Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Archive
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest krótki przegląd zachowanych w archiwach wileńskich, a praktycznie i w litewskich, akt instytucji kredytowych działających na terenie obecnej Republiki Litewskiej. Nie zachowało się tego wiele, szczególnie duże straty poniosły archiwa wileńskie w pierwszej połowie XIX wieku, gdy przez Wilno przechodziły kolejne kampanie wojenne oraz związane z tym zmiany władzy. (fragment tekstu)
Romuald M. Łuczyński to uznany badacz dziejów Dolnego Śląska, a w szczególności tamtejszej kultury uzdrowiskowej i kultury materialnej (zamki, dwory i pałace). Jest autorem kilkunastu książek obejmujących różne zagadnienia z tych płaszczyzn badawczych . W Jego dorobku na szczególne podkreślenie zasługuje seria poświę cona dziejom szlacheckich i arystokratycznych rezydencji w Sudetach, na ich pogórzu i przedgórzu, zarówno po czeskiej jak i po polskiej stronie. Recenzowana publikacja jest właśnie ostatnią, piątą już częścią opisującą sudeckie rezydencje. Tym razem Autor celem dopełnienia przeglądu najważniejszych sudeckich rezydencji skupił się na terenie polskich Sudetów Wschodnich, a przede wszystkim na obszarze ich północnego Przedgórza, charakteryzującego się bogactwem tego typu obiektów.(fragment tekstu)
The aim of the article is the analysis of the services provided by the contemporary archival institution taking as an example the National Archives in Paris. This institution could be considered exemplary for archives in Poland. The article enumerate the main available archival services which are essentials for consultation and elaboration of the archival resources, quicker access to them, public availability and other facilities like the possibility of making specialized reprographics.(author's abstract)
This paper analyzes the portability issues of the usage of Topology and Orchestration Specification for Cloud Applications (TOSCA) to describe a custom University Management System - iKnow, used by the University Ss. Cyril and Methodius in Macedonia. (original abstract)
Archiwa i biblioteki, ze względu na swoją funkcję, stanowią specyficzne środowisko, które wymaga zachowania znormalizowanych standardów parametrów klimatycznych koniecznych do bezpiecznego przechowywania zbiorów. W przypadku gwałtownych zmian warunków klimatycznych może dochodzić do zmian fizykochemicznych obiektów oraz rozwoju mikroorganizmów prowadzących do niszczenia zasobów. Podstawowym zadaniem archiwów jest więc do takich sytuacji nie dopuścić i podjąć stosowne działania zapobiegawcze. Celem prezentowanych badań była ocena stanu mikrobiologicznego pomieszczenia gromadzenia dokumentów w archiwum, które uległo zalaniu na skutek awarii instalacji wodnej oraz ocena skuteczności zastosowanego do zabezpieczenia zalanych archiwaliów zabiegu dezynfekcji. Przeprowadzona analiza powietrza i powierzchni nie wykazała obecności gatunków grzybów pleśniowych szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia, natomiast wskazała na występowanie grzybów o potencjalnych właściwościach celulolitycznych zagrażających przechowywanym archiwaliom oraz na niepełny efekt dezynfekcyjny przeprowadzonego ozonowania. Wyniki analizy stanowią istotny element działań profilaktycznych i naprawczych w zarządzaniu środowiskiem przechowywania zasobów archiwalnych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Źródła do dziejów Podlasia w Archiwum rodziny Bartoszewiczów
75%
Wspomniane w tytule Archiwum rodziny Bartoszewiczów jest przechowywane w Archiwum Państwowym w Łodzi (dalej APŁ). Na jego zasób składają się zbiory gromadzone przez cztery pokolenia. Inicjatorem pasji zbierackiej, tak powszechnej w XIX wieku, był Adam Bartoszewicz (1792-1878), a podzielali ją i kontynuowali jego potomkowie - syn Julian (1821-1870) i wnuk Kazimierz (1852-1930). W jej wyniku powstał bogaty zbiór materiałów archiwalnych różnorodnych zarówno pod względem treści jak i formy. Historycy często sięgają po przechowywane w archiwum materiały, wydaje się jednak, że potencjał badawczy zgromadzonych akt nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Wśród zachowanych materiałów archiwalnych odnaleźć można wiele materiałów do dziejów Podlasia. Ze względu na duże rozproszenie źródeł wytworzonych na omawianym terytorium warto przybliżyć te, które zachowały się w archiwum rodziny Bartoszewiczów. Gromadzone przez lata zbiory, Kazimierz Bartoszewicz, wobec braku spadkobiercy, zdecydował się przekazać Magistratowi Miasta Łodzi. Kolekcja, na którą składały się nie tylko cenne rękopisy, ale także bogaty księgozbiór i zbiór obrazów, miała pozostać nierozerwalną całością, sygnowaną nazwiskiem rodziny. Stało się jednak inaczej - zbiory zostały podzielone pomiędzy różne instytucje - archiwalia trafiły do Archiwum Państwowego, książki do Miejskiej Biblioteki Publicznej, a dzieła sztuki do Muzeum Sztuki. Opisywane niżej archiwum zostało uporządkowane, powstał również inwentarz zespołu, wraz z indeksem osobowym i geograficznym.(fragment tekstu)
7
Content available remote Preparing Historical Maps for Presentation in a Geoportal
75%
Artykuł odnosi się do trudności w szerokim dostępie do archiwalnych materiałów kartograficznych. Celem opracowania jest przedstawienie i ocena przygotowania map historycznych do prezentacji w geoportalu. Autorzy na przykładzie dwóch map z początku XX wieku, nieposiadających informacji o odniesieniu przestrzennym, prześledzili proces ich przetworzenia do postaci umożliwiającej udostępnienie w strukturach danych przestrzennych. W opisie kolejnych etapów uwzględniono aspekty teoretyczne, jak i praktyczne postępowania. Szczególną uwagę zwrócono na czynniki wpływające na dokładność wpasowania przestrzennego rzutującego na możliwości dalszego ich wykorzystania.(abstrakt oryginalny)
8
75%
Archiwum naszej uczelni, jak każda tego rodzaju instytucja, wypełniając swe posłannictwo pozostawienia dla potomnych tradycji i wiedzy zawartej w aktach, gromadzi, przechowuje, opracowuje i udostępnia materiały archiwalne wytworzone przez komórki i jednostki organizacyjne, stając się istotnym ogniwem zarządzania dokumentacją uczelnianą. Jest nierozerwalnie związane z historią szkoły od momentu jej powstania (czyli od 1947 r.) i odzwierciedla bogatą, jak na swój krótki żywot, jej wielowymiarową historię. Wskutek realizacji zadań statutowych i prowadzenia badań naukowych oraz prac projektowych we współpracy z gospodarką narodową w przekroju tych 60. lat, została stworzona na uczelni dokumentacja, która może być m.in. przyczynkiem do badania dziejów szkolnictwa wyższego o profilu ekonomicznym na Dolnym Śląsku po roku 1945.(fragment tekstu)
9
Content available remote Turystyka genealogiczna - niedostrzegana nisza
75%
Rosnąca stale od trzydziestu lat popularność poszukiwania informacji o swoich przodkach spowodowała pojawienie się nowego rodzaju turystyki, zauważonego przez literaturę naukową dopiero na początku obecnego stulecia. Turyści genealogiczni podejmują podróże z jednej strony do archiwów i bibliotek, a z drugiej - do miejsc związanych z ich antenatami. Szczególnie ten drugi kierunek należy uznać za zasadniczo odmienny od tradycyjnej turystyki, nie ogranicza się bowiem do miejsc atrakcyjnych. Ten typ turystów kieruje się zupełnie innymi motywacjami, bliższymi rytuałowi pielgrzymki, ale w przeciwieństwie do pątników zmierzają do miejsc mających bardzo zindywidualizowany symboliczny sens. Standardowe kierunki wspomagania rozwoju turystyki przez państwo i przemysł turystyczny nie mają w tym przypadku zastosowania i konieczne jest wypracowanie nowych metod marketingu. (abstrakt oryginalny)
W zasobach Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie źródła odnoszące się do jezuitów dotyczą różnych części Galicji, a w niektórych przypadkach także terenów poza jej granicami. Większość jednostek archiwalnych zawierających dokumenty z okresu kasat zakonu nie jest powszechnie znana, a niektóre z nich prawdopodobnie nigdy nie były wykorzystywane. Zaprezentowane w artykule dokumenty mogą zainteresować historyków sztuki, a także historyków kultury materialnej lub historyków medycyny. Część z nich może okazać się przydatna także w badaniach nad przed- i pokasatowym stanem posiadania jezuitów w zaborze austriackim i poza jego granicami. Szeroki zakres chronologiczny i bogactwo tego materiału prowadzą do wniosku, że dobrze odzwierciedla on kolejne etapy historii jezuickiej po rozwiązaniu zakonu w 1773 r. Wiele dokumentów dotyczy też okresu po jego przywróceniu w 1814 r. Jego delegalizacja w 1848 r. i droga do zniesienia jezuitów w 1853 r. są dobrze udokumentowane. Zachowane zasoby nie muszą być oczywiście w pełni niezawodne. Mogą również nie odzwierciedlać faktycznego stanu posiadania w okresie przed rozwiązaniem. Ważne jest to, że pozwalają przynajmniej na częściową rekonstrukcję wyposażenia kościołów, kolegiów, aptek lub klasztorów. Dokumenty te zawierają również listy mnichów i dyskusję na temat zapewnienia im środków utrzymania. Dzięki nim otrzymujemy także przestrzenny obraz ewolucji działek pojezuickich, stopniowo łączących się z modernizowanym w XIX w. organizmem miejskim.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sieć instytucjonalną gromadzenia dokumentacji Rady Europy (archiwa, Bibliotekę Centralną, ośrodki informacji), kategorie dokumentów (powszechnie dostępne, do użytku wewnętrznego, poufne, tajne), konwencje rady Europy i podstawowe materiały źródłowe.
W artykule przedstawiono, w oparciu o stosowną literaturę i materiały archiwalne, działania Urzędu do Spraw Wyznań mające na celu ograniczenie społecznej i duszpasterskiej aktywności Kościoła oraz sprowadzenie jego działalności jedynie do wykonywania czynności stricte liturgicznych. Artykuł koncentruje się na latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia - okresie, kiedy represje administracyjne Urzędu osiągnęły swoje apogeum.(abstrakt oryginalny)
Archiwa prywatne od dawna zwracały uwagę badaczy1. Także historyków prawa2. Długo jednak większość z tych archiwów była trudno dostępna3. Gdy w związku z reformą rolną lwia ich część znalazła się w archiwach państwowych4 i tam została w sposób fachowy uporządkowana5, sytuacja zmieniła się. Znacjonalizowane archiwa prywatne, nazywane najczęściej archiwami podworskiemi6, stanęły otworem przed nauką7. Należy do nich Archiwum Ostrowskich i Potockich z Maluszyna, zaliczane do największych i najciekawszych zespołów w grupie archiwów prywatnych, przechowywanych w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Łodzi8. (fragment tekstu)
W tekście, odwołując się do przykładów współczesnej praktyki artystycznej, skupię się na trzech kwestiach - pierwsza dotyczy pytania o fotografię jako bazę danych wobec tradycyjnego ujmowania medium jako archiwum, druga odnosi się do procesu przeobrażania danych w pamięć, trzecia zaś - do wykorzystania metafory bazy danych w pracach wybranych artystów. (fragment tekstu)
Omówiono regulacje prawne dotyczące gromadzenia i przechowywania danych w archiwach państwowych. Zwrócono uwagę także na konieczność tworzenia baz danych i innych aplikacji umożliwiających ewidencję posiadanych zbiorów.
Postanowienie dotyczy zasad postępowania z aktami spraw sądowych, których po upływie pewnego czasu archiwum sądu nie musi dłużej przechowywać. Jeśli dokumentacja tego typu nie ma statusu materiału archiwalnego, jest przeznaczana na makulaturę (tzn. do zniszczenia). Problem, którego dotyczy postanowienie, sprowadza się do pytania, czy z aktami przeznaczonymi do utylizacji można postąpić inaczej, w szczególności sprzedać je jednej ze stron postępowania. Autorzy glosy rozważają powyższe zagadnienie przez pryzmat obowiązujących przepisów z zakresu prawa archiwalnego. (abstrakt oryginalny)
Podczas radzieckiej okupacji polskich kresów wschodnich w latach 1939-1941 tysiące leśników aresztowano i deportowano do odległych regionów Związku Radzieckiego. Zostali zmuszeni do pracy i życia w złych warunkach. Po niemieckiej inwazji na Związek Radziecki, leśnicy, tacy jak polscy obywatele, otrzymali amnestię, co dało im możliwość przeniesienia się z więzień i obozów pracy. Część z nich zdecydowała się dołączyć do Wojsk Polskich utworzonych na terytorium sowieckim. Celem artykułu jest przegląd dokumentów z archiwum Instytucji Hoovera związanych z polskimi leśnikami służącymi w Armii Andersa. Dokument składa się z części analitycznej i załącznika zawierającego ponad 350 nazwisk żołnierzy. Lista dodatkowo zawiera dane leśników, którzy opuścili swoje wspomnienia z pobytu w Związku Radzieckim.
Przedmiotem artykułu są nowoczesne archiwa w e-Administracji. Dokonano przeglądu regulacji prawnych w zakresie nowoczesnej administracji publicznej w Polsce. Zdefiniowano pojęcie dokumentu elektronicznego i omówiono sposób postępowania z dokumentami elektronicznymi. Celem było pokazanie problematyki efektywnego i dobrego zarządzania dokumentacją elektroniczną we współczesnych archiwach. Szczególną uwagę zwrócono na fakt, że zarządzanie dokumentacją ma swój początek w momencie tworzenia dokumentu, a następnie zachowania go jako pamięć narodów i społeczności. W pracy omówiono normy i zalecenia międzynarodowe (Model wymagań dla zarządzania dokumentami elektronicznymi, ISO 15489: Informacja i dokumentacja - Zarządzanie dokumentami, Część I: Zasady ogólne) oraz rekomendację Rady Europy o archiwizacji dokumentów elektronicznych w sektorze prawnym. Przedstawiono również problem klasyfikacji dokumentów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena projektowego charakteru finansowania oraz działalności archiwów społecznych przestudiowanych w ramach projektu badawczego pt. "Archiwa społeczne w Polsce - wielokrotne studium przypadku" [Wiśniewska-Drewniak 2016]. Badanie to miało na celu stworzenie opisu sześciu archiwów społecznych. Szczególnie ważne było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, jak funkcjonują istniejące obecnie w Polsce archiwa społeczne. Zakres badania obejmował takie zagadnienia, jak: powody powstania i cele istnienia zbadanych archiwów, sposoby gromadzenia, przechowywania, opracowywania i udostępniania zasobów archiwalnych oraz ich charakterystyka, działania podejmowane przez archiwum, jego otoczenie, sposoby finansowania, pracownicy, plany na przyszłość i problemy. Zarządzanie projektowe nie stanowiło więc w badaniu odrębnego, zdefiniowanego już na początku problemu badawczego. W trakcie analizy okazało się jednak, że wpływ projektowego sposobu finansowania na istnienie i działanie archiwum powtarza się i jest obserwowany w przypadku wszystkich zbadanych inicjatyw, choć może mieć różny charakter. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono najważniejsze wnioski z różnych badań mających na celu określenie modeli wyszukiwania, motywacji i potrzeb przeszukiwania serwisu internetowego archiwów państwowych. Wnioski z badania zostały wykorzystane podczas procesu modernizacji usługi.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.