Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 206

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Asymetria informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
1
Content available remote Syntetyczny miernik poziomu asymetrii informacji (SMAI)
100%
Asymetria informacji jest jedną z najważniejszych determinant kształtowania struktury kapitału przez przedsiębiorstwa. Niestety nie da się jej zmierzyć w sposób bezpośredni. Konsekwencją tego jest brak mierników, które można uznać za w pełni odzwierciedlające poziom asymetrii informacji. Głównym celem artykułu było przedstawienie propozycji Syntetycznego Miernika Asymetrii Informacji zbudowanego przy wykorzystaniu metody analizy zjawisk złożonych. W artykule zaprezentowano także wyniki zastosowania tego miernika do uporządkowania 677 przedsiębiorstw z 22 branż analizowanych w latach 1995-2008 według kryterium rosnącej asymetrii informacji. Z badań wynika, że najniższą asymetrią informacji charakteryzują się przedsiębiorstwa należące do grona branż charakteryzujących się wysokim stopniem regulacji.(abstrakt oryginalny)
W dalszej części niniejszego artykułu przedstawione zostaną niektóre problem związane z asymetrią informacji występujące na rynku ubezpieczeniowym. (fragment tekstu)
Celem pracy jest prezentacja problematyki asymetrii informacji na współczesnym rynku turystycznym. Opracowanie ma charakter teoretyczno-koncepcyjny, zaś zaprezentowane rozwiązania - charakter modelowy. Zinterpretowano procesy asymetrii informacji w odniesieniu do obszaru transakcyjnego rynku turystycznego. Efektem opracowania jest prezentacja zakresu asymetrii informacji pomiędzy uczestnikami rynku turystycznego reprezentującymi popyt i podaż turystyczną w zakresie transakcyjnym. Może być ona podstawą do przeprowadzenia szczegółowych badań empirycznych w zakresie analizy asymetrii informacji na rynku turystycznym.(abstrakt autora)
W artykule zaprezentowano Syntetyczną Miarę Asymetrii Informacji, konstruowaną na podstawie 9 wskaźników. Wagi wpływu poszczególnych wskaźników na wartość miernika syntetycznego zostały określone na podstawie przyczyn występowania asymetrii informacji. Przedstawione analizy wskazują na to, że zmiana sposobu określania wag na metodę opartą o wzajemne skorelowanie wskaźników lub na równe wartości wag, nie powoduje znaczących różnic w uporządkowaniu przedsiębiorstw wg kryterium rosnącego poziomu asymetrii informacji i nie powoduje zmiany wniosków odnośnie wpływu asymetrii informacji na poziom wykorzystania długu krótkoterminowego. Przeciwna sytuacja występuje w przypadku określenia wag na podstawie zmienności wskaźników tworzących SMAI. Zastosowanie takiej metody budowy SMAI nie jest wskazane, z uwagi na zbyt duże znaczenie przyrostu aktywów i przychodów w określaniu poziomu asymetrii informacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę identyfikacji procesu komunikacji marketingowej w świetle asymetrii informacji. Jest swoistą interpretacją, "odczytaniem" poszczególnych elementów tego procesu w tej perspektywie, jaką stworzyła w teorii ekonomii koncepcja "information asymmetry" G. A. Akerlofa. Analiza ma charakter przeglądowy, syntetyczny i selektywny - akcentuje bezpośrednie związki i zależności między modelową koncepcją komunikacji marketingowej a polem i przesłankami wystąpienia asymetrii informacji. Artykuł akcentuje te elementy, które wyrażać mogą i wyrażają z pewnością problem asymetrii informacji w obszarze komunikacji przedsiębiorstwa z rynkiem. Podkreśla, że efektywności działań promocyjnych nie da się wytłumaczyć poprzez odwołanie do podstawowych, i na swój sposób "klasycznych" elementów konstrukcji systemu komunikacji. Istotną zmienną wyjaśniającą może być brak transparentności przekazu promocyjnego, stanowiący istotną formę asymetrii informacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie procederu wykorzystania informacji poufnych w procesie inwestycyjnym jako problemu o podłożu etycznym i zaprezentowanie przykładu, w którym, mimo istniejących regulacji rynku kapitałowego, wykorzystanie tych informacji przyczyniło się do strat inwestorów mniejszościowych.(fragment tekstu)
7
Content available remote Attribution Asymmetry in Perception of Companies' Successes and Failures
80%
This study assessed the asymmetry in the causal and dispositional attributions for a company's failures and successes from the perspective of an external observer in the context of morality- vs. competence-related events. Eight hundred respondents participated in a five-factor experiment within a covariation model. We found asymmetry in the attributions of successes and failures in that company factors were found to have contributed more to successes than failures. Successful companies were perceived as open, innovative and stable, whereas unsuccessful companies were viewed as less innovative and unstable. This study contributes to the knowledge of how observers react to the successes and failures of companies with respect to two broad categories of attribution targets. (original abstract)
8
Content available remote On the Core of a Cost Allocation Problem Under Asymmetric Information
80%
We study a cost allocation problem under asymmetric information, and show that the ex ante incentive compatible core is non-empty. We also obtain a non-emptiness result for the incentive compatible coarse core, which is one concept of an interim core. (original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie nowoczesnych teorii struktury kapitału, a także próba ich weryfikacji na przykładzie polskich spółek giełdowych. (fragment tekstu)
Dotychczasowe badania autora wykazały, iż asymetria informacji stanowi krytyczny czynnik sukcesu zarówno dla klienta, jak i dostawców wśród informatycznych przedsięwzięć wdrożeniowych. Literatura przedmiotu potwierdza, że zjawisko asymetrii informacji pomiędzy dostawcą a odbiorcą w projektach informatycznych jest trudno mierzalne z powodu ograniczonego dostępu do wiarygodnych informacji i braku opracowanych metod. Dlatego istotne jest poznanie zjawiska asymetrii informacji w projektach informatycznych oraz zrozumienie uwarunkowań wpływających na to zjawisko. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modelu opisującego przyczyny występowania zjawiska asymetrii informacji wśród informatycznych przedsięwzięć wdrożeniowych realizowanych w oparciu o outsourcing. Autor bada asymetrię informacji w cyklu życia projektu wśród systemów klasy ERP, CRM, BI oraz DMS. Konkluzje mogą być interesujące i dla praktyków gospodarczych, i dla teoretyków informatyki ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Problemy asymetrii informacji na rynku turystycznym w obszarze transakcyjnym
80%
Celem pracy jest prezentacja problematyki asymetrii informacji na współczesnym rynku turystycznym. Opracowanie posiada charakter teoretyczno-koncepcyjny. Zaprezentowane rozwiązania mają charakter modelowy. Zinterpretowano procesy asymetrii informacji w odniesieniu do obszaru transakcyjnego rynku turystycznego. Efektem opracowania jest prezentacja zakresu asymetrii informacji pomiędzy uczestnikami rynku turystycznego reprezentującymi popyt i podaż turystyczną w obszarze transakcyjnym. Przeprowadzone badania mogą stanowić podstawę do przeprowadzenia badań empirycznych w zakresie analizy asymetrii informacji na rynku turystycznym w tym zakresie(abstrakt oryginalny)
Autor dokonał analizy negatywnych skutków występowania zjawiska asymetrii informacji i jego wpływu na efektywność wykorzystania zasobów systemu opieki zdrowotnej w Polsce. W publikacji zaprezentowano narzędzia przeciwdziałania mechanizmom zniekształcania przepływu informacji w obszarze podjętych badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badania mającego ocenić, czy wybór języka raportowania determinuje atrakcyjność spółek zagranicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W pracy testowana jest hipoteza mówiąca o tym, że fakt wykorzystania przez spółkę w swoich raportach lub prospekcie emisyjnym języka innego niż język polski powinno mieć negatywne przełożenie na zainteresowanie inwestorów tymi spółkami, gdyż doprowadza do zwiększenia asymetrii informacyjnej między spółką a inwestorami. Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, że fakt sporządzania raportów okresowych w języku polskim ma dodatnie i statystycznie istotne przełożenie na płynność obrotu spółek zagranicznych notowanych na rodzimej giełdzie.(abstrakt oryginalny)
Asymetria informacji jest jedną z najważniejszych determinant kształtowania struktury kapitału przez przedsiębiorstwa. Niestety nie da się jej zmierzyć w sposób bezpośredni. Konsekwencją tego jest brak mierników, które można uznać za w pełni odzwierciedlające poziom asymetrii informacji. Głównym celem artykułu było przedstawienie koncepcji wykorzystania metody analizy zjawisk złożonych do budowy syntetycznego miernika poziomu asymetrii informacji. W artykule zaprezentowano szereg cech umożliwiających aproksymację poziomu asymetrii informacji, które mogą zostać zastosowane do stworzenia miernika syntetycznego. Istotną przeszkodą w wykorzystaniu wielu wskaźników aproksymujących poziom asymetrii informacji w proponowanej metodzie jest ograniczony dostęp do danych.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano próby wyjaśnienia przyczyn tego, że standardowa umowa kredytowa jest tak powszechnie spotykanym kontraktem dłużnym. Rozumowanie oparto na kilku ważniejszych modelach finansowych zaliczanych do grupy modeli kosztownej weryfikacji. W rozważanych modelach wykazuje się - za pośrednictwem formalnego - dowodu, że kredyt jest optymalną umową dłużną w warunkach kosztownej weryfikacji przez kredytodawcę rzeczywistych wyników przedsięwzięcia inwestycyjnego. Szczegółowej analizie poddano cztery modele opisujące relację kredytodawca - kredytobiorca: model pełnej symetrii informacyjnej, model kosztownej weryfikacji w warunkach asymetrii informacji, model kosztownego wymuszenia płatności oraz model heterogenicznych ocen zwrotu z przedsięwzięcia. Okazuje się, że standardowa umowa kredytowa jest efektywna zarówno ex ante, jak i ex post w warunkach asymetrii informacji, kosztownej weryfikacji wyników przedsięwzięcia oraz kosztownego wymuszenia sądowego. Muszą być jednak spełnione określone warunki, aby była to optymalna umowa dłużna. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych problemów związanych ze zjawiskiem hazardu moralnego wynikającego z działalności pośredników finansowych. Treść artykułu koncentruje się na syntetycznej prezentacji przyczyn i mechanizmu tego zjawiska. Pierwsza część artykułu przedstawia teoretyczne aspekty pokusy nadużycia i prezentację jej związków z teorią asymetrii informacji. Druga część została poświęcona analizie zjawiska moral hazard w działalności pośredników finansowych i jej skutków dla stabilności systemu finansowego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu cech handlu elektronicznego (e-commerce) na możliwości pozyskiwania informacji o sprzedawcach i kupujących, i na asymetrię informacji posiadanych przez uczestników obrotu rynkowego. Postawiona została następująca hipoteza badawcza: e-commerce, wykorzystując internet i usługi internetowe, zapewnia kupującym i sprzedawcom nowe źródła informacji rynkowej i sprzyja redukowaniu asymetrii informacji między nimi. Dla weryfikacji postawionej hipotezy wykorzystano: metodę krytycznej analizy literatury, metodę analizyprzyczynowo-skutkowej, metody analizy porównawczej i metodę syntezy. Przeprowadzona analiza wskazuje, że użytkownicy e-commerce mają dostęp do różnych źródeł pozyskiwania informacji rynkowych na temat partnerów transakcji. Nawet częściowe wykorzystanie tych informacji wzmacnia wiedzę każdego użytkownika na temat kontrahentów. Dając kupującym szerokie możliwości pozyskiwania informacji o sprzedających i ich ofertach, e-commerce sprzyja ograniczeniu asymetrii informacji, wzmacniając pozycję rynkową kupujących. Zmniejszenie asymetrii informacji pomiędzy stronami transakcji sprzyja ograniczeniu występowania na rynku takich niekorzystnych zjawisk jak negatywna selekcja i pokusa nadużycia. Upowszechnieniewiedzy na temat e-commerce może przyczynić się do dalszego dynamicznego rozwoju tej formy handlu. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Information Asymmetry and Mass Appraisal
61%
In the article, we propose a new method of valuation based on market value coefficients which we have called the Szczecin algorithm of mass appraisal (SAMWN). This algorithm takes into account the idea that it is possible to measure the effects of both immeasurable and measurable variables which have not been directly included in the valuation. It is therefore a proposal to solve the problem of asymmetry of information in the mass appraisal. The article discusses the procedure of estimating the property value in the process of mass appraisal, in which the attribute related to location and fashion is not included a priori. (original abstract)
W klasycznym ujęciu asymetria informacji dotyczy relacji pomiędzy sprzedającymi i kupującymi na określonym rynku. Przewaga informacji po jednej ze stron rynku może prowadzić do sytuacji, w których nie dochodzi do transakcji lub w której jedna ze stron ocenia zawartą transakcję jako nie w pełni korzystną. Współczesny rynek, obok typowych transakcji kupna-sprzedaży, obejmuje także oferty oraz różne działania pseudotransakcyjne i pozatransakcyjne. Wszystkie one kształtowane są w warunkach asymetrii informacji. Artykuł omawia różne rodzaje asymetrii informacji występujące na współczesnym rynku turystycznym i proponuje pewną klasyfikację jej form. Uwzględnione zostały przejawy asymetrii informacji między różnymi podmiotami rynku turystycznego w zakresie transakcyjnym, pseudootransakcyjnym i pozatransakcyjnym. Wskazano też na możliwości i sposoby ograniczania asymetrii informacji. Zaproponowany sposób analizy zagadnień asymetrii informacji może mieć także zastosowanie w analizie przejawów tego zjawiska na innych rynkach branżowych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Zjawisko asymetrii informacji
61%
Istnienie asymetrii informacji ma istotne konsekwencje zarówno w skali makro, jak i mikro. Z problemem tym w skali makro związane jest zagadnienie efektywności rynku polegającej na wpływie na efektywność alokacji zasobów. Z perspektywy mikro asymetria informacji oddziałuje na decyzje podejmowane w przedsiębiorstwie. Celem niniejszego artykułu jest analiza problemu asymetrii informacji z perspektywy dyscyplin naukowych, jakimi są ekonomia oraz zarządzanie. W celu analizy zjawiska asymetrii informacji autorzy wybrali jako metodę badawczą studia literaturowe. W pierwszej części artykułu omówiono istotę, źródło powstania oraz kontekst analizy zjawiska asymetrii informacji. W części drugiej przeprowadzono przegląd literatury prezentujący przyczyny pojawienia się asymetrii informacji. Kolejna część dotyczy konsekwencji wystąpienia analizowanego zjawiska. Całość refleksji kończy podsumowanie, w którym oceniono przydatność wykorzystania pojęcia "asymetrii" w teoriach naukowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.