Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Anioł biznesu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Najbardziej trudnymi dla innowacyjnych przedsiębiorców są problemy kapitałowe. Rozwiązaniem coraz częściej stosowanym jest zaangażowanie kapitałowe funduszy zalążkowych, aniołów biznesu u fundusze venture capital. W Polsce ostatnio notuje się wzrost zainteresowania i ze strony przedsiębiorców i ze strony posiadaczy kapitału aniołami biznesu, głównie na skutek wejścia Polski do UE. W połowie 2007 r. w Polsce funkcjonowały 3 sieci aniołów biznesu, a działalność rozpoczęło także kilka sieci regionalnych finansowanych ze środków unijnych.(abstrakt oryginalny)
2
80%
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie roli aniołów biznesu, jaką odgrywają w zakresie wypełnienia tzw. luki kapitałowej (ang. equity gap), która uważana jest za jeden z najbardziej istotnych hamulców rozwoju przedsiębiorczości. Dla zobrazowania znaczenia rozwoju sektora Business Angels w Polsce zestawiono najważniejsze statystyki dotyczące jego rozmiarów na tle innych państw europejskich. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie i charakterystyka grupy business angels. Wskazanie na jakiego rodzaju inwestycjach się koncentrują oraz omówienie ich sieci działających w warunkach gospodarki polskiej. Business angels to przedsiębiorcy, którzy są skłonni inwestować własne środki finansowe w innowacyjne pomysły we wczesnych fazach rozwoju. Typowy anioł biznesu to wykształcony mężczyzna powyżej 45 roku życia, który osiągnął sukces w biznesie. Głównym motorem podjęcia takiego działania jest nie tylko chęć osiągnięcia zysku, ale również chęć nawiązania nowych kontaktów biznesowych, możliwość przekazywania swoich doświadczeń i wiedzy, uczestniczenia w procesie dalszym rozwoju gospodarki czy też dla nobilitacji społecznej. W Polsce ta grupa coraz bardziej się rozrasta i skupia się przede wszystkim w 7 sieciach aniołów biznesu. (abstrakt oryginalny)
Podmioty gospodarcze, będąc elementem każdego modelu gospodarki, są bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonowania wszystkich systemów ekonomicznych na świecie. Stan gospodarki jest bowiem silnie zależny od dynamicznego rozwoju sektora przedsiębiorczości. Zależność ta zachodzi na wszystkich etapach rozwoju gospodarczego, może ona jednak przybierać różne nasilenie i charakter. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, powstaje wiele nowych przedsiębiorstw. Główną barierą ich rozwoju jest niewątpliwie brak kapitału. Wdrożenie i realizacja obiecujących pomysłów są bardzo często niemożliwe z powodu braku funduszy. Dlatego też celem niniejszego artykułu jest ocena roli aniołów biznesu w finansowaniu przedsiębiorczości. Aniołowie biznesu pełnią bardzo ważną rolę na rynku kapitału ryzyka. Aktywnie oddziałują na zmniejszenie luki kapitałowej występującej w potrzebach przedsiębiorstw, a także zapewniają dostęp do kapitału nowym, innowacyjnym firmom, bez którego nie mogłyby one funkcjonować i rozwijać się. Stanowią więc kluczowy element rozwoju przedsiębiorstw we wczesnym stadium życia przedsiębiorstwa, stymulując rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego należy tworzyć zachęty fiskalne dla potencjalnych inwestorów i zwiększyć poziom wiedzy z zakresu finansów i przedsiębiorczości. Przełoży się to na wzrost realizowanych przez anioły biznesu inwestycji i znaczny wzrost innowacyjności polskiej gospodarki(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Rola aniołów biznesu w finansowaniu polskich przedsiębiorstw typu "start-up"
61%
Przedsiębiorstwa typu start-up poszukują alternatywnych źródeł finansowania. Aniołowie biznesu starają się wypełnić lukę kapitałową. Są to osoby prywatne, z dużym doświadczeniem biznesowym, chcące zainwestować posiadany kapitał w przedsięwzięcia innowacyjne. Coraz częściej aniołowie biznesu zrzeszeni są w różnych sieciach, instytucjach i organizacjach o charakterze krajowym i międzynarodowym. Celem artykułu jest analiza teoretyczna i statystyczna roli aniołów biznesu w finansowaniu przedsiębiorstw typu start-up w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Aniołowie biznesu są ważnymi uczestnikami ekosystemu finansowania innowacyjnych przedsięwzięć. Wspierają start-upy swoim kapitałem, ale cenniejsza jest ich wiedza, doświadczenie czy sieć kontaktów. W literaturze naukowej brakuje pozycji przybliżających ten rynek w Polsce lub cechy aniołów biznesu. Prezentujemy pierwsze opracowanie w Polsce, którego celem jest określenie cech aniołów biznesu, ich preferencji inwestycyjnych oraz sposobu podejmowania decyzji tym zakresie. Cel ten został zrealizowany za pomocą badania ankietowego przeprowadzonego pośród 40 najaktywniejszych aniołów biznesu działających na rynku w Polsce. Badanie potwierdza przypuszczenia, że polski rynek aniołów biznesu jest młody - świadczą o tym doświadczenie inwestorów czy niewielka liczba wyjść z inwestycji.
7
Content available remote Gotowość inwestycyjna determinantą pozyskiwania kapitału od aniołów biznesu
61%
Gotowość inwestycyjną w skrócie można określić jako zespół czynników świadczących o stopniu przygotowania przedsiębiorcy do procesu ubiegania się o dofinansowanie konkretnego projektu. Wśród nich należy wyróżnić: zrozumienie i znajomość podmiotu wnioskującego o finansowanie własnych potrzeb kapitałowych, posiadanie wiedzy na temat dostępnych form i źródeł finansowania, rozeznanie co do preferencji inwestora oraz umiejętne zaprezentowanie mu projektu, tzn. stanowiące odpowiedź na oczekiwania informacyjne inwestora. W przypadku aniołów biznesu kryteria inwestycyjne potencjalnych kapitałodawców są niezwykle istotne. Celem pracy uczyniono zaakcentowanie, że gotowość inwestycyjna może znacząco wpływać na pozyskiwanie finansowania od business angels.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Anioły biznesu w krajach Unii Europejskiej
61%
Kapitał finansowy znajduje się nieprzypadkowo w centrum uwagi teoretyków, jak i - tym bardziej - praktyków "małej przedsiębiorczości", odznaczającej się na ogół "kruchością" finansów". Tylko wówczas, gdy przyszły przedsiębiorca dysponuje odpowiednią ilością środków, będzie w stanie poradzić sobie z nieprzewidzianymi trudnościami na początku. Szczególną rolę w finansowaniu przedsiębiorstw odgrywa współcześnie sektor venture capital/ private equity1. Do szeroko rozumianego instrumentarium tego sektora zalicza się również seed capital i start-up capital. Nieformalnymi inwestorami rynku venture capital są tzw. aniołowie biznesu (business angels2). Celem opracowania jest analiza rozwoju rynku aniołów biznesu w krajach Unii Europejskiej (UE), ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń Niemiec i Polski.(fragment tekstu)
9
61%
Problematyka innowacyjności pojawia się w ostatnich latach zarówno w teorii, jak i praktyce życia gospodarczego. Jej znaczenie dla rozwoju gospodarczego i poprawy warunków konkurencyjności dostrzegła także Unia Europejska - fundusze z niej pochodzące pozwalają obecnie na sfinansowanie wielu projektów promujących różne aspekty innowacji. Niewątpliwie innowacyjność nie należy do mocnych stron polskiej gospodarki. Wciąż niewiele jest przedsiębiorstw wdrażających innowacje. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest słabe rozpoznanie innowacyjnych pomysłów na rynku. Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego podjęła słuszną inicjatywę organizacji sieci aniołów biznesu, która ma stworzyć warunki do współpracy inwestorów, przedsiębiorców oraz ośrodków naukowo-badawczych. Pozostaje tylko pytanie, czy wypracowane zostaną mechanizmy pozyskiwania kapitału i znajdą się inwestorzy skłonni podjąć ryzyko zaangażowania środków w innowacyjne przedsięwzięcie.(fragment tekstu)
Pojawienie się nowych inwestorów na rynku zwiększa ilość kapitału i jest źródłem nowych inwestycji, a to wpływa pozytywnie na rozwój gospodarczy i rozwiązanie wielu problemów społecznych. Celem niniejszego artykułu o charakterze poglądowym jest naświetlenie realnego i praktycznego funkcjonowania rynku aniołów biznesu w Polsce i wskazanie ograniczeń i barier w ich aktywizacji i działalności. Dla realizacji wskazanego celu przeprowadzono przegląd obowiązujących regulacji prawnych, raportów i sprawozdań administracji publicznej oraz danych i informacji udostępnianych przez działające sieci. Wykonane na potrzeby niniejszej pracy badania potwierdziły konieczność szerszego przyjrzenia się podjętemu tematowi, a przeprowadzona analiza może stanowić przesłankę do badań empirycznych, jak również być podwaliną ewentualnych zmian legislacyjnych.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Aktywność Aniołów Biznesu na nieformalnym rynku venture capital
61%
W ostatnich latach niemalże we wszystkich krajach europejskich zaobserwować można szybki i bardzo dynamiczny rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Zdarza się jednak, że wiele przedsiębiorstw w ogóle nie powstaje mimo posiadania przez przedsiębiorcę pomysłu na prowadzenie dochodowej działalności opartej na innowacyjnym produkcie. Bywa i tak, że firmy z tego sektora szybko bankrutują, gdyż mają ograniczone możliwości przetrwania w konkurencyjnym otoczeniu. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest ich niedokapitalizowanie. Trudności z pozyskaniem kredytów oraz niewystarczająca wiedza o alternatywnych formach pozyskiwania środków finansowych dodatkowo pogłębiają ten problem. (...) Coraz częściej w istniejącą na rynku lukę związaną z brakiem kapitału wkraczają nieformalni inwestorzy indywidualni, zwani aniołami biznesu. Na szczególną i niezwykle pozytywną rolę tych indywidualnych inwestorów w finansowaniu powstawania i rozwoju nowych przedsiębiorstw zwracano uwagę już kilkadziesiąt lat temu w raportach na temat brytyjskiego rynku kapitałowego. Celem artykułu jest przybliżenie nieformalnego rynku venture capital, reprezentowanego przez business angels (aniołów biznesu) w Europie. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu identyfikację ograniczeń aktywności aniołów biznesu w zakresie finansowania startupów. Anioły biznesu są największym źródłem kapitału zewnętrznego dla startupów, oprócz rodziny i przyjaciół. Jednak aktywność aniołów biznesu jest ograniczona nie tylko w Polsce, ale także w innych częściach świata. Ograniczenia te wynikają z wielu warunków dotyczących zarówno popytu, jak i podaży. Badanie pogłębiają teoretyczne rozważania o ograniczeniach aktywności aniołów biznesu w finansowaniu startupów z punktu widzenia barier popytowych i podażowych. Artykuł uzasadnia, że od strony popytowej największymi ograniczeniami aktywności aniołów biznesu w finansowaniu startupów jest brak zachęt podatkowych dla działalności inwestycyjnej i skomplikowane prawo podatkowe. Z kolei od strony podażowej jest to niespełnianie kryteriów inwestycyjnych narzuconych startupom przez anioły biznesu. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że bez ingerencji instytucji publicznych trudno będzie skutecznie zmniejszać ograniczenia aktywności aniołów biznesu w finansowaniu startupów. (abstrakt oryginalny)
Transfer of knowledge is one of the most important among many factors that affect the level of innovation activity of enterprises. The aim of the survey conducted in 2017 on 819 industrial enterprises from the Wielkopolskie voivodship was to determine the impact of the business support organizations on the spillover of knowledge in a form of cooperation in the area of new solutions. It was checked how is the relationship between cooperation and the selected sources of innovation activity. The research hypothesis was the claim that this impact will be diversified. Innovation centers will stimulate more likely the cooperation between the sphere of science and enterprises than other business support organizations. As a result of analyzes carried out using logit modeling, the research hypothesis was confirmed. In addition, it was noticed that entrepreneurs who used the services of innovation centers (i.e. technology parks, technology incubators, academic business incubators and technology transfer centers) cooperated more often with entities from the sphere of science than enterprises that used the services of financing institutions. Moreover, business support organizations stimulated technology transfer easier in terms of the sector (with suppliers, recipients, within the corporate group) rather than with institutions in the field of science. Similar analogies appeared in the case of sources of innovation activity (original abstract)
Największe znaczenie dla efektywnego działania sieci business angels ma zbudowanie szerokiej i różnorodnej bazy klientów, zarówno wśród inwestorów, jak i przedsiębiorców. Z tego względu kluczowym elementem dla wielu osób jest to, przy jakiej organizacji dana sieć jest afiliowana. Z tego wynika, że najlepiej nadające się do roli założycieli są instytucje o już ugruntowanej opinii w danym kraju lub regionie. Kluczowe znaczenie mają: reputacja w kręgach biznesowych, brak zaangażowania politycznego, działanie nie dla zysku i reprezentujące szeroką gamę środowisk gospodarczych. Taka charakterystyka pasuje do np. szkół wyższych, izb przemysłowych czy parków naukowych23. Jak już wspomniano, ważną cechą w działalności business angles jest koncentracja na projektach biznesowych, powstających w najbliższym otoczeniu. Wynika to z chęci minimalizacji kosztów i czasu, jaki dany projekt może pochłonąć. Wydawać by się mogło, że najbardziej efektywne sieci to takie, które koncentrują się na danym regionie albo jeszcze na mniejszym obszarze. To założenie nie jest do końca prawdziwe, gdyż zasięg działania aniołów biznesu jest zdeterminowany poprzez koszty dostępu - koszty przemieszczenia się - ponieważ, anioł inwestuje przeważnie w zasięgu miejsca zamieszkania.(fragment tekstu)
Artykuł ukazuje historię powstania i działalności organizacji zrzeszających Business Angels, które działają również od kilku lat w Polsce. Dzięki nim przedsiębiorcy mają do dyspozycji nowe źródło pozyskania kapitału, szczególnie na przedsięwzięcia nowe lub dające szansę na dynamiczny rozwój firmy. Niestety wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z możliwości jakie daje taka organizacja. Nie zawsze też potrafią podczas negocjacji dobrze zaprezentować swój pomysł, i przekonać do swoich umiejętności menedżerskich. Oprócz kapitału, przedsiębiorcy mogą korzystać z doświadczenia i wiedzy praktycznej, a także kontaktów biznesowych „anioła”, gdyż zazwyczaj są to osoby, które mają za sobą długi staż pracy na stanowiskach kierowniczych lub prowadziły własne firmy. (abstrakt oryginalny)
Objective: The purpose of this paper is to understand for the first time how inexperienced investors invest in high-risk new ventures in Mexico through a crowd-investing platform.Research Design & Methods: The study follows a qualitative approach based on case studies. We developed our case study design from theoretical propositions which also guided the case study analysis. The in-depth interviews with investors revolved around investors' motives for investing and the way they evaluated investment opportunities in new ventures.Findings: The study shows that novice investors in Mexico invest in crowd-investing not because of financial motivations but because they want to learn how to finance private companies and to live an exciting experience. In addition, their investment decisions are based on intuition to recognize the right people for the project and on their business experiences to assess the growth potential of the new venture.Contribution & Value Added: To date, there is limited research on investors' behavior in crowd-investing markets. This research presents academics and practitioners with valuable insights into factors that influence the decision-making process of crowd-investing investors. (original abstract)
Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, od niemal dekady dynamicznie rozwija się na całym świecie. Mechanizm ten otwiera nowe możliwości zarówno przed przedsiębiorcami czy społecznościami szukającymi kapitału, jak i osobami chcącymi ulokować środki finansowe zgodnie ze swoimi preferencjami i wartościami, którym z różnych powodów nie odpowiada oferta tradycyjnych banków. Operatorzy platform oraz badacze wskazują, że finansowanie społecznościowe ma potencjał demokratyzacji zarówno procesu komercjalizacji innowacji, jak i sektora finansowego. Czy ten potencjał może zostać wykorzystany w sektorze rozwoju zielonej energii? By odpowiedzieć na to pytanie, autorka artykułu oferuje przegląd współczesnych zastosowań crowdfundingu w obszarze wspierania innowacji w dziedzinie zielonej energii i efektywności energetycznej oraz zidentyfikowanie, na podstawie przeglądu międzynarodowych doświadczeń, potencjału i barier crowdfundingu we wspieraniu innowacji związanych z zastosowaniem zielonej energii. Artykuł ma charakter eksploracyjny i opisowy.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zaprezentowanie wybranych wyników badania poświęconego ocenie przedsiębiorców przez inwestorów na prywatnym rynku kapitałowym (aniołów biznesu) w Polsce. Dodatkowym celem było wskazanie wagi działań mających na celu wsparcie rozwoju firm przez anioły biznesu. Badanie kwestionariuszowe zostało przeprowadzone na grupie inwestorów działających w Polsce. Wynik badania jest w znacznej mierze zgodny z rezultatami studiów prowadzonych w innych krajach. Wskazuje on na to, że szczególnie ważne dla aniołów są te cechy założycieli, które zwiększają przewagę konkurencyjną prowadzonych przez nich przedsiębiorstw, ale też zmniejszają obawy inwestorów o wysokość kosztów agencji. Wsparcie przedsiębiorców polega zaś głównie na pomocy w formułowaniu strategii. Chociaż podobne badania były już prowadzone w innych krajach, to niniejsze opracowanie wypełnia lukę, jaką jest niemal zupełny brak podobnych studiów w Polsce. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wybrane koncepcje finansowania innowacyjności
51%
Wyniki badań naukowych wskazują na innowacje, jako podstawową siłę napędową konkurencyjności firm, wzrostu gospodarczego i PKB. Wobec symbolicznego finansowania przez państwo strefy B+R, autorka przedstawiła alternatywne formy finansowania innowacyjności, m.in. kapitał private equity, venture capital, anioły biznesu, franchising, leasing. Instytucje te, ze swej natury, są przeznaczone do tworzenia i przyspieszenia tempa inwestowania i oprócz kapitału, zapewniają podmiotom kreującym innowacje, wiedzę know-how, kontakty handlowe i aktywne uczestnictwo w zarządzaniu projektami inwestycyjnymi.
Celem artykułu jest przybliżenie działalności stosunkowo mało rozpoznanej grupy nieformalnych venture capital na różnych kontynentach. Porównano również nieformalny rynek venture capital w Polsce, Europie Zachodniej i USA.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.