Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Architektura systemu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu było przybliżenie problematyki współczesnych tendencji stosowanych w rozwiązaniach systemowych i aplikacyjnych projektowania zintegrowanych systemów informacyjnych przedsiębiorstw. Modelowanie procesów biznesowych według konwencji REA oraz REAL jest coraz powszechniej stosowanym podejściem w projektowaniu systemów tego typu. Jest także przedmiotem nauczania uniwersyteckiego w najbardziej zaawansowanych gospodarczo krajach świata. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problematykę wprowadzania systemu GSM-R w warunkach Polskich. Scharakteryzowano ogólnie technologię GSM-R kładąc nacisk na aspekty związane z wprowadzaniem jej na rynek kolejowy w Polsce. Artykuł ten sygnalizuje również potrzebę prac nad rozwiązaniami umożliwiającymi w niedalekiej przyszłości migrację do standardu LTE. (abstrakt oryginalny)
Artukuł prezentuje nową architekturę do tworzenia inteligentnych systemów temporalnych zwaną RRIM. Architektura ta jest oparta na koncepcji wykorzystania quasi-obiektów, używanych w warstwie reprezentacji. Koncepcja jest przedstawiona i omówiona szczegółowo. Omówione są również inne warstwy systemu. Autor prezentuje zalety nowej architektury i omawia możliwości włączenia do architektury istniejących już rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Architekturocentryczny proces opracowywania oprogramowania
100%
Wraz ze wzrostem złożoności struktury systemów oprogramowania w istotny sposób wzrosła rola architektury tych systemów. Jest to związane z odejściem od monolitycznych lub pracujących w trybie klient-serwer rozwiązań na rzecz systemów pracujących w architekturze wielowarstwowej lub architekturze zorientowanej na usługi, a także upowszechnienia się rozwiązań typu COTS. Z tego też powodu zagadnienia związane z architekturocentrycznym procesem opracowywania tych systemów stało się obszarem licznych prac badawczych jak i aplikacyjnych zarówno w środowisku akademickim, jak i przemyśle. Celem niniejszego artykułu jest zdefiniowanie cech wyróżniających ten proces oraz określenie jego struktury. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca rozwiązuje problem projektu wydajnej i skalowalnej architektury systemu integracyjnego oraz doboru odpowiednich komponentów do jej praktycznej realizacji. Na podstawie przeprowadzonej analizy porównawczej różnych realizacji platform integracyjnych, bazujących na zaproponowanej architekturze wskazano, że w celu zastosowania modelu przesyłania komunikatów typu punkt-punkt najszybszym brokerem integracyjnym jest RabbitMQ, w połączeniu z protokołem AMQP. Dla modelu przesyłania komunikatów publikuj-subskrybuj, brokerem, który najszybciej przesłał określoną liczbę wiadomości jest Apache Kafka, z własnym dedykowanym protokołem.(abstrakt oryginalny)
Rozwój architektur softwarowych z "monolitów" do systemów bazujących na komponentach, jak również nowe technologie i trendy, takie jak serwisy sieciowe, urządzenia mobilne, koncepcja architektury zorientowanej na serwisy czy wreszcie ogromna popularność Internetu nie pozostały bez wpływu na architektury systemów klasy ERP. Niniejsza publikacja pokazuje zmiany, jakim podlegały te systemy na skutek pojawiania się nowych koncepcji w zakresie architektury, zwiększającej się kompleksowości programów, zmieniających się warunków rynkowych oraz rosnących możliwości sprzętu. (abstrakt oryginalny)
Praca jest poświęcona problemowi optymalizacji systemu w oparciu o testy wydajności. Przyjęte podejście polega na dynamicznej zmianie konfiguracji systemu na podstawie charakterystyki ruchu sieciowego. Zadanie jest realizowane przez system APES, który monitoruje czasy wykonania żądań i na ich podstawie przełącza konfigurację serwera aplikacji oraz komponentów redundantnych. W artykule opisano architekturę systemu. Skuteczność zaproponowanego rozwiązania została potwierdzona eksperymentalnie. Otrzymane wyniki wskazują, że system APES jest w stanie skrócić czas wykonywania żądań w większości badanych przypadków. Poprawa wydajności wyniosła od 3% do 820%.(abstrakt oryginalny)
Zmiany uwarunkowań w okresie realizacji procesów decyzyjnych powodują, że towarzyszy im pewien szczególny stan, określany stanem ryzyka, w wyniku którego ujawniają się różnice pomiędzy planowanymi oczekiwaniami a ich rzeczywistą realizacją. Różnice te nadały kierunek formułowanej koncepcji systemu zarządzania w warunkach ryzyka, wykorzystano różnice, tzw. odstęp pomiędzy oczekiwaniem zapisanym w planie a rzeczywistością tworząc fundament architektury normatywnego systemu zarządzania w warunkach ryzyka.(fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest regionalna platforma administracji publicznej (dla woj. śląskiego) na przykładzie Systemu Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej SEKAP, w aspekcie Zintegrowanych Bibliotek Procedur (ZBP). Przedstawiono założenia i funkcjonalność SEKAP oraz jego architekturę. Na tej podstawie dokonano analizy i oceny możliwości rozwiązań zastosowanych w regionalnej platformie SEKAP w odniesieniu do ZBP opracowanych na poziomie krajowym.(abstrakt oryginalny)
Artykuł skupia się na zarządzaniu sieciami sensorowymi oraz środowiskiem Internetu Rzeczy. Dwie alternatywne architektury systemów zarządzania usługami w sieciach sensorowych oraz Internecie Rzeczy zostały poddane analizie. Pierwsza architekura bazuje na platformie OSGi (Open Service Gateway) oraz module Remote Services for OSGi, rozszerzającym OSGi o możliwość komunikacji z rozproszonymi usługami. Druga architektura roz- szerza wzorzec REST (Representational State Transfer). Analiza powyższych architektur pokazuje, że oba rozwiązania spełniają wymagania stawiane przez środowiska sieci sensorowych oraz Internetu Rzeczy. Jednak w celu zlikwidowania wad występujących w obu po- dejściach proponujemy nową architekturę, w której platforma OSGi jest wykorzystana do zarządzania urządzeniami w lokalnych sieciach sensorowych, natomiast wzorzec REST wykorzystany jest w celu zarządzania złożonymi usługami Internetu Rzeczy, także w środowisku rozproszonym. W celu integracji platformy OSGi z architekturą bazującą na wzorcu REST zastosowano specjalizowany moduł RESTlet dedykowany dla platformy OSGi.(abstrakt oryginalny)
Systemy informowania kierownictwa stanowią ważną kategorię rozwiązań współczesnej informatyki. Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku SIK były rozwijane na platformie mainframe. Wysokie koszty takich rozwiązań czyniły z nich dla wielu osób zawodowo zajmujących się informatyką taki fragment wiedzy, znanej tylko z literatury, który miał wybitnie teoretyczne znaczenie. Później, z chwilą pojawienia się komputerów PC oraz architektury klient-serwer, systemy informowania kierownictwa coraz częściej trafiały do szerokiego kręgu organizacji, zwykle o charakterze biznesowym. Ich użytkownikami byli przede wszystkim menedżerowie najwyższego szczebla, a podstawową cechą tych systemów miało być to, aby nie wymagały od użytkownika żadnej szczególnej wiedzy informatycznej. Według autora, do polskiego terminu system informowania kierownictwa można zakwalifikować proste systemy raportujące MIS (Management Information System), które już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku stanowiły element informatycznej infrastruktury zarządzania, a także systemy EIS (Executive Information System), których koncepcja pojawiła się pod koniec lat siedemdziesiątych. Zarazem trudno jednoznacznie wskazać, która z koncepcji - MIS czy EIS - jest odwzorowana w praktycznych zastosowaniach dedykowanych najwyższemu szczeblowi kierownictwa. Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikowi współczesnych trendów technologicznych i architektonicznych w zakresie systemów informowania kierownictwa. (fragment tekstu)
Instytucje pośrednictwa finansowego zarządzają w skali globalnej aktywami finansowymi gospodarstw domowych o wartości ponad 72 biliony USD, podczas gdy w Polsce 98 mld USD. Pośrednicy finansowi oferują oszczędzającym instrumenty o zróżnicowanym poziomie płynności, stopach zwrotu i ryzyka. Artykuł w ujęciu modelowym, uwzględniającym powyższe atrybuty inwestycji, opisuje funkcjonowanie sześciu grup pośredników finansowych: banków depozytowo-kredytowych, instytucji pożyczkowych, ubezpieczycieli, funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, funduszy typu Venture Capital, instytucji rynku finansowego. Najistotniejszą, wyróżniającą poszczególne grupy instytucji cechą jest transmisja ryzyka kredytowego związanego z ich aktywami na inwestorów. Trzy pierwsze grupy instytucji zatrzymują to ryzyko u siebie, realizują zyski odsetkowe, ale ponosząc odpowiednio koszt tego ryzyka. Trzy ostatnie grupy w pełni transmitują ryzyko na swoich inwestorów, nie realizując jednak zysków odsetkowych, a jedynie prowizyjne. (abstrakt oryginalny)
Współczesne organizacje niejednokrotnie stają przed problemem integracji danych gromadzonych zarówno w systemach wykorzystywanych przez własne jednostki organizacyjne, jak i w systemach kontrahentów biznesowych lub klientów. Proces integracji ma na celu stworzenie systemu umożliwiającego sprawną (także automatyczną) wymianę danych pomiędzy poszczególnymi jednostkami i partnerami biznesowymi oraz dokonywanie analiz w czasie rzeczywistym. W artykule zaproponowano system integracji danych, w którym zapytania mogą być tworzone bezpośrednio przez użytkowników. System składa się z pięciu warstw. Omówiono budowę, wzajemne zależności, zawartość i zadania poszczególnych warstw, zarówno w zakresie przechowywania danych i metadanych, jak i w procesie generowania zapytań. Zwrócono uwagę na potrzebę standaryzacji składników systemu, w tym języka zapytań. W końcowej części artykułu dokonano analizy własności systemu oraz przedstawiono kierunki dalszych prac prowadzących do stworzenia ram dla budowy poszczególnych jego komponentów. (abstrakt oryginalny)
Rozwiązania Business Intelligence stają się niezbędnym elementem zachodzących procesów biznesowych. Istotne staje się wdrożenie spójnej i centralnie zarządzanej polityki rozwoju środowisk Business Intelligence. W artykule przedstawiono spojrzenie na to zagadnienie z trzech perspektyw: architektonicznej, organizacyjnej i procesowej.
15
Content available remote Systemy wspomagania decyzji regionalnych sprzężonych z bazami wiedzy
75%
Artykuł zawiera dyskusję metodyczna nad wyborem metod wielokryterialnych do budowy stosownego systemu informatycznego dla rozdziału zasobów, realizacji aukcji odwrotnych i przetargów publicznych. Intencja autora było przekazania syntezy dorobku naukowego w tej dziedzinie i zasygnalizowanie powstawania systemów informatycznych opartych o te właśnie metody. Problem jest bowiem szczególnie złożony, którego rozwiązania należy szukać w podejściu systemowym, a przede wszystkim w skalowalnych systemach informatycznych klasy DSS. W tym względzie obserwuje się bardzo mało pro- pozycji nadających się do zastosowań praktycznych w świetle przyjętych uregulowań formalno-prawnych różnych szczebli rozdziału zasobów i subwencji. (abstrakt oryginalny)
Procedury wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami wykazują stosunkowo dużą podatność na operacjonalizację. Efekt sprzężenia zwrotnego uzyskiwany poprzez konfrontację efektów realizacji strategii (kontrolę strategiczną) z założeniami leżącymi u podstaw analizy i formułowania wariantów planów strategicznych. SWO staje się podstawowym komponentem procesu kontroli strategicznej, inicjującym działania korekcyjne w reakcji na pojawiające się lub możliwe do wystąpienia odchylenia od przyjętej trajektorii celów w ramach realizowanej strategii.Technologia OLAP skutecznie wspiera procesy strategiczne w zakresie wydobywania związków przyczynowo-skutkowych, operując na danych ilościowych. Najlepsze efekty biznesowe uzyskuje się tu poprzez odpowiednią integrację z systemami klasy MRP/ERP [Stanek, Sroka, Twardowski 2004]. Podejście takie jest szeroko stosowane w aplikacjach analitycznych. Z kolei niektóre komponenty sztucznej inteligencji z powodzeniem obsługują dane jakościowe (symboliczne) - np. systemy ekspertowe czy logika rozmyta. Wydaje się, iż w świetle dotychczasowych rozważań połączenie "mocnych stron" technologii OLAP z komponentami sztucznej inteligencji, wspierającymi symboliczne przetwarzanie danych, pozwala na konstrukcję platformy technologicznej zdolnej efektywnie obsługiwać procesy decyzyjne szczebla strategicznego.Każda z wiodących technologii sztucznej inteligencji (SI) wykazuje zarówno mocne, jak i słabe strony w zależności od kontekstu zastosowań. Efektywne zastosowanie SI wymaga więc użycia odpowiedniej kombinacji technik wiodących w celu uzyskania efektu synergii. Literatura przedmiotu dostarcza licznych przykładów udanych aplikacji, opartych na paradygmacie hybrydyzacji wiodących technik SI. Dodatkowo hybrydyzacja rozwiązań rozpatrywana może być z punktu widzenia relacji pomiędzy użytą platformą bazy danych a technikami przetwarzania danych. W takim ujęciu przestrzeń poszukiwań kombinacji komponentów, użytych do rozwiązania problemu, staje się zdecydowanie większa. Zastosowanie podejścia wieloagentowego nie tylko w znaczący sposób ułatwia tworzenie hybryd, lecz także stwarza realną możliwość wyboru rozwiązania najbardziej satysfakcjonującego (fragment tekstu)
SUdane wdrożenie systemu klasy BPM wymaga znacznie większego nakładu pracy niż zakup pakietu BPM Suite i zbudowanie modeli procesów biznesowych. Należy pamiętać, że BPM jest narzędziem integracji różnych działań - zawarte w modelach procesów biznesowych zasady orkiestracji działań nie są wystarczającym elementem, aby zinformatyzowana w ten sposób instytucja mogła pracować wydajniej. Udana informatyzacja procesu biznesowego oznacza wdrożenie narzędzi i komponentów dostarczających niezbędnych usług. Opracowana architektura wdrożenia powinna określać zasady współpracy poszczególnych elementów. Szczególnym wyzwaniem dla architektury systemu BPM w administracji państwowej jest pogodzenie elastyczności rozwiązania z wygodą użytkowania systemu. (abstrakt oryginalny)
W ramach projektu Semantyczny Monitoring Cyberprzestrzeni tworzony jest system informatyczny monitorujący zdefiniowane źródła internetowe pod kątem nielegalnej sprzedaży leków. Zbudowanie takiego systemu związane jest z takimi zagadnieniami, jak: periodyczne odpytywanie określonych stron internetowych oraz ekstrakcja informacji z tych stron (w celu zbudowania instancji profilu zagrożenia), określenie stopnia zagrożenia oraz prezentacja zagrożeń ułatwiająca ich analizę. Wyodrębniono następujące komponenty systemu: monitor źródeł, ekstrakcja strukturalna, ekstrakcja leksykalna, klasyfikacja oraz graficzny interfejs użytkownika. Architektura tworzonego systemu rozszerza znane z literatury przykłady dotyczące przetwarzania języka naturalnego, dodając do nich komponenty odpowiedzialne za pozyskiwanie dokumentów, budowanie profilu oraz klasyfikację. Poszczególne komponenty odpowiadają kolejnym etapom procesu śledczego w informatyce śledczej. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Model systemu integrującego heterogeniczne zasoby informacyjne
75%
Różnorodność danych i informacji przechowywanych w organizacji, systemów baz danych i języków zapytań, modeli danych, konieczność integracji informacji gromadzonych przez różne podmioty (jeden dział, cała organizacja, kilka jednostek współpracujących cały sektor przedsiębiorstwa), wiele potrzeb informacyjnych użytkownika, mnogość strategii integracyjnych, a także problemy związane z informacją - jej jakość i trwałość, różnorodność form, konieczność integracji - to czynniki, które utrudniają opracowanie danych i integrację informacji. Biorąc pod uwagę powyższe, należy wymienić trzy główne zadania realizowane przez systemy integrujące dane: komunikacja z użytkownikami, gromadzenie zasobów informacyjnych i selekcja zasobów informacyjnych. W artykule opisano wybrane zagadnienia związane z projektowaniem systemu integracji zasobów informacyjnych, a także zadania, które mają być spełnione w tym procesie. Opisane są wybrane strategie integracyjne, a na ich podstawie zaproponowany jest model integracji zasobów informacyjnych. Omówiona jest jego architektura, jak również zadania wykonywane przez poszczególne warstwy i moduły. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest zaprojektowanie architektury systemu wyszukiwania ekspertów, który byłby w stanie powyższe zadanie zrealizować. Dokumentami w tym przypadku byłyby strony ekspertów publikowane przede wszystkim w portalach społecznościowych oraz życiorysy (CV). Na podstawie różnych dokumentów byłyby ekstrahowane informacje o ekspertach. Jedna osoba może być opisana w różnych dokumentach, z różnym poziomem szczegółowości, dlatego wyekstrahowane informacje musiałyby na końcu być połączone w profile ekspertów. Tworzony system został nazwany eXtraSpec (ekstrakcja informacji o specjalistach). W części pierwszej opracowania dokonano przeglądu powiązanych prac badawczych, które są inspiracją dla kolejnej części - szczegółowej analizy wymagań dla systemu eXtraSpec. Przedstawiono także zagadnienia implementacyjne. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.