Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Asian options
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Asian options are in the class of the exotic options based on the average price of the underlying instrument. The income form the options depends on the average price of the underlying instrument reached within the time to expiry. Asian options function on the over-the-counter trading. Considering the type of the average used in the pricing formula Asian options can be divided into geometric and arithmetic. There are average-price and average-strike Asian options depending on which of the elements influencing the value of the option pay-off is replaced by the average value of the underlying instrument. Flexible Asian options are in the group of the modified Asian options. The weighted average used for their pricing is their characteristic feature, In 1994 Zhang priced the flexible Asian options. The average-price Asian call option is realised if on the expiry date the average price of the underlying instrument is higher than the strike price. In the situation when the price of the underlying instrument is lower than the strike price the value of the pay-off function amounts to zero.(fragment of text)
2
Content available remote Analiza wrażliwości ceny azjatyckiej opcji kupna
75%
Opcje azjatyckie należą do klasy opcji, których wartość zależy od średniej ceny instrumentu bazowego. W artykule przedstawiono zagadnienia związane z opcjami azjatyckimi: charakterystykę instrumentu, funkcje wypłaty, model wyceny, wpływ wybranych czynników na cenę i wartość greckich współczynników oraz analizę porównawczą ceny i wartości greckich współczynników azjatyckiej i zwykłej opcji kupna. Ilustracja empiryczna, zawarta w artykule, przedstawiona jest na podstawie symulacji wyceny opcji wystawionych na EUR/PLN. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Charakterystyka opcji azjatyckich
75%
Opcje azjatyckie występują w obrocie na rynku pozagiełdowym i należą do klasy opcji egzotycznych. Charakteryzują się tym, że zapewniają strukturę dochodu odmienną od tej, którą otrzymać można z opcji zwykłych. Autorka przedstawił rodzaje opcji azjatyckich oraz przedstawiła analizę empiryczną kształtowania się cen opcji azjatyckich. (fragment tekstu)
Opcje uwarunkowane (ang. path-dependent options) to najstarsze i najpopularniejsze opcje egzotyczne. W roku 1967 zanotowano pierwsze transakcje opcjami barierowymi. Dochód z opcji uwarunkowanej zależy od cen instrumentu bazowego osiąganych w czasie całego życia opcji, a nie tylko od ceny w momencie jej wygasania. Zależność ta może przy tym mieć różny charakter; niektóre opcje bazują na wartości najwyższej lub najniższej osiągniętej przez instrument pierwotny w czasie życia opcji, inne na średniej cen instrumentu pierwotnego, w konstrukcji jeszcze innych kluczową rolę odgrywają arbitralnie ustanowione przez strony kontraktu wartości barierowe, których osiągnięcie staje się dopiero początkiem życia opcji lub - przeciwnie - powoduje ustanie opcji. W artykule opcje uwarunkowane zostały podzielone na dwie grupy: opcji uwarunkowanych wartościami ekstremalnymi (w tym także barierowymi) oraz wartościami średnimi. Opcje obu grup wystawia się obecnie na bardzo szeroką gamę aktywów bazowych: akcje, waluty, indeksy ekonomiczne, stopy procentowe, towary; najpopularniejsze z nich stały się przedmiotem obrotu giełdowego. Opcje uwarunkowane wartościami ekstremalnymi (ang. extremum-dependent options) to opcje, których wartość uzależniona jest od osiągnięcia w czasie życia opcji przez instrument bazowy pewnych wyznaczonych cen: pojedynczych, ekstremalnych wartości, których osiągnięcie diametralnie zmienia dochód z opcji i jej charakterystyki. W tej grupie znajdują się dwie opcje o najdłuższej historii i najczęściej wykorzystywane: opcje barierowe (ang. barrier options) i opcje wsteczne (ang. lookback options). Mniej znaczącymi - z praktycznego punktu widzenia - opcjami uwarunkowanymi wartościami ekstremalnymi są opcje drabinowe (ang. ladder options), zapadkowe (ang. ratchet options) i opcje na okrzyk (ang. shout options). Opcje uwarunkowane wartościami średnimi to opcje, z których dochód zależy od średniej wartości cen osiąganych przez instrument bazowy podczas życia opcji. Opcje te określa się czasem wspólnym mianem opcji azjatyckich (ang. Asian options). Najważniejszy podział opcji azjatyckich wyróżnia dwie ich grupy: opcje o średniej cenie (ang. average price options) oraz opcje o średnim kursie opcyjnym (ang. average strike options). Rodzaj średniej użytej w konstrukcji opcji to drugie kryterium ich podziału, pozwalające wyróżnić azjatyckie opcje arytmetyczne (ang. arithmetic Asian options) oraz azjatyckie opcje geometryczne (ang. geometric Asian options). (abstrakt oryginalny)
Azjatyckie opcje barierowe są zmodyfikowanymi opcjami barierowymi. W artykule przedstawiono zagadnienia związane z azjatyckimi opcjami barierowymi: charakterystykę instrumentu, rodzaje opcji, wpływ wybranych czynników na cenę rozpatrywanych opcji oraz przykłady zastosowania azjatyckich opcji barierowych w transakcjach finansowych. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł opisuje możliwości zastosowania opcji azjatyckich w zarządzaniu ryzykiem gwałtownych zmian cen instrumentów rynku finansowego. Zaletą opcji azjatyckich w porównaniu z opcjami standardowymi jest wykorzystanie w funkcji wypłaty średniej wartości aktywu bazowego zamiast ceny spot. Długa pozycja w takiej opcji może być wykorzystana zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i instytucje finansowe jako zabezpieczenie swoich portfeli aktywów. (abstrakt oryginalny)
Zmiany kursów walut oznaczają zmianę warunków działalności gospodarczej dla tych przedsiębiorstw, które prowadzą wymianę towarów i usług z zagranicą. Jednak przedsiębiorcy narażeni na ryzyko kursowe mają obecnie dostęp do wielu instrumentów pomagających nim zarządzać. Należą do nich m.in. omawiane w artykule opcje azjatyckie. W pracy przedstawiono ich charakterystykę, metody wyceny, a także przykłady zastosowania opcji azjatyckich do zabezpieczenia regularnych płatności w walucie obcej. (oryg. streszcz.)
Zwykłe opcje barierowe należą do klasy opcji uwarunkowanych. Dochód z nich zależy od przekroczenia przez cenę instrumentu bazowego określonej w dniu zawarcia kontraktu ceny progowej (tzw. bariery). W zależności od spełnienia warunku bariery rozróżnia się: a) opcje z barierą wejścia, które z chwilą przekroczenia przez cenę instrumentu bazowego ceny progowej stają się zwykłymi opcjami, b) opcje z barierą wyjścia, które są opcjami zwykłymi do momentu, w którym cena instrumentu bazowego nie przekroczy ceny progowej. Jeśli w okresie ważności opcji cena instrumentu bazowego nie przekroczy ceny progowej, to opcja z barierą wejścia wygasa bezwartościowa. Stąd z opcjami z barierą wejścia związane jest ryzyko braku aktywacji. Z kolei z opcjami z barierą wyjścia związane jest ryzyko dezaktywacji, które występuje wówczas, gdy cena instrumentu bazowego przekroczy cenę progową. Wówczas opcja z barierą wyjścia przestaje istnieć. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł koncentruje się na procesie kształtowania nowego ładu eurazjatyckiego oraz współczesnych projektach imperialnych Rosji i Chin w regionie. W tekście postawiono kilka istotnych pytań odnoszących się do fundamentów percepcji eurazjatyckich strategii obu państw, a także poziomu komplementarności i konkurencyjności owych projektów porządkujących przestrzeń eurazjatycką w ujęciu sinocentrycznym bądź rusocentrycznym. W tezie głównej artykułu zawarto myśl, że stosunki rosyjsko-chińskie na danym etapie i w przewidywalnej przyszłości będą ciążyły w kierunku harmonizacji i względnej komplementarności, co widać również w próbie synchronizacji Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej z chińską ideą reaktywacji Jedwabnego Szlaku, łączącego Europę z Azją. Charakterystyczna dla wielkich potęg sprzeczność interesów i rywalizacja nie będzie eksponowana ani przez Moskwę, ani przez Pekin. Obiektywną przyczyną takiego stanu rzeczy jest głębokie zrozumienie obu państw, że strategiczna rywalizacja na danym etapie rozwoju ich relacji bilateralnych nie jest korzystna dla żadnego z nich. Spoiwem partnerstwa strategicznego Rosji i Chin jest zbieżna percepcja sytuacji międzynarodowej oraz chęć ograniczenia, a być może w dłuższej perspektywie wyrugowania dominacji USA w Eurazji. Władze chińskie i rosyjskie zdają sobie sprawę z przewagi, jaką daje im w imperialnych zmaganiach komplementarność potencjałów oraz koordynowanie wspólnych, ale także indywidualnych działań na arenie międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule wykazano wpływ wartości ropy Brent na ceny oleju napędowego w okresie obejmującym pierwsze dziewięć miesięcy 2014 roku. Omówione w kolejnej części opracowania standardowe i azjatyckie opcje kupna o europejskim stylu wykonania posłużyły do budowy strategii zabezpieczających przed niekorzystnymi ruchami cen paliw silnikowych. W celu dostarczenia informacji o skuteczności tych strategii, porównano koszty, jakie musiałby zapłacić nabywca poszczególnych rodzajów opcji. Zestawienie wartości premii opcyjnych o różnych terminach wygaśnięcia i zmieniającej się cenie wykonania opcji pozwoliło określić wpływ tych parametrów na ceny omawianych instrumentów pochodnych(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Opcyjne strategie hedgingowe w zarządzaniu ryzykiem inwestycji kapitałowych
51%
Inwestycje kapitałowe należą do jednej z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych metod stosowanych przez podmioty gospodarcze w celu osiągnięcia zysku bądź ulokowania kapitału. W związku ze światowym kryzysem panującym w ostatnich latach nie zawsze są to bezpieczne inwestycje, dlatego podmiot gospodarczy powinien zabezpieczyć je przed ryzykiem poniesienia strat z tytułu zmian cen akcji bądź innych papierów wartościowych. Najbardziej chyba popularną metodą zabezpieczenia się przed ryzykiem cen inwestycji kapitałowych jest wykorzystanie różnego rodzaju instrumentów pochodnych w celach ochronnych. Inwestor musi kupić instrument pochodny, którego instrumentem bazowym będzie dana inwestycja, czyli nabyty papier wartościowy lub inny instrument finansowy. Taką strategię nazywa się hedgingową. Pojęcie hedgingu pochodzi od angielskiego czasownika "to hedge" i oznacza odgradzać się, zabezpieczać się przed czymś. Na rynku finansowym pod tym pojęciem kryje się zawarcie odwrotnej pozycji w instrumencie pochodnym w stosunku do instrumentu bazowego (tego, który dany podmiot chce zabezpieczyć). Dzięki tej transakcji potencjalnie niekorzystne ruchy na rynku instrumentu bazowego są równoważone przez zmiany na rynku terminowym (rynku instrumentu pochodnego)(fragment tekstu)
Z punktu widzenia problematyki opracowania najistotniejsze wydaje się zwrócenie uwagi na pojęcie tzw. kultury narodowej. Według E.B. Tylora, kultura narodowa to złożona całość obejmująca takie elementy, jak: wiedza, wiara, sztuka, morale, prawo, a także zwyczaje oraz inne zdolności i nawyki nabyte przez człowieka jako członka społeczeństwa. Na uwagę zasługuje także bardzo popularne traktowanie kultury narodowej jako góry lodowej. W tej koncepcji elementy pozostające ponad powierzchnią to tzw. elementy podstawowe, do których należą m.in. stroje, muzyka, architektura, kuchnia, maniery, język, zachowania. Tworzą one tzw. kulturę powierzchniową. Do elementów tzw. kultury głębinowej należą natomiast obyczaje, symbolika, religia, znaczenie gestów i kolorów, stosunek do czasu, emocjonalność, język ciała, porządkowanie czasu. Są to te elementy kultury narodowej, które trudno zauważyć podczas pierwszego kontaktu, jednak mają one tego modelu i wpływ tzw. azjatyckich wartości na rozwój gospodarczy regionu. U progu drugiej dekady XXI w. to jednak Chiny są największym światowym eksporterem i drugim światowym importerem towarów, a także czwartym światowym eksportem usług handlowych i trzecim ich importerem, a Japonia, Hongkong i Korea Południowa także znajdują się w czołówce uczestników światowego handlu. Wśród 10 krajów o największych rezerwach walutowych 7 to kraje Azji (Chiny, Japonia, Tajwan, Indie, Korea Południowa, Hongkong, Singapur)20. W 2010 r. Chiny były drugim po USA celem lokat inwestycyjnych w formie ZIB, a kolejne kraje Azji znalazły się wśród 20 najatrakcyjniejszych podmiotów ich lokalizacji (Hongkong, Singapur, Indie, Indonezja). Chiny, Hongkong, Japonia, Korea Południowa, Singapur i Indie znalazły się na liście 20 największych źródeł pochodzenia kapitału. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.