Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza wskaźników finansowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest sprawdzenie, czy i jak kraje Unii Europejskiej dążyły w minionym dziesięcioleciu do spełnienia wymogów stawianych przez tzw. kryteria konwergencji, które określają dopuszczalne wartości długu publicznego, deficytu budżetowego, inflacji oraz kształtowanie się długoterminowych stóp procentowych i zasady uczestnictwa w mechanizmie kursowym Europejskiego Systemu Walutowego. (fragment tekstu)
Wyniki międzynarodowej analizy wskaźnikowej wskazują istotne różnice w wybranych wskaźnikach finansowych i niefinansowych między nowymi i starymi państwami Unii Europejskiej. W starych państwach Unii zanotowano niższy poziom ryzyka, mniejszą wielkość jednostek gospodarczych, wyższą wartość tarczy podatkowej, mniejsze możliwości wzrostu, wyższą zyskowność, mniejszy udział rzeczowych aktywów trwałych w sumie bilansowej oraz wyższy poziom zadłużenia długoterminowego i zadłużenia całkowitego. Należy podkreślić różnorodne wartości wskaźników również w ramach państw należących do grupy nowych i starych krajów Unii. Polskie spółki publiczne sektora produkcyjnego uzyskały wskaźniki różniące się często istotnie zarówno w stosunku do nowych i starych państw Unii. Polskie spółki publiczne sektora produkcyjnego uzyskały podobne wskaźniki jak podmioty gospodarcze ze słabiej rozwiniętych państw Unii, takich jak Grecja, Hiszpania, Portugalia. W oparciu o analizę wartości wskaźników finansowych i niefinansowych europejskich spółek produkcyjnych należy podzielić zbiorowość przedsiębiorstw na dwie relatywnie jednorodne grupy: • spółki ze Słowacji, Litwy, Łotwy, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Polski, Rumunii, Finlandii, • spółki z Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Niemiec, Włoch, Francji.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowany tekst w pierwszej części przybliża rozważania dotyczące definicji oraz wielkości optymalnych wskaźnika bieżącej płynności finansowej na podstawie polskojęzycznej literatury przedmiotu. Druga część artykułu została poświęcona rzeczywistemu kształtowaniu się analizowanego wskaźnika w ramach sekcji "Przetwórstwo przemysłowe". Do analizy wykorzystano dane publikowane przez GUS oraz przez miesięcznik "Rachunkowość", a opracowane przez Komisję ds. Analizy Finansowej Rady Naukowej SKwP. (abstrakt oryginalny)
Rozszerzenie wartości poznawczej wskaźników finansowych można uzyskać wykorzystując wielkości strumieniowe zawarte w rachunku wyników, co stanowi istotne źródło dalszych informacji do zarządzania przedsiębiorstwem. Jednym z narzędzi analizy i prognozy w zakresie określania możliwości finansowych i źródeł pochodzenia nadwyżki środków pieniężnych w przedsiębiorstwie jest rachunek cash flow. (fragment tekstu)
Przeprowadzono analizę wskaźników finansowych. Zastosowano metody indeksowe oraz metody ilościowe. Szeroko została zaprezentowana metoda analizy przyczynowej. Opisano wykorzystanie narzędzia analizy zmiany poziomu wskaźnika finansowego w procesie zarządzania przedsiębiorstwem.
Opracowanie przedstawia zalety i sposoby oceny wskaźników finansowych przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu wskaźników sektorowych. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest analiza i ocena sytuacji systemu bankowego w obliczu kryzysu subprime. Cele cząstkowe stanowią : analiza kosztów finansowych i ekonomicznych, jakie poniosły banki w wyniku kryzysu, przedstawienie mechanizmu kryzysu subprime oraz ogólne, ale nie ogólnikowe omówienie perspektyw rozwoju sektora bankowego. W tym celu przeanalizowano sytuację czterech największych - pod względem zgromadzonych aktywów - banków w Polsce, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach indeksu WIG 20, tj. Bank PKO BP S.A., BRE Bank S.A., Bank PEKAO S.A., Getin Bank S.A. w latach 2006-2010. Analizie poddano wskaźniki wypłacalności oraz wybrane pozycje bilansu oraz rachunku zysków i strat, które opisują sytuację finansową przedsiębiorstw bankowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena kompletności, pod każdym istotnym względem, informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych mikro i małych przedsiębiorstw, z punktu widzenia analizy wskaźników finansowych. Aby osiągnąć ten cel, przeanalizowano formy sprawozdań finansowych sporządzanych przez mikro i małe przedsiębiorstwa, określono najważniejsze wskaźniki dla mikro przedsiębiorstw oraz przeprowadzono analizę wskaźnika finansowego mikroprzedsiębiorstwa, sporządzającego sprawozdania finansowe małych firm. Ustalono, że informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych małych jednostek są kompletne, pod- czas gdy informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych mikroprzedsiębiorstw są niekompletne we wszystkich istotnych aspektach. Obliczenie wszystkich głównych wskaźników mikroprzedsiębiorstw na podstawie krótkich sprawozdań finansowych jest niemożliwe, dlatego zaleca się, aby mikroprzedsiębiorstwa przygotowywały sprawozdania finansowe małych firm. Aby przetrwać na konkurencyjnym rynku, przedsiębiorstwa tej kategorii muszą konsekwentnie oceniać swoje wyniki finansowe. Ponieważ UE i kraje członkowskie deklarują uproszczenie sprawozdawczości finansowej dla mikroprzedsiębiorstw, uniemożliwia to decydentom biznesowym uzyskanie ze sprawozdań finansowych niezbędnych i wiary-godnych informacji do analizy finansowej. Jeżeli wymogi dotyczące wszystkich informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych są takie same w małych i mikro firmach, to praktyka pokazuje, że wiele mikro firm woli sporządzać sprawozdania finansowe małych firm niż własnej kategorii. Obowiązujące regulacje powinny zawierać ocenę tej okoliczności.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione zostały wyniki autorskich badań związanych z poszukiwaniem zmiennych ilościowych, które stanowić mogą najlepsze jednowymiarowe predyktory upadłości przedsiębiorstw. Autor poddał badaniom 31 relacji wskaźnikowych w okresie 3 lat poprzedzających upadłości 155 przedsiębiorstw, które miały miejsce w latach 2007-2010. Wszystkie zidentyfikowane zmienne zostały również opisane w analogicznej grupie jednostek "zdrowych", które zostały dobrane parami przy zastosowaniu kryterium: profilu prowadzonej działalności gospodarczej, formy organizacyjno-prawnej, a także średniej wartości generowanych przychodów ze sprzedaży oraz wielkości majątku. Artykuł przedstawia zastosowaną przez autora metodykę identyfikacji najlepszych predyktorów, która składa się w szczególności z następujących etapów analitycznych: (1) poszukiwanie zróżnicowania międzygrupowego jednowymiarowych wskaźników analizy finansowej, (2) ocenę rozkładu gęstości wybranej zmiennej w określonych przedziałach zmienności dla przedsiębiorstw upadłych i "zdrowych", (3) analizę dynamiki i zakresu zmian typowych obszarów zmienności RDeU, RQU i zmian średniej z obszaru w okresie 3 lat przed ogłoszeniem upadłości przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Autorzy wyszczególnili i objaśnili problematyczne kwestie związane z obliczaniem i zastosowaniem wskaźników finansowych w praktyce. Wskaźniki finansowe dostarczają informacji niezbędnych do oceny sytuacji finansowej i wyników działalności przedsiębiorstw. Pomimo swych zalet wskaźniki finansowe mają liczne wady i niedoskonałości, których powinni być świadomi menedżerowie i inni użytkownicy sprawozdań finansowych (np. różne nazewnictwo i sposób obliczania tych samych wskaźników, możliwość manipulacji niektórymi z nich, problemy z porównywaniem ich poziomu z poziomem wskaźników wyliczonych dla innych przedsiębiorstw). Autorzy w artykule wymieniają wady i ograniczenia analizy wskaźnikowej, wskazują na problemy związane z jej praktycznym wykorzystaniem oraz proponują rozwiązania niektórych z nich.(fragment tekstu)
Możliwości gospodarowania są uzależnione od skali uzyskiwanych dochodów, w tym dochodów własnych, ponoszonych wydatków bieżących i majątkowych oraz realizowanych i planowanych projektów inwestycyjnych i źródeł sfinansowania kosztów inwestycyjnych. W opracowaniu badaniem za lata 2012-2014 objęto miasta mające status miast metropolitalnych, czyli ośrodków o największym znaczeniu i oddziaływaniu na otoczenie. Celem opracowania jest zbadanie, czy wielkość jednostki samorządu terytorialnego oraz możliwość skupiania, przyciągania i rozwoju kapitału ludzkiego wpływa na efekty zarządzania finansami publicznymi w jej obrębie. W badaniu analitycznym wykorzystano wyniki badania sytuacji finansowej miast metropolitalnych wykonanego przez Ministerstwo Finansów w 2015 r. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza możliwości wykorzystania w ocenie przedsiębiorstw jedynie wskaźników opisujących płynność finansową i jej dynamikę poprzez wskazanie portfela kwantylowego, który w długim okresie pozwala na uzyskiwanie lepszych rezultatów inwestycyjnych niż portfel odniesienia. Ponadto uzyskiwane wyniki są porównywane z portfelami kwantylowymi budowanymi na podstawie syntetycznego miernika rozwoju konstruowanego z wykorzystaniem wskaźników finansowych opisujących cztery obszary działalności przedsiębiorstwa. Do oceny zbudowanych proporcjonalnych portfeli zostaną wykorzystane: stopa zwrotu, odchylenie stopy zwrotu oraz wskaźnik Sharpe'a. Portfele zostaną ocenione na tle dobrze zdywersyfikowanego portfela proporcjonalnego zawierającego wszystkie analizowane w danym roku spółki. (fragment tekstu)
Rozpowszechnione modele efektywności oparte są na czysto finansowych kryteriach oceny i nawet gdy rozszerzone zostają o probabilistyczną analizę ryzyka nie dają często wystarczająco obiektywnych podstaw do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy rozważane są różne dopuszczalne strategie inwestycyjne, z których każda może być przerwana lub też może zajść konieczność zmiany wybranej strategii na inną. Zdarzenia takie są najczęściej spowodowane zmianą dostępnych zasobów finansowych. Podstawowym celem pracy „Zastosowanie analizy wielokryterialnej do planowania i wyboru wariantów inwestycji” (A.M.J. Skulimowski, P. Rotter) jest udostępnienie decydentowi w problemie wyboru inwestycji możliwości zastosowania w procesie decyzyjnym dodatkowych kryteriów związanych z odpornością rozważanych wariantów inwestycji na zmiany warunków finansowania. (abstrakt oryginalny)
Wyniki badań przedstawione w ramach niniejszego artykułu odnoszą się do problematyki zastosowania wskaźników opisujących finansowe aspekty funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Badania prowadzone były w wymiarze lokalnym (powiaty i gminy wchodzące w ich skład), gdyż to na tym poziomie świadczona jest większość podstawowych usług publicznych. Celem artykułu jest w szczególności próba identyfikacji wskaźników, które w największym stopniu opisują sytuację finansową w analizowanym przekroju. Zastosowana metoda Hellwiga w odniesieniu do danych z województwa dolnośląskiego z lat 2006-2012 wskazuje na istotne znaczenie w tym zakresie przede wszystkim udziału nadwyżki operacyjnej w dochodach ogółem oraz udziału zobowiązań wymagalnych w zobowiązaniach ogółem. (abstrakt oryginalny)
Obecnie wiele systemów informatycznych przeznaczonych dla kadry kierowniczej wykorzystuje wizualizację jako jedno z podstawowych rozwiązań do prezentacji informacji. Kluczowe staje się nie tylko pozyskanie informacji, ale również wiedzy z systemu informatycznego. Prowadzone są badania nad znalezieniem użytecznych metod graficznych pozwalających na wizualizację również wiedzy. W tym kontekście warte zauważenia są prace związane z ontologicznym podejściem do reprezentacji wiedzy w systemie informatycznym oraz jej prezentacją z użyciem wizualizacji sieci semantycznej. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania wizualizacji sieci semantycznej do wizualizacji wiedzy z obszaru analizy wskaźników finansowych, aby wspomagać kadrę kierowniczą w procesie podejmowania decyzji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję systemowej analizy wydajności i dochodowości pracy w rolnictwie na podstawie obowiązującego w UE znormalizowanego sprawozdania finansowego, tzw. Rachunku Ekonomicznego dla Rolnictwa. Zaproponowana procedura stanowi spójną i logiczną koncepcję przyczynowo-skutkowego powiązania czynników determinujących wydajność pracy i dochody przedsiębiorców rolnych. Zaletami skonstruowanego systemu wskaźników jest spójny i wszechstronny obraz powiązań tych czynników oraz możliwość zmierzenia ich wpływu na wydajność pracy i poziom dochodów rolniczych za pomocą metod ilościowych. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka finansowa zakładów ubezpieczeń jest jednym z najważniejszych obszarów działania ubezpieczycieli. Właściwe realizowanie gospodarki finansowej przez zakłady ubezpieczeń jest warunkiem koniecznym, aby oferować ochronę ubezpieczeniową na wysokim poziomie. Dobre zarządzanie finansami zakładu ubezpieczeniowego gwarantuje również odpowiednie zyski. Przeprowadzając analizę finansową sektora ubezpieczeniowego w latach 2000-2009 można stwierdzić, że kondycja sektora ubezpieczeniowego nie jest w najgorszej sytuacji, polski rynek ubezpieczeń dynamicznie rozwija się mimo wielu braków i trudności. Szczególnie dobrą kondycję sektor ten miał w latach 2002-2008. W tym okresie można zauważyć coraz większy udział zebranej składki ubezpieczeniowej w produkcie krajowym brutto, systematyczny wzrost wartości składki przypadającej na 1 mieszkańca oraz systematyczny wzrost wielkości zebranej składki brutto ogółem. Szczególnie wysokie wartości wymienionych wcześniej współczynników odnotowano w 2008 r. W tym też czasie można zaobserwować znaczący wzrost większości wskaźników finansowych określających kondycję sektora ubezpieczeń w Polsce. (fragment tekstu)
18
Content available remote Debt of Communes in the Light of a New Individual Debt Ratio
63%
W artykule przedstawiono wpływ nowego indywidualnego wskaźnika zadłużenia na możliwości zaciągania zobowiązań przez gminy. Przedstawiona została także klasyfikacja ograniczeń stosowanych w limitowaniu samorządowego długu w wybranych państwach Unii Europejskiej. Wskazano zmiany, jakie w obszarze zadłużania się wywołała w sektorze samorządowym nowa ustawa o finansach publicznych. Analizie poddano wszystkie jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego w Polsce (2479 podmiotów). Wskazano, że kondycja finansowa gmin jest kluczowym czynnikiem określającym ich możliwości do zaciągania długu. W miarę pogarszania się sytuacji finansowej malała liczba gmin wykazujących nadwyżkę operacyjną, co skutkowało spadkiem indywidualnych wskaźników zadłużenia. Z chwilą wprowadzenia nowelizacji ustawowych gminy, planując budżety, zaczęły wprowadzać działania korygujące, które w efekcie miały doprowadzić do zwiększenia potencjału zaciągania zobowiązań kredytowych. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Úverové riziko a efektívne investovanie podniku
63%
The analysis of credit risk becomes increasingly more sofisticated and more difficult activity not only for the staff of the bank but also for the companies which are interested in utilization of offered credit products, the business loans for the financing their activities. The target of presented work is a presentation of possible approach of analysis verification of credit risk in concrete wood-working company in request for business credit. The work underlines indices which affect the bank decision about the client rating and the related decision about credit approval or decline of the asked credit amount.(original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.