Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Assertiveness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Asertywność jako wskaźnik spójności wybranych grup zawodowych
100%
The aim of this article is to present the main approaches to assertiveness training, which is an effective behavioural and cognitive intervention procedure in modeling the ability to behave assertively in diverse social situations (especially in work environment). For this purpose I would like to present a psychological comparative analysis of global and specific assertiveness in representatives of various Polish occupations. This project compares ten different groups of employers constituted by The Polish Social Occupations Classification. The research done showed that there is the characteristic profile of asser-tiveness for each profession. Above observation gives us a strong argument not to use universal assertiveness training for everyone. The article discusses several consecutive stages of preparing a tool, which would facili-tate assertiveness studies. Polarized Map of Assertiveness, a measuring tool adopted by me conforms to the principles of the polarized paradigm. Feasible validation procedures are also discussed and I proposed some methodological assumption for constructing ques-tionnaires for the research this phenomenon. The final version of this tool constructed consists of a description of eight assertiveness dimensions.(original abstract)
Asertywność to taki sposób bycia, w którym człowiek wyraża swoje zdanie, potrzeby, uczucia w sposób stanowczy i uczciwy, a jednocześnie szanuje potrzeby, uczucia i zdanie drugiego człowieka. Z reguły asertywność kojarzy się ze słowem "nie", jednak asertywność od tego się nie zaczyna ani na tym nie kończy. (fragment tekstu)
Prawidłowy rozwój człowieka przebiega od zależności poprzez niezależność do odczuwania współzależności z innymi. W artykule poruszony został problem wzajemnych oddziaływań między kierowcą i jego pasażerem, dzięki którym mogą oni kształtować asertywne zachowania i dojrzałą postawę współzależności.(abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto wskazówki w jaki sposób skutecznie bronić się przed działaniami manipulatorów. Przybliżono zagadnienie manipulacji oraz jej cechy charakterystyczne. Zwrócono uwagę na pojęcie asertywności i jej filary.
W artykule została sformułowana następująca hipoteza badawcza - zachowania asertywne wobec pożyczania pieniędzy członkom rodziny są wyrazem społecznej odpowiedzialności jednostki, gdyż stanowią gwarancję sprawiedliwości w relacjach międzyludzkich. Jej weryfikacja stała się możliwa dzięki realizacji celów artykułu, którymi były rozpoznanie motywów pożyczania bądź niepożyczania pieniędzy członkom rodziny, odpowiadających zachowaniom asertywnym, oraz ukazanie znaczenia tych zachowań dla jakości życia. Podstawowe metody badawcze wykorzystane w pracy to: krytyczna analiza literatury przedmiotu, metody statystyczne, opisowe oraz metoda sondażu diagnostycznego. Dane empiryczne pochodzą z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych przez autorkę w 2016 r. Przeprowadzone analizy pozwoliły pozytywnie zweryfikować postawioną hipotezę badawczą(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę asertywności i jej trenowania przez młodych (choć tylko) kierowców. Asertywność jest kluczową umiejętnością, kiedy trzeba się oprzeć naciskom innych osób dotyczącym np. prowadzenia samochodu po alkoholu, czy narkotykach, gwałtownego przyspieszania aby wyprzedzić innych, pożyczania samochodu, czy obciążenia go ponad miarę. nadprogramową ilością pasażerów. Bardzo często bowiem młodzi kierowcy nie potrafią zachowywać się asertywnie, albo też uważają, że nie ich zachowania będą poczytane za niewłaściwe. Trenowanie asertywności w tym wypadku może się okazać w konsekwencji tzw. decyzją "życiową" rozumianą dosłownie i w przenośni. (abstrakt oryginalny)
Kompetencje społeczne stanowią podstawy skutecznego i sprawnego funkcjonowania człowieka w grupie. To dzięki posiadanym umiejętnościom interpersonalnym dobrze radzi sobie on w kontaktach z innymi ludźmi. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że poziom kształtowania się kompetencji społecznych w grupie badanej przeciętnie osiąga wysoki poziom. Istnieje wyraźny związek pomiędzy kształtowaniem się kompetencji społecznych a efektywnością zachowania, która na badanym przykładzie egzemplifikowana jest wynikiem sportowym. Wyniki przeprowadzonych badań są dowodem na to, że wysoki poziom kształtowania się kompetencji społecznych wpływa korzystnie na osiągnięcia sportowe.(abstrakt oryginalny)
Assertive behavior in the behavioral perspective was considered by many domestic and foreign scholars. The aim of this article was to examine how fine arts activity affect the expression of assertive behavior. Basis of the existing studies and its own research demonstrated that, fine arts activities has positive impact on students' assertive behavior.(original abstract)
9
Content available remote Asertywność, jako kluczowa kompetencja społeczna pracowników peryferyjnych
51%
Problematyka funkcjonowania pracownika w warunkach zatrudnienia peryferyjnego jest związana ze zmianami w tradycyjnym stosunku pracy. To jak doświadcza się własną pracę, zależy od kompetencji społecznych, do których zaliczamy w szczególności asertywne sposoby zachowania, co poddane zostało analizie w niniejszym artykule. Wyniki i dyskusja badań została przeprowadzona w oparciu o próbę 300 pracowników peryferyjnych z całej Polski. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: jak w sposób właściwy przyjmować reklamacje? Idealny model obsługi reklamacyjnej ma na celu zadbanie o klienta w taki sposób, by jego więź z bankiem i pozytywna opinia na temat tej instytucji wzrosły, a przynajmniej nie zmalały.
11
Content available remote Komunikacja i asertywność jako ważne kompetencje współczesnego nauczyciela
51%
Celem rozważań jest podkreślenie wagi, analiza i ocena szczególnie istotnych kompetencji współczesnego nauczyciela, głównie komunikacji, a także asertywności. Autorki, w nawiązaniu do różnych źródeł, udowadniają, że szczególną rolę w procesie kształtowania dobrych, pozytywnych relacji między nauczycielem i uczniem odgrywa komunikacja. W pierwszej części artykułu autorki wskazują, że właściwa komunikacja jest spoiwem każdej szkoły, pozwala na efektywne funkcjonowanie zarówno placówki edukacyjnej, jak i poszczególnych klas czy grup uczniów, wpływa na poczucie przynależności do danego środowiska i zachęca wszystkich - nauczycieli, uczniów oraz dyrektora i rodziców do wspólnego działania. W następnej części artykułu autorki podkreślają, że nauczyciel w XXI wieku powinien posiadać aktualną, uzupełnianą na bieżąco wiedzę na temat skutecznych sposobów komunikowania się ze wszystkimi pokoleniami. Mając na uwadze różnice pokoleniowe, nie ma takich możliwości, aby współcześnie stosować te same rozwiązania komunikacyjne w edukacji jak obowiązujące wcześniej. W ostatniej części artykułu autorki zwracają uwagę, że każdy uczeń ma prawo do wyrażania swoich opinii, potrzeb, uczuć, poglądów. Asertywność we wzajemnych relacjach nauczyciel-uczeń ma duży wpływ na kształtowanie i promowanie właściwych postaw, z poszanowaniem praw drugiego człowieka, przede wszystkim z akceptacją jego prawa do samodzielności w wyrażaniu własnego stanowiska w danej sprawie. W nawiązaniu do licznych źródeł autorki udowodniły, że komunikacja i asertywność to bardzo ważne kompetencje współczesnego nauczyciela, które mają duży wpływ na efektywność nauczania. (abstrakt oryginalny)
Celem stosowania kompetencji społecznych ma być osiągnięcie "osobistej przewagi konkurencyjnej" oraz elastyczne doskonalenie własnych kompetencji w odpowiedzi zarówno na zmieniające się trendy na rynku pracy, jak i na oczekiwania samych pracodawców. Założenia te są zbieżne z oczekiwaniami przedstawicieli rynku pracy, których zainteresowania jednomyślnie ulokowane są w sferze motywacji podmiotów działających w gospodarce. Motywacja ta postrzegana jest przede wszystkim w kategoriach maksymalizacji osobistej korzyści, zgodnie z zasadą użyteczności9. W kontekście poczynionych rozważań warto zadać pytanie: czy społeczność ludzka rodzi się z tendencji rywalizacyjnych, utylitarnych, czy też z pragnienia życia z innymi i dla innych? Czy celem rozwijania kompetencji społecznych jest wyłącznie bycie konkurencyjnym, dobrym (efektywnym) pracownikiem, czy też jest nim dążenie do życia dobrego, z innymi i dla innych? Wreszcie: czy bez moralności, bez motywacji etycznych, bez stawiania sobie pytań "jak żyć?", bez refleksji nad samym sobą może być w ogóle mowa o rozwijaniu kompetencji społecznych?(fragment tekstu)
Prosperity of company, its dynamic development as well as competitive ability are conditioned by human resource quality. Therefore education of employees belongs to basic implements of managers by achievement of company aims. Work efficiency of employees, their special knowledges and practical skills, work lead identification with aims and philosophy of employee are, and in the future it will be, important currency and fenson of company(original abstract)
Otwartość komunikacyjna, asertywność, skłonność do zaufania drugiemu człowiekowi z początku był przedmiotem badań psychologicznych, aby pomóc ludziom z natury uległym, niepotrafiącym odnaleźć się w ich środowisku czy też mających kłopoty natury uzależnieniowej. Ukierunkowanie tych badań na płaszczyznę sprawnej komunikacji ludzi z otoczeniem zaowocowało wzrostem zainteresowania badaczy tą problematyką w obrębie innych dziedzin działalności człowieka. Szczególną przydatność w tym względzie osiągnięto w teorii oraz praktyce współczesnego zarządzania, charakteryzującym się między innymi wzmożonym zapotrzebowaniem na sprawną, otwartą, szybką, precyzyjną komunikację. Jest ona wymagana przez specyfikę otoczenia, w którym przyszło funkcjonować wspólczesnym przedsiębiorstwom coraz częściej przyjmującym formę organizacji uczących się. Opracowanie podejmuje problematykę wpływu otwartości oraz nierozłącznie powiązanych z nią asertywności oraz zaufania na jakość szeroko rozumianego procesu komunikowania się ludzi w organizacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja badań przeprowadzonych przeze mnie w 2002 r. dotyczących bardzo popularnej i modnej obecnie w wielu dziedzinach życia szeroko rozumianej "asertywności". (abstrakt oryginalny)
Autorzy artykułu namawiają do zastanowienia, jak wyrażać swoją narastającą irytację i złość. Okazuje się bowiem, że umiejętne ich wyrażenie, paradoksalnie, przynosi więcej korzyści niż strat. Autorzy twierdzą, że zachowując się asertywnie, wyrażamy adekwatne do sytuacji emocje, które w danym momencie nam towarzyszą. Wyrażając i nazywając swoją złość wprost, nie kumulujemy irytacji, która ze zdwojoną siłą mogłaby zostać ujawniona w kolejnym spotkaniu z tą sama osobą. Gromadzenie frustracji zwiększa ryzyko, że przy następnej rozmowie to, co wyrazimy, będzie dotyczyło zarówno aktualnej sytuacji, jak i tej niezakończonej. Autorzy piszą, ze umiejętność zachowań asertywnych powiększa nasz repertuar reakcji, a nie ogranicza naszych zachowań do sprawdzonych, lecz nie zawsze skutecznych.
17
Content available remote Strategies for Resolving Interpersonal Conflicts
41%
The paper presents methods of coping with interpersonal conflicts and discusses their characteristics. Considering the relational nature of a conflict, different solutions are possible. However, the way of approaching a conflict may yield different results. Each strategy can be useful in certain conflict situations. The ability to choose a proper conflict solving strategy increases the chance for a constructive solution, and significantly affects the individual performance in professional and personal situations.(original abstract)
Poprzez lobbing w Unii Europejskiej nasi przedsiębiorcy mogą kształtować europejskie ustawodawstwo gospodarcze, nawiązywać kontakty z czołowymi politykami, instytucjami opiniotwórczymi, wspierającymi przedsiębiorczość na forum UE. Na razie jednak nie przekłada się to na wymierne efekty.
Osoby z wyższym poziomem inteligencji emocjonalnej są lepszymi pracownikami, pracują bardziej efektywnie i mają lepsze kontakty z ludźmi. Celem prezentowanych badań była próba odpowiedzi na pytanie, czy występują różnice między poziomem inteligencji emocjonalnej i kompetencji społecznych w grupie eksperymentalnej i kontrolnej oraz czy zmienne te mają wpływ na podjęcie zatrudnienia. W badaniach zastosowano m.in. test INTE służący do pomiaru inteligencji emocjonalnej.
Rozwój epidemii COVID-19 w pierwszym półroczu 2020 roku oraz prawny wymóg izolacji społecznej zmusiły wiele organizacji do wprowadzenia natychmiastowych zmian w warunkach pracy, która z dnia na dzień zmieniła swój charakter na zdalny. Dotychczasowe środowisko pracy zostało przeniesione do warunków domowych. Zaistniała sytuacja wymusza na pracownikach przewartościowanie posiadanych oraz nabycie nowych kompetencji. Celem niniejszego rozdziału jest próba charakterystyki i oceny znaczenia kompetencji społecznych w pracy zdalnej. Niewątpliwie istnieje potrzeba ponownego rozważenia tego zagadnienia, ponieważ w dotychczas powstałych opracowaniach zdalny charakter pracy jest z góry założony, a środowisko pracy przedstawia się w sposób statyczny. Tekst ma charakter przeglądowy i jest wynikiem refleksji nad dynamicznie zmieniającą się sytuacją w organizacjach, wywołaną epidemią wirusa COVID-19. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.