Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Auditing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Opinia biegłego rewidenta, zarówno ta przeprowadzona w ramach obowiązkowego badania sprawozdania finansowego, jak i przeprowadzana dla innych celów, zawiera ogrom informacji. Ich adresatem mogą być między innymi organy podatkowe, które w toku prowadzonych postępowań kontrolnych dokonują oceny rzetelności ksiąg podatkowych. W artykule poruszono zagadnienia związane z możliwością wykorzystania opinii biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego oraz towarzyszącej jej dokumentacji rewizyjnej jako dowodu w postępowaniu podatkowym.(abstrakt oryginalny)
Biegły rewident jest to osoba, która uprawniona jest ,do wykonywania czynności rewizji finansowej. Uzyskanie tytułu biegłego rewidenta wiąże się z prestiżem i uznaniem. Droga do jego zdobycia jest jednak długa i niejednokrotnie wymaga poświęcenia. Celem naszej pracy było ukazanie sposobu ubiegania się o ten tytuł zgodnie z wymogami KIBR i ACCA. Jako podsumowanie przybliżone zostały podobieństwa (przede wszystkim: tematyka egzaminów, koszty, konieczność odbycia praktyki), a także wypunktowane różnice dotyczące tych dwóch procesów (przede wszystkim: język egzaminu, ilość egzaminów, miejsce ich przeprowadzania, długość trwania praktyki oraz możliwość ubiegania się o zwolnienie z części egzaminów).(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest analiza prawna dotycząca związków rewizyjnych spółdzielni. W tekście zaprezentowano procedurę założenia i przystąpienia do związku rewizyjnego, jego zadania, a także organy i organizację(abstrakt oryginalny)
Możliwość wyboru przez jednostkę wielu metod i sposobów wyceny utrudnia odbiór sprawozdania finansowego przez jego użytkowników. Ujawnienia informacji o sposobach szacowania wartości, przyjętych założeniach oraz przyczynach niepewności szacunków nie pozwalają na pełne odtworzenie procesu wyceny. W tym kontekście za istotną należy uznać rolę biegłego rewidenta w poświadczeniu wiarygodności danych szacunkowych prezentowanych w sprawozdaniu finansowym. Badanie prowadzi do potwierdzenia prawidłowości procesu szacowania danych, co z kolei ma stać się podstawą wyrażenia pozytywnej opinii o wiarygodności całego sprawozdania finansowego.(abstrakt oryginalny)
5
61%
Rachunkowość jednostek w coraz mniejszym stopniu polega na dokumentach papierowych, a w coraz większym na wykorzystaniu nośników informatycznych. Zatem tradycyjny, opierający się na papierowej dokumentacji sposób prowadzenia rewizji finansowej powinien występować coraz rzadziej. Celem artykułu jest zaprezentowanie ewolucji metod i narzędzi rewizji finansowej w odniesieniu do systemów informatycznych rachunkowości. Wskazano również czynności, których wykonanie przez biegłego rewidenta jest pożądane podczas rewizji sprawozdania finansowego sporządzonego na podstawie komputerowych ksiąg rachunkowych. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym artykułu jest merytoryczna analiza najnowszych zmian w systemie rewizji finansowej, które wynikają z Dyrektywy 2014/56/UE i Rozporządzenia 537/2014, pod kątem wyników badań empirycznych z tego zakresu zrealizowanych w wybranych ośrodkach akademickich w Polsce. W artykule postanowiono zweryfikować hipotezę, która mówi, że polski system rewizji finansowej również zawiera niedoskonałości w sposobie funkcjonowania, aczkolwiek wiele jego elementów zostało bardzo dobrze zaprojektowanych już w ustawie o biegłych rewidentach z 2009 roku. Tak sformułowana hipoteza jest uzasadniona tym, że ustawa o biegłych rewidentach została uchwalona już po pierwszych symptomach sytuacji kryzysowej z 2008 roku, a więc teoretycznie istniała możliwość wdrożenia lepszych rozwiązań, które mogły uwzględniać te problemy, na które Komisja Europejska zwróciła uwagę już w 2010 roku w zielonej księdze.(fragment tekstu)
Badanie sprawozdania finansowego jest procesem złożonym. Ważną kwestią wpływającą na wynik prac biegłego rewidenta jest zjawisko istotności, zatem przed opracowaniem ostatecznego planu badania ustala on kryteria istotności. Autor artykułu pozytywnie ocenia stan prawny w zakresie poruszanej problematyki, zwraca jednak uwagę na konieczność większego spopularyzowania kwestii ustalania istotności w badaniu jako zagadnienia mającego ogromny wpływ na wydawanie sprawozdania z badania. Celem artykułu jest zaprezentowanie przeglądu literatury i aktów prawnych, dotyczących istotności w badaniu sprawozdań finansowych, jak również analiza stosowanych narzędzi szacowania istotności w jednostce audytorskiej A. Do zrealizowania celu wykorzystano krytyczną analizę literatury, analizę jakościową aktów prawnych oraz materiałów udostępnionych przez jednostkę A. W celu sformułowania końcowych wniosków posłużono się metodą syntezy.(abstrakt oryginalny)
W kwietniu 2014 r. Parlament Europejski i Rada Europy przyjęły dwa kluczowe akty prawne w formie Dyrektywy i Rozporządzenia dotyczące zmian w zakresie ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego. W opracowaniu przedstawiono przyczyny tych zmian oraz kluczowe zagadnienia, których dotyczą. Omówiono także najważniejsze zagadnienia związane z implementacją przez Polskę rozwiązań unijnych. Wskazano również, w jaki sposób te najistotniejsze, przyjęte w europejskich regulacjach, są unormowane w przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie założeń zmian. (fragment tekstu)
Rewizja sprawozdania finansowego stanowi o jego jakości oraz poświadcza, iż jest ono bezbłędne. W świetle zmiany regulacji krajowych w zawodzie biegłego rewidenta staje się ona dla polskiej praktyki bardzo aktualnym i ważnym problemem. Ma ona szczególne znaczenie dla właścicieli badanej jednostki i dla użytkowników informacji pochodzących z jej sprawozdania finansowego. Artykuł poświęcony jest roli audytu w funkcjonowaniu rynku kapitałowego w Polsce. W celu jej określenia dokonano analizy produktów badania sprawozdań finansowych w spółkach publicznych, czyli opinii wystawianych przez niezależnych biegłych rewidentów. W artykule podkreślono odpowiedzialność biegłego rewidenta, w związku z prawidłowo sporządzoną dokumentacją z badania oraz redukcją ryzyka badania. W pierwszej części artykułu zaprezentowano rolę, jaką spełnia rewizja finansowa w gospodarce rynkowej. Następnie - na bazie regulacji rewizji finansowej - omówiono opinie z badania wskazując ich istotę, zakres oraz możliwe rodzaje. W kolejnej części artykułu porównano opinię z badania sprawozdań finansowych w trzech spółkach publicznych sporządzonych przez trzy różne firmy audytorskie z wymaganiami regulacji środowiskowych w tym zakresie. Niniejszy artykuł zamykają wnioski, które mogą pomóc spółkom publicznym przy wyborze firmy audytorskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja istoty badań próbkowych zgodności, tj. badań systemu kontroli wewnętrznej, wykonywanych w ramach weryfikacji ksiąg rachunkowych. Równocześnie dokonana zostanie systematyka metod badań zgodności, umożliwiająca wskazanie na ich zalety oraz wady, co powinno pozwolić na ocenę możliwości ich efektywnego stosowania przez biegłego rewidenta czy też kontrolera. (fragment tekstu)
12
Content available remote Wpływ rewizji finansowej na inwentaryzację majątku jednostki
61%
W artykule postawiono tezę, że rewizja finansowa ma duże praktyczne znaczenie dla jakości inwentaryzacji, co zachodzi dzięki możliwości wykrycia nieprawidłowości tego procesu i wpływowi na jakość pracy księgowego. Przeprowadzona analiza regulacji i literatury wskazała, że biegły rewident zajmuje się oceną procesu i efektów inwentaryzacji oraz daje wskazówki w tym zakresie. Ma obowiązek zauważyć przesłanki sprzeniewierzenia majątku. To pozytywnie oddziałuje na jakość sprawozdania finansowego i rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Ramowy charakter regulacji prawa bilansowego umożliwia jednostkom gospodarczym świadome prowadzenie polityki rachunkowości, które pozwala na kreowanie obrazu przedsiębiorstwa, a tym samym na realizację jego celów i założeń gospodarczych. W artykule, na podstawie analizy literatury przedmiotu i aktów prawnych przedstawiono współczesne problemy związane z tworzeniem polityki rachunkowości i jej dostosowywaniem do indywidualnych potrzeb jednostek gospodarczych. Zaprezentowano także wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na grupie polskich biegłych rewidentów. W ich opinii jednostki gospodarcze częściej wykorzystują instrumenty polityki rachunkowości w celu świadomego i celowego kreowania obrazu przedsiębiorstwa, niż w rozmyślnym fałszowaniu sprawozdań finansowych. Autorzy zwracają uwagę na wzrost znaczenia zewnętrznych jednostek konsultingowych w tworzeniu i dostosowywaniu polityki rachunkowości do potrzeb jednostek. Przeprowadzone rozważania skłaniają także do zmiany postrzegania roli biegłego rewidenta w badaniu polityki rachunkowości. W opinii autorów, potwierdzonej wynikami badań, biegły rewident powinien nie tylko sprawdzać zgodność przyjętych rozwiązań z prawem bilansowym, ale też oceniać ich celowość i zasadność w konkretnej sytuacji danej jednostki. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą identyfikacji ryzyka badania sprawozdania finansowego w jednostkach prowadzących działalność rolniczą, zobligowanych do badania sprawozdania finansowego na podstawie obowiązujących regulacji prawnych. Autorka artykułu dokonała przeglądu literatury przedmiotu oraz regulacji prawnych. W badaniach zastosowano metody poznania naukowego - obserwację (empirię), przy wykorzystaniu: abstrakcji, stopniowej konkretyzacji i weryfikacji. Artykuł został wzbogacony o wyniki pogłębionego wywiadu indywidualnego, przeprowadzonego z pracownikami służb finansowo-księgowych gospodarstw rolnych oraz pracownikami działów rewizji finansowej badającymi sprawozdania finansowe gospodarstw rolnych. Badania zostały przeprowadzone w okresie od listopada 2015r. do lutego 2016r. w gospodarstwach rolnych zobligowanych do badania sprawozdania finansowego.(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest próba ustalenia przyczyn występujących nieprawidłowości w aktach badania, stwierdzonych podczas przeprowadzanych kontroli przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego (PANA) oraz zaproponowanie działań naprawczych, które pozwolą biegłym rewidentom na właściwe wypełnianie obowiązków wynikających z Krajowych Standardów Badania (KSB) oraz innych przepisów prawnych będących podstawą badania sprawozdań finansowych w Polsce. Metodyka badań: Analiza podstaw prawnych i wynikających z nich obowiązków biegłych rewidentów, ze szczególnym uwzględnieniem Krajowych Standardów Ba- dania na tle wyników kontroli przeprowadzonych przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego. Wyniki: Krajowe Standardy Badania (KSB) pełnią kluczową rolę w procesie badań sprawozdań finansowych. Ich właściwe zastosowanie w praktyce ma przełożenie na wyrażenie właściwej opinii o tym, czy sprawozdanie finansowe zostało we wszystkich istotnych aspektach sporządzone zgodnie z mającymi zastosowanie ramowymi założeniami sprawozdawczości finansowej oraz na jakość przygotowywanych przez biegłych rewidentów akt badania, która podlega kontroli przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego (PANA). Wyniki przeprowadzonych przez PANA kontroli akt badania ujawniają nieprawidłowości w tych aktach. Na podstawie danych PANA o nieprawidłowościach występujących w dokumentacjach badania podjęto próbę ustalenia ich przyczyn oraz zaproponowano działania naprawcze. Ograniczenia/implikacje badawcze: Ograniczeniem w prowadzonych badaniach jest niedostępność szczegółowych danych o występujących w badaniach sprawozdań finansowych nieprawidłowościach. Informacje wskazujące na charakter popełnianych błędów pozwoliłyby na ustalenie czy te błędy są wynikiem niedostatecznej wiedzy z obszaru badania sprawozdań, czy wręcz przeciwnie - są to zagadnienia oczywiste dla biegłych rewidentów, stąd pomijają je w dokumentowaniu badań. Ustalenie przyczyn popełnianych przez biegłych rewidentów nieprawidłowości przyczyni się do podjęcia działań korygujących, co w konsekwencji podniesie jakość przeprowadzanych badań sprawozdań finansowych. Oryginalność/wartość: Zdiagnozowanie problemów jakie mają biegli rewidenci w stosowaniu Krajowych Standardów Badania może wspomóc jednostki realizujące obligatoryjne szkolenia dla biegłych w doborze tematów szkoleniowych oraz pozwoli biegłym rewidentom na wykonanie samooceny swojej pracy udokumentowanej w dokumentacjach badania. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem opracowania jest próba wykazania, że analiza finansowa jest użytecznym narzędziem w pracy biegłego rewidenta do weryfikacji zdolności jednostki do kontynuowania działalności. Autorka na podstawie badań literaturowych wykazuje, że negatywne kształtowanie się kluczowych wskaźników finansowych jest istotnie skorelowane z brakiem zdolności jednostki do kontynuacji działalności. Jednocześnie autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, czy pewne wskaźniki finansowe mają większe znaczenie przy ocenie zdolności do kontynuacji działalności. Odpowiedź na drugie pytanie jest subiektywna i na wysokim stopniu ogólności, ze względu na szeroki zestaw dostępnych i stosowanych w praktyce wskaźników finansowych. (fragment tekstu)
Cel - ocena zakresu informacji o wartościach szacunkowych w raporcie z badania sprawozdań finansowych. Metodologia badania - głównymi metodami badawczymi są studia literaturowe i analiza przypadku. Pierwsze dwie części tekstu zostały uporządkowane zgodnie z podejściem dedukcyjnym, natomiast część empiryczna ma charakter dedukcyjno-indukcyjny. Wynik - efektem rozważań jest stwierdzenie o możliwości weryfikacji wartości szacunkowych przez biegłych rewidentów, przy jednoczesnym braku informacji o oszacowaniach w raporcie z badań. Oryginalność/Wartość - propozycja poszerzenia raportu z badania sprawozdań finansowych o informację na temat najważniejszych wartości szacunkowych. (abstrakt oryginalny)
Celem ogólnym niniejszej monografii jest ocena możliwości atestacji determinant użyteczności raportów finansowych w procesie rewizji finansowej. Z zamiarem tym wiążą się cele cząstkowe, w szczególności: określenie roli rewizji finansowej w transferze informacji pomiędzy podmiotem gospodarczym a otoczeniem ekonomicznym, 6 wskazanie zakresu podmiotów i raportów podlegających ocenie w procesie rewizji finansowej, określenie standardów i metod badania użyteczności raportów finansowych w procesie rewizji finansowej, ocena struktury i zawartości sprawozdania biegłego rewidenta z badania sprawozdań finansowych przez pryzmat cech jakościowych informacji sprawozdawczych. Struktura opracowania podporządkowana została przyjętym celom i składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym scharakteryzowano znaczenie rewizji finansowej w procesie komunikowania się przedsiębiorstwa z interesariuszami, zakres i funkcje rewizji finansowej. Następnie przedstawiono biegłego rewidenta jako zawód zaufania publicznego, opisano cechy i znaczenie tego zawodu dla zachowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. W ostatnim punkcie omówiono rangę informacji finansowych dla zróżnicowanego grona interesariuszy. Rozdział drugi poświęcono przedstawieniu procesu badania raportów finansowych. Zwrócono uwagę na ryzyko wystąpienia w nich istotnych zniekształceń spowodowanych błędem, manipulacją lub oszustwem oraz wskazano obszary występowania tego ryzyka. Omówiono reakcję biegłego rewidenta na oszacowane ryzyka istotnego zniekształcenia sprawozdania i zasady korygowania stwierdzonych nieprawidłowości. Fragment ten zakończono przedstawieniem zasad i kryteriów oceny raportów finansowych w sprawozdaniu biegłego rewidenta z badania. W rozdziale trzecim skupiono się na ocenie wpływu rewizji finansowej na jakość raportów finansowych udostępnianych odbiorcom zewnętrznym. Zaprezentowano wyniki badań empirycznych i dysertacji naukowych dotyczących wpływu rewizji finansowej na określone atrybuty sprawozdań finansowych. W rozdziale czwartym ukazano strukturę raportu z badania sprawozdania finansowego. Przedstawiono również wyniki analizy zawartości informacyjnej sprawozdań z badania sprawozdań finansowych wybranych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przeprowadzonej pod kątem atestacji użyteczności tych raportów finansowych.(fragment tekstu)
Dzięki nowelizacji przepisów prawa Polska stała się atrakcyjnym miejscem do tworzenia niepublicznych zamkniętych funduszy inwestycyjnych. Procedury tworzenia zamkniętych funduszy inwestycyjnych zostały uproszczone, a zasady nadzoru stały się bardziej liberalne, dlatego dla ochrony interesów uczestników funduszy większego znaczenia nabrały procedury kontroli wewnętrznej. W artykule zawarto rozważania dotyczące zakresu procedur rewizji finansowej w obszarze kontroli wewnętrznej, a także znaczenia tych procedur dla zapewnienia rzetelnego i wiernego odzwierciedlenia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w sprawozdaniu finansowym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena planowanych zmian w systemie rewizji finansowej w Polsce, wynikających z uchwalenia nowej ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Ustawa ta to wymóg wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy 2014/56/UE i rozporządzenia nr 537/2014. Uchyla ona dotychczas obowiązującą ustawę o biegłych rewidentach, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym i wprowadza wiele zmian w regulacjach rynku audytorskiego i biegłych rewidentów. Do rozwiązania przedstawionego problemu badawczego zastosowano metodę analizy aktów prawnych, zarówno międzynarodowych, jak i krajowych oraz literatury z zakresu rewizji finansowej, a także metody porównań i wnioskowania. Nowe regulacje prawne w zakresie rewizji finansowej są najbardziej restrykcyjne ze wszystkich krajów europejskich i budzą wiele kontrowersji, szczególnie w środowisku audytorskim. Zmiany te należy określić jako ewolucyjne i ocenić pozytywnie ze względu na ich wpływ na wzrost jakości badania sprawozdań finansowych, w szczególności JZP(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.