Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 110

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Anthropology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Uwagi o współczesnej antropologii społecznej
100%
Wydaje się, że pojęcie "kultura" odzwierciedla historię samej kultury, jej złożoność i sprzeczności. W połowie lat 30. zaczęto badać kulturę z integralnego punktu widzenia. Było to następstwo interdyscyplinarności. W efekcie pojawiła się antropologia społeczna (antropologia kulturowa) jako nauka nomotetyczna, nomotetyczna wiedza o człowieku i jego dziełach. Koncepcja L.A.White'a, jego integralizm jako swoista forma funkcjonalizmu może posłużyć tu za przykład. L.A.White (1900-1975) przez osiem lat (1932-1940) zajmuje stanowisko integralne. Za słusznością tej tezy przemawia fakt, że opisuje kulturę Indian Acoma jako ściśle spojoną i oświadcza, że może ona być rozpatrywana tylko jako całość. W duchu integralizmu prowadzi także badania Indian Pueblo w Nowym Meksyku. Wówczas zarysowuje dwa poziomy w terminach, w których organizacja społeczna może być nazywana "the kinship ( an clan ) level and the socio-ceremonial level. Jednak tam gdzie następuje rozwój jakiegokolwiek kierunku w naukach społecznych, tam pojawiają się trudności. Nie ominęły one również antropologii społecznej a w szczególności ewolucji kulturowej. (fragment tekstu)
Antropologia kulturowa należy do tych dziedzin wiedzy, których uprawianie rzadko kiedy pozostaje bez wpływu na życie i prywatną biografię badacza. Nie od dziś wiadomo, że "historia antropologii to również historia antropologów", których teoretyczne horyzonty są z reguły dość mocno ukształtowane poprzez ich osobiste biografie i z nimi się splatają. Najczęściej biografie antropologów i antropolożek stają się przedmiotem zainteresowania szerszego grona odbiorców oraz namysłu historyków dyscypliny wtórnie w stosunku do naukowych osiągnięć i rozpoznawalności postaci w środowisku akademickim. Kilkadziesiąt lat po opublikowaniu angielskojęzycznej edycji "Dziennika" Bronisława Malinowskiego dowodzić nie trzeba, że pochylenie się nad prywatną biografią badacza przynieść może zasadnicze dyskusje dotyczące natury antropologii i wiedzy etnograficznej. Na tym tle zainteresowanie biografią S. Ann Dunham to oczywiście przypadek szczególny3. Ta do roku 2008 niezbyt znana amerykańska antropolożka kulturowa, autorka obszernej rozprawy doktorskiej poświęconej tradycyjnemu rękodziełu na Jawie i nielicznych artykułów publikowanych w pismach branżowych, a przede wszystkim osoba przez sporą część swego życia związana z opartymi na etnograficznej wiedzy projektami rozwojowymi realizowanymi przede wszystkim w Indonezji, ale również w innych częściach Azji oraz w Afryce, stała się obiektem zainteresowania amerykańskiej opinii publicznej, a także amerykańskiego środowiska antropologicznego przede wszystkim jako matka pierwszego niebiałego prezydenta Stanów Zjednoczonych. To właśnie zwycięstwo wyborcze Baracka Obamy spowodowało pośmiertne odkrycie Dunham i mimo iż tabloidowe media natychmiast przyprawiły jej łatkę "wyrodnej matki", która miała zaniedbać, czy wręcz porzucić swego syna dla własnego rozwoju osobistego i zawodowego, wkrótce pojawiły się rzetelne publikacje przybliżające tę niejednoznaczną i barwną postać oraz jej biografię. (fragment tekstu)
3
Content available remote Człowiek w świetle Soboru Watykańskiego w ujęciu profesora Henryka Pilusia
80%
Jak pisze profesor Henryk Piluś godność ludzka od wielu stuleci stanowi jeden z głównych tematów, którymi interesuje się Kościół, dlatego też kwestia ta znalazła się w orbicie zainteresowań Henryka Pilusia. Swoje spostrzeżenia w tej sprawie opiera profesor o dokumenty i pisma teologiczne Soboru Watykańskiego II, które zdaniem profesora wyznaczają kierunek dla współczesnego Kościoła katolickiego. W tym miejscu zaznacza profesor rzecz znamienna, a mianowicie fakt, że Sobór nie wyodrębnił godności ludzkiej z wielu innych poruszanych spraw. Okazuje się bowiem, że zagadnienie to zostało wpisane w kontekst innych problemów jakie poruszane były podczas obrad. Dzięki dogłębnej analizie dokumentów soborowych, jaka stała się udziałem profesora, zauważa on, że człowiek jest tematem prawie każdego z dokumentów. Zdaniem profesora fakt, że nie powstał żaden osobny dokument poświęcony temu problemowi może świadczyć tylko o tym, że "(...) godność osoby ludzkiej i jej zagrożenia w świecie współczesnym była dla nich na tyle oczywista, iż nie wymagały osobnego dokumentu." [Piluś, 1999: 5] (fragment tekstu)
Wyjaśniono pojęcie 'tanatopraksji' oraz omówiono jej proces i znaczenie w świadomości ludzi.
5
Content available remote Some Anthropological Elements in Chekhov's Theatre
80%
The theatre, an enigmatic world in which the actors can transform for a couple of hours the reality of the spectators in an astonishing universe. Anton Chekhov, Russian dramatist is reveling his magical wings over the creation of the theatre with one of his plays, The Seagull. The time in his plays seems unbearable and it continues endlessly without novelty. One of the character from the theatre play The Seagull is Nina Zarecinaia and represents the single woman in this play that has the power to convert her life. The Chekhov's character, Nina chose to live, love and suffer a manner to win wisdom and to find her way in life. She is more powerful that she thinks and is capable to endure her hard life without giving the possibility to come back to her old home. In this case, she is showing courage to take life as it is. Most important things about this character is that she comes back for a short period and penetrate the quiet space of the other characters, leaving behind at her leaving the appearance of death. Relying on the actions that Nina takes, we can find four elements of anthropology: empathizing, expression patterns, releasing the psychic energies and the art to detect and to avoid the unconscious traps.(original abstract)
W pierwszej części artykułu przedstawiono miejsce antropologii pragmatycznej w systemie filozofii Kanta. W dalszej części pracy przedmiotem badań jest człowiek, istota rozumna i samodoskonaląca się. Tematem ostatniej części artykułu jest osoba jako przedmiot moralności.
Artykuł omawia genezę człowieka, istotę natury ludzkiej oraz wizję przyszłości ludzkości. W syntetyczny sposób przedstawia główne etapy procesu antropogenezy. Opisuje dwoistą naturę współczesnego człowieka (naturę biologiczną i kulturową). Artykuł odnosi się do pojawienia się Sztucznej Ogólnej Inteligencji (AGI) jako wyzwania dla ludzkości. (abstrakt oryginalny)
"W niniejszym opracowaniu pragnę rozświetlić i przybliżyć szeroki wachlarz myśli Karola Wojtyły dotyczących pojmowania człowieka jako osoby oraz ukazać pewnego rodzaju przejście od konkretnego, podmiotowego "Ja" (personalizm), do "Ja" relacyjnego, czyli odniesionego do innych "Ja", których osobowe spełnienie dokonuje się poprzez solidarność w kreowaniu wspólnego dobra i poprzez to dobro wzrastaniu ku pełni bycia."
Wiedzę ukrytą trudno jest kontrolować i badać. Nieroztropne byłoby pytanie o nią w ankiecie, nie da się jej też po prostu zaobserwować z zewnątrz, trudno regulować jej funkcjonowanie za pomocą przepisów czy uchwycić ją przy pomocy narzędzi informatycznych. Niniejszy artykuł omawia wykorzystanie etnografii jako sposobu na badanie tego trudno uchwytnego zjawiska.(abstrakt oryginalny)
10
61%
Aktualizowana przez współczesną antropologię codzienności czy antropologię rzeczy hermeneutyka przedmiotowości stara się niejako na nowo objaśniać naturę człowieka, który w poszukiwaniu utożsamienia znajduje siebie zapośredniczonego przez to, co wobec niego zewnętrzne. Ten kierunek filozofii kultury rozwija się w myśl przekonania, że autointerpretacja i doświadczenie samego siebie dokonują się za pośrednictwem innych ludzi i rzeczy. Droga do wewnątrz wymaga punktu oparcia na zewnątrz. Świat społeczny opisywany świadectwami kultury materialnej znajduje swe uzasadniania w projektach tzw. humanistyki nieantropocentycznej, zakładającej zwrot ku rzeczom jako korelatom praktyk pamięci kulturowej, badania tożsamości lokalnych, antropologicznych mikrohistorii, praktyk działań społecznych i zachowań ekonomicznych czy aktów psychologiczno-behawioralnych. Stąd droga myślenia o rzeczach prowadzi od nieruchomego świata materii w stronę wiedzy społecznej i humanistycznej. (fragment tekstu)
Stworzona przez surrealistów wizjosfera stała się polem eksploracji dla współczesnych twórców operujących na przełomie XX i XXI wieku multimediami. Tematem artykułu jest próba przedstawienia narzędzi opisu wizjosfery. Autorka przedstawia cztery poziomy interpretacji surrealistycznej wizjosfery w polskiej krytyce sztuki przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Kolejnym rozwijanym tematem jest problem kultury wizualnej i doświadczenia wizualnego, badanej przez środowisko krytyków sztuki z Karlsruhe - W. Kempa, R. Barthesa i antropologii obrazu H. Beltinga. Szukając odpowiedzi na pytanie: czy sztuka nowych mediów wypełnia manifest surrealistów, autorka stawia kolejne pytanie o możliwość dyskursu o synergii mediów. Obiektami ilustrującymi artykuł są przykłady architektury "nierzeczywistej" w sztuce.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest prezentacja wyników badań i próba odpowiedzi na pytanie, czy wolne i otwarte oprogramowanie oraz etyka hakerska mogą być podstawą infrastruktury edukacyjnej, a tym samym elementem aktywizacji przedsiębiorczości studentów. Dodatkowo, praca zawiera próbę wskazania istoty etyki hakerskiej. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problematyka badawcza zaprezentowana w niniejszym artykule dotyczy możliwości wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania do realizacji procesu dydaktycznego. Szczególną uwagę zwrócono na praktyczność stosowanych narzędzi oraz aktywizację przedsiębiorczości studentów. W ramach badania wykorzystano metodę obserwacji uczestniczącej, która stała się podstawą do zbudowania studium przypadku. PROCES WYWODU: Artykuł składa się z czterech części. Pierwsza opisuje informacje dotyczące etyki hakerskiej oraz jej źródeł. W drugiej części zaprezentowano zagadnienia związane z wolnym i otwartym oprogramowaniem oraz możliwościami wykorzystania go do aktywizacji przedsiębiorczości. W kolejnej części autor przedstawia zagadnienia odnoszące się do przedsiębiorczości oraz sposobów jej rozpatrywania. Ostatnim elementem artykułu jest prezentacja wyników badań. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza przeprowadzonych badań wskazuje możliwość wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania w procesach edukacyjnych. Tym samym istnieje możliwość wykorzystania tego oprogramowania do wzbudzenia zachowań przedsiębiorczych. Przeprowadzone badania empiryczne dowiodły, że studenci wykazują chęć używania wolnego i otwartego oprogramowania (81% respondentów). Autor wykorzystał niniejsze badanie jako podstawę do dalszych działań w tym obszarze. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Kształtowanie postaw przedsiębiorczych należy traktować jako niezbędny element nowoczesnego kształcenia. Artykuł analizuje główne kierunki oraz obszary w zakresie wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania. Szczegółowymi badaniami należałoby objąć różne grupy studentów, na różnych kierunkach studiów.(abstrakt oryginalny)
Clifford Geertz jest postacią, której zapewne nie trzeba przedstawiać. Jednak jego biografia może stanowić dodatkową płaszczyznę odczytania jego rozważań. On sam zresztą docenia uwrażliwiający wymiar osobistego doświadczenia i stara się refleksyjnie je przepracować: "Przypuszczam, że wszystkie te lata spędziłem na gromadzeniu wiedzy. Starałem się też zrozumieć, co z niej wynika i nie działać według schematu: przegląd sytuacji, rozpoznanie możliwości, unikanie wniosków, przemyśliwanie rzeczy od nowa. (fragment tekstu)
14
Content available remote The Future of American Democracy
61%
W pracy tej, oparłszy się na Arystotelesie, przeciwstawiono sobie dwie koncepcje wolności: pierwsza oznacza "rządzenie i bycie rządzonym", druga "czynienie tego, co się chce". O Ameryce można z kolei powiedzieć, że kraj ten ma dwa fundamenty. Pierwszy z nich to purytańska idea "samorządzenia" i "samokontroli", drugi zaś - to "oficjalny" akt założycielski, poważnie obciążony przez Locke'owską filozofię umowy społecznej, w której rządzenie pojmuje się jedynie pod kątem zabezpieczenia praw i zwiększenia przestrzeni indywidualnej swobody. Inaczej niż u purytanów, nie ma tu mowy o tworzeniu warunków dla kształcenia duszy w kierunku jej "samorządzenia". Konkluzja autora zawiera się w sądzie, iż przyszłość amerykańskiej demokracji zależy od tego, która z tych dwóch spornych koncepcji będzie wyznaczać dominujące rozumienie amerykańskiej wolności. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Politics and the Humanistic Pose : David Hare's Wall
61%
David Hare has tried his hand at "writing history" for the East in a number of plays. In Wall he is keen on conferring an aura of historicity on his personal account, one thinly masked by the manipulation of documentary drama or verbatim theater as theatrical medium. Having promised to deliver an objective, impartial, and "liberal" study of the Middle East, and aware of the accusations his "First World" position before the Eastern subject (object) may bring against him, Hare arduously strives to avoid hackneyed representations of the unprivileged. Yet, he turns out to have fallen prey to that same old trap of polarizing and stereotyping. However, this "historigraphic metadrama" is often treated as having "authenticity". Hence, the writers in this paper aim at exploring the Western unilateral fixations of the East behind the façade of humanistic treatment in the playwright's historiographic approach. (original asbtract)
Celem artykułu jest pokazanie, że zmiany dokonujące się w koncepcji człowieka w nowoczesnej heterodoksji ekonomicznej są efektem ewolucji trendów społecznych odpowiedzialnych za zmiany sposobu rozumienia świata. Wirtualizacja życia zwiększa wrażliwość na człowieka i jego środowisko. Ułatwiony kontakt z innymi kulturami, religiami oraz wyczulenie na istniejącą niesprawiedliwość społeczną są niektórymi z przyczyn zmian w wizji świata. Są one powiązane ze zmianami w rozumieniu podmiotu gospodarującego w teoriach ekonomicznych. Ma to wpływ na sposób postrzegania podmiotu gospodarującego w obrębie wybranych szkół nowoczesnej heterodoksji ekonomicznej: ekonomii ekologicznej, ewolucyjnej, humanistycznej, feministycznej i behawioralnej.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Rodzina jako istotna kategoria społecznego wymiaru antropologii zarządzania
61%
Niniejszy artykuł podejmuje niezmiernie istotny współczesny obszar za - rządzania organizacjami związany z rolą i miejscem człowieka w tym procesie . Odnosi wyżej zdefiniowany obszar zarządzania organizacjami do przedsiębiorstw rodzinnych. Podejście pre - zentowane w artykule osadza się na podejściu antropologicznym. Zarysowane są koncepcje antropologii zarządzania organizacjami. W publikacji wskazane są wybrane składowe otocze - nia, w tym środowisko związane z dynamicznym rozwojem narzędzi tele-informatycznych - Internet. Założono hipotezę wskazująca na inspirujący wpływ rodziny na funkcjonowanie przedsiębiorstwa (firmy rodzinnej), pozostającego w rękach członków rodziny. Artykuł wskazuje na niezmiernie interesujące obszary naukowe związane z funkcjonowaniem firm rodzinnych, w tym, szczególnie we fragmencie związanym z komparatystycznym podejściem do pełnienia ról w rodzinie i w firmie(abstrakt oryginalny)
Kim są rzeczywiście podmioty prawnych stosunków pracy w Polsce? Refleksja ta dotyczy zwłaszcza osób świadczących pracę. Pytać bowiem można i o to, kim jest dziś podmiot zatrudniający. Stawiając te pytania, przede wszystkim to pierwsze, chodzi głównie o wskazanie obrazu człowieka pracującego, który wyłania się z całości przepisów prawa pracy, a więc obrazu człowieka prawa pracy - homo iuridicusa. Wynik w postaci odtworzenia tego kształtu z tekstu prawnego świadczy też o wizji twórców prawa. Autorka, przybliżając sens wyodrębniania takiej oto figury poznawczej jak homo iuridicus i jej przydatność dla tworzenia prawa, wskazuje na homo iuridicusa prawa pracy, a więc opisuje model człowieka prawa pracy wyłaniający się z przepisów tego prawa. Zastanawia się, na ile ów konstrukt odpowiada jego społecznemu kształtowi oraz zadaje kluczowe pytanie o pożądany model homo iuridicusa prawa pracy - taki, który najlepiej (najwierniej) oddałby jego społeczną istotę (antropologię).(abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przybliżenie struktury kalendarza w Rumunii na podstawie antropologicznej analizy nazw miesięcy funkcjonujących w kulturze ludowej, na tle oficjalnych nazw miesięcy występujących w języku rumuńskim. To o tyle cieka- we, że są to odmienne tradycje, niespójne, odwołujące się do różnych źródeł, ale rozwijające się od kilku stuleci w jednej przestrzeni kulturowej. (fragment tekstu)
RESEARCH OBJECTIVE: This essay aims to analyse the phenomenon of power with a particular attention to scientific aspects, in particular to the anthropological and ethical area. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: Power does not belong only to scientific research, but also to everyday life, to the simple experience that each of us has in the various institutions in which someone lives, from the simplest ones such as the family or a small association to the most complex ones such as companies, schools, universities, associations, religious communities, trade unions, political parties, bureaucratic structures, national and international organizations. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: To study power, this essay uses an ideal guide of all respect: William Shakespeare. Power is certainly a scene of the vast theatre that is the world. It is not only because of the questions and reflections it suggests, but above all because it sees many characters and different tragedies or comedies play in different times and sets. RESEARCH RESULTS: The small result of this essay is to reach a new understanding of a complex problem of power. CONCLUSIONS, INNOVATIONS, AND RECOMMENDATIONS: The researches about power, especially those based on the anthropological and ethical area, are so rich and different. It could an interesting idea to go on with synoptic view of power, based on the many field of literature and social sciences. (original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.