Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 140

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza techniczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Publikacja ta poświęcona jest analizie technicznej. Stanowi ona syntezę wiedzy na temat badań w zakresie oceny efektywności poszczególnych metod analizy technicznej. W omawianych badaniach wyróżnić można dwa okresy, mianowicie do roku 1987 oraz po tym roku. Taki podział związany jest z wykorzystaniem zaawansowanych metod statystycznych do oceny istotności uzyskiwanych wyników oraz wykluczenia błędów wnioskowania, szczególnie przyjęcia niewłaściwego rozkładu. Przeanalizowane badania wskazują na istnienie szeregu metod analizy technicznej, które są efektywne, jednakże zmieniająca się charakterystyka rynków, których dotyczą, powoduje spadek ich efektywności lub nawet czasowy jej brak.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych strategii inwestycyjnych na polskim rynku kapitałowym wraz z oceną ich zyskowności. Istotą stosowanych strategii jest określenie momentów, w których generowane są sygnały kupna lub sprzedaży walorów notowanych na GPW. W tym celu wykorzystano różne systemy średnich kroczących obliczonych dla głównych indeksów giełdowych w Polsce. Aby ocenić efektywność stosowanych strategii, zbadano statystyczną istotność różnic pomiędzy oczekiwaną stopą zwrotu i warunkowymi stopami zwrotu dla strategii opartych na kupnie, sprzedaży, strategii mieszanej. W badaniu zyskowności strategii inwestycyjnych uwzględniono również oszacowanie kosztów transakcji giełdowych dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.(abstrakt oryginalny)
Mając na uwadze nieprzypadkowy ruch cen przedmiotów handlu giełdowego, metodami i narzędziami teorii chaosu można pokazać, że zmiany cen podlegają prawom chaosu deterministycznego. Jest to nowe spojrzenie na ten temat w porównaniu z metodami statystycznymi stosowanymi od lat, które w większości przypadków zakładają, że rozkład stopy zwrotu z badanej serii jest normalny. Celem pracy jest określenie charakteru zmian cen ropy, dolara i polskich spółek paliwowych: czy są losowe czy zdeterminowane. Ponadto drugim celem jest zbadanie związku przyczynowo skutkowego między zmianami cen wyżej wymienionych walorów giełdowych. Wykorzystane zostaną narzędzia takie jak analiza przeskalowanego zakresu, analiza stabilności średniej i wariancji oraz analiza techniczna. Wnioski wynikające ze zbadania trzech wskazanych walorów powinny być interesujące dla uczestników rynku kapitałowego. Na końcu zamieszczono krótkookresową prognozę WIG-paliwa.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia badanie, którego celem było przetestowanie efektywności sygnałów generowanych przez momentum. Zawarto w nim opis momentum, sposób jego konstrukcji oraz interpretację wartości. Przedstawiono metodologię badania oraz przyjęte na jego potrzeby założenia. Otrzymane wyniki skomentowano oraz wyciągnięto wnioski. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została konstrukcja i zastosowanie na rynku kapitałowym średniej ruchomej, opartej na wymiarze fraktalnym akcjogramu. Zdaniem Autora publikacji rozwój technik obliczeniowych i renesans średnich ruchomych we współczesnej analizie technicznej owocuje powstawaniem średnich ruchomych, wykorzystujących nowe pomysły i koncepcje obliczeniowe.
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości rtęci w próbkach mułów węglowych. Muły węglowe, będące odpadem procesów wzbogacania węgla, są kłopotliwe do zagospodarowania dla kopalni i zakładów przeróbczych. Jedną z metod ich zagospodarowania jest współspalanie ich w kotłach energetycznych z pełnowartościowym węglem. Najlepszym wyborem dla współspalania mułów węglowych są kotły fluidalne, z powodu temperatury pracy i warunków panujących w kotle w czasie procesu spalania. Zawartość rtęci w polskich węglach kamiennych wynosi około 80 ng/g, natomiast brak w literaturze danych dotyczących zawartości rtęci w polskich mułach węglowych współspalanych z węglem kamiennym w kotłach fluidalnych. W ramach badań sprawdzono zawartość rtęci w 24 próbkach mułów. Zawartość rtęci w badanych mułach węglowych wahała się od 15 do 130 ng/g. Średnia zawartość rtęci wynosiła 87 ng/g. Wynika z tego, że muły węglowe zawierają zbliżone zawartości rtęci jak pełnowartościowe węgle kamienne wyższych sortymentów. Jednocześnie przeprowadzona analiza techniczna i elementarna wybranych próbek mułów węglowych pokazała brak znaczącej korelacji pomiędzy zawartością rtęci a zawartością pozostałych składników paliwa. Najwyższa uzyskana korelacja dla rtęci wynosiła R2 = 0,54 i była związana z zawartością części lotnych w badanym paliwie. (abstrakt oryginalny)
Omówiono podstawowe sposoby wykorzystania średnich ruchomych w analizie technicznej. Szczegółowo omówiono nowe metody obliczania średnich i ich wykorzystanie na rynku kapitałowym.
Artykuł traktuje na temat możliwości adaptacji Systemu monitorowania stanu elementów układu pojazd szynowy-tor w zakresie badań pod kątem homologacji pojazdów szynowych, zgodnie z ustanowionym prawem polskim oraz prawem europejskim z uwzględnieniem unijnych dyrektyw. Omówiona została ukonstytuowana grupa wskaźników diagnostycznych stanowiących elementarne znamiona metryczne Systemu monitorowania stanu elementów układu pojazd szynowy-tor, służące zarówno badaniu stanu pojazdu jak i stanu toru. Ponadto omówieniu podległy przykładowe wyniki badań dotyczące testowania wspomnianej grupy wskaźników diagnostycznych na obiekcie rzeczywistym. Przedstawione zostały także wnioski dotyczące zastosowania tych wskaźników w kontekście badań homologacyjnych i przedłożone propozycje dalszych prac nad tytułowym zagadnieniem.(abstrakt oryginalny)
Kurs pary walutowej może zostać przedstawiony w postaci reprezentacji binarnej. W pracy zaproponowano stanowy model kursu walutowego w reprezentacji binarnej z wykorzystaniem zależności falowych. W modelu zdefiniowano stany odpowiadające danym wzorcom zmian ceny oraz wzorcom przynależności do fal danego rodzaju. Proces wykrywania fal oraz wyznaczania ich parametrów wykorzystuje zaproponowane przez autora algorytmy detekcji fal w reprezentacji binarnej. Przedstawiono również przykładowe efekty modelowania kursu walutowego AUD/NZD z wykorzystaniem zaproponowanego w pracy modelu dla danych historycznych z okresu 2011-2016 wraz ze statystyczną analizą otrzymanych rezultatów. (abstrakt oryginalny)
Analiza techniczna polega na badaniu wykresów w celu szacowania przyszłego ruchu cen szeroko rozumianego instrumentu. Opiera się ona na założeniu, że ceny dyskontują wszystko. Notowania walorów zawsze znajdują się w jednym z trzech kierunków trendu tj. wzrostowym, spadkowym i horyzontalnym. Ten ostatni symbolizuje wyrównaną walkę pomiędzy podażą i popytem. W tym czasie większość narzędzi owej analizy nie spełnia swojej funkcji. Analizie technicznej służą liczne formacje, prognozujące określone przyszłe zachowanie cen. Do najważniejszych formacji należy "głowa ramiona" symbolizująca odwrócenie trendu wzrostowego na spadkowy. Istnieją również formacje zapowiadające kontynuację bieżącego trendu, jak np. trójkąt symetryczny albo chorągiewka. Inną grupą formacji są wykresy świecowe, które należą do narzędzi stosowanych w krótkim okresie. (abstrakt oryginalny)
Celem obecnej analizy było wskazanie najbardziej obciążonych elementów zaczepu holowniczego podczas różnych oddziaływań między samochodem osobowym i lekka przyczepą. Obliczenia wykonano w modelu zaczepu, opracowanym przy użyciu metody elementów skończonych i przedstawionym w artykule. Podczas obliczeń rozpatrywano trzy przypadki obciążenia zaczepu kulowego poziomą siłą równą 200 N i działającą kolejno: zgodnie z wektorem prędkości przyczepy, przeciwnie do wektora prędkości przyczepy, pod kątem 20 względem kierunku jazdy. Dla tych trzech różnych wektorów obciążenia uzyskano różniące się od siebie rozkłady naprężeń zredukowanych i przemieszczeń elementów zaczepu holowniczego i przedstawiono je w artykule. Największe wartości naprężeń występowały w przypadku siły skierowanej przeciwnie do wektora prędkości przyczepy. Były one zlokalizowane w korpusie zaczepu, co sugeruje, że powinien on być wykonywany raczej ze stali niż ze stopu aluminiowo-krzemowego. Dla wspomnianego przypadku uzyskano też największe wartości wypadkowych przemieszczeń elementów zaczepu.(abstrakt oryginalny)
Artykuł wpisuje się w tematykę zmienności kursu walutowego. Celem opracowania jest określenie kierunku i siły związku pomiędzy przeciętną wielkością korekt w trendach wzrostowych i spadkowych a przeciętną zmiennością wyrażoną w pipsach par walutowych, w których dolar amerykański stanowi walutę bazową lub kwotowaną. Badania przeprowadzone na siedmiu parach walutowych z dolarem amerykańskim w okresie trzyletnim od 2014 r. do 2016 r., w 3 przekrojach, pozwoliły na potwierdzenie hipotezy o występowaniu dodatniej zależności monotonicznej pomiędzy rozpatrywanymi parametrami. Wskazaną zależność zaobserwowano w 19 z 21 analizowanych przypadków (90,48%). Badanie zależności zostało przeprowadzone za pomocą współczynnika korelacji rang Spearmana.(abstrakt oryginalny)
Forex jest największym rynkiem finansowym na świecie. Liczby Fibonacciego stanowią jeden z instrumentów analizy technicznej. W pracy zbadano skuteczność oraz efektywność stałych układów opartych na liczbach Fibonacciego. W badaniach wykorzystano czterdzieści formacji: po dwadzieścia Bat oraz Butterfly. Formacja Bat okazała się bardziej skuteczna i efektywna. (abstrakt oryginalny)
Od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku wielu inwestorów dywersyfikuje swoje portfele poprzez włączenie do nich towarów w tym tzw. soft commodities. Celem niniejszej pracy jest odpowiedź na pytanie, czy inwestorzy indywidualni mogą osiągać zyski w wyniku zastosowania analizy technicznej na rynkach soft commodities. Podstawę przeprowadzonych badań empirycznych stanowią dzienne notowania sześciu towarów z grupy soft commodities: kawy, kakao, cukru, bawełny, kauczuku i mrożonego koncentratu soku pomarańczowego, w okresie od 2010 do 2018 roku. Ich celem jest ocena efektywności zastosowania wybranych wskaźników i oscylatorów opartych na średnich ruchomych o różnej długości. Otrzymane wyniki pokazują, że w badanym okresie najbardziej efektywne było wykorzystanie pięciodniowych prostych i ważonych średnich ruchomych oraz oscylatora Momentum, przynosząc pozytywne rezultaty na pięciu z sześciu analizowanych rynków soft commodities. (abstrakt oryginalny)
Analiza techniczna to jedna z najstarszych metod wykorzystywanych przez inwestujących na rynkach finansowych w celu selekcji instrumentów, w które lokują swoje zasoby finansowe. Jej zasadnicze zręby powstały już na przełomie XIX i XX wieku, czyli co najmniej 50 lat przed sformułowaniem pierwszych naukowych teorii odnoszących się do problematyki inwestowania. W ciągu około wieku stosowania, analiza techniczna została znacznie rozwinięta i obecnie obejmuje wiele różnorodnych metod służących do poszukiwania instrumentów finansowych stanowiących atrakcyjną inwestycję. Cechą wspólną tych metod jest wykorzystywanie historycznych notowań instrumentów finansowych jako jedynych danych potrzebnych do podejmowania decyzji inwestycyjnych ([8], rozdział I). Przekonanie, ze historyczne notowania walorów finansowych zawierają wszystkie dane niezbędne do prognozowania przyszłych ich cen, wyróżnia analityków technicznych spośród ogółu inwestorów. Warto nadmienić, ze owo przekonanie budzi wielkie kontrowersje, zarówno w środowisku inwestorów, jak i naukowym. Do antagonistów analizy technicznej można zaliczyć, miedzy innymi inwestorów, którzy są zwolennikami analizy fundamentalnej. Sądzą oni, że dane niezbędne do odgadnięcia przyszłych ruchów cen papierów wartościowych znajdują się chociażby w sprawozdaniach finansowych ich emitentów. Spór pomiędzy zwolennikami analizy technicznej i fundamentalnej dotyczy więc spektrum danych, które powinno zostać objęte analizą, w celu dokonania optymalnych decyzji inwestycyjnych. Spór ten jest łagodzony przez grupę inwestorów, którzy łączą wykorzystywanie analizy technicznej i fundamentalnej w praktyce inwestycyjnej. (fragment tekstu)
Analiza techniczna oraz indeks DJIA stanowią przedmiot rozważań artykułu. Celem publikacji jest przedstawienie teoretycznych oraz empirycznych podstaw analizy technicznej w kontekście indeksu DJIA. Na treść publikacji składa się opis pojęcia i genezy analizy technicznej, jej podstawowe narzędzia oraz historia stosowania indeksu DJIA. (abstrakt oryginalny)
An exchange rate can be expressed in the form of a binary-temporal representation. Such a representation is based on a discretization of movements in the exchange rate, in which to each change in the value - equal to a given discretization unit - two parameters are allocated: a binary value, consistent with the direction of change in the exchange rate (increase 1, decrease 0) and duration. Statistical examination proves the existence of dependencies between the parameters of previous changes and the direction of future changes. To model the exchange rate using the applied binary-temporal representation, an appropriate model was developed that enables estimation of the probability of the direction of future changes in the currency exchange rate based on the parameters of historical changes. This article presents an analysis of the influence of the chosen discretization unit on the quality of exchange rate modelling. For this purpose, software was written in MQL4 and C++. As a result of the study, an optimal value for the discretization unit and the optimal parameters of the model providing the highest efficiency were determined. The input data used in the analysis involved tick data for the AUD/NZD exchange rate for a five-year time frame 2012-2017. (original abstract)
Celem niniejszej pracy jest wykazanie skuteczności Wstęg Bollingera jako narzędzia analizy technicznej w podejmowaniu decyzji na GPW, jak również przybliżenie kwestii z nim związanych. Zostały w niej przedstawione wyniki badań dotyczące efektywności wskaźnika Wstęg Bollingera na przykładzie kontraktów terminowych na WIG20. Zrealizowana analiza pozwoliła na określenie zyskowności w przypadku kierowania się opisywanym wskaźnikiem podczas podejmowania decyzji przez inwestora. Badania zostały oparte o ogólne dane z powodu braku dostępu do bardziej szczegółowych.(abstrakt oryginalny)
19
75%
Inwestycje na rynkach towarowych można podzielić na bezpośrednie i pośrednie. W przypadku inwestycji bezpośrednich najmniej kłopotliwe jest inwestowanie w metale szlachetne, ponieważ nie wymagają szczególnych warunków przechowywania. Do wspomagania decyzji inwestycyjnych na rynkach metali szlachetnych można wykorzystać metody analizy technicznej. Zasady ich stosowania są analogiczne jak w przypadku inwestowania na rynku akcji. Stąd celem niniejszej pracy jest wykorzystanie wybranych wskaźników analizy technicznej do oceny inwestycji na rynkach metali szlachetnych. Materiał empiryczny stanowią ceny spot z rynku londyńskiego, obejmujące okres od stycznia 2005 do maja 2011. Na ich podstawie zostaną wyznaczone średnie ruchome i oscylatory, co pomoże wybrać odpowiednie strategie. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest zaprezentowanie możliwości zastosowania metod ilościowych w kształtowaniu krótkoterminowych strategii inwestycyjnych. W artykule, za pomocą wybranych metod analizy technicznej oraz metodyki niestacjonarnych procesów stochastycznych z uwzględnieniem funkcji Höldera, zaproponowano konstrukcję strategii inwestycyjnych oraz zbadano ich efektywność. Praca składa się z trzech części: przedstawienia celu pracy i hipotezy badawczej, zaprezentowania metodyki badań oraz analizy empirycznej i wniosków. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.