oszacowania (best estimate) i marginesu ryzyka (risk margin), oraz scharakteryzowano skutki, jakie mogą się pojawić na rynku ubezpieczeniowym po wdrożeniu dyrektywy w życie.
Współcześnie wycena premii swapowej kontraktów CDS wystawianych na dług rządowy służy do oceny stopy wolnej od ryzyka, charakteryzującej rynek finansowy danego kraju. Często wykorzystywana jest w tym celu w szerszym zakresie niż aktywa bazowe ze względu na większą płynność swapów w porównaniu z obligacjami rządowymi, co w ocenie niektórych badaczy i inwestorów umożliwia bardziej precyzyjną wycenę ryzyka. Zawirowania, jakie miały miejsce na światowych rynkach finansowych w końcu ubiegłej dekady, przyczyniły się do wzrostu zmienności wspomnianej premii, co nie zawsze znajdowało uzasadnienie fundamentalne. Cele artykułu to: 1) wyodrębnienie najważniejszych czynników decydujących o wycenie sovereign CDS na świecie i w Polsce, których oddziaływanie potwierdzono w najbardziej aktualnych badaniach empirycznych; 2) próba odpowiedzi na pytanie, czy charakter i zakres czynników kształtujących premię swapową potwierdzają rozpowszechniony pogląd, iż odzwierciedla ona ryzyko kraju.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ocena wypłacalności zakładu ubezpieczeń
63%
Komisja Europejska zakończyła prace nad nowelizacją dyrektywy regulującej kwestie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (projekt Solvency II - Wypłacalność II). Nowe przepisy fundamentalnie zmieniają stosowane dotychczas - bardzo uproszczone - podejście do oceny wypłacalności zakładu ubezpieczeń. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie na jakie ryzyko narażony jest zakład ubezpieczeń oraz jakie są aktualnie stosowane podejścia do oceny wypłacalności zakładu ubezpieczeń. Omówiona zostanie także ogólnie konstrukcja nowego podejścia, która będzie obowiązywała w UE od 2012 r. (fragment tekstu)
W artykule wskazano, że w ostatnich latach wzrasta w Polsce liczba podmiotów gospodarczych zgłaszających upadłość. Dlatego istotna jest wiarygodna ocena stopnia zagrożenia przedsiębiorstwa upadłością. Następnie scharakteryzowano metody oceny zagrożenia niewypłacalnością. Na koniec omówiono korzyści modelu opcyjnego (tzw. model KMV) w szacowaniu ryzyka kredytowego.
11
63%
Przedmiotem rozważań artykułu są możliwości testowania systemów RBC i FAST preferowanych przez nadzór ubezpieczeniowy na amerykańskim rynku ubezpieczeń i analizy modelowe korygowania niewypłacalności firm ubezpieczeniowych poprzez prognozy. W polskich realiach systemy zarządzanego przewidywania niewypłacalności zakładów ubezpieczeń także opierają się na systemach finansowych wskaźników. W artykule przede wszystkim przedstawiono jednak pewną koncepcję modelu symulacji przepływu gotówki w firmie ubezpieczeniowej uwzględniającą dynamikę zdarzeń w analizie finansowej, który jest alternatywny wobec systemów statycznych przewidywania upadłości opartych na finansowych wskaźnikach(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono dwa modele oceny bankructwa, oparte na wieloczynnikowej analizie dyskryminacji: model Altmana i model wykorzystujący uproszczoną wieloczynnikową analizę dyskryminacyjną. Modele te poddano następnie weryfikacji poprzez zastosowanie ich do oceny kondycji finansowej wybranych spółek, notowanych na GPW w Warszawie.
W artykule scharakteryzowano modele wskaźnikowe jednozmienne i modele wskaźnikowe wielozmienne, ze szczególnym uwzględnieniem metody Altmana. Zastosowanie tej metody zostało przedstawione na przykładzie jednej ze spółek grupy kapitałowej HSW w województwie podkarpackim.
Cel: Celem przeglądu było ustalenie, czy bycie odpowiedzialnym chroni firmy przed bankructwem? jaki jest związek między społeczną odpowiedzialnością biznesu a ryzykiem niewypłacalności? jakie metody i miary są stosowane w literaturze do oceny tej zależności? a jaka jest podstawa teoretyczna na studiach? ponadto zbadać, jakie są luki w przyszłej pracy. Podejście: Bazy danych Web of Science i Scopus zostały wykorzystane do uzyskania odpowiednich artykułów do przeglądu. Ogółem zrecenzowano 24 artykuły przy użyciu systematycznego przeglądu literatury PRISMA i bibliometrii. Wnioski: Z przeglądu wynika, że ​​literatura ma jednokierunkowy, odwrotny związek między społeczną odpowiedzialnością biznesu a ryzykiem niewykonania zobowiązania. Ponadto większość literatury wykorzystuje perspektywę interesariuszy jako ramy teoretyczne. Istnieje luka badawcza w zakresie wyjaśniania związków między różnymi teoriami oraz rozszerzania modelu o różne aspekty makro- i mikroekonomii oraz aspekty finansowe. Oryginalność: Artykuł stanowi wkład w aspekt teoretyczny, ponieważ przedstawia klasyfikację metod, proxy i podstaw teoretycznych wykorzystywanych w badaniach nad społeczną odpowiedzialnością biznesu i ryzykiem niewykonania zobowiązania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia koncepcję analizy stress test w odniesieniu do ryzyka kredytowego, która według zaleceń Komitetu Bazylejskiego stanowi jeden z fundamentów nowoczesnych systemów zarządzania ryzykiem. Omawiany model jednoczynnikowy jest wykorzystywany w bankowości do określania wymogów kapitałowych zgodnie z metodą IRB (Internal Rating Based Approach). Bazując na tym modelu przedstawiono metodę umożliwiającą przeprowadzenie procedury stress test poprzez modelowanie wartości parametrów modelu determinujących poziom niewypłacalności. Przykładem ilustrującym zastosowanie tej metody jest analiza stress test z uwzględnieniem portfela kredytów hipotecznych należącego do jednego z czołowych banków działających w Polsce. W jej wyniku uzyskano prognozy prawdopodobieństwa niewypłacalności, których dość wysokie wartości obrazują skalę potencjalnego zagrożenia wykraczającego poza szacunek straty nieoczekiwanej.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Risk-switching insolvency models
63%
Artykuł dotyczy modelu Sparre Andersena z możliwością przełączania charakterystyki ryzyka, która umożliwia efektywne modelowanie szkód ubezpieczyciela. Wysokości szkód oraz czasy oczekiwania na nie mają rozkłady zależące od stanu łańcucha Markowa, a ubezpieczyciel może dynamicznie modyfikować składkę, znając historię. Metodologia przełączania ryzyka ubezpieczeniowego uogólnia pewne znane wyniki w teorii ruiny, co umożliwia modelowanie w jednolity sposób zarówno czasu dyskretnego, jak i ciągłego. Rozważane jest także górne oszacowanie prawdopodobieństwa ruiny w modelu przełącznikowym. Artykuł powstał w ramach projektu badawczego sfinansowanego ze środków przyznanych na utrzymanie potencjału badawczego Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ewolucję podmiotów biorących udział w konstruowaniu przepisów dotyczących nadzoru nad działalnością zakładów ubezpieczeń - Solvency II. Zbadano także, czy zakłady ubezpieczeń oraz pozostali uczestnicy rynku ubezpieczeniowego zostali zaangażowani w opracowanie tego dokumentu.
Artykuł zawiera na wstępie przedstawienie nowoczesnych modeli rynkowych przystosowanych do analizy pojedynczego kredytu. W dalszej części autor omawia szczegółowo model oparty na nowoczesnej teorii finansów przedsiębiorstwa oraz teorii opcji.
W artykule dokonano analizy rozkładu prawdopodobieństwa niewypłacalności zgodnie z podejściem zaprezentowanym przez Vasicka. Według wytycznych Bazylejskiego Komitetu ds. Nadzoru Bankowego metoda ta stanowi podstawę szacowania strat z tytułu ryzyka kredytowego. Celem artykułu było zweryfikowanie przyjętych przez Komitet Bazylejski założeń co do wartości parametru korelacji aktywów kredytobiorców. W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na przykładzie portfela kredytów samochodowych udzielonych osobom fizycznym. Na podstawie uzyskanych wyników badań odniesiono się do formułowanej przez niektórych badaczy tezy o przyjęciu przez Komitet Bazylejski zbyt wysokiego poziomu korelacji aktywów w odniesieniu do ekspozycji detalicznych. Rezultaty otrzymane dzięki wykorzystaniu danych empirycznych wskazują na istotnie niższą korelację aktywów w badanej populacji, niż wynika to z formuły zawartej w Nowej Umowie Kapitałowej. Należy więc uznać, że przyjęte przez Komitet Bazylejski podejście jest dość konserwatywne, przez co w wielu przypadkach może prowadzić do zawyżania prognoz poziomu strat. (abstrakt oryginalny)
Ryzyko kredytowe wynika z możliwości niedotrzymania warunków umowy przez kredytobiorcę i polega na nieotrzymaniu przez bank w ustalonym terminie płatności określonej warunkami kredytu. Ryzyko kredytowe najczęściej jest utożsamiane z wystąpieniem niewypłacalności kredytobiorcy. Jak zauważają Hu i Cheng (2015), w literaturze przedmiotu do tej pory zbyt mało uwagi poświęcono zdarzeniom konkurującym z ryzykiem niewypłacalności i ich potencjalnemu wpływowi na oszacowanie prawdopodobieństwa niewypłacalności. W artykule niewypłacalność kredytobiorcy i wcześniejsza spłata są traktowane jako zdarzenia konkurujące. Do badania natężenia zdarzeń konkurujących zastosowano dwa podejścia - oszacowanie intensywności zdarzenia typu c (cause-specific hazard) oraz metodę intensywności subrozkładu (subdistribution hazard). Omówiono zasady interpretacji wyników w przypadku stosowania każdego z podejść w modelowaniu ryzyka kredytowego. Dla każdego z podejść zbudowano odpowiednie modele regresyjne, przeprowadzono analizę wrażliwości i porównano uzyskane wyniki. Badanie empiryczne przeprowadzono na podstawie próby 5 tys. 60-miesięcznych kredytów udzielonych przez jedną z instytucji kredytowych w Polsce. Do budowy modeli regresyjnych ryzyka niewypłacalności wykorzystano dane aplikacyjne kredytobiorców. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.