Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Arms trade
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza współczesnego handlu bronią oraz miejsca Ukrainy na tym rynku. W ostatnich latach nastąpił wzrost eksportu i importu broni spowodowany zmianami w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa, zwłaszcza takimi jak aneksja Krymu i działania zbrojne na wschodzie Ukrainy oraz wojna w Syrii Analiza różnic pomiędzy okresem lat 2014-2017 a 2008 i 2013pozwoli na porównanie przeobrażeń rynku handlu bronią. Wybrana cezura jest także kluczowa dla przemysłu zbrojeniowego Ukrainy, ponieważ od 2014 r. zaszły na nim znaczne zmiany. Podstawę źródłową są dane publikowane przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem oraz dokumenty i analizy rynku ukraińskiego przedstawione przez Ukroboronprom. (abstrakt oryginalny)
Bliski Wschód należy do regionów o strategicznym znaczeniu politycznym, militarnym i ekonomicznym. Konsekwencja tego są znaczące wydatki na zbrojenia, jakie ponoszą państwa tej części świata. W ostatnich latach istotny wpływ na wydatki związane z bezpieczeństwem militarnym ma niestabilna sytuacja panująca na Bliskim Wschodzie, a przede wszystkim walki w Syrii, działania zbrojne prowadzone przez Państwo Islamskie (ISIS), napięcia wokół programów zbrojeniowych Iranu oraz konflikty etniczne i religijne występujące w wielu krajach tego obszaru. Od początku XXI wieku kraje bliskowschodnie zajmują czołowe pozycje na listach największych importerów uzbrojenia. Prognozy ekonomiczne na najbliższą dekadę powodują, że region ten zachowa swoją atrakcyjność dla eksporterów uzbrojenia. Na rynkach bliskowschodnich obecni są najwięksi eksporterzy uzbrojenia, co sprawia, że panuje na nich bardzo silna konkurencja. Z tego względu pojawienie się nowych dostawców uzbrojenia wydaje się mało prawdopodobne. Podobnie mało realne wydaje się znaczące zwiększenie eksportu uzbrojenia przez producentów z Bliskiego Wschodu (z wyjątkiem Izraela)(abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu przedstawiono historię międzynarodowej kontroli zbrojeń i regulacji dotyczących międzynarodowego handlu bronią prowadzonej przez organizacje międzynarodowe w tym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ oraz Stockholm Peace Research Institute (SIPRI). Następnie omówiono regulacje prawa wewnętrznego RP w tym regulacje obrotu specjalnego z zagranicą, świadectwo końcowego użytkownika i kontrolę obrotu specjalnego z zagranicą oraz dostosowywanie zasad kontroli obrotu specjalnego z zagranicą do wymagań prawa międzynarodowego.
Ograniczenia narzucone Niemcom przez zwycięskie mocarstwa po II wojnie światowej sprawiły, iż Republika Federalna Niemiec (RFN) była zmuszona wyrzec się użycia siły militarnej w stosunkach międzynarodowych. Wyjątek od tej zasady stanowiły jej zobowiązania sojusznicze. Zjednoczenie Niemiec w 1990 r. sprowokowało pytania o kierunek ich polityki zagranicznej. Większość badaczy była zgodna, iż zmiany będą niewielkie. Timothy Garton Ash prognozował w analizie z 1994 r., iż Niemcy pozostaną wierne polityce sowohl als auch, tzn. będą starały się godzić w swojej polityce takie cele, jak: dobre stosunki z Francją i USA, przyjazne stosunki z Rosją oraz zaangażowanie na rzecz integracji europejskiej. (fragment tekstu)
Polska nigdy nie była zaliczana do dużych eksporterów broni (jest to tzw. eksport specjalny), niemniej jednak na niektórych rynkach potrafiliśmy z powodzeniem konkurować z innymi dostawcami, zwłaszcza gdy klientom zależało na sprzęcie nieskomplikowanym pod względem technicznym, prostym w obsłudze oraz tanim.
W dobie gospodarki globalnej wzrasta wpływ otoczenia międzynarodowego na prowadzenie działalności biznesowej. Dotyczy to praktycznie wszystkich obszarów aktywności, nawet tak specyficznych jak handel bronią. W przypadku międzynarodowego rynku uzbrojenia zarówno struktura otoczenia, jak i wpływ jego elementów jest jednak inny niż na rynkach cywilnych. Jest to związane z charakterystyką tej branży. Za najbardziej istotne należy uznać uwarunkowania polityczno-prawne oraz technologiczne. Jednak także pozostałe elementy: ekonomiczne, militarne, naturalne i kulturowe, mają wpływ na tworzenie warunków działania i nie powinny być pomijane. Jest to istotne z tego względu, że poznanie otoczenia międzynarodowego stwarza możliwości przygotowania skutecznych działań, w tym marketingowych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Problemy transparentności na międzynarodowym rynku broni
75%
Problemy transparentności na międzynarodowym rynku uzbrojenia wywołują ogromne kontrowersje. Z jednej strony jest coraz większa świadomość znaczenia przejrzystości dla wyeliminowania wielu negatywnych zjawisk (nielegalny handel bronią, niedozwolony lobbing, korupcja). Z drugiej strony badacze zajmujący się tą tematyką wiedzą, jak wiele problemów związanych jest z dotarciem do aktualnych i wiarygodnych danych dotyczących handlu bronią. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych problemów związanych z transparentnością na rynku uzbrojenia. Dotyczą one kwestii rejestracji transakcji zawieranych na tym rynku oraz problemów organizacji handlu bronią. Wiele miejsca poświęcono pracom nad Traktatem o handlu bronią, który w założeniach ma zapewnić większą transparentność oraz jednocześnie pełnić rolę kontrolną. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia obecny stan Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, aktualne programy modernizacyjne realizowane w tym kraju oraz wpływ gospodarki na budowę potencjału obronnego Rosji. Drugim ważnym zagadnieniem poruszonym w artykule jest kwestia potęgi rosyjskiego przemysłu obronnego i jego sukcesów na arenie międzynarodowej, co dokonuje się głównie przez eksport broni do innych krajów. Federacja Rosyjska powstała po upadku ZSRR. Stanęła ona przed wieloma wyzwaniami związanymi z liczebnością dotychczasowych sił zbrojnych i ich modernizacją. Bardzo rozbudowane siły zbrojne w okresie zimnej wojny przestały spełniać swoją rolę i przestały być konkurencyjne w stosunku do najlepszych armii na świecie, w szczególności armii amerykańskiej, chińskiej, japońskiej czy niemieckiej. Podejmowane od początku lat 90. programy zbrojeniowe z jednej strony mają ograniczyć liczbowo armię, z drugiej zaś zwiększyć jej jakość przez zakup nowego sprzętu i ulepszenie starego. Potencjalne efekty modernizacji rosyjskich sił zbrojnych, zapoczątkowane na dobre za prezydentury Władimira Putina, mogą doprowadzić do zwiększenia roli geopolitycznej Rosji w najbliższym dziesiątku lat. Obecnie sytuacja na Ukrainie i w Syrii powoduje, że państwa zachodnie muszą się liczyć z Rosją. Największy wpływ na powodzenie rosyjskiej ekspansji i modernizacji sił zbrojnych będzie miała ekonomia. Sankcje nałożone na Rosję przez państwa zachodnie i własne problemy gospodarcze spowalniają modernizację armii w Rosji. Przedsiębiorstwa rosyjskie zajmujące się wytwarzaniem sprzętu wojskowego odnoszą jednak coraz większe sukcesy i należą, m.in. pod względem jakości produkowanego sprzętu, do najlepszych na świecie. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zakaz sprzedaży i posiadania noży w krajach Unii Europejskiej
75%
We wszystkich zapewne państwach Unii Europejskiej odpowiednie ustawy lub regulacje wewnętrzne rozmaitych instytucji zakazują posiadanie noża w specyficznych miejscach i/lub okolicznościach. Niezależnie od tego, niektóre z tych państw w celu przeciwdziałania aktom przemocy dokonywanym z użyciem noża wprowadziły zakaz sprzedaży i posiadania lub posiadania w miejscach publicznych noży o określonej charakterystyce technicznej. W rozmaitych krajach obowiązują też - zamiast lub obok takiego zakazu - ograniczenia "miękkie", polegające na zakazywaniu noszenia w miejscach publicznych wszelkich noży, jeśli okoliczności każą domniemywać, że mają one służyć celom przestępczym. Nie ma dowodów, że twardy zakaz posiadania określonych noży jest skuteczniejszy w przeciwdziałaniu przestępczości niż zakaz ich posiadania w specyficznych miejscach i okolicznościach połączony ewentualnie z ograniczeniami "miękkimi". (abstrakt oryginalny)
Finansowanie eksportu uzbrojenia jest jednym z najbardziej dochodowych przedsięwzięć bankowych. Oprócz zwykłego oprocentowania, można liczyć na zyski z wymiany walut i innych elementów obsługi transakcji zagranicznych. W przypadku handlu bronią stosuje się akredytywy oraz krótkoterminowe kredyty kupieckie.
Autor omawia akty prawne wydane w Polsce regulujące handel bronią.
Ceny czołgów na współczesnych rynkach światowych są obecnie bardzo wysokie i sięgają od 1 do 2 mln USD na sztukę. Wymóg stosowania urządzeń elektronicznych wysokiej klasy powoduje, iż wiele krajów nie stać na taką kosztowną produkcję. Dar Bundeswehry dla polskiej armii w postaci starszych typów "Leopardów", pomimo dobrych intencji spowodować może ograniczenie produkcji nowocześniejszych polskich czołgów PT91 "Twardy".
Niniejszy artykuł ma na celu odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób kwestia transparentności została ujęta w Traktacie o handlu bronią. Analizowane rozwiązania zostaną poddane także wstępnej ocenie. Za punkt odniesienia posłużą instrumenty kontroli obrotu uzbrojeniem funkcjonujące już od jakiegoś czasu. Niekontrolowany obrót bronią konwencjonalną stanowi poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Traktat o handlu bronią (dalej ATT). (abstrakt oryginalny)
Globalne wydatki na zbrojenia zbliżają się do trudno wyobrażalnego poziomu, 1 bln USD rocznie. Stanowi to ponad 2,5 procent światowego produktu brutto. W krajach najbogatszych wskaźnik nakładów w tej dziedzinie na 1 mieszkańca przekracza poziom 1000 USD rocznie.
Głównym celem artykułu jest analiza ewolucji stosunków bilateralnych między Socjalistyczną Republiką Wietnamu (SRW) a Federacją Rosyjską w zakresie współpracy wojskowej od roku 2002, kiedy to obydwa kraje podpisały Deklarację o partnerstwie strategicznym. Udziela on odpowiedzi na następujące pytania badawcze: 1) jaka jest rola współpracy militarnej w relacjach rosyjsko-wietnamskich, 2) jakie są najistotniejsze płaszczyzny kooperacji wojskowej między Rosją a Wietnamem, 3) jakie są motywy rozwijania powiązań militarnych każdej ze stron, 4) czy rosyjska aneksja Krymu w 2014 roku i inwazja na Ukrainę w 2022 roku zmieniły cele wietnamskiej polityki wobec Moskwy, 5) w jaki sposób napięcia w relacjach chińsko-amerykańskich wpływają na współpracę wojskową między Rosją a Wietnamem? Tezy niniejszego artykułu zakładają, że: 1) rząd w Hanoi utrzymuje przyjazne stosunki polityczne z Moskwą w obliczu konfliktu na Ukrainie i kontynuuje współpracę wojskową, jednak eksport rosyjskiej broni do Wietnamu w ostatnich latach spadł, 2) Wietnam dywersyfikuje dostawców uzbrojenia rozszerzając współpracę z Izraelem, Białorusią, USA i Koreą Południową, ale Rosja nadal pozostaje kluczowym sprzedawcą broni dla Hanoi. Artykuł zawiera krótki przegląd stosunków rosyjsko-wietnamskich, koncentruje się również na ważnych kontraktach handlowych w zakresie handlu bronią oraz umowach o współpracy wojskowej. Analiza zawiera interpretację danych publikowanych przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), aby pokazać skalę powiązań militarnych, a także wskazuje główne wyzwania dla przyszłej współpracy wojskowej. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Problemy kontroli zbrojeń i handlu uzbrojeniem - perspektywa międzynarodowa
63%
Problematyka kontroli zbrojeń i rozbrojenia jest istotnym elementem budowania międzynarodowego systemu bezpieczeństwa w wymiarze zarówno globalnym, jak i regionalnym. Działania w tym zakresie miały miejsce nawet w trakcie zimnej wojny i głównie dotyczyły zobowiązań, jakie przyjęły na siebie Stany Zjednoczone i ZSRR. Koniec systemu dwubiegunowego spowodował krótkotrwały spadek wydatków zbrojeniowych w skali globalnej, jednak nie przyniósł intensyfikacji działań na rzecz rozbrojenia. Wynikało to z pojawienia się nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa (przede wszystkim tzw. asymetrycznych) oraz sprzecznych interesów poszczególnych państw. Celem artykułu jest przedstawienie istniejącego systemu kontroli zbrojeń i rozbrojenia oraz transferu uzbrojenia, który odnosi się do problemów broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia oraz uzbrojenia konwencjonalnego. Przedstawione zostały działania dotyczące kontroli zbrojeń oraz obrotów uzbrojeniem na arenie międzynarodowej, przy czym starano się wskazać na ich niedoskonałości. Jako podstawowy problem wskazano konflikt interesów najsilniejszych państw, które traktują produkcję i eksport uzbrojenia jako element polityki zagranicznej(abstrakt oryginalny)
Analiza omówionych kodeksów postępowania w eksporcie broni umożliwia wskazanie pewnych często stosowanych standardów, takich jak zakaz sprzedaży broni reżimom, które z dużym prawdopodobieństwem posłużą się nią do poważnych naruszeń praw człowieka; zakaz sprzedaży broni w sytuacjach, w których przyczyni się to do zaognienia konfliktów; uznanie, że zakupy broni nie powinny być dokonywane kosztem rozwoju gospodarczego ani pogorszenia sytuacji ekonomicznej społeczeństwa. Jednak mimo szerokiej akceptacji tych zasad ich realizacja napotyka trudności wynikające m.in. z różnych standardów traktowania stosowanych w poszczególnych kodeksach postępowania, różnic w interpretacji zasad czy małej precyzji prawniczej stosownych sformułowań. (fragment tekstu)
Przedstawiono w skrócie zmiany na międzynarodowym rynku broni w ostatnich latach, a także udział Polski na tym rynku. Autor postuluje zmiany organizacyjne sektora zbrojeniowego w Polsce i eksportu broni na wzór francuski, co jego zdaniem powinno poprawić racjonalne wykorzystanie możliwości tego sektora.
Obecnie świat stoi przed niezliczonymi problemami, ale żaden z nich nie jest bardziej nie-bezpieczny niż rozprzestrzenianie się nielegalnej broni. Podczas gdy wśród zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego wymienić można między innymi: biedę, terror, ksenofobię, zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, wojny, zmiany klimatyczne, obecnie rozwija się również wyzwanie o wiele bardziej śmiercionośne, które ma niszczycielską zdolność całkowitego wymazania historii wszystkich ludów z powierzchni planety. Ponieważ codziennie dziesiątki tysięcy ludzi ginie lub zostaje rannych, konieczne jest zbadanie polityki stojącej za niekończącymi się nadużyciami, niewłaściwym użyciem i nielegalnym rozprzestrzenianiem śmiercionośnej broni w systemie globalnym oraz jej konsekwencjami dla bezpieczeństwa międzynarodowego, biorąc również pod uwagę to, że w ostatnim czasie nie poświęcono temu zagadnieniu zbyt wiele uwagi. Opierając się na danych archiwalnych i danych jakościowych, niniejszy artykuł analizuje konsekwencje ciągłego nielegalnego rozprzestrzeniania broni dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Wyniki badania pokazują, że niepowodzenia podmiotów państwowych w rozwiązywaniu problemu nielegalnego rozprzestrzeniania broni mają poważne konsekwencje nie tylko dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa, ale także dla przyszłości ludzkości. Podmioty państwowe muszą odgrywać kluczową rolę w minimalizowaniu nielegalnego rozprzestrzeniania broni, jeśli przyszłość globalnego systemu ma opierać się na bezpieczeństwie.(abstrakt oryginalny)
Raport o stanie polskiego przemysłu zbrojeniowego w latach 1986-1994.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.