Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Aprecjacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Mowa tu o projekcie upłynnienia złotego, który byłby przygotowaniem polskiego systemu pieniężnego do systemu powiązań z euro. Omówiona faza "floatingu" temu ma służyć.
Celem artykułu jest analiza związku między napływającym kapitałem zagranicznym a kształtowaniem się realnego kursu walutowego. Hipoteza o pozytywnej współzależności pomiędzy realną aprecjacją waluty krajowej a napływającym kapitałem finansującym deficyty obrotów bieżących znalazła potwierdzenie zarówno w rozważaniach teoretycznych, jak i w badaniach empirycznych, które obejmowały estymację regresji panelowych przeprowadzonych dla grupy krajów regionu CEE-10 w okresie od 1994 do 2008 roku. (abstrakt oryginalny)
M.Bussiere i Ch.Mulder zaproponowali prosty i skuteczny miernik podatności danego kraju na kryzys i związanej z nim skali deprecjacji waluty. Jak go mierzyć, i w jakim celu przedstawia niniejsza analiza.
Z wykorzystaniem danych kwartalnych z okresu lat 2002-2021, oszacowania przy pomocy estymatora wskazują, że w czasie recesji korzystne krótkookresowe zwiększenie dochodu można otrzymać w razie zwiększenia przychodów budżetowych oraz aprecjacji kursu walutowego. Jednak w długim okresie czasu większe wydatki rządowe oraz zacieśnienie polityki monetarnej powodują spadek dochodu. Liberalizacja środowiska ekonomicznego, jak to przedstawia wskaźnik Index of Economic Freedom od amerykańskiej Fundacji Heritage, jest korzystna dla wzrostu gospodarczego w długim okresie czasu. Wreszcie, około 80% odchyleń od relacji w długim okresie są skorygowane w krótkim okresie. (abstrakt oryginalny)
Mowa tu o utworzeniu w tym roku specjalnego dolarowego konta rządowego, które miałoby obsługiwać zadłużenie zagraniczne. W ten sposób NBP chce się pozbyć kłopotów związanych z dewizowymi wpływami pochodzącymi z prywatyzacji. Ministerstwo Skarbu Państwa natomiast stanie przed koniecznością ustalenia dla transakcji cen złotowej i dolarowej. Omówiono problemy inwestorów związane z ryzykiem walutowym.
Głównym celem opracowania jest przedstawienie zjawiska umacniania kursu złotego na polskim rynku walutowym. Na wstępie zawarta została krótka historia kształtowania się kursu złotego po 12 kwietnia 2000 r., kiedy nastąpiło upłynnienie kursu, zerwanie z parytetem i dopuszczalnym pasmem wahań kursowych +/-15 procent W celu wyjaśnienia charakteru zjawiska w artykule przeanalizowano pięć podstawowych czynników mających bezpośredni wpływ na aprecjację złotego: 1) obniżki stóp procentowych, 2) deficyt budżetowy, 3) wskaźnik inflacji, 4) działania spekulacyjne inwestorów w wyniku akcesji Polski do Unii Europejskiej, 5) liberalizacja przepływów kapitałowych.
Niniejszy referat przedstawia wpływ kursu walutowego na sprzedaż samochodów osobowych w Polsce w latach 2002-2007. W pierwszej części przedstawiono pojęcia, których znajomość jest niezbędna: kurs walutowy i jego funkcje oraz omówiono czynniki ekonomiczne, które w sposób bezpośredni i pośredni wpływają na poziom kursu walutowego. Z polityką kursu walutowego wiążą się pojęcia dewaluacji, rewaluacji, deprecjacji, aprecjacji. Zmiany kursu dolara i euro oddziaływały na sprzedaż nowych samochodów osobowych w latach 2002-2007; wpływały także na strukturę importowanych aut używanych m.in. z USA. Kolejna część referatu przybliża politykę cenową, jaką prowadziły wielkie koncerny motoryzacyjne w Polsce m.in. na podstawie raportów KE. Wykorzystano także Katalogi Samochodowe, dodatki Market do tygodnika "Auto-Świat" z lat 2003-2008. (abstrakt oryginalny)
Kursy walutowe reagują na wiele czynników, zarówno o charakterze ekonomicznym, jak również pozaekonomicznym. Jakościowa i ilościowa zmiana wartości parametrów agregatów makroekonomicznych w poszczególnych krajach stanowi bezpośredni powód dostosowania kursu danej waluty względem innych walut. Do czynników pozaekonomicznych zalicza się przede wszystkim czynniki o charakterze psychologicznym, a także politycznym i insty- tucjonalnym. W prowadzonej dyskusji naukowej dość wcześnie zwrócono uwagę na fakt, że kształtowanie się kursów walutowych w warunkach rynku globalnego jest jednoznacznie zjawiskiem o charakterze monetarnym. Wy- kazano również, że obserwowane w czasie dyskretnym niekiedy gwałtowne wahania uważanych za fundamentalne zmiennych makroekonomicznych skutkują zwiększoną chwiejnością kursu walutowego tylko w krótkim okresie. Analiza zmian dotyczących zachowania złotego względem głównych walut światowych, a zwłaszcza obserwowanej w ostatnich latach jego silnej aprecjacji, wymaga uwzględnienia wpływu zmian zachodzących na międzynarodowym rynku walutowym. Zbadanie zachowania głównych par walutowych na przestrzeni ostatnich lat może po części stanowić podstawę wyjaśnienia oddziaływania zjawisk stricte monetarnych zachodzących na globalnych rynku walutowym na kurs złotego. W opracowaniu wskazano na możliwości wykorzystania w badaniu procesu aprecjacji złotego w latach 2001-2006 miary parametrycznej, uwzględniającej wpływ zachowania głównych walut światowych. (fragment tekstu)
Autor analizuje przyczyny umocnienia się polskiej złotówki oraz przewiduje, jak taki stan rzeczy wpłynie na gospodarkę w dłuższym okresie.
W artykule zaprezentowano argumenty za i przeciw integracji ze strefą euro, wynikające z obserwacji gospodarki słowackiej i polskiej. Słowacja, południowy sąsiad Polski, od 2009 roku jest członkiem unii walutowej. Euro w istotny sposób wpłynęło na wszystkie aspekty życia gospodarczego tego kraju, ujawniając dysproporcje makroekonomiczne między Polską a Słowacją. Dodatkowo kryzys gospodarczy ostatnich lat zaostrzył różnice w rozwoju obu państw. (abstrakt oryginalny)
Globalizacja rynków finansowych, liberalizacja przepływów kapitałowych oraz szybki rozwój instrumentów pochodnych sprawia, że kursy walut, w tym kurs złotego, stają się przedmiotem działalności spekulacyjnej. Może to prowadzić do powstawania tzw. bąbli spekulacyjnych kursu. Przez pojęcie bąbla spekulacyjnego należy rozumieć różnicę między poziomem kursu, odpowiadającym aktualnej sytuacji makroekonomicznej, a poziomem kursu, będącym wynikiem operacji spekulacyjnych. W przeprowadzonej analizie wykorzystane zostały modele przełącznikowe (ang. regime-switching models), gdyż pozwalają one na elastyczne modelowanie zmian dynamiki kursu. Badanie przeprowadzono w trzech etapach. Przeanalizowano zachowanie kursu złotego w kontekście tzw. long swings (okresów utrzymującej się aprecjacji i deprecjacji kursu). Następnie zweryfikowana została hipoteza nieubezpieczonego parytetu stóp procentowych. W dalszej kolejności skonstruowano model ekonometryczny, umożliwiający identyfikację ewentualnego bąbla kursu złoty/euro - w badaniu uwzględniono rentowności obligacji, premię za ryzyko oraz kurs terminowy.
W pracy przedstawiono przegląd głównych rozważań teoretycznych na temat źródeł zmian cen relatywnych i dynamiki realnego kursu walutowego w krajach transformowanych, znajdujących się w procesie doganiania (catching-up). Zwrócono uwagę - co jest szczególnie istotne w kontekście odpowiedniego kształtowania polityki kursowej w wymiarze praktycznym - na znaczną różnorodność potencjalnych źródeł i ekonomicznych konsekwencji aprecjacji walut w krajach objętych procesem catching-up.
Artykuł porusza problematykę związaną z kredytami denominowanymi w innych walutach niż złoty i związane z tym kosekwencje ewentualnej aprecjacji bądź deprecjacji złotego wzgledem tych walut. Autorzy starają się symulacyjnie przedstawić sytuację, w której zarobią (stracą) klienci z jednej strony, a z drugiej strony konsekwencje dla banków.
Autor porusza kwestię związaną z formą średniookresowej strategii polityki pieniężnej na lata 2004-2006, którą w najbliższym czasie ma uchwalić Rada Polityki Pieniężnej. Autor zastanawia się nad poziomem kursu naszej waluty w perspektywie wprowadzenia systemu kursowego ERM2, a także nad terminem możliwej integracji w ramach unii walutowej.
W połowie stycznia 2003 roku kurs forinta węgierskiego stał się przedmiotem ostrego ataku spekulacyjnego. Była to bardzo nietypowa akcja w historii spekulacji walutowych, jako że jej celem była aprecjacja, a nie jak zwykle deprecjacja waluty. Ta specyficzna natura tego rodzaju spekulacji jest ściśle związana z przystąpieniem Węgier do Unii Europejskiej a w szczególności do Europejskiej Unii Monetrnej. Jako że inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej mogą stanąć wobec podobnych problemów i wyzwań, doświadczenie Węgier może być dla nich bardzo cenne.
Przy planowaniu wakacji, kupnie samochodu, braniu kredytu należy wykorzystać nową sytuację na rynkach walutowych, układ słaby dolar - silne euro. Ta sytuacja sprawi, że warto rozważyć np. zakup auta zza oceanu, a na letni urlop wybrać się do Egiptu, a nie do Grecji.
17
Content available remote Remittances and the Dutch Disease in Sub-Saharan Africa: A Dynamic Panel Approach
67%
This paper investigates the effect of remittance inflows on real exchange rates in sub-Saharan Africa (SSA) using annual data from 1980 to 2008 for 34 countries, the method of moments estimator developed by Arellano and Bover (1995) and the feasible generalized least squares estimator developed by Parks (1967) and Kmenta (1986). We find that when cross-sectional dependence and individual effects are controlled for, remittances to sub-Saharan Africa as a whole increase the underlying real exchange rates of recipient countries. However, this real exchange rate appreciation is mitigated by monetary policy interventions and the direction of fiscal expenditures towards tradable goods. Thus, the real exchange rate appreciation does not lead to the loss of export competitiveness or a worsening of the trade deficit in the countries in the panel. (original abstract)
Polska waluta utorowała sobie już drogę do rynku oraz znalazła się na drodze do Euro. Historia złotego obfituje w szereg wydarzeń, począwszy od roku 1989, które przypomniano w niniejszym artykule.
Konsekwencje umacniania złotego widoczne są we wzroście importu i zaspokajaniu w większym stopniu popytu wewnętrznego towarami z zagranicy oraz pogłębianiu deficytu handlowego i obrotów bieżących. Właśnie dlatego deprecjacja waluty polskiej ma wielu zwolenników, chociaż cena spełnienia takich postulatów być może byłaby zbyt wysoka.
Artykuł dotyczy zagadnień związanych z zaciąganiem zobowiązań w walucie zagranicznej, zwykle zabezpieczonych hipotecznie. Autor dokonał analizy polskich regulacji prawnych na przestrzeni XX wieku. W szczególności zwrócił uwagę na dewaluację dolara amerykańskiego w 1933 r., kiedy to państwo polskie wydało tzw. dekret walutowy (dolarowy), który normował spłatę należności pieniężnych, wyrażonych przede wszystkim w dolarze amerykańskim. Współcześnie ma miejsce sytuacja podobna, przy czym dotyczy ona głównie tzw. kredytów frankowych oraz związana jest z aprecjacją waluty szwajcarskiej. Konsekwencją tego jest wzrost zadłużenia kredytobiorców, a także często spadek wartości przedmiotu zabezpieczenia kredytu. Na zakończenie autor zaproponował rozwiązania de lege ferenda w zakresie spłaty należności pieniężnych w obcej walucie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.