Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 92

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Assistance programs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł stanowi omówienie ewolucji inicjatywy Planu Colombo, począwszy od zimnowojennej organizacji pomocowej, do współczesnej, aktywnej międzyrządowej organizacji w regionie Azji i Pacyfiku. Plan Colombo, będący początkowo inicjatywą brytyjską, założony przy istotnej roli Indii, stracił znaczenie wraz ze zmianami społeczno-ekonomicznymi, jakie nastąpiły w Azji do lat 90. XX w. Pojawienie się organizacji integrujących gospodarczo i politycznie region oraz odstąpienie od Planu donatorów z krajów zachodnich przyczyniły się dodatkowo do kryzysu tej instytucji. Reformy przeprowadzone przez Koreę i Japonię pozwoliły na rewitalizację Planu. Z organizacji działającej na bazie relacji północy z południem, Plan Colombo stał się forum dla współpracy i wymiany wiedzy na osi południe-południe. Przystąpienie do inicjatywy kolejnych państw jest świadectwem udanej transformacji Planu oraz jego istotnej współcześnie roli.(abstrakt oryginalny)
The article examines the major issues of methodology that evaluates the effectiveness of technical assistance project implementation in Ukraine. It analyzes the organizational and legal assessment of the impact of international technical assistance upon regional development in the present context. The article puts forward some steps to define key performance indicators, principal evaluation and monitoring methods for implementing ITA projects. It is reasonable to create a unified national system for monitoring and auditing the effectiveness of projects being implemented at the expense of funds under the Ukrainian legislation. (original abstract)
3
Content available remote Impact of IMF Assistance on Economic Growth Revisited
80%
We investigate the effect of IMF assistance on economic growth in a broad panel of countries. We argue that countries are likely self-select into seeking IMF involvement based on their economic performance. We control for such endogeneity by means of instrumental variables. Our findings indicate that the contemporaneous effect of the IMF involvement is insignificant while the lagged effect is positive. The 2SLS effect is larger than the OLS one, indicating that the latter is downward biased. (original abstract)
Zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w przedsiębiorstwach, które uzyskały dotacje w ramach programu stymulującego wzrost konkurencyjności. Dokonano rozpoznania poglądów kierownictwa na temat czynników kształtujących pozycję konkurencyjną z uwzględnieniem roli środków pomocowych. Stwierdzono, że w ocenie czynników kreacji potencjału konkurencyjnego znacznie wyżej kierownicy stawiają zasoby własne, w tym wizerunek przedsiębiorstwa, jakość kadry, nowoczesność technologii i zarządzanie jakością niż możliwość pozyskania środków finansowych spoza przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Tezą niniejszego opracowania jest konieczność skuteczniejszego ograniczenia pokusy nadużycia implikowanej pomocy kredytowej na przykładzie gospodarki, gdzie dylematy związane z etatyzmem w dobie obecnego kryzysu wystąpiły najostrzej, tj. w Stanach Zjednoczonych. (fragment tekstu)
Problem niedożywienia zazwyczaj kojarzy się z krajami Trzeciego Świata, jednak również w najbogatszych krajach świata, obserwuje się przypadki niedożywienia, częste zwłaszcza wśród najuboższych grup społecznych. W Stanach Zjednoczonych tworzone są programy, które wpłynęły na poprawę stanu wyżywienia ludności USA. Dzięki tym programom dieta większości ludności w USA osiąga lub przekracza zalecane normy żywieniowe na większość składników odżywczych, a niedobory w organizmach dotyczą jedynie zawartości żelaza oraz wapnia i odnoszą się najczęściej do niemowląt, dzieci oraz kobiet. (abstrakt oryginalny)
W przedstawionym artykule zostały wskazane definicje rodziny w zakresie socjologicznym i prawnym. Autorka wskazuje na liczne definicje tworzone przez ustawodawcę polskiego oraz ich częściową tożsamość. Kolejno przedstawione zostają zagadnienia związane z polityką prorodzinną. Wskazano źródła finansowania socjalnego rodziny, programów podwyższających kwalifikacje zawodowe oraz znalezienie zatrudnienia. Również w zakresie nabycia pierwszego mieszkania zostaje przedstawiony program rządowy "Mieszkanie dla młodych", dzięki któremu państwo pomaga w dofinansowaniu wkładu własnego młodym obywatelom. W drugiej części artykułu wskazane zostały przywileje programu oraz jego ograniczenia. (abstrakt oryginalny)
Wdrażanie koncepcji zrównoważonego rozwoju należy do najważniejszych wyzwań stojących przed współczesnym światem. Jednym z instrumentów kreowania zrównoważonego rozwoju może być pomoc publiczna. Pomoc publiczna ma bowiem wpływ nie tylko na sferę ekonomiczną, ale także środowiskową i społeczną. Pomoc publiczna może mieć korzystny, niekorzystny lub też neutralny wpływ na wdrażanie zrównoważonego rozwoju. Aby to ocenić, należy rozpatrywać wpływ pomocy publicznej łącznie na trzy sfery: ekonomiczną, społeczną i środowiskową. Głównym celem artykułu jest podjęcie próby wskazania narzędzi i sposobów, za pomocą których można badać wpływ danego środka pomocy publicznej na zrównoważony rozwój i pokazywać, jaka pomoc publiczna jest szkodliwa dla zrównoważonego rozwoju. Artykuł prezentuje taki instrument i dokonuje jego wszechstronnego opisu. Opracowanie składa się z trzech zasadniczych części. W pierwszej pokazano miejsce pomocy publicznej w koncepcji zrównoważonego rozwoju. Kolejna część prezentuje, jaką pomoc publiczną można traktować za szkodliwą dla zrównoważonego rozwoju. Część trzecia przedstawia narzędzie, za pomocą którego można identyfikować szkodliwą pomoc publiczną. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Międzynarodowy Fundusz Walutowy wobec kryzysu finansowego w Europie
61%
Współczesny globalny kryzys finansowy spowodował w ostatnich latach wiele poważnych problemów ekonomicznych oraz społecznych w różnych regionach świata. Szczególnie niebezpieczne i dotkliwe implikacje kryzysu można jednak obserwować w wielu europejskich krajach, w tym głównie w obrębie UE. Z tego względu warto zwrócić szczególną uwagę na aktywność Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w czasie analizowanych poważnych turbulencji finansowych w tym regionie świata. W konsekwencji celem tego syntetycznego opracowania jest próba zarysowania najważniejszych przejawów funkcjonalnego dostosowania MFW do globalnego kryzysu finansowego oraz jego uczestnictwa w procesach stabilizacji i sanacji finansowej w Europie. Należy bowiem zauważyć, że Fundusz - pomimo pojawiających się w ostatniej dekadzie licznych kontrowersji związanych z jego aktywnością operacyjną - jest nadal jedną z kluczowych organizacji międzynarodowych o globalnym zakresie działania i znaczącym potencjale.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Neutrality in Swedish Foreign Policy in the Postwar Twenty Years
61%
Przeistoczenie szwedzkiej doktryny bezpieczeństwa z "polityki bezaliansowości" w "politykę neutralności" sygnalizowało konieczność uczynienia polityki zagranicznej bardziej jednoznaczną. Złożyły się na to wydarzenia na krajowej scenie politycznej oraz realia międzynarodowego układu sił. Jej przeformułowanie w roku 1959 na politykę bezwarunkowej, ścisłej neutralności nie pociągnęło za sobą zasadniczych zmian w sposobie postępowania Szwecji na arenie międzynarodowej. Pewną innowacją było zapoczątkowanie programu pomocowego dla państw rozwijających się, co stanowiło zapowiedź nowego trendu w sposobie zachowania Szwecji na arenie międzynarodowej i było zwiastunem aktywnej polityki neutralności. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono historię relacji Izraela z krajami Afryki Subsaharyjskiej w okresie 1956-1973 oraz przeanalizowano wpływ, jaki stosunki te wywierały na pozycję międzynarodową Izraela w omawianych latach. Szczególną uwagę poświęcono specyfice i skali izraelskiej pomocy rozwojowej oraz postawom wobec Izraela prezentowanym przez kraje Afryki Subsaharyjskiej, również na forach międzynarodowych. Aktywna polityka zagraniczna Izraela wobec Afryki wynikała zarówno z przesłanek idealistycznych, jak i z interesu narodowego. Izraelska pomoc techniczna i zaangażowanie dyplomatów w Afryce wyraźnie utrudniały państwom arabskim budowanie skierowanego przeciwko Izraelowi frontu w Organizacji Jedności Afrykańskiej oraz w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednym z powodów rozpadu tej wyjątkowej relacji były wzrastające naciski państw arabskich na kraje afrykańskie, a k atalizatorem - wojna arabsko-izraelska 1973 r. Specyfika izraelskiego zaangażowania w Afryce stanowiła od lat osiemdziesiątych i stanowi również obecnie podstawę do stopniowej odbudowy relacji Izraela z krajami Afryki Subsaharyjskiej.(abstrakt oryginalny)
Głównym tematem artykułu są lokalne sieci współpracy między instytucjami działającymi na rzecz reintegracji osób zagrożonych marginalizacją społeczną. Autora interesuje odpowiedź na pytanie o skuteczny sposób tworzenia lokalnych sieci reintegracji społeczno-zawodowej oraz czy podmioty zatrudnienia socjalnego (centra i kluby integracji społecznej) mogą pełnić funkcję lokalnych liderów instytucjonalnych, wokół których takie sieci wsparcia powstają. Podstawowa konkluzja jest taka, że centra i kluby integracji społecznej mogą pełnić rolę liderów inicjujących powstawanie sieci, ale ich powstanie i funkcjonowanie zależy też od wielu czynników charakterystycznych dla lokalnych wspólnot - przychylności lokalnych władz, potencjału podmiotów zatrudnienia socjalnego, relacji z innymi podmiotami lokalnej polityki społecznej. (abstrakt oryginalny)
Turystyka jest postrzegana jako szansa na rozwój gospodarczy regionów dysponujących określonym potencjałem turystycznym. Najczęściej głównym elementem tego potencjału są zróżnicowane walory turystyczne, ale dla rozwoju turystyki niezbędne są elementy infrastrukturalne umożliwiające turyście korzystanie z nich w satysfakcjonujący sposób. Trudności w pozyskiwaniu środków na ich finansowanie sprawiają, że coraz istotniejszym instrumentem finansowym, ze względu na wysokość środków i dostępność, są programy pomocowe Unii Europejskiej. Fundusze europejskie stanowią bodziec rozwoju sektora turystycznego, gdyż z ich pomocą możliwy jest nie tylko rozwój niezbędnej infrastruktury, ale także atrakcji turystycznych czy szkolenie kadr. W województwie zachodniopomorskim duża część projektów finansowanych z programu Interreg IV A w latach 2007-2013 ma bezpośredni lub pośredni wpływ na rozwój turystyki w regionie. Wśród nich przeważają projekty związane z kreowaniem atrakcji turystycznych i rozwojem infrastruktury drogowej, ale realizowane są także projekty mające na celu wymianę doświadczeń i zacieśnienie współpracy, co może przyczynić się do rozwoju turystyki transgranicznej.(abstrakt oryginalny)
The paper explores the issue of funding the operational programmes effectuated in Poland based on the financial frameworks of the European Union for 2000-2006 and 2007-2013. The membership of Poland in the European Union provides an opportunity to receive additional funds, however the funds absorption also brings about costs. The author's aim is to evaluate the influence of the Polish systems of funding the operational programmes co-financed by the EU structural funds on the public finance. The systemic solutions implemented in Poland affect two basic macroeconomic parameters: public debt and budget deficit. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie idei kredytów preferencyjnych ujętych w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim ". W pracy zaprezentowano korzyści ekonomiczne (zarówno dla klienta, jak i dla banku), jakie można osiągnąć dzięki ofercie kredytu z dopłatami "Rodzina na swoim". (abstrakt oryginalny)
W rozwoju gospodarki, w tym zwłaszcza sfery produkcyjnej i usług, województwo podkarpackie jest wyraźnie zapóźnione w stosunku do tendencji ogólnokrajowych. Dużą szansą dla tego województwa jest położenie geopolityczne, sprzyjające nie tylko wymianie gospodarczej z sąsiednimi krajami, ale także współpracy w innych dziedzinach życia. Dlatego też elementem o podstawowym znaczeniu jest wykorzystanie wewnętrznego potencjału rozwojowego. Wymaga ono jednak wsparcia polityki państwa oraz środkami zewnętrznymi, w tym m.in. z Unii Europejskiej. W artykule przedstawiono sposoby wdrażania systemów pomocowych na Podkarpaciu.
EMS jest międzynarodową instytucją finansową, której celem jest wsparcie państw członkowskich doświadczających lub zagrożonych poważnymi problemami finansowymi. Z punktu widzenia realizacji tego celu kluczowe znaczenie ma zdolność EMS do pozyskiwania zwrotnych środków finansowych. Ich źródłem jest przede wszystkim emisja instrumentów dłużnych na rynku finansowym. Czynnikiem ułatwiającym EMS pozyskiwanie zwrotnych środków finansowych jest wysoka wiarygodność kredytowa. Duże znaczenie ma także organizacja rynku pierwotnego emitowanych przez ten podmiot instrumentów. Opiera się ona na współpracy z niemieckim bankiem centralnym oraz grupą wyselekcjonowanych podmiotów, pełniących funkcję dealerów rynku pierwotnego. (abstrakt oryginalny)
The aim of the present paper is an analysis of the impact of the government economic instrument, the "Family 500+" programme on spending decisions of Polish people. For this purpose, financial conditions of families living in two Polish cities: Radom and Chełm were being observed (in the light of the own diagnosis). As a part of a survey, people were asked questions regarding the amount of monthly family income, savings and credits, types of goods and services purchased owing to the "500+" programme for the benefit of children and young people under 18. The paper ends with conclusions resulting from the conducted research. (original abstract)
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie możliwości wpływu projektów realizowanych w ramach zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego na zmianę struktury zatrudnienia w rolnictwie. Badaniami objęto obszar województwa zachodniopomorskiego.W przygotowaniu niniejszej pracy wykorzystano głównie metodę analizy źródeł, posiłkując się metodą wywiadu. Oparto się na dokumentach zastanych, odzwierciedlających rzeczy i zjawiska występujące w przeszłości, o charakterze normatywnym, głównie dokumenty prawa państwowego oraz opracowania i raporty. W pracy wykorzystano głównie dane i informacje udostępnione przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Szczecinie oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przeprowadzono wywiad z pracownikami WUP w Szczecinie oraz z pracownikami instytucji będących beneficjentami pomocy i wdrażającymi programy operacyjne na terenie województwa zachodniopomorskiego. Praca jest związana z początkiem realizacji grantu badawczego KBN od 2005 roku. (fragment tekstu)
Zdaniem autorki, utrzymujące się wysokie bezrobocie jest obecnie największym problemem społeczno-gospodarczym w Polsce. Wypracowane metody i narzędzia walki z tym niekorzystnym zjawiskiem często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Do zajęcia stanowiska w tej dyskusji skłoniła autorkę analiza nakładów państwa na aktywne programy rynku pracy w odniesieniu do efektów zatrudnieniowych tych programów w ujęciu regionalnym. Analiza ta pozwala sformułować pewne wnioski dla polityki rynku pracy w zakresie struktury i wysokości wydatków na aktywne programy rynku pracy oraz stanowi podstawę do podjęcia próby zwiększenia efektywności ich wykorzystania.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.