Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 291

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza wielowymiarowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
W artykule przedstawiono weryfikację tez, że subiektywizm "merytoryczny" (subiektywny wybór przez każdego badacza cech opisujących zjawiska złożone w celu opracowania rankingu badanych obiektów) oraz subiektywizm "metodyczny" (subiektywny wybór przez każdego badacza metod manipulacji na zbiorach cech) powodują trudności w odbiorze badań, dotyczące wyboru właściwego rankingu obiektów spośród różnych efektów uzyskanych przez różnych autorów badań. Główny wniosek z weryfikacji to: kłopoty odbiorców badań wywołuje jedynie zróżnicowanie wybranego subiektywnie zbioru cech.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Punktem wyjścia zastosowania metod statystycznej analizy wielowymiarowej jest macierz danych. Problem stosowania narzędzi statystycznej analizy wielowymiarowej komplikuje się wtedy, gdy w zbiorze znajdują się zmienne mierzone na skalach różnych ro-dzajów lub tylko na słabych skalach pomiaru (szczególnie na skali porządkowej). W artyku-le proponuje się metodę wzmacniania skali pomiaru zmiennych porządkowych. Propozycja bazuje na odległości GDM2 właściwej do zastosowania dla danych porządkowych. Rozwa-żane zagadnienia zilustrowano przykładem empirycznym z wykorzystaniem programu R.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano modyfikację wielowymiarowej analizy unfolding poprzez wykorzystanie w jej konstrukcji funkcji grawitacji. Modyfikacja ta pozwala na uwzględnienie w analizie dodatkowych czynników (takich jak udział w rynku lub lojalność względem marki), które mają wpływ na oceny preferencji respondentów. W klasycznej analizie unfolding udział ten jest ignorowany lub przyjmuje się, że jest on taki sam dla wszystkich obiektów.(abstrakt oryginalny)
Podstawowy cel niniejszego artykułu to przedstawienie wyników analizy porównawczej błędu klasyfikacji generowanego przez metodę wektorów nośnych oraz przez inne metody klasyfikacji wzorcowej (m.in. klasyczną liniową analizę dyskryminacyjną, metodę k najbliższych sąsiadów, drzewa klasyfikacyjne).Porównanie metod realizowane będzie za pomocą symulacji komputerowych, przez zastosowanie metody wektorów nośnych i wybranych, alternatywnych metod dyskryminacji na tych samych zbiorach danych - zarówno rzeczywistych, jak i sztucznych - standardowo wykorzystywanych do badania własności metod wielowymiarowej analizy statystycznej. (fragment tekstu)
Województwo śląskie jest jednym z najbardziej zróżnicowanych w kraju. Powstało pierwszego stycznia 1991 r. z połączenia byłych województw: katowickiego, bielskiego i częstochowskiego. Obszar ten w głównej mierze charakteryzuje się silnym wizerunkiem przemysłu ciężkiego, lecz także można znaleźć tu liczne atrakcje turystyczne, np. tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Beskidów. W obrębie tego województwa wyodrębniono cztery obszary silnie zurbanizowane: Bielski Okręg Przemysłowy, Częstochowski Okręg Przemysłowy, Rybnicki Okręg Przemysłowy oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy. (...) Poprzez zastosowanie Wielowymiarowej Analizy Porównawczej, która pozwala porównywać badane obiekty o wielomianowych własnościach (cechach), wskazano najatrakcyjniejsze i najmniej atrakcyjne podregiony województwa śląskiego oraz określono stopień atrakcyjności poszczególnych powiatów znajdujących się na terenie podregionów województwa śląskiego. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problematykę zaangażowania Polaków w wieku 50 lat i więcej w różne formy aktywności pozazawodowej. Zakres uczestnictwa przedstawiono na tle innych krajów europejskich. Prezentowane rozważania wskazują, że polskie pokolenie 50+ charakteryzuje się bardzo dużą biernością, w szczególności w obszarze wolontariatu, działalności charytatywnej oraz przynależności do klubów. Z drugiej strony wykazuje bardzo wysokie zaangażowanie w działalność organizacji religijnych. Istotny wpływ na uczestniczenie w określonych działaniach mają takie cechy, jak: wiek, płeć oraz stan zdrowia. Można przypuszczać, że duże znaczenie ma także niekorzystna sytuacja materialna.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na konieczność bardziej wielowymiarowej analizy problematyki handlu narkotykami. Jest to jedno ze zjawisk społecznych definiujących współczesny Meksyk, a z uwagi na wielość produktów kulturowych, których pośrednio lub bezpośrednio dotyczy, należy także do najbardziej badanych. W związku z tym powinno być analizowane nie tylko w kontekście związanej z nim hiperprzemocy, lecz także jego implikacji gospodarczych, symbolicznych i społecznych. Mimo ogromnej popularności jest to bowiem zagadnienie przedstawiane w sposób uproszczony, banalny, sensacjonalistyczny. W tekście wskazuje się, iż badacze, tak z Meksyku, jak i innych części świata, nie mający bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem kryminalnym, w celu choćby częściowego zrozumienia świata narco, powinni temat analizować w sposób interdyscyplinarny, z uwzględnieniem co najmniej kwestii zjawiska narcokultury, tekstów literackich oraz społecznych, jak również obecności języka narco w życiu codziennym. Należałoby także z większą rezerwą podchodzić do źródeł dotyczących tematu, porównując różnego typu teksty i informacje. (abstrakt oryginalny)
Z powyższych rozważań wynika, że nie ma jednej uniwersalnej metody wykrywania obserwacji nietypowych w regresji. Każda z metod diagnostyki ma swoje wady i zalety. O żadnej z nich nie można powiedzieć, że jest najlepsza. Każda pod innym kątem próbuje diagnozować obserwacje nietypowe. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono procedury testowań wielokrotnych, a szczególnie procedury łączne, które uwzględniają łączne rozkłady statystyk testowych, dzięki czemu są mniej konserwatywne od procedur brzegowych. W przykładzie empirycznym do porównań parami przeciętnych wynagrodzeń brutto wybranych grup zawodowych w modelu zrównoważonej jednoczynnikowej analizy wariancji zastosowano klasyczną procedurę Tukeya, wybrane procedury brzegowe oraz procedury łączne testowań wielokrotnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wielowymiarową analizę jakości kapitału ludzkiego w krajach UE. Zgodnie z planem Europa 2020 kraje Wspólnoty muszą stale podnosić jakość kapitału ludzkiego, adekwatnie do wymogów konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Kraje mogą działać w tym zakresie zgodnie z indywidualnymi strategiami rozwoju. Tym samym konieczne jest porównywanie ich wyników. Pozwoli to na wskazanie pozytywnych przykładów, które można wykorzystywać w procesie tworzenia strategii, oraz przykładów negatywnych, których bezwzględnie należy unikać. Badanie dotyczy lat 2002- -2008, zastosowano procedurę porządkowania liniowego, opartą na metodzie wzorca rozwoju Hellwiga, z zachowaniem stałego wzorca dla całego okresu oraz zmiennego wzorca dla danych Eurostatu.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wielowymiarowa analiza czynników sukcesu projektów IT
61%
Dzięki postępowi technologicznemu, który nastąpił w ostatnich latach, znacznie wzrosła liczba projektów informatycznych. Projekty te często okazywały się skomplikowanymi przedsięwzięciami obarczonymi wysokim ryzykiem. Właściwe zarządzanie projektem może wpłynąć na harmonogram, budżet i jakość projektu, a tym samym przyczynić się do sukcesu projektu. W artykule dokonano wielowymiarowej analizy czynników sukcesu projektu. Badania zostały przeprowadzone na podstawie danych ankietowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta została próba odpowiedzi na pytanie, jaki był poziom atrakcyjności turystycznej powiatów województwa zachodniopomorskiego w odniesieniu do przeciętnego poziomu wybranych zmiennych charakteryzujących tę atrakcyjność w roku 2011. Do badania wybrano zmienne diagnostyczne charakteryzujące środowisko przyrodnicze i poziom infrastruktury turystycznej. Jako narzędzie badawcze wykorzystano wielowymiarową analizę korespondencji na podstawie złożonej macierzy znaczników oraz metodę Warda. Zastosowanie tych metod pozwoliło wykazać, które powiaty odbiegają in plus i in minus od przeciętnego poziomu wybranych zmiennych charakteryzujących atrakcyjność turystyczną w województwie zachodniopomorskim oraz jakie są powiązania pomiędzy powiatami z punktu widzenia badanych zmiennych(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wielowymiarowa analiza danych w ekonomice rolnictwa
61%
Przedstawiono metody wielowymiarowej analizy danych wraz z przykładami ich stosowania w ekonomice rolnictwa. Obejmują one regresję wieloraką, wzorcową i bezwzorcową klasyfikację obiektów, liniowe porządkowanie, analizę czynnikową i metodę głównych składowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych zagadnień z zakresu analizy danych symbolicznych. Omówione zostaną: zmienna symboliczna i jej rodzaje, obiekt symboliczny i j ego typy, sposób tworzenia obiektów symbolicznych oraz przykłady miar służących do obliczania odległości czy podobieństwa zarówno pomiędzy zmiennymi symbolicznymi, jak i obiektami symbolicznymi. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie miary podobieństwa odległości między obiektami. Miara ta znajduje zastosowanie m.in. w badaniu warunków sprzyjających otrzymywaniu podobnych lub bardzo zróżnicowanych wyników analizy wielowymiarowych. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań w artykule są kwestie związane z oceną efektywności procedur porządkowania liniowego obiektów wielocechowych przy użyciu zmiennych syntetycznych. Kwestiom tym poświęcono jak dotąd w literaturze niewiele uwagi, pomimo że mnogość dostępnych dla użytkownika metod porządkowania liniowego i łatwość ich zastosowania w obliczeniach z użyciem komputerów rodzi potrzebę porównania rezultatów osiągniętych różnymi metodami i wyboru procedury w jakimś sensie najlepszej. Rozważania są podzielone na dwie części. W pierwszej części (punkt 2) pokazano, że jedna z najbardziej znanych i powszechnie wykorzystywanych metod porządkowania - metoda taksonomicznego wzorca rozwoju opracowana przez Z. Hellwiga, z użyciem w roli miary odległości obiektów od wzorca metryki zwanej "miejską", "taksówkową", "Manhattan" lub metryką Hamminga, niezależnie od przyjętego sposobu stymulacji, normalizacji i ważenia zmiennych diagnostycznych, prowadzi do takich samych rezultatów porządkowania i grupowania obiektów jak bezwzorcowa metoda konstrukcji zmiennej syntetycznej oparta na zwykłej średniej arytmetycznej. Inspirując się wynikami analizy z pierwszej części, w drugiej części (punkt 3) sformułowano nadrzędny warunek, jaki powinna spełniać każda metoda oceny efektywności procedur porządkowania, niezależnie od przyjętego kryterium tej efektywności. Każda miara oceniająca powinna tak samo oceniać te procedury, które prowadzą do analogicznego uporządkowania i grupowania obiektów. Pokazano, że niektóre spośród niewielu sformułowanych w literaturze wskaźników oceniających nie spełniają wspomnianego warunku. Zamiast zdyskwalifikowanych miar zgłoszono propozycje własne. (abstrakt oryginalny)
W pracy tej przedstawiono podstawowe elementy procedury wielowymiarowej analizy porównawczej oraz zwrócono uwagę na odporność numeryczną wybranych algorytmów, a także wskazano na sposoby wykorzystania tych narzędzi w celu transformacji wielowymiarowej przestrzeni wskaźników finansowych do jednowymiarowej przestrzeni zmiennej syntetycznej, umożliwiającej liniowe uporządkowanie przedsiębiorstw zależnie od ich kondycji finansowej. (fragment tekstu)
Istnieje wiele zaproponowanych metod konstrukcji testów wielowymiarowej normalności. Aktualny przegląd literatury dowodzi, że istnieje przynajmniej 60 procedur weryfikacji hipotezy o wielowymiarowej normalności rozkładów zmiennych losowych. Kilka przesłanek uzasadnia analizę testów tej klasy, które oparte są na miarach skośności i spłaszczenia. Łatwo można spostrzec, że zastosowanie tych testów wpływa także na lepszą ogólną analizę wielowymiarową rozważanej zmiennej. W opracowaniu prezentowane są wyniki badania mocy wielu autorów i własne oparte na rozważaniach analitycznych i metodach Monte Carlo. (abstrakt oryginalny)
The subject of the thesis concerns the application of selected statistical methods searching for outliers in the process of determining the value of real estate, based on a functional model adjusted to market data. The collected research material consisted of data on land properties, which were the subject of transactions on local markets, for which there was no information regarding the specific conditions of concluding the sale agreement. After the initial selection of data regarding the purpose of the property in the local plan, the type of property rights being sold and the size of the shares sold - a functional model was adjusted to the obtained data, showing the relationship between the price being the dependent variable and the features of the property being the independent variables. Then, two statistical methods of searching for outliers which are significantly different in their algorithms, i.e. Cook's distance and robust estimation method called Pope's method, were applied to each model. The last stage was to determine the model values of selected properties and to compare the obtained results with the known transaction prices of the parcels being the subject of the valuation. The conducted research allowed for the verification of the influence of significantly different statistical methods searching for outliers on the property valuation result and its accuracy. (original abstract)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.