Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Antyglobalizm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Antyglobalizm należy do ruchów społecznych negujących potrzebę globalizacji. W artykule zawarto podstawowe założenia tego nurtu, który za cel postawił sobie przeciwstawianie się kumulacji finansów i władzy przez korporacje oraz przez "czwartą władzę" czyli media. Poglądy te dotyczą także rozwarstwienia społeczeństw, zagrożeń ekologicznych i zmian kulturowych.
Na naszych oczach powstają nowe ruchy społeczne, głównie antyglobalistyczne, wykorzystujące w szerokim zakresie nowoczesne techniki medialne i komunikacyjne, zwłaszcza Internet, do przekazywania informacji i mobilizacji społecznej. Z ich inicjatywy tworzone są - w opozycji do tradycyjnych, postrzeganych jako korporacyjne - niezależne środki masowego przekazu, działające na zasadach non-profit i opierające się na aktywności dziennikarzy i wolontariuszy. Jednym z nich jest Centrum Mediów Niezależnych (CMN), utworzone przez grupę aktywistów w listopadzie 1999 roku podczas protestów przeciwko szczytowi WTO w Seattle, mające obecnie oddziały w przeszło 60 krajach. Celem CMN jest umożliwianie dostępu do niezależnej informacji oraz wspieranie lokalnych projektów wydawniczych i audiowizualnych. Nowe media stanowią coraz istotniejsze forum dyskusji społecznej i politycznej ze względu na niskie koszty funkcjonowania, ponadnarodowy zasięg i pokonanie barier językowych. Polski oddział współpracuje w tym zakresie z innymi organizacjami antyglobalistycznymi. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest w znacznym stopniu kontynuacją badań Michała Chorośnickiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, nad rozwojem relacji handlowych między państwami Ameryki Północnej i Centralnej (Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadą). Badania te zaowocowały publikacją wybitnej książki Profesora North American Free Trade Agreement. NAFTA. Dekada Przemian.Artykuł składa się z trzech części. Pierwsza rozwija wątek rozważań prof. Chorośnickiego, wskazującego, że NAFTA jako układ wolnohandlowy była słabo zbalansowana, głównie przez członkostwo Meksyku - najsłabszego ekonomicznie partnera paktu. Część druga analizuje manewry handlowe prezydenta Donalda Trumpa, który starał się zastąpić układy wielostronne przez dwustronne umowy, co w rezultacie negowało cele polityki globalistycznej i miało zastąpić ją koncepcją handlu strategicznego eksponującego - zgodnie z dewizą "America First" - priorytety Stanów Zjednoczonych. Antyglobalistyczne trendy prowokowały krytyczne uwagi ekspertów handlowych. Próby ignorowania instancji rozjemczych Światowej Organizacji Handlu (WTO), a nawet struktur Organizacji Narodów Zjednoczonych, wydawały się cofać Stany Zjednoczone w zamierzchłe czasy izolacjonizmu. Część trzecia analizuje proces przekształcenia NAFTA, czyli układu będącego - zdaniem Trumpa - "katastrofą" (disaster) dla Stanów Zjednoczonych w "fenomenalny" pakt USMCA (United States-Mexico-Canada Agreement, Umowa USA-Meksyk-Kanada). Ta część koncentruje się na kilku najważniejszych różnicach między tymi dwoma układami (wprowadzeniu tzw. Klauzuli America content value; wyeliminowaniu w przyszłości "decyzji panelowych" w rozwiązywaniu sporów antydumpingowych i dotyczących subsydiów; rozszerzeniu przepisu Buy American Act, który wymaga, aby strony preferowały w swoich zakupach produkty wyprodukowane w USA oraz zmian w tzw. formule sunset clause). (abstrakt oryginalny)
Opustoszałe centrum z pozabijanymi dyktą witrynami zamkniętych sklepów, zagrodzone barierkami okolice hotelu Sofitel Victoria i policyjne posterunki w liczbie nie spotykanej w najnowszej historii miasta - tak warszawianom kojarzył się Europejski Szczyt Gospodarczy. Jednak o ustaleniach na nim zawartych niewielu już wspomina. Artykuł omawia znaczenie gospodarcze dla Warszawy i Polski odbywającego się szczytu gospodarczego w kwietniu 2004 roku.
5
Content available remote Globalization and Deglobalization - Costs and Benefits, Winners and Losers
84%
Still at the end of the 20th and the beginning of the 21th century it was a common belief that the world had just entered a new civilisational paradigm, completely different from all the previous ones in the history of the mankind. The new paradigm was called 'globalization' and although it had never been precisely defined, the term stirred up a very animated dispute: there were fervent enthusiasts and fervent opponents of everything that was as inexactly defined as globalization. Both enthusiasts and opponents agreed what phenomena made globalization up, but the assessment of those phenomena was diametrically different; according to the enthusiasts globalization reduced famine in the world, stimulated development and growth, decreased unemployment, improved the quality of natural environment, created new global democracy and was the only reasonable option for the mankind; and according to the opponents globalization increased famine in the world, made development and growth stop or even diminish, aggravated unemployment, lowered the quality of natural environment, destroyed human solidarity, stimulated corruption and was a path to hell. The impact of globalization and deglobalization on different areas of economy and society is a topic of several discussions and publications. (original abstract)
Proces globalizacji jest jakościowo nową, zaawansowaną formą życia społecznego, która nabrała szczególnej dynamiki pod koniec wieku XX. Proces ten polega na pogłębianiu się różnorodnych związków i współzależności ekonomicznych, politycznych i kulturowych w skali ogólnoświatowej. Prowadzi to także do radykalnego wzrostu podatności społeczeństw na przeciwstawne sobie postawy; dotyczy to zwłaszcza tej biedniejszej części globu.
W analizie zjawiska terroryzmu istotnym elementem jest zdiagnozowanie jego przyczyn, a także pobudek, jakimi kierują się sami wykonawcy aktów terrorystycznych. Ważne wydają się tu zarówno ideologia, jak i religia czy system filozoficzny. Jednakże jako najistotniejsze zastrzeżenie należy przyjąć, iż mowa jest tutaj nie o ideologiach jako takich, ale ich skrajnych interpretacjach. Dlatego też konieczne wydaje się wzięcie pod uwagę kwestii radykalizmu oraz ekstremizmu w badaniach nad terroryzmem. Junctim pomiędzy radykalizacją a terroryzmem zostało dostrzeżone choćby przez Unię Europejską, która w 2005 roku przyjęła strategię zwalczania terroryzmu. Strategia ta objęła cztery płaszczyzny, z których pierwsza dotyczy działań skierowanych ku przekonaniu obywateli UE, by ci nie popierali terroryzmu i ekstremizmu. O konieczności przeciwdziałania radykalizmowi mówi "Strategia UE w sprawie zwalczania radykalizacji postaw i rekrutacji do ugrupowań terrorystycznych". (fragment tekstu)
McDonald's jest jedną z najważniejszych ikon kapitalizmu. W roku 2007 dysponował 31 tys. barów szybkiej obsługi w ponad 119 krajach na całym świecie. Szybko stał się również symbolem źle wprowadzanej globalizacji. Wybijanie szyb w lokalach firmy podczas manifestacji antyglobalistów jest jednym z głównych punktów imprezy. Z punktu widzenia nauk o zarządzaniu jest idealnym przykładem sukcesu. McDonald's reprezentuje jednak wszystkie negatywne aspekty globalizacji: tandetność, miałkość i płytkość intelektualna, degradacja wartości czy chciwość. Dlatego na taki model świata zgody nigdy być nie powinno. Tylko przez poszanowanie wzajemnych różnic, tolerancję, szacunek do wartości i odmienności można zbudować jeden świat. McPlaneta musi przeminąć, bo nie da się zastąpić wielowiekowych tradycji i kultury hamburgerem czy coca-colą. (abstrakt oryginalny)
Użytkownicy Internetu mają do wglądu pełne spektrum podmiotów aktywnych w sieci: rządowych i pozarządowych, biznesowych, naukowych, artystycznych. Obok nich funkcjonują organizacje bądź grupy nieformalne, niekiedy określane jako ruchy społecznego sprzeciwu, które nie tylko kwestionują zastany porządek (prawny, ekonomiczny, ideologiczny/religijny, obyczajowy itd.), ale przede wszystkim dążą do wywarcia wpływu na elity rządzące i wprowadzenia postulowanych zmian. Taką organizacją jest z pewnością Adbusters Media Foundation. W rozdziale dokonano analizy aktywności fundacji w sieci (zasobów strony internetowej, materiałów udostępnianych w ramach licznych podstron i w mediach społecznościowych) oraz podjęto próbę opisu strategii komunikacji cyfrowej tej organizacji. W trakcie badania zauważono tendencję do polaryzacji i prowokacji. Scharakteryzowano również inne środki służące zwróceniu uwagi użytkowników na wytworzony "produkt", który ma dużą konkurencję na rynku - jest bowiem obietnicą zmiany. (fragment tekstu)
Organizacje pozarządowe, czyli tzw. NGO - Non-Governmental Organization, powstałe w wyniku rozmaitych ruchów społecznych mają istotny wpływ na prywatyzację stosunków społecznych poszczególnych krajów i na ograniczanie ich etatyzacji. Wywierają zatem również wpływ na rozwój demokratyzacji ich systemów politycznych i na kształtowanie się społeczeństwa obywatelskiego. Niektóre z nich powstały w XIX wieku. Spośród organizacji wspomnianego rodzaju szczególna rola przypada w okresie globalizacji tym, które stały się organizacjami o ponadnarodowym zasięgu, jak np. Greenpeace, Friends of the Earth, Alterglobaliści, które postulują globalizację od dołu, jako alternatywę realizowanej przez możnych tego świata globalizacji od góry. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważane są socjologicznie różne rodzaje ruchów społecznych, głównie tych, które nazywa się "dawnymi". Początkowe trzy rozdziały artykułu zawierają obszerne cytacje (cytaty) z książki prof. Jana Szczepańskiego, mające upamiętnić myśli tego niedawno zmarłego wybitnego uczonego na temat genezy i charakteru ruchów społecznych. Dalej autor artykułu rozważa pojęcia "ludu" oraz mniejszości narodowych i etnicznych, aby wprowadzone tu rozróżnienia wykorzystać następnie do analizy zróżnicowanego podłoża ideowo-motywacyjnego ruchów społecznych. Uwaga autora skupia się kolejno na ruchach narodowo-wyzwoleńczych oraz quasi-narodowych, np. etnonacjonalistycznych, w krajach okupowanych bądź zależnych (skolonizowanych), następnie na terroryzmie jako "narzędziu" walki o różne cele. W artykule omówione są też krótko ruchy antydemokratyczny i alterglobalistyczny. Artykuł zamykają uwagi metodologiczne odnoszące się do kauzalnego (przyczynowego) badania ruchów społecznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.