Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Asset-Backed Securities (ABS)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule scharakteryzowano stosunkowo nową technikę finansowania podmiotów gospodarczych jaką jest sekurytyzacja. Omówiono rozwój sekurytyzacji w Polsce, zalety stosowania tej techniki finansowania, kwestie prawne odnoszące się do tego oraz bariery uniemożliwiające wykorzystywanie sekurytyzacji w Polsce.
2
Content available remote Sekurytyzacja a rozwój rynku nieruchomości
100%
Sekurytyzacja jest innowacyjną i złożoną metodą finansowania. Jej pojawienie się jest efektem poszukiwań wśród inwestorów efektywnego i taniego sposobu pozyskiwania kapitału. Ze względu na szereg korzyści związanych z transakcjami sekurytyzacyjnymi od 20 lat obserwowany jest dynamiczny rozwój tego rynku. Aktywa bezpośrednio lub pośrednio związane z rynkiem nieruchomości w istotnym zakresie stają się przedmiotem refinansowania sekurytyzacyjnego. Artykuł ma na celu określenie wpływu rozwoju rynku sekurytyzacyjnych papierów wartościowych na rynek nieruchomości. W oparciu o doświadczenia dojrzałych gospodarek przedstawione zostaną szanse i zagrożenia związane z upowszechnieniem się transakcji sekurytyzacyjnych na rynku nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Before the financial crisis securitization was commonly considered an efficient way of replacing illiquid assets with liquid securities (ABS), in which the risk was supposed to be adequately compensated by the tranching techniques. However, with the emergence of the crisis investors became more risk aversive and reluctant to incur ABS due to the rapidly deteriorating quality of the underlying assets caused by poor macroeconomic fundamentals. The limited adverse effects of the poor collateral performance is the main reason why chances for recovery of the ABS market in the EU are estimated more highly than in the USA. The analysis indicates that, driven by the ECB repo operations, the securitization market has almost lost the pre-crisis motives behind the issuance of ABS. Banks' attitudes toward securitization as a refinancing tool and a mechanism to extract additional profit underwent a shift. As the findings of the article suggest, after the crisis securitization is widely seen by banks as a liquidity tool within the frame of repo deals with the ECB, and to a lesser extent as a refinancing tool. Market regulation contributed considerably to this shift. (original abstract)
Omówiono kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych w okresie od 2007 roku do czerwca 2009 roku. Przybliżono mechanizmy sekurytyzacyjne. Pokazano konsekwencje kryzysu finansowego dla rynku podsystemu finansowania inwestycji mieszkaniowych.
W niniejszym opracowaniu zostanie zaprezentowana propozycja procedury służącej skonstruowaniu portfela kredytów bankowych przeznaczonego do sekurytyzacji, dostosowana do polskich uwarunkowań. W procedurze tej jako główny wyznacznik selekcji kredytów przyjęto ryzyko kredytowe. Celem tworzonej procedury jest dokonanie takiej selekcji kredytów bankowych, aby możliwe było stworzenie portfela, który będzie można sekurytyzować i który będzie charakteryzował się pewnym – akceptowalnym przez bank poziomem ryzyka kredytowego oraz stopy zwrotu.
6
Content available remote Securitisation and It's Market in Europe and the US in 2018
75%
Celem artykułu było przedstawienie jednej z technik pozyskiwania kapitału- sekurytyzacji. Omówiono zasady działania tej metody, uczestników oraz korzyści z jej zastosowania. Dokonano również analizy rynku papierów sekurytyzacyjnych w Europie i USA w roku 2018 r. oraz na przestrzeni lat 2007-18. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż od kryzysu w 2008 r. wartość europejskiego rynku papierów sekurytyzacyjnych utrzymuje się na niskim poziomie. Nie wykazuje również oznak ożywienia. Rynek amerykański powrócił natomiast do swej wielkości z przed 2008 r. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy oceny wykorzystania transakcji sekurytyzacyjnych w Polsce w sektorze publicz­nym i prywatnym. W analizie zwrócono uwagę na rodzaj transakcji sekurytyzacyjnych oraz ich wiel­kość. Ponadto poruszono aktualne problemy na rynku finansowym, które mogą wpłynąć na sytuacje finansową przedsiębiorstw. We wnioskach autor wskazuje na możliwość wykorzystania narzędzia sekurytyzacji nie tyko przez przedsiębiorstwa działające w sektorze prywatnym, ale także przez jednost­ki samorządu terytorialnego. Jest to uzależnione od stosunku inwestorów do transakcji sekurytyzacyjnych w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Sekurytyzacyjne instrumenty finansowe w strefie euro
75%
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych grup sekurytyzowanych instrumentów finansowych w strefie euro oraz ocena przemian, jakie dokonały się w okresie globalnego kryzysu finansowego. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu przybliżenie zjawiska sekurytyzacji, pokazanie jej wad i zalet, możliwości zastosowań oraz ryzyka związanego z jej wdrażaniem. W celu zobrazowania zjawiska w praktyce pojęcie sekurytyzacji zostało ukazane na przykładzie polskiej firmy PHARMAG S.A. (abstrakt oryginalny)
Zastosowanie instrumentów finansowych rynku kapitałowego ma na celu zarządzanie procesem sekurytyzacji ryzyka katastrofalnego. Jest to istotne ze względu na skutki, jakie przynoszą straty wywołane zjawiskami katastrofalnymi. W artykule omawia się strukturę obligacji CAT i ich wycenę w oparciu o model stochastycznego procesu stopy procentowej. Obligacje CAT przeznaczone są do finansowania skutków zdarzeń katastrofalnych. Mają one charakter zbliżony do kapitału warunkowego CC (contingent claim), ale w realnych warunkach są instrumentami rynku finansowego obligacjami katastrofalnymi. Opracowane podejście jest zilustrowane rozkładem cen obligacji w układzie poziomu uruchomienia umorzenia obligacji CAT i jej zmienności. Kierunek możliwych badań wyznaczony jest przez uwzględnienie w wycenie hazardu moralnego i ryzyka bazowego (rynkowego).(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote CDO na globalnym rynku finansowym
63%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty oraz funkcjonowania CDO oraz scharakteryzowanie tego rynku na świecie. (fragment tekstu)
12
Content available remote L'invention du shadow banking
63%
L ' essor spectaculaire de l ' intermédiation non-bancaire a donné naissance à une vaste littérature dévolue à l ' analyse du phénomène du shadow banking, considéré comme le principal responsable de la débâcle bancaire et financière de la crise financière de 2007-2008. L ' objectif de cet article est de présenter les racines du phénomène, préalable indispensable afin d ' en établir le rôle dans le financement du crédit. A la lumière de ces éclairages sur les outils de la finance moderne, cet article offre une lecture du phénomène qui mène progressivement à s ' interroger sur le basculement du système financier vers une dynamique de collatéralisation intensive.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiona została charakterystyka dwóch instrumentów, tj. biura informacji gospodarczej oraz sekurytyzacji wierzytelności przy wykorzystaniu funduszu inwestycyjnego, ze wskazaniem korzyści, jakie z ich zastosowania mogą odnieść ubezpieczyciele. Biuro informacji gospodarczej stanowi instytucję do której trafiają dane nierzetelnych dłużników. Sankcją dla dłużnika znajdującego się w bazie danych biura jest pogorszenie lub utrata zdolności kredytowej. Z kolei sekurytyzacja wierzytelności z wykorzystaniem funduszu inwestycyjnego jest instrumentem wykorzystywanym przez wierzyciela dla uzyskania poprawy struktury aktywów oraz celów związanych z optymalizacją podatkową. Wymienione instytucje posiadają zatem zupełnie odmienne charaktery ale i cechę wspólną, tj. mogą służyć jako instrumenty wykorzystywane przez ubezpieczyciela do poprawienia wyniku związanego z dochodzeniem wierzytelności. Jednocześnie w artykule zasygnalizowano konieczność zmian w opisywanych instytucjach, których wprowadzenie powinno posłużyć do dalszej optymalizacji procesów związanych z wierzytelnościami ubezpieczeniowymi. (fragment tekstu)
14
Content available remote Sekurytyzacja - współczesne narzędzie inżynierii finansowej
63%
Publikacja ta poświęcona jest mniej znanemu instrumentowi inżynierii finansowej określanemu pojęciem - sekurytyzacja. Nie ma ono odpowiednika w języku polskim - co oczywiście nie oznacza, że instrument ten nie jest stosowany w Polsce. Instrument ten jednak ma pejoratywne konotacje w dobie kryzysu. Część naukowców i praktyków uważa wręcz, że sekurytyzacja jest współwinowajcą (oczywiście w części) obecnego kryzysu. Choć tak naprawdę głównym winowajcą jest w przypadku tego instrumentu nadmierna chciwość banków. Podejmując próbę przybliżenia czytelnikowi istoty i głównych cech tego interesującego instrumentu finansowego zaprezentuję nie tylko aspekt historyczny powstania i zastosowań sekurytyzacji ale i co chyba bardziej interesujące, główne kierunki pozytywnych zastosowań sekurytyzacji. W tym kontekście zaprezentuję również sprzężenia zwrotne sekurytyzacji i jej zastosowań z obecnym kryzysem.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Rynek kredytów hipotecznych a sekurytyzacja
63%
Sekurytyzacja jest procesem, o którym mówi się dużo w ostatnich latach, szczególnie w odniesieniu do aktywów banku. Banki dostrzegły walory sekurytyzacji, dzięki temu prace nad implementacją sekurytyzacji w polskim systemie bankowym są coraz bardziej zaawansowane. Wiele polskich banków już miało okazję do korzystania z sekurytyzacji w zarządzaniu ryzykiem bankowym. Ze względu na dynamiczny wzrost ilości i wartości hipotek, polskie banki myślą o realizacji sekurytyzacyji w odniesieniu do tego rodzaju aktywów banku. Mogą już tworzyć odpowiednio duże i jednolite portfele kredytów hipotecznych dla sekurytyzacji. Polski rynek kredytów hipotecznych rozszerzył się w ostatnich latach tak dalece, że realizacja sekurytyzacji na tym rynku stała się nie tylko możliwa, ale również niezbędna.
Celem artykułu jest analiza możliwych zastosowań metod alternatywnego transferu ryzyka (ART) w Polsce z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych i prawnych w kontekście redukcji ryzyka operacyjnego. Z uwagi na to, że tradycyjne metody zabezpieczania się przed tego rodzaju stratami, tj. ubezpieczenia, mają wiele wad, do których należy częsty brak pełnego pokrycia strat, brak pewności co do szybkości i adekwatności wypłaconego odszkodowania oraz wysokie koszty, pojawiło się nowe podejście do zagadnień ryzyka ekstremalnego, a mianowicie alternatywny transfer ryzyka. Jedną z gałęzi rozwoju nowego trendu są techniki finansowania ryzyka wywodzące się z sektora bankowego oparte na warunkowej dostępności kapitału i sekurytyzacji. Powstałe w ten sposób instrumenty umożliwiają transfer ryzyka na głęboki rynek kapitałowy. (abstrakt autora)
Celem opracowania jest zaprezentowanie innowacyjnego narzędzia skutecznego zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie jakim jest sekurytyzacja. Przedstawiona zostanie również analiza korzyści i kosztów na przykładzie fikcyjnego przedsiębiorstwa. (fragment tekst)
W krajach starej Unii Europejskiej produkty strukturyzowane są popularne. W zależności od kraju, ich emisje mają różne parametry preferencji. Daje się zauważyć pewną zależność, im kraj bardziej zamożny, tym okres inwestycji w strukturyzowane papiery wartościowe jest dłuższy.W Polsce rynek ten jest w trakcie rozwoju, trudno jest też jednoznacznie stwierdzić, kto tak naprawdę go zapoczątkował. Na początku 2000 roku dwa banki: WBK i BPH równocześnie rozpoczęły emisje lokat inwestycyjnych, później dołączały inne instytucje. Emisje tych papierów na początku kierowane były tylko i wyłącznie w postaci Private Placement (do ściśle wybranych grup klientów), dlatego też trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaka skala emisji została przeprowadzona. Jednak można uznać, że bankami, które dominują w tego typu publicznych emisjach dla wszystkich inwestorów detalicznych są Bank BPH, KBC, DB oraz Bank Milenium.(fragment tekstu)
Artykuł dotyczy sekurytyzacji jako środka służącego pozyskaniu kapitału bez ryzyka - przez sprzedaż wierzytelności. Tego rodzaju działalność wciąż jest często praktykowana w Europie, natomiast w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej mocno straciła na popularności. W Polsce na przeszkodzie rozwojowi tej działalności stoi niedostateczne uregulowanie prawne oraz brak odpowiedniej liczby doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie, jak również przesadna formalizacja samego procesu.
Uwarunkowania formalne i ekonomiczne europejskiego systemu bankowego ogniskują uwagę banków na obniżeniu kosztów finansowania i zwiększeniu stopy zwrotu z kapitału, co wymusza stosowanie sekurytyzacji. Zalety i korzyści płynące z procesów sekurytyzacji nie zostały do tej pory w pełni wykorzystane przez polski sektor bankowy. W porównaniu z rynkami europejskich krajów rozwiniętych w Polsce sekurytyzacja dopiero zaczyna funkcjonować na rynku finansowym. Stanowi ona nowy instrument finansowy, z którego dotychczas skorzystało zaledwie kilka podmiotów gospodarczych. Polskie banki występują w procesach sekurytyzacji głównie jako podmioty pomocnicze, a nie w roli inicjatorów. Tymczasem korzyści, jakie mogą osiągnąć banki, sekurytyzując swoje aktywa, są duże. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.