Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Arbitration court
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Autor analizuje instytucję sądownictwa arbitrażowego pod kątem aktualnego stanu prawnego, wykonywania i uznawania orzeczeń sądów polubownych, perspektyw zmian w prawie dotyczących tej instytucji. Artykuł przybliża również istniejące na terytorium Kazachstanu sądy arbitrażowe. Jak podsumowuje autor, perspektywy zmian w ustawodawstwie Kazachstanu nie napawają optymizmem. Dyskwalifikowanie projektów ustaw przygotowanych przez kompetentnych specjalistów wskazują na brak zrozumienia w kręgach decydenckich.
Celem opracowania jest przybliżenie wybranych rozważań sądu arbitrażowego o znaczeniu prejudycjalnym, w szczególności dotyczących jurysdykcji oraz pojmowania zarzutu pozbawienia prawa do sądu. Orzeczenie, o którym mowa w artykule, wydane zostało przez Instytut Arbitrażowy Sztokholmskiej Izby Handlowej, w postępowaniu wszczętym na podstawie art. 26 Energy Charter Treaty (dalej: ECT, Traktat, Karta). (abstrakt oryginalny)
W sytuacji konfliktu przedsiębiorcy rzadko sięgają po mediację i arbitraż - najszybsze i najskuteczniejsze metody rozwiązywania sporów. Przyczyną niskiej popularności jest nieznajomość tych metod lub traktowanie ich jako niepotrzebnego odwlekania momentu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Nic bardziej mylnego. Mediacja i arbitraż są nie tylko mniej kosztowne, lecz także bardziej efektywne i stanowią dobrą alternatywę dla postępowania sądowego. (abstrakt oryginalny)
Odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku, na którym należy szybko rozwiązywać problemy biznesowe, by nie wypaść z gospodarczej gry, są alternatywne metody rozwiązywania sporów, do których zaliczyć należy postępowanie arbitrażowe. Arbitraż można wykorzystać w przypadku sporów cywilnych oraz gospodarczych, a coraz częściej również korporacyjnych, do których należą konflikty między spółką a wspólnikiem. Sąd arbitrażowy jest to sąd ustanowiony przez strony, mające wpływ na wybór arbitrów oraz zasad rządzących postępowaniem, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Zaletami postępowania arbitrażowego są przede wszystkim: elastyczność, szybkość, międzynarodowa skuteczność wyroku, odformalizowanie postępowania oraz poufność. Choć statystyki dotyczące liczby spraw rozstrzyganych w arbitrażu nie są imponujące, daje się zaobserwować wzrost ilości sporów kierowanych na drogę postępowania polubownego. Podyktowane jest to rozpowszechnieniem idei arbitrażu, jako przyjaznego przedsiębiorcom, oraz zdolnego dostosować się do wymagań współczesnego rynku. (abstrakt oryginalny)
Banki są instytucjami zaufania publicznego i obowiązują w nich w równym stopniu wysokie standardy prawne, moralne i etyczne. Dbają o to specjalnie powołane w tym celu instytucje. W artykule przedstawiono instytucje, które regulują prawidłowe i prawne funkcjonowanie banków, czy też zajmują się wdrażaniem odpowiednich standardów do sektora bankowego.
Poruszono temat usług arbitra bankowego. Przedstawiono korzyści wynikające z arbitrażu oraz kwestie, które należy zmienić, by jeszcze bardziej usprawnić działalność arbitra. Zaprezentowano także korzyści dla banków i konsumentów jakie niesie ze sobą arbitraż bankowy oraz sposób w jaki zostaje wszczęte postępowanie i jego przebieg.
W artykule przeprowadzono analizę, funkcjonujących w oparciu o normy różnych aktów prawnych, pozasądowych postępowań w sprawach cywilnych,
Przedmiotem artykułu jest analiza zakresu przedmiotowego zapisu na sąd polubowny sporów ze stosunku spółki. W pierwszej części poszukiwano kryteriów jakie musi spełniać spór korporacyjny aby mógł być poddany pod sąd polubowny. Część ta kończy się wniosek, iż art. 1163 § 1 KPC nie jest przepisem lex specialis wobec art. 1157 KPC i według tego ostatniego przepisu należy oceniać zdatność arbitrażową sporów ze stosunku spółki. W drugiej części analizie poddano kryteria zdatności arbitrażowej sporów korporacyjnych wskazane w części pierwszej, a zwłaszcza zdatność ugodową sporu. W trzeciej części zbadano zdatność arbitrażową szczególnie istotnych sporów ze stosunku spółki. Część ta kończy się wnioskiem, iż zdatności arbitrażowej nie mają w szczególności spory zmierzające do podważania uchwały zgromadzeń spółek kapitałowych, jak również sprawy poddane pod kognicję sądów rejestrowych.(abstrakt oryginalny)
On August 14th 2015 an Arbitral Tribunal established under Annex VII to the 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS) delivered an Award on the Merits in the matter of the Arctic Sunrise Arbitration (The Kingdom of the Netherlands v. the Russian Federation).The Arctic Sunrise case constitutes an interesting basis of discussion for several reasons, one of them being that it was the first case in which the respondent state refused to appear before a court or tribunal constituted under UNCLOS. The uniqueness of the Arctic Sunrise arbitration may also stem from the fact that it appears to be the first case in the UNCLOS-based dispute settlement scheme which concerned a vessel other than a fishing vessel or a war ship. But more importantly, the Arctic Sunrise case allowed the Arbitral Tribunal to examine the question of how and to what extent it may apply "other rules of international law" not incompatible with UNCLOS. Following a brief overview of the facts of the case, the analysis focuses on the ITLOS Order of November 22nd 2013 concerning provisional measures and the Arbitral Tribunal Order of August 15th 2015 on the merits of the case. (original abstract)
Niniejszy artykuł przedstawia kwestię wykonalności porozumień arbitrażowych - wzajemnego oddziaływania rozdziałów 4 i 5 nigeryjskiej Ustawy o Arbitrażu i Postępowaniu Rozjemczym z 2004 roku (ACA). Autor omawia następujące zagadnienia: czy w przypadku unikalnych i odmiennych, ale pokrewnych przepisów rozdziałów 4 i 5 ACA dotyczących tych samych zagadnień są one w sprzeczności, mogą być stosowane alternatywnie bądź równocześnie, czy też jeden przepis wypiera drugi lub jest niemożliwy do zastosowania; czy rozdział 4 ACA oznacza ograniczenie lub kontrolę władzy sądowniczej powierzonej sądom przez Konstytucję, czy też związku z tym dzielenie przez sądy władzy sądowniczej z trybunałami arbitrażowymi jest nieprawomocne na podstawie rozdziału 1(1)(3) tej samej Konstytucji Nigerii z 1999 roku; oraz kroki proceduralne w celu wdrożenia rozdziału 5 ACA.Stosując metodę badań doktrynalnych dotyczących źródeł pierwotnych, autor wyciąga wniosek, że rozdział 5 ACA wypiera rozdział 4; rozdział 4 nie jest alternatywny w stosunku do rozdziału 5; rozdziały 4(1) i (2) ACA, uszczuplając lub ograniczając władzę sądowniczą sądów, pozostają w sprzeczności z rozdziałami 6(1) oraz 6(6) Konstytucji Federalnej Republiki Nigerii z 1999 roku (z późniejszymi zmianami), a zatem są nieprawomocne na podstawie rozdziału 1(1)(3) tej samej Konstytucji z 1999 roku i nie mogą mieć zastosowania; że nigeryjskie sądy nie uznają aktów prawnych, które mają na celu ograniczyć, uszczuplić lub regulować i skasować władzę sadowniczą przyznaną przez Konstytucję lub stanowią o dzieleniu władzy sądowniczej z jakimikolwiek ciałami innymi niż sądy, którym Konstytucja przyznała tę władzę. (abstrakt oryginalny)
Każdy prawnik zna łacińską maksymę Summum ius summa iniuria. Można wydać orzeczenie arbitrażowe, które jest zgodne z prawem, ale niesprawiedliwe. Porządek publiczny jest podstawą odmowy uznania i wykonania orzeczeń arbitrażowych, zawartą m.in. w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w Konwencji o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych (Konwencji nowojorskiej). Instytucja orzekania na podstawie zasady słuszności w postępowaniu arbitrażowym oraz klauzula porządku publicznego mają fundamentalne znaczenie dla postępowania arbitrażowego ze względu na swoje funkcje. Od wielu lat w doktrynie i praktyce istnieją liczne wątpliwości co do zasad funkcjonowania tych instytucji. Celem artykułu jest próba określenia wzajemnej relacji między tymi dwiema instytucjami w postępowaniu arbitrażowym.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Problem związania sądu polubownego przepisami prawa materialnego
75%
Zagadnienie określone w tytule niniejszego artykułu od dłuższego czasu budzi spory w doktrynie procesu cywilnego i doktrynie prawa handlowego. Przyznać należy, że w judykaturze problem ten jest z kolei rozwiązywany w sposób jednolity, tj. na rzecz braku - co do zasady - formalnego i faktycznego związania sądów arbitrażowych normami prawa cywilnego i - szerzej - całego prawa materialnego stanowiącego podstawę wyrokowania w postępowaniu arbitrażowym.(fragment tekstu)
W opracowaniu analizuję najważniejsze zmiany w reżimie brukselskim, wynikające z Rozporządzenia Bruksela I Bis, z punktu widzenia przedsiębiorców. Do najważniejszych zmian należy zaliczyć: częściowe rozszerzenie zakresu zastosowania, ułatwienie wykonywania wyroków poprzez zniesienie procedury exequatur, i uniemożliwienie stosowania tzw. włoskiej torpedy w przypadku zapisu na sąd polubowny. Inną, mniej spektakularną zmianą jest zniesienie obowiązku wskazywania adresu dla doręczeń w okręgu sądu właściwego. Wszystkie te zmiany mają na celu przyśpieszenie biegu postępowania cywilnego w sprawach, w których ma zastosowanie reżim brukselski. Jednak reforma systemu nie jest kompletna i w przyszłości należy oczekiwać kolejnych zmian tego systemu.(abstrakt oryginalny)
14
75%
Autor zajmuje się problematyką wyboru i powoływania członków (arbitrów) trybunałów arbitrażowych. Analiza jest dokonywana na przykładzie norm prawa międzynarodowego oraz prawa wewnętrznego Republiki Białorusi. Autor odnosi się do instrumentów zaczerpniętych z prawa UE i występujących w ustawodawstwie krajowym, jednocześnie porównuje system prawny z regulacjami w tym zakresie w ustawodawstwie Federacji Rosyjskiej. Odrębne zagadnienie odnosi się do regulacji w zakresie formowania składu trybunałów w świetle ustawodawstwa Wschodnioazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Od czasu uregulowania w części piątej Kodeksu postępowania cywilnego podstawowych zasad dotyczących arbitrażu i relacji między sądem polubownym a sądem państwowym w 2005 r. przepisy te były dotychczas nowelizowane osiem razy. Trzy ostatnie zmiany miały miejsce w latach 2017-2019. W niniejszym opracowaniu autor przytacza treść znowelizowanych przepisów, analizuje ich znaczenie i użyteczność w praktyce kilka lat po wejściu w życie oraz przywołuje poglądy przedstawicieli nauki odnoszące się do nowych regulacji, a także wskazuje na pozytywną ocenę wprowadzonych zmian i zaznacza, że umożliwiają one rozwój arbitrażu w Polsce, przede wszystkim korporacyjnego i konsumenckiego. (abstrakt oryginalny)
W 1769 r. Austria gwałtem przyłączyła do Węgier ziemie polskiego starostwa nowotarskiego, w tym Dolinę Białej Wody. W 1772 r. cesarzowa te same tereny zabrała Węgrom i przyłączyła do Austrii. Toczący się w XIX w. spór o austriacko-węgierską granicę w Tatrach został w 1902 r. rozstrzygnięty wyrokiem sądu polubownego. Trybunał uwzględnił niemal w całości żądania Austrii, ale równocześnie przesądził, na skutek upartych żądań austriackiego obrońcy, Oswalda Balzera, o pozbawieniu Galicji prawa do odzyskania zrabowanej przez Węgrów Doliny Białej Wody. (abstrakt oryginalny)
Nowelizacja art. 1157 i 1163 k.p.c. wprowadzona ustawą z 31.07.2019 r. z pewnością otworzyła możliwość rozwiązywania sporów uchwałowych w postępowaniu przed sądem polubownym. W wielu kwestiach konieczne jednak stało się uregulowanie szczegółowych zasad takiego postępowania w klauzuli arbitrażowej czy też w regulaminie stałego sądu polubownego. Z tego powodu dwa największe stałe sądy polubowne w Polsce, tj. SA KIG i SA Lewiatan, podjęły się sformułowania specjalnych regulaminów dodatkowych w tym zakresie. Artykuł omawia wspomnianą nowelizację, prezentując jednocześnie dotychczasowy dorobek doktryny i orzecznictwa. Ponadto analizuje postanowienia regulaminów dodatkowych zaproponowanych przez SA KIG i SA Lewiatan, poddając je ocenie pod kątem implementacji nowelizacji oraz zapewnienia reguł due process w postępowaniu arbitrażowym. W artykule wskazano na potencjalne problemy, jakie mogą wyniknąć w toku postępowania prowadzonego na podstawie regulaminów dodatkowych SA KIG i SA Lewiatan.(abstrakt oryginalny)
Problematyka rozwiązywania sporów uchwałowych w postępowaniu arbitrażowym jest szeroko dyskutowana w doktrynie ze względu na jej praktyczną doniosłość. Również ustawodawca dostrzegł ten problem i zdecydował się dwa lata temu przeprowadzić nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego mającą na celu dopuszczenie rozwiązywania sporów uchwałowych w postępowaniu arbitrażowym. Jak jednak już zaznaczono w części pierwszej artykułu, w której omówiono ewolucję poglądów w zakresie możliwości rozstrzygania sporów uchwałowych w postępowaniu arbitrażowym, przeanalizowano wpływ zmian na kryterium zdatności arbitrażowej oraz przeprowadzono rozważania dotyczące zapisu na sąd polubowny w przypadku sporów uchwałowych w kontekście znowelizowanego art. 1163 k.p.c. i konieczności umieszczenia takiego zapisu w umowie (statucie) spółki, wciąż pozostały kwestie wymagające doprecyzowania. Doprecyzowanie to następuje wzorem niemieckim w regulaminach poszczególnych instytucji arbitrażowych, dlatego też przedmiotem zarówno pierwszej, jak i drugiej części artykułu jest analiza rozwiązań zaproponowanych przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Sąd Arbitrażowy przy Konfederacji Lewiatan w zakresie dodatkowych regulacji postępowania arbitrażowego dotyczącego sporów uchwałowych. W drugiej części artykułu rozważania skupiają się na poszczególnych etapach postępowania arbitrażowego, rozpoczynając od notyfikacji, przez problem ukształtowania pozycji procesowej poszczególnych jego uczestników, kończąc na krótkim podsumowaniu wyjaśniającym potrzebę zastosowania postępowania arbitrażowego w przypadku sporów uchwałowych.(abstrakt oryginalny)
In any mass claim proceedings it is a daunting task for the judicial body to correctly balance "the tension between individualized justice (...) and efficiency and speed". And for a number of reasons this struggle is even more self-evident in investment arbitration. The heat has been turned up recently in the debate concerning mass claims arbitration, particularly after thousands of Italian bondholders brought a case against Argentina at the International Centre for Settlement of Investment Disputes ("ICSID"). This was followed shortly afterwards by two other mass claims proceedings, and it is very likely that the international arbitration environment will witness further attempts to initiate mass proceedings. This is why the topic merits closer analysis. (fragment of text)
W sytuacji zapaści sądownictwa firmy coraz częściej decydują się na rozwiązywanie sporów w trybunałach arbitrażowych. Ich orzeczenia są honorowane w równym stopniu jak sądów powszechnych. Zaletą arbitrażu jest sposób przeprowadzania rozprawy i ograniczenie formalności, a przede wszystkim szybkość. W artykule zamieszczono listę największych sądów arbitrażowych w Polsce i w Europie wraz z numerami telefonów i adresami stron internetowych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.