Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Assessing the learning process
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W niniejszej publikacji zaprezentowano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród czynnych nauczycieli geografii krakowskich gimnazjów i liceów oraz studentów geografii - kandydatów na nauczycieli dotyczące wykształcenia kompetencji z zakresu problematyki społeczno-gospodarczej współczesnego świata. Zrozumienie zagadnień geografii społeczno-gospodarczej oraz nabycie kompetencji w tym obszarze wydaje się niezwykle ważne w kształceniu przyszłych geografów i nauczycieli geografii, pokazuje bowiem przemiany struktur społeczno- -gospodarczych w ostatnich latach oraz możliwości działań innowacyjnych. Te innowacje powinny stać się impulsem do rozwijania postaw przedsiębiorczych, wzrostu aktywności i kreatywności wśród geografów. Przedmiotem badań przeprowadzonych przez autora była ocena nabycia kompetencji nauczycieli geografii dokonana przez studentów geografii - kandydatów na nauczycieli. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony został problemom wykorzystania wskaźników w ocenie pracy jednostek akademickich. Tematyka w nim prezentowana jest silnie osadzona w trwającej współcześnie debacie dotyczącej skuteczności i efektywności podmiotów działających w ramach sektora akademickiego. Autorka stara się zwrócić uwagę nie tylko na potencjał w zakresie wykorzystania wskaźników osiągnięć, ale też podkreśla słabe strony takich mierników, które nierozważnie wykorzystywane, mogą przyczynić się do osłabienia skuteczności działania jednostek akademickich. W artykule omówione zostały dwa problemy. W pierwszej kolejności scharakteryzowano rodzaje, sposoby wykorzystania i metody konstrukcji wskaźników stosowanych w ewaluacji pracy jednostek akademickich, a następnie przedstawiono kluczowe kryteria oceny tych mierników. Rozważania na temat kryteriów doboru i konstruowania wskaźników zilustrowane zostały przykładami wybranych mierników, których wartości, interpretowane są nader często w błędny sposób. (abstrakt autora)
Artykuł przedstawia problematykę organizacji procesu kształcenia w uczelni na studiach wyższych na przykładzie kierunku studiów "Zarządzanie i inżynieria produkcji", który był prowadzony na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Artykuł obejmuje analizę porównawczą wybranych wyników procesu kształcenia na 4 specjalnościach kształcenia. Przyjęte kryteria analizy wyników procesu kształcenia to: sprawność kształcenia, efekty kształcenia. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Informačné a komunikačné technológie v systéme prírodovedného vzdelávania
100%
Authors in the article discuss the application of information and communication technologies (ICT), and Philip Harris and Vernier measurement systems in educational processes at the university. New modern forms of enabling the accesss to information in natural science, in physics are described. Some proposals of using ICT at the university studies of physics as well as a sample of laboratory protocol from discussed measurement systems are provided.(original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie adaptacji idei syntetycznego miernika wartości kompetencji pracownika w relacji do wymagań ustalonych w profilu kompetencyjnym danego stanowiska do potrzeb pomiaru stopnia osiągnięcia przez studenta przedmiotowych, a także kierunkowych efektów kształcenia. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy podstawowej inwestycji w kapitał ludzki, czyli edukacji. Jest on próbą analizy jakości kształcenia w szkołach wyższych. Celem artykułu jest opisanie czterech podstawowych wymiarów kształcenia na poziomie wyższym: ekonomicznego (wydajność), personalnego, profesjonalnego (skuteczność) i społecznego. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje możliwości zastosowania w procesie kształcenia zakładanych na portalach społecznościowych stron fanowskich, które poświęcone są lekturom szkolnym. Lektury wśród uczniów zawsze budziły ambiwalentne uczucia. Jedni czytają je z ogromną przyjemnością, innym kojarzą się z obowiązkiem, przy czym druga grupa zazwyczaj przeważa. Może to się zmienić dzięki zastosowaniu nowych technologii i aplikacji, których na co dzień używają uczniowie. Korzystanie z możliwości, jakie daje internet, może urozmaicać lekcje oraz motywować uczniów do samodzielnego zapoznawania się z kanonem tekstów kultury. W artykule przedstawiono stronę poświęconą lekturze "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz przykład zajęć prowadzonych z zastosowaniem portalu Facebook. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu, które ukazało się w Wydawnictwie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2019, s. 198) Autor zaprezentował problematykę kształcenia e-learningowego w Polsce. Jest to zagadnienie bardzo ważne, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Oceniana propozycja monografii stanowi kompendium wiedzy o kształceniu na odległość, zwłaszcza na kierunku pedagogika. Opracowanie jest napisane zrozumiałym językiem, w sposób komunikatywny, przystępny dla czytelnika. Ma ono duże walory naukowe, informacyjne i dydaktyczne. Jestem przekonany, że będzie bardzo przydatną pomocą naukową oraz dydaktyczną w nauczaniu na poziomie szkół wyższych i kształceniu poza akademickim, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż w Polsce jest relatywnie mało opracowań przygotowanych z wykorzystaniem materiałów empirycznych, dotyczących problematyki kształcenia z wykorzystaniem e-learningu. (fragment tekstu)
9
Content available remote Stan wiedzy prokrajobrazowej studentów na tle treści kształcenia
84%
Edukacja prokrajobrazowa, uwzględniająca regionalne walory i kulturowe uwarunkowania, odgrywa szczególną rolę w kształtowaniu obszarów wiejskich. Badania ankietowe przeprowadzone wśród studentów kierunków Gospodarka Przestrzenna, Architektura Krajobrazu i Turystyka i Rekreacja wykazały wpływ specyfiki kształcenia na różnice w postrzeganiu krajobrazu kulturowego obszarów wiejskich. W badaniu ankietowym studenci wykazywali braki w wiedzy z zakresu krajobrazu kulturowego, co w przyszłości może negatywnie wpłynąć na interpretację i kształtowanie przestrzeni wiejskiej. Wyniki analizy porównawczej esejów pt. Idealna wieś oraz problemowych opracowań zaliczeniowych dotyczących koncepcji zagospodarowania terenu wykazały, że zachodzi konieczność wymiany wiedzy i doświadczeń studentów różnych kierunków (np. poprzez międzyuczelniane warsztaty, wspólne praktyki / zajęcia terenowe, wystawy projektów). Przeprowadzone badania oraz analiza treści kształcenia dla wybranych kierunków wskazują na potrzebę ujęcia treści związanych z kształtowaniem krajobrazu, zwłaszcza obszarów wiejskich, w ramach odrębnego kształcenia, gdyż wiedza przekazana w tym zakresie w dotychczasowej formie może ulegać rozmyciu.(abstrakt oryginalny)
The author of the report recounts unsubstitutable place of a target category of teaching and learning process. Theoretically, it analyses a teaching aim, presents a traditional and contemporary taxonomy of aims, analyses approaches and their definition and it specifies the importance of aims in relation to the effectiveness of teaching and learning process. Chosen results of the survey are aimed at the presentation of the teachers' opinions of the category the aim in conditions of vocational schools. (original abstract)
11
Content available remote Uznawanie efektów kształcenia - korzyści edukacyjne dla kandydatów
84%
Koncepcja uczenia się i edukacji stanowi przedmiot szerszej dyskusji i rozważań między środowiskiem akademickim, pracodawcami oraz kandydatami na studia. Proces uznawania efektów kształcenia pozaformalnego i nieformalnego w szkolnictwie wyższym został wprowadzony do uczelni w 2015 r. i związany jest z odpowiednim przygotowaniem i zapoznaniem środowiska akademickiego oraz kandydatów na studia. Dziś już wiadomo, że dla grupy społecznej, aktywnej zawodowo stwarza on nowe możliwości edukacji i podnosi szansę na pozostanie aktywnym na rynku pracy. Badania rynku pozwoliły na ocenę korzyści wynikających z wdrożenia tego procesu dla kandydatów na studia, uczelni i pracodawców. (abstrakt oryginalny)
12
84%
Kształcenie jest procesem ciągłym, etapowym, nieskończonym. Etap studiów wyższych jest istotnym elementem poddanym w ostatnich latach przebudowie. Podpisanie Deklaracji Bolońskiej zdeterminowało zmiany systemu edukacji na poziomie szkół wyższych. Zmieniają się realia gospodarcze w Polsce. Zmieniają się potrzeby edukacyjne, zmienia się kandydat za studia. Za tymi zmianami edukacja musi nadążyć. Student dzisiejszy znacznie różni się od studenta sprzed 20 lat. Zmiany są nieodzowne. Krajowe Ramy Kwalifikacji są próbą znalezienia wspólnego języka z systemami kształcenia w Europie. Celem artykułu jest diagnoza systemu kształcenia w kontekście wprowadzenia Krajowych Ram Kwalifikacji. Opracowanie powstało na podstawie przeglądu dostępnej na ten temat literatury przedmiotu, literatury specjalistycznej oraz empirycznych badań wstępnych.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Ocena procesu kształcenia na uczelniach - diagnoza i propozycje zmian
84%
Celem artykułu jest przedstawienie zasad oceny procesu kształcenia na uczelniach oraz propozycja doskonalenia funkcjonujących mechanizmów. Proces kształcenia może być rozumiany dość szeroko i wówczas obejmuje nauczanie, uczenie się oraz kształtowanie osobowości wychowanków. Na potrzeby niniejszego artykułu przyjmuje się, że proces kształcenia oznacza ogół czynności nauczyciela akademickiego związanych z osiągnięciem i weryfikacją założonych efektów kształcenia. W artykule nie odniesiono się do obowiązków nauczyciela w zakresie wychowania studentów, wychodząc z założenia, że to zagadnienie wymaga odrębnego opracowania.(fragment tekstu)
W ramach pracy zespołu ekspertów przeprowadzono badanie wśród studentów kierunku zarządzanie w celu poznania ich opinii na temat możliwości wdrożenia w szkolnictwie wyższym procesu uznawalności efektów kształcenia. Celem referatu jest przedstawienie wyników tego badania. Badanie przeprowadzono w ramach projektu innowacyjnego pt. "PI - Nowy model kształcenia - uznawanie efektów kształcenia pozaformalnego i nieformalnego w kształceniu na poziomie wyższym na kierunku Zarządzanie". Do udziału w badaniu zaproszono studentów trzeciego roku studiów niestacjonarnych kierunku zarządzanie studiujących na uczelniach publicznych i niepublicznych w całej Polsce. Badanie przeprowadzono w grudniu 2012 r. z wykorzystaniem metody ankietowej.(fragment tekstu)
Nauczanie jest nieodłącznie związane ze sprawdzaniem uzyskanej wiedzy. Forma egzaminu czy kolokwium zależy w dużej mierze od dziedziny wiedzy, której dotyczy, a przede wszystkim od tego, czym poddawany ocenie student ma się wykazać. Egzamin powinien sprawdzać całość wiedzy studenta z wymaganego zakresu tematycznego. W ramach innej metody egzaminowania studenci muszą wykazać się umiejętnością zastosowania poznanych pojęć, teorii czy praw do rozwiązania konkretnych problemów. (fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienia związane z monitorowaniem procesu nauczania w zmieniającym się świecie. Autor podkreśla konieczność rozwoju międzykulturowych badań dotyczących osiągnięć edukacyjnych, szczególnie w dziedzinie nauk ścisłych. Istotna wydaje się być również analiza podstaw teoretycznych tych badań oraz poszukiwanie najlepszych modeli do ich ewaluacji. W artykule zidentyfikowano 10 obszarów badawczych, obejmujących najbardziej krytyczne na chwilę obecną problemy dotyczące nauczania nauk ścisłych na świecie. Odwołano się w szczególności do badań w ramach projektu PISA prowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca porównuje tradycyjne i internetowe programy edukacji w dziedzinie zarządzania z użyciem następujących kryteriów: legitymizacji, systemu wartości, zasięgu i jakości sieci oraz wiedzy. Celem podniesienia poziomu jakości programów edukacyjnych z wykorzystaniem Internetu przedstawiamy pięciostopniowy model oceny jakości programów edukacji internetowej według trzech wskaźników: wiedzy technicznej, zdolności moderowania interakcji w Internecie i jakość samej interakcji w Internecie. Celem umożliwienia studentom osiągnięcie ich celów profesjonalnych, każdy uczestnik programów internetowych wymaga indywidualnie dobranej elastyczności (np. dłuższego czasu) do ukończenia każdego z pięciu etapów. Optymalny dobór technik dydaktycznych umożliwiający osiągnięcie tych celów przedstawiony jest w oparciu o doświadczenia praktyczne autora. (abstrakt oryginalny)
The quality of online education is of interest to universities around the world. Only high quality and cyclical evaluation are the conditions for obtaining students' satisfaction with this form of education. In the pandemic era, digital dissemination and open education have become a special obligation of academic education. This paper aims to present the opinions of postgraduate students on the quality of e-learning forced by the Covid-19 pandemic. The study was conducted using an online survey questionnaire sent to all 173 MBA and Executive MBA (EMBA) students studying during the pandemic era in Poland's leading Business School, 40% of whom returned completed valid surveys. Students assessed aspects of e-learning such as teaching materials, communication with lecturers, the attractiveness of online classes, networking, strategies, and criteria for evaluating didactic activities, e-learning platform, and support received from the university. The results showed that although most examined aspects are perceived very well or well by the students, there is always some space for improvement. Despite the fact that the study was conducted on a small sample of students, their opinions obtained during the survey provide valuable information to universities about the quality of postgraduate e-learning from its main actors, that is, students. Based on this, the paper presents clear recommendations to universities on how the quality of online education could be managed and improved. (original abstract)
19
Content available remote Koncepcja oceny jakości programów kształcenia
84%
Wysoka jakość procesu kształcenia jest wartością pożądaną na każdej uczelni wyższej. Właściwe programy kształcenia zwiększają prawdopodobieństwo osiągania przez studentów założonych efektów kształcenia. Te z kolei zwiększają szansę absolwentów na satysfakcjonującą pracę i karierę zawodową. Żeby programy kształcenia spełniały tę rolę i odpowiadały wciąż zmieniającemu się otoczeniu, należy je doskonalić. Aby ustalić kierunki doskonalenia, należy wcześniej dokonać przeglądu tych programów. Sam przegląd kończy się najczęściej alternatywną oceną podsumowującą. Celowym jest wprowadzenie liczbowej oceny jakości programu. W opracowaniu ocenę tę zaproponowano przeprowadzić metodą punktacji sformalizowanej. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca ma za zadanie dostarczenie informacji na temat opinii studentów o Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W tym celu przeprowadzono analizę badań identyfikujących najważniejsze czynniki brane pod uwagę przez maturzystów przy podejmowaniu decyzji o wyborze uczelni oraz dokonano analizy mocnych i słabych stron Wydziału Zarządzania. Powyższe informacje zestawiono z opiniami, jakie studenci obecnie wyrażają na temat ocenianych elementów. Scharakteryzowano także grupy studentów, które wypowiadają się najmniej i najbardziej pochlebnie o Wydziale oraz zaprezentowano ranking popularności specjalizacji kształcenia. Wyniki przedstawiono z podziałem na rodzaj studiów, oddzielnie dla studiów magisterskich pięcioletnich oraz magisterskich uzupełniających dwuletnich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.