Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Aport rzeczowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł zawiera analizę problemu aportu - wkładu niepieniężnego spółki, charakterystykę pojęcia, problem wyceny aportu i jego zamiany (zastąpienia aportu) oraz problemy podatkowe.
2
Content available remote Bilansowe i podatkowe aspekty wniesienia aportu do spółki kapitałowej
75%
W warunkach rozwijającego się rynku kapitałowego coraz częściej można zaobserwować złożone struktury gospodarcze. Jednostki działające na rynku, chcąc osiągnąć swoje cele, wchodzą w związki kapitałowe z innymi podmiotami, tworząc spółki kapitałowe: spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną. Celem artykułu jest analiza uwarunkowań prawnych związanych z wnoszeniem wkładów niepieniężnych innych niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, ujęcie ich w księgach rachunkowych oraz dla celów podatkowych. Podmiotem badań były spółki kapitałowe, w których obejmowane są udziały (akcje) w zamian za aporty. Jako narzędzia badawcze wykorzystano analizę literatury przedmiotu, regulacji prawnych oraz przykładu praktycznego wnoszenia aportów. Postawiono następujące pytania badawcze: dla kogo korzystny jest aport - dla inwestora czy spółki otrzymującej aport, jak wnoszone aporty wpływają na kondycję finansową podmiotu inwestora oraz podmiotu otrzymującego aport.(abstrakt oryginalny)
Autorskie prawa majątkowe mają na celu zapewnienie ochrony utworów będą­cych dobrem materialnym. Są zbywalne, podlegają wycenie, mają zatem określoną wartość, stanowią składnik aktywów bilansu. Spełniają więc wszystkie warunki zdolno­ści aportowej. Mogą zatem być przenoszone do innych jednostek jako rzeczowy wkład aportowy. (abstrakt oryginalny)
W ramach niniejszego opracowania zostaną omówione zagadnienia związane z pojęciem przedsiębiorstwa jako przedmiotu obrotu, zdolności aportowej przedsiębiorstwa oraz zasad wnoszenia przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto, poruszona zostanie kwestia odpowiedzialności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania pozo- stające w związku działalnością gospodarczą podejmowaną w ramach przedsiębiorstwa wniesionego aportem. (fragment tekstu)
W ostatnim czasie pojawiły się negatywne dla podatników interpretacje dotyczące zasad opodatkowania podatkiem dochodowym wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych w sytuacji, gdy wkłady te podlegają VAT. Wynika z nich, że przychodem wnoszącego wkład jest dopłacony przez spółkę należny podatek od towarów i usług. Taka wykładnia narusza zasadę neutralności VAT i prowadzi do podwójnego opodatkowania dochodu.(fragment tekstu)
Wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportów) do nowo tworzonych i istniejących spółek kapitałowych oraz osobowych to częsta operacja gospodarcza, budząca wiele wątpliwości, jeśli chodzi o jej skutki podatkowe. Na gruncie VAT dotyczą one zwłaszcza ustalenia podstawy opodatkowania.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule zostanie przedstawione stosunkowo wąskie zagadnienie z dziedziny aportu przedsiębiorstwa, jakim jest wniesienie wierzytelności, które składają się na owe przedsiębiorstwo będące przedmiotem aportu. Zostaną zaprezentowane pojawiające się problemy podatkowe wynikające z różnych interpretacji podatku dochodowego od osób prawnych w tym szczególnym przypadku. (fragment tekstu)
Zasilając podmioty gospodarujące w aktywa konieczne do prowadzenia działalności można skorzystać z niepieniężnej formy, tj. aportu. Metoda ta staję się coraz bardziej powszechna w polskich warunkach, głównie ze względu na ograniczony dostęp do płynnych środków finansowych oraz ze względów podatkowych. Barierą w stosowaniu wkładów niepieniężnych są niejasne i często zmieniające się przepisy oraz problemy z właściwym przebiegiem całego procesu, w tym z odpowiednim ujęciem operacji w księgach rachunkowych. Celem artykułu jest przedstawienie problematyki aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz wskazanie sposobu odpowiedniej wyceny transakcji związanych z tym procesem wraz z właściwym ujęciem ich na kontach. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Opodatkowanie wkładów niepieniężnych w spółkach osobowych
63%
Określenie skutków związanych z wniesieniem wkładu w postaci aportu do spółek osobowych związane jest z wątpliwościami, czy taka sytuacja rodzi obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fi zycznych. Konstytucyjna zasada państwa prawnego wymaga jak najbardziej precyzyjnego ukształtowania ustawowego stanu faktycznego, aby zapobiegać arbitralności w procesie stosowania prawa przez organy skarbowe i sądy administracyjne. Problemy związane z opodatkowaniem wkładów niepieniężnych są przykładem na to, jak chaotyczne poszukiwanie źródeł podatku może prowadzić do zróżnicowanego traktowania czynności, które z gospodarczego punktu widzenia rodzą podobne skutki. W wyniku uchwalonej w 2010 roku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PDOF) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOP) od 1 stycznia 2011 roku we wskazanych aktach prawnych usunięto wątpliwości dotyczące tego, czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chociaż w doktrynie podatkowej przeważało stanowisko, że czynności te są neutralne podatkowo.(fragment tekstu)
Artykuł omawia niekorzystne, wprowadzone nowelizacją ustawy o podatku VAT z 2 listopada 1996 r., zmiany dotyczące opodatkowania aportów. Autorzy komentują problemy występujące w podatku dochodowym i w podatku od towarów i usług.
Wniesienie do spółki części składników majątkowych przedsiębiorstwa państwowego nie uzasadnia jej odpowiedzialności jako nabywcy przedsiębiorstwa (art. 526 k.c.), choćby składniki te umożliwiały prowadzenie działalności przez tę spółkę. Artykuł przedstawia konsultację opartą na wyroku SN i dotyczy odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa w rozumieniu przedmiotowym za zobowiązania zbywcy związane z jego prowadzeniem.
Aport, czyli wkład niepieniężny jest terminem przeciwstawnym do pojęcia wkładów pieniężnych, stanowi alternatywną formę pokrycia kapitału zakładowego (akcyjnego) i charakteryzuje się w uregulowaniach kodeksu handlowego pewnymi odrębnościami w stosunku do wkładów pieniężnych.
Wpis aportu w postaci nieruchomości do Krajowego Rejestru Sądowego jest związany z wpisem do księgi wieczystej. Wpływa on na podwójny skutek zobowiązująco-rozporządzający umowy bądź statutu spółki. Zagadnienie to wywołuje spory i trudności w postępowaniu rejestrowym oraz wieczystoksięgowym. W związku z tym w niniejszym artykule podjęto próbę rozwiązania tego problemu. Analizą objęto głównie spółki handlowe oraz prawo własności, użytkowania wieczystego i ograniczone prawa rzeczowe. Zastosowano także liczne odwołania do Kodeksu handlowego oraz do odpowiednich regulacji niemieckich i brytyjskich. Autor proponuje połączenie postępowania rejestrowego i postępowania wieczystoksięgowego w jedno postępowanie dotyczące wpisu aportu jako nieruchomości. W ten sposób istnieje możliwość wykorzystania nowych technologii, uproszczenia i odformalizowania postępowania. (abstrakt oryginalny)
Od 1.01.2011 r. weszły w życie zmiany ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące wyceny, amortyzacji i sprzedaży rzeczy i praw wniesionych jako wkład rzeczowy (aport). Uzasadnia to usystematyzowanie przepisów updop dotyczących aportów wniesionych do spółek kapitałowych, gdyż problematyka przez nie regulowana nie jest ani prosta, ani jednoznaczna, a przepisy, mimo zmian, jak to wykażemy - nie są kompletne.(fragment tekstu)
W artykule przeprowadzono analizę uwarunkowań prawnych w Polsce związanych z wnoszeniem aportów do spółek kapitałowych. Analizy zostały dokonane w kontekście optymalizacji podatkowej transakcji wnoszenia aportów do spółek kapitałowych celem ułatwienia planującym uruchomienie i rozwój innowacyjnego biznesu rozwiązań efektywnych podatkowo w zakresie tworzenia spółek kapitałowych z udziałem inwestorów kapitałowych, w których znaczącą wartość będą stanowić także aporty czyli wkłady niepieniężne. Analiza skupia się na poszczególnych rodzajach podatków towarzyszących transakcjom wnoszenia aportów, tj.: opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, od osób fizycznych, podatkiem VAT, oraz podatkiem od czynności cywilno-prawnych. Wskazano w jakich sytuacjach ww. transakcje będą zwolnione z podatku. Wskutek rozważań ustalono, iż osoby fizyczne planujące pozyskać finansowanie od inwestora kapitałowego przedsięwzięcia biznesowego prowadzonego w formie spółki kapitałowej, w celu uniknięcia opodatkowania powinny uruchomić samodzielnie przedsiębiorstwo, a następnie wnieść je lub zorganizowaną część jako aport do spółki tworzonej wraz z inwestorem. Wartością dodaną artykułu jest dokonanie szczegółowej analizy poszczególnych rodzajów opodatkowania wraz ze wskazaniem rozwiązania optymalizującego kwestie podatkowe wnoszenia aportu do spółek kapitałowych. Jego identyfikacja stanowić powinna wskazówkę dla osób fizycznych posiadających innowacyjne pomysły na biznes i poszukujących inwestora. (abstrakt oryginalny)
16
63%
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie środowisk naukowych i gospodarczych procesem kreowania wartości oraz rozwinęła się koncepcja zarządzania wartością. Obserwacja życia gospodarczego pokazuje bardzo ciekawe przypadki zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest przedstawienie i analiza teoretycznych oraz praktycznych aspektów dotyczących przejęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz ich wpływu na wynik finansowy przedsiębiorstw. Zastosowane metody badawcze opierają się na studiach literaturowych z badanego zakresu oraz analizie sprawozdań finansowych oraz ocenie wpływu podjętej decyzji zarządu dotyczącej przejęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na wynik finansowy. Podstawową hipotezą badawczą jest założenie, że przejęcie/sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa ma wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Weryfikacja powyższej hipotezy badawczej jest głównym celem tego artykułu. Ponadto temat przejęć stał się tematem bardzo aktualnym z punktu widzenia kształtowania wartości przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa funkcjonujące w realiach globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego musiały dostosować się do specyfiki nowych warunków rynkowych. Wiele z nich zmieniło cele prowadzenia działalności gospodarczej zarówno bieżącej, jak i w dłuższym okresie. Podmioty gospodarcze skoncentrowały swoją uwagę głównie na motywach kosztowych i rynkowych prowadzonej działalności, zaś drugorzędnego znaczenia nabrały motywy zaopatrzeniowe (zasobowe) oraz strategiczne (w tym polityczno-prawne). Przedsiębiorstwa zaczęły również szukać oszczędności w obszarze rozwiązań z zakresu optymalizacji podatkowej. Jedną z możliwości, którą opisano w artykule jest wykorzystanie tarczy podatkowej za pomocą znaku towarowego przedsiębiorstwa. Na mocy przepisów przejściowych ustawy nowelizującej przepisy ustaw o podatkach dochodowych przedsiębiorstwa, które są właścicielami znaków o znacznej wartości rynkowej, mogą je wycenić i wydzielić z dotychczasowych struktur, a następnie wnieść jako aport do innej spółki mającej charakter celowy. W tym momencie znak towarowy nabyty od podmiotu zewnętrznego lub wniesiony aportem może podlegać amortyzacji. (abstrakt oryginalny)
Tworząc spółkę lub powiększając jej kapitał zakładowy, wspólnicy obejmują udziały/akcje w zamian za wkład gotówkowy lub niepieniężny (aport). Przedmiotem aportu mogą być m.in. udziały/akcje objęte lub nabyte w innej spółce kapitałowej. Wiążą się z tym obowiązki podatkowe. Przyjrzyjmy się skutkom takich transakcji w podatku dochodowym, VAT i PCC.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.